χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Το θέμα με το τυρί!  (Αναγνώστηκε 5773 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

aliena

• Επισκέπτης
Απ: Το θέμα με το τυρί!
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 19, 2009, 12:20:08 πμ »
είμαι off topic (σόρυ ε?)
πάντως τα φρούτα καλό θα σου κάνουν αντί για γλυκά! winking

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 19, 2009, 11:29:39 πμ »

thanks Λατρεύω ΟΛΑ  τα ειδη τυριών και για μένα κανένα δεν θεωρειται άνοστο. Νομίζω πως παίρνοντας αυτό το βιβλίο θα μπορώ να φτιάχνω φυτικά τυριά και η ιδέα ότι τρώω τυρί να με παρηγορεί για την αρχή τουλάχιστον!! Οσο για το ασβέστιο από την Κινόα θα αποροφάς πολύ περισσότερο ασβέστιο από ότι από το γάλα.
[/quote]

Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Τι είναι η Κινόα και που μπορώ να τη βρω? Σε κατάστημα βιολογικών προϊόντων ίσως...?
Πρέπει πάντα να πιστεύεις στον άνθρωπο. Αν και βλέπεις ότι λέει ψέματα, άκουσέ τον και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί το κάνει!

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 19, 2009, 12:10:37 μμ »
Όλα τα γνωστά μαγαζιά με βιολογικά έχουν κινόα. (Βιολ. Κύκλος και Παπανικόλας στο κέντρο έχουν σίγουρα, αλλά και όλα τα άλλα θα έχουν)
Στις συνταγές θα βρεις και πολλές ιδέες για μαγείρεμα, π.χ. εδώ: http://vegan.thisblueplanet.net/forum/index.php?topic=2240.0

(περιέργως, έβαλα κινόα στην "αναζήτηση" και δούλεψε!) :)

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 19, 2009, 02:03:09 μμ »
Ισως τοτε να σε βοηθησει η μεθοδος που ακολουθησα και εγω :) Σταδιακα.
Ειχα μεγαλη αδυναμια στα τυρια,ειδικα στη φετα που την ετρωγα σε ολα τα γευματα,και με ψωμι βεβαια.Αυτο που εκανα ηταν οταν ηθελα πολυ να φαω τυρι,επαιρνα το κοτατζ που δεν μου αρεσει πολυ αλλα ηταν σαν αντικατασταση της φετας,και δεν το ετρωγα καθε μερα αλλα στην αρχη 2-3 φορες την βδομαδα,μετα 1 φορα και οσο περναγε ο καιρος,τοσο τα"ξεχνουσα" και τωρα εχω σχεδον 2 μηνες να φαω οποιοδηποτε τυρι.

(τωρα παλευω με το γαλα που το σιχαινομαι κιολας αλλα εχω προβλημα με το ασβεστιο)
   thanks Λατρεύω ΟΛΑ  τα ειδη τυριών και για μένα κανένα δεν θεωρειται άνοστο. Νομίζω πως παίρνοντας αυτό το βιβλίο θα μπορώ να φτιάχνω φυτικά τυριά και η ιδέα ότι τρώω τυρί να με παρηγορεί για την αρχή τουλάχιστον!! Οσο για το ασβέστιο από την Κινόα θα αποροφάς πολύ περισσότερο ασβέστιο από ότι από το γάλα.

νομιζω οτι η κινοα δεν εχει πολυ ασβεστιο  questionmark στα 100 γρ. ειναι 60mg ασβεστιου.Εγω ειμαι ειδικη περιπτωση και πρεπει να παιρνω αρκετο ασβεστιο απο τις τροφες,ομως δοκιμαζω ξανα ενα 15ημερο χωρις καθολου γαλακτοκομικα και μετα θα κανω εξετασεις να δω τι γινεται,μακαρι να πετυχει γιατι το γαλα δεν μου αρεσει καθολου

Αποσυνδεδεμένος blueheart

• Powered by Tofu
  • Συντονίστρια
  • Addicted
  • The Spaghetti Incident?
    • VegLite
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 19, 2009, 02:20:31 μμ »
γιατί δεν δοκιμάζεις να βάζεις στην καθημερινή σου διατροφή συγκεκριμένα φαγητά που έχουν αρκετό ασβέστιο όπως

2 φρυγανιές με ταχίνι (2 κ.σ. ταχίνι έχουν περίπου 150 mg ασβεστίου) ή με βούτυρο αμυγδάλου (2κ.σ. βούτυρο αμυγδάλου έχουν περίπου 100 mg ασβέστιο ) ή κάτι με μελάσα (2κ.σ. μελάσα έχουν περίπου 400 mg ασβέστιο)

1 φλυτζάνι σογιόγαλα με έξτρα ασβέστιο (περίπου 300mg ασβέστιο)

μπρόκολο ως σαλάτα με οτιδήποτε φαγητό τρως (1 φλυτζάνι μπρόκολο έχει περίπου 100mg ασβέστιο)

το τόφου, τα πράσινα φασόλια, οι μπάμιες κτλ έχουν αρκετό ασβέστιο επίσης

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 19, 2009, 02:40:38 μμ »
Τρωω καθημερινα ταχινι,λιναροσπορο,πρασινα φυλλωδη λαχανικα και αμυγδαλα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ο οργανισμος μου αποροφαει το ασβεστιο απο αυτες τις πηγες.Σογιογαλα παιρνω το απλο γιατι ετσι και αλλιως παιρνω και 1000mg της σολγκαρ την ημερα,οποτε δεν χρειαζεται κατι προσθετο

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 19, 2009, 03:11:32 μμ »
Εγω θα σου προτεινα να κανεις και δικο σου γαλα απο αμυγδαλο που ειναι και πολυ ευκολο. Επισης το ταχινι μπαινει σε σχεδον ολα τα φαγητα και τις σαλτσες που θελεις να "δεσεις" οπως θα εβαζες πχ λιγο αλευρι...

Το γαλα που παιρνουν απο τις αγελαδες για τα γαλακτοκομικα προιοντα ειναι γεματο πυο γιατι οι περισσοτερες εχουν μαστιτιδες απο την συνεχη παραγωγη... Γι'αυτο και πλεον ειναι παραιτητη η ομογενοποιηση για να μην το καταλαβαινουν οι καταναλωτες. Φανταζεσαι καταστροφη στις πωλησεις γαλακτος οταν μαζι με το γαλατακι πεφταν και κομματακια πυο μπλουμπλουπ μεσα στο ποτηρακι των παιδιων???

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 19, 2009, 03:16:40 μμ »
Εγω θα σου προτεινα να κανεις και δικο σου γαλα απο αμυγδαλο που ειναι και πολυ ευκολο. Επισης το ταχινι μπαινει σε σχεδον ολα τα φαγητα και τις σαλτσες που θελεις να "δεσεις" οπως θα εβαζες πχ λιγο αλευρι...

Το γαλα που παιρνουν απο τις αγελαδες για τα γαλακτοκομικα προιοντα ειναι γεματο πυο γιατι οι περισσοτερες εχουν μαστιτιδες απο την συνεχη παραγωγη... Γι'αυτο και πλεων ειναι παραιτητη η ομογενοποιηση για να μην το καταλαβαινουν οι καταναλωτες. Φανταζεσαι καταστροφη στις πωλησεις γαλακτος οταν μαζι με το γαλατακι πεφταν και κομματακια πυο μπλουμπλουπ μεσα στο ποτηρακι των παιδιων???

Μα δεν με ενδιαφερει να πινω γαλα,ισα ισα δεν το θελω καθολου.Αμυγδαλα τρωω καθημερινα και στις πρωινες μπαρες δημητρικων που φτιαχνω και το απογευμα με δαμασκηνα  thumbsup

Αποσυνδεδεμένος Ge0rgia

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 19, 2009, 03:48:31 μμ »
Όλα τα γνωστά μαγαζιά με βιολογικά έχουν κινόα. (Βιολ. Κύκλος και Παπανικόλας στο κέντρο έχουν σίγουρα, αλλά και όλα τα άλλα θα έχουν)
Στις συνταγές θα βρεις και πολλές ιδέες για μαγείρεμα, π.χ. εδώ: http://vegan.thisblueplanet.net/forum/index.php?topic=2240.0

(περιέργως, έβαλα κινόα στην "αναζήτηση" και δούλεψε!) :)
Ευχαριστώ πολύ elsa! ...Όσο το ψάχνουμε τόσο θα μαθαίνουμε  :)
Πρέπει πάντα να πιστεύεις στον άνθρωπο. Αν και βλέπεις ότι λέει ψέματα, άκουσέ τον και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί το κάνει!

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 19, 2009, 04:06:25 μμ »
Μα δεν με ενδιαφερει να πινω γαλα,ισα ισα δεν το θελω καθολου.

Ειπα εγω να πινει κανεις γαλα???

Το γαλα απο αμυγδαλο ειναι πιο καλο για την αποροφηση των συστατικων απο τα σκετα ολοκληρα αμυγδαλα, γιατι στο μπλεντερ γινεται σκονη.

Αποσυνδεδεμένος Veggie Wedgie

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 19, 2009, 04:42:50 μμ »
Θέλω να πω κάτι πάνω στο θέμα του τυριού. Λάτρευα τα τυριά και τα έκοψα σιγά σιγά επειδή σταμάτησα να τα θέλω όταν άρχισα να τρώω βίγκαν φαγητά. Μου μύριζαν πάντα ωραία, και μια μέρα που τα είχα κόψει  περίπου 3 μήνες, δοκίμασα και μου φάνηκε σαν εμετός. Πλέον τα περισσότερα μου μυρίζουν επίσης αηδιαστικά, και το θεωρώ πολύ περίεργο και διασκεδαστικό! Παρόλαυτα λατρεύω τα τυριά σόγιας sheese απίστευτα, γιατί είναι τυρί, χωρίς να έχει αυτή τη γεύση του ζωϊκού που με αηδιάζει.
Επίσης λατρεύω τη διατροφική μαγιά σα γεύση, όμως ξέρω ότι πολλοί που τρώνε ακόμη γαλακτοκομικά δεν τους αρέσει καθόλου και τους φένεται περίεργη σε γεύση, τους βρωμάει. Πιστεύω ότι για να δεχτείς τη διατροφική μαγιά πρέπει πρώτα να κόψεις για λίγο καιρό τα γαλακτοκομικά. Βέβαια δεν ισχύει γι όλους. Η μάνα που τρώει τυρί ζωικό, τρώει και από τα άλλα και της αρέσουν το ίδιο. Ο φίλος μου επίσης χορτοφάγος εδώ και 5 χρόνια, όταν έγινα βίγκαν άρχισε να το σκέφτεται παρόλο που και εκείνος λάτρευε το τυρί, και μετά από 8 μήνες τα έκοψε και αυτός. Ο καθένας θέλει το χρόνο του και πρέπει να του έρθει φυσικά, γιαυτό τουλουμπάκι, μην αγχώνεσαι αν δεν σου βγαίνει.
I wake to see the world go wild.

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 19, 2009, 06:00:25 μμ »
Εγώ πάλι, κατά έναν περίεργο τρόπο, αν και λάτρευα το γάλα -τα τυριά όχι τόσο, δεν αισθάνθηκα καμία στέρηση στη γεύση! (και υποσημείωση: την πρώτη φορά που δοκίμασα γάλα σόγιας σκέτο δεν μου άρεσε καθόλου) Πραγματικά το ίδιο μου κάνει, δεν μου λείπει καθόλου μα καθόλου! Τα μόνα εμπόδια για μένα ήταν και είναι κοινωνικής φύσης. Στέρηση απολύτως καμία. (Ψέματα, λίγο στο αυγό blush)

Ο καθένας έχει τον τρόπο του. Εγώ ποτέ δεν πιέστηκα να κόψω οτιδήποτε. Ο μεγαλύτερος εθισμός που έκοψα ήταν ο καφές, ήταν η μόνη περίπτωση που πίεσα τον εαυτό μου, και πάλι όχι καταπιεστικά, αλλά σαν πείραμα. Ήταν το πιο δύσκολο, με κανονικά στερητικά συμπτώματα, ζαλάδες, πονοκεφάλους, ατονίες και άλλα. Όταν κατάφερα και έκοψα αυτό, τίποτα πια δεν μου φαινόταν δύσκολο όσον αφορά τις έξεις, δηλαδή ένιωσα απεξαρτημένη, ελεύθερη. Είναι υπέροχο το συναίσθημα της ελευθερίας, ότι δεν εξαρτάσαι από τίποτα. Ένιωσα πολύ μεγάλη δύναμη και αποκτούσα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου κάθε φορά που εγκατέλειπα μία εξάρτηση/προσκόλληση.

Ξαναλέω όμως, είναι θέμα χαρακτήρα, ιδιοσυγκρασίας, τρόπου ζωής, συνθηκών, ενδιαφερόντων. Δεν πιέστηκα, όμως έτσι κι αλλιώς ήμουν πειθαρχημένη και ασκητική σαν άνθρωπος. Δεν είναι όλοι έτσι. Ειδικά στο θέμα των "στερήσεων" και των "εξαρτήσεων", το είχα ψάξει και φιλοσοφήσει πάρα πολύ, και είχα την τάση να εκπαιδεύω τον εαυτό μου προς αυτήν την κατεύθυνση. Δεν νιώθω στέρηση γιατί η υπέρβαση είναι απελευθερωτική και αυτό είναι κάτι που το έχω βιώσει.

Δεν νιώθω στέρηση γιατί στην ουσία δεν βάζω απαγορεύσεις στον εαυτό μου, αλλά καθώς η συνείδηση προχωράει, από μόνη μου αλλάζω τις επιλογές μου. Δεν κάνω κάτι αν δεν είμαι έτοιμη γι' αυτό. Κάνω αυτό που νιώθω, αλλά αυτό καθώς εμβαθύνω στην ουσία του, δεν μπορεί παρά να συμπίπτει με την επιλογή της συνείδησης, διαφορετικά είναι πηγή δυστυχίας και όχι χαράς.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 19, 2009, 06:13:28 μμ »
Ο μεγαλύτερος εθισμός που έκοψα ήταν ο καφές, ήταν η μόνη περίπτωση που πίεσα τον εαυτό μου, και πάλι όχι καταπιεστικά, αλλά σαν πείραμα. Ήταν το πιο δύσκολο, με κανονικά στερητικά συμπτώματα, ζαλάδες, πονοκεφάλους, ατονίες και άλλα. Όταν κατάφερα και έκοψα αυτό, τίποτα πια δεν μου φαινόταν δύσκολο όσον αφορά τις έξεις, δηλαδή ένιωσα απεξαρτημένη, ελεύθερη. Είναι υπέροχο το συναίσθημα της ελευθερίας, ότι δεν εξαρτάσαι από τίποτα. Ένιωσα πολύ μεγάλη δύναμη και αποκτούσα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου κάθε φορά που εγκατέλειπα μία εξάρτηση/προσκόλληση.

Σε ζηλεύω... Θέλω πολύ να κόψω τον καφέ, αλλά ζορίζομαι, περισσότερο κι από το τσιγάρο! Έχω όπως λες κι εσύ στερητικά συμπτώματα, πονοκεφάλους κλπ. Θα το ξαναπροσπαθήσω όμως γιατί μου τη δίνει αυτή η εξάρτηση!

[...] όμως έτσι κι αλλιώς ήμουν πειθαρχημένη και ασκητική σαν άνθρωπος.[...]
Για το πρώτο δεν ξέρω, το δεύτερο όμως φαίνεται... και μετά περιμένεις να έχεις βάλει κανένα κιλό...  :D :D :D

Άμα κόψω τον καφέ, θα μου πεις μετά πώς κόβονται τα γλυκά;  cryingbig

Μήπως πρέπει να αλλάξω πάλι τον τίτλο; Να το κάνω "Το θέμα με το τυρί, τα αυγά, τον καφέ και τα άλλα ... δαιμόνια", ή θα μας περάσουν για τίποτα θρησκόληπτους;  biggestgrin

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 19, 2009, 06:33:00 μμ »
χαχαχα :D

Ο μεγαλύτερος εθισμός που έκοψα ήταν ο καφές, ήταν η μόνη περίπτωση που πίεσα τον εαυτό μου, και πάλι όχι καταπιεστικά, αλλά σαν πείραμα. Ήταν το πιο δύσκολο, με κανονικά στερητικά συμπτώματα, ζαλάδες, πονοκεφάλους, ατονίες και άλλα. Όταν κατάφερα και έκοψα αυτό, τίποτα πια δεν μου φαινόταν δύσκολο όσον αφορά τις έξεις, δηλαδή ένιωσα απεξαρτημένη, ελεύθερη. Είναι υπέροχο το συναίσθημα της ελευθερίας, ότι δεν εξαρτάσαι από τίποτα. Ένιωσα πολύ μεγάλη δύναμη και αποκτούσα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου κάθε φορά που εγκατέλειπα μία εξάρτηση/προσκόλληση.

Σε ζηλεύω... Θέλω πολύ να κόψω τον καφέ, αλλά ζορίζομαι, περισσότερο κι από το τσιγάρο! Έχω όπως λες κι εσύ στερητικά συμπτώματα, πονοκεφάλους κλπ. Θα το ξαναπροσπαθήσω όμως γιατί μου τη δίνει αυτή η εξάρτηση!

Κι εγώ με τον καφέ ζορίστηκα περισσότερο κι από το τσιγάρο! Το τσιγάρο ούτε που το κατάλαβα πώς το έκοψα!

[...] όμως έτσι κι αλλιώς ήμουν πειθαρχημένη και ασκητική σαν άνθρωπος.[...]
Για το πρώτο δεν ξέρω, το δεύτερο όμως φαίνεται... και μετά περιμένεις να έχεις βάλει κανένα κιλό...  :D :D :D

Άμα κόψω τον καφέ, θα μου πεις μετά πώς κόβονται τα γλυκά;  cryingbig

Άσε, κι εγώ τελευταία κάνω κάτι επιδρομές στη μελάσα και στο γάλα ρυζιού! :D

Μήπως πρέπει να αλλάξω πάλι τον τίτλο; Να το κάνω "Το θέμα με το τυρί, τα αυγά, τον καφέ και τα άλλα ... δαιμόνια", ή θα μας περάσουν για τίποτα θρησκόληπτους;  biggestgrin

Τους περισσότερους εδώ τους ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος εθισμός με τα γαλακτοκομικά, οπότε ο τίτλος μια χαρά, απλώς εγώ βγήκα λίγο  off topic ...Τώρα βέβαια αν συνεχιστεί γενικά για τις έξεις και τα λοιπά δαιμόνια, υποθέτω θα πρέπει να ανοίξει καινούριο θέμα, βρε μπελάς που σε βρήκε nanana

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 19, 2009, 06:49:00 μμ »
Άσε, κι εγώ τελευταία κάνω κάτι επιδρομές στη μελάσα και στο γάλα ρυζιού! :D

Αν είμαστε ελεύθεροι από εξαρτήσεις, δεν είναι κακό να αφηνόμαστε και στην απόλαυση, κατά τη γνώμη μου. Η απόλαυση δεν βλάπτει, η εξάρτηση είναι το πρόβλημα. Μην παρεξηγηθώ δηλαδή biggestgrin
Μήπως είμαι επικούρια? Α, και δεν τον έχω μελετήσει πολύ rolleye  

Τώρα βέβαια, η απόλαυση ως σχέση με τη διατροφή, είναι ένα άλλο θέμα, αλλά αρκετές φιλοσοφίες για σήμερα, λέω να πάω να ανοίξω κανέναν Επίκουρο, σίγουρα θα τα έχει πει καλύτερα computer4

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact