χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Το θέμα με το τυρί!  (Αναγνώστηκε 5772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Touloumbaki

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκέψου θετικά! Δράσε θετικά!
Το θέμα με το τυρί!
« στις: Ιούνιος 17, 2009, 05:35:51 μμ »
:D :D :D :D Ναι ρε παιδιά!!! Το super θαύμα με εμένα είναι ότι έκοψα τα τουλουμπάκια!!!! Τώρα έχω κολήσει στο τυρί αλλά που θα μου πάει το γ@@@@@@ο θα το κοψω κι αυτό!! Εβαλα διωρία στον εαυτο μου αν όχι ως το τέλος του καλοκαιριού αλλά σύγουρα ως το έμπα του 2010 να είμαι πια τελείως βιγκαν!! Αλλιώς σας δίνω την άδεια να με φτύσετε!! Αν τα καταφέρω θα έχω κλείσει ένα χρόνο από τότε που σταμάτησα το κρέας!! eco-cris βοήθεια!!!! Πρέπει να μου βρεις τρόπο να κοψω τελείως το τυρί!! please!!!!!!!!
Τα ζώα είναι οι φίλοι μου και όχι η τροφή μου
Αγαπάω τον πλανήτη μου, νοιάζομαι για την γή μου!!!

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
Απ: Το θέμα με το τυρί!
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2009, 06:22:30 μμ »
ρε τουλουμπάκι, δες το βιβλίο The Ultimate Uncheese Cookbook. Ακόμα και αν δεν θέλεις να μπεις στον κόπο να το αγοράσεις, υπάρχει ένα μεγάλο μέρος του στο Google books, αλλά εχουμε ποστάρει και πολλές συνταγές από το βιβλίο!
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

• Sr. Member
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2009, 06:26:38 μμ »
ρε τουλουμπάκι, δες το βιβλίο The Ultimate Uncheese Cookbook. Ακόμα και αν δεν θέλεις να μπεις στον κόπο να το αγοράσεις, υπάρχει ένα μεγάλο μέρος του στο Google books, αλλά εχουμε ποστάρει και πολλές συνταγές από το βιβλίο!
Οκ  thanks Θυμάμαι να έχω δει αυτο τον τίτλο και καπου αλλού αλλά δεν θυμόμουνα που στην ευχή το είχα δει!! Ηταν πάλι απάντηση σε εμένα!! Τι ηλίθια που είμαι!!

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2009, 07:31:44 μμ »
:D :D :D :D Ναι ρε παιδιά!!! Το super θαύμα με εμένα είναι ότι έκοψα τα τουλουμπάκια!!!! Τώρα έχω κολήσει στο τυρί αλλά που θα μου πάει το γ@@@@@@ο θα το κοψω κι αυτό!!

Τουλουμπάκι μην απελπίζεσαι. Το τυρί είναι το πιο δύσκολο να κοπεί - είναι σχέση εθιστική πιστεύω.
Το κόλπο είναι να πάψεις να θεωρείς τα γαλακτοκομικά τροφή (γιατί δεν είναι).  yuk Προσωπικά από τη στιγμή που συνειδητοποίησα πως ένα ποτήρι γάλακτος έχει περισσότερη βαναυσότητα από ένα κομμάτι κρέας, μου κόπηκε η όρεξη. Δεν μπορούσα να φάω ξανά, όταν άρχισα να σκέφτομαι πως για κάθε κομμάτι τυρί, ένα μοσχαράκι βυζανιάρικο είχε αρπαγεί από τη μητέρα του και σφαγιαστεί. Γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα. Ειδικά τώρα που έχω γίνει κι εγώ μητέρα, δεν θα μπορούσα να διανοηθώ να κάνω κάτι τέτοιο σε ένα ζώο, να είμαι υπεύθυνη για το θάνατο του μωρού της... cryingbig
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

victoria

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2009, 07:44:38 μμ »
:D :D :D :D Ναι ρε παιδιά!!! Το super θαύμα με εμένα είναι ότι έκοψα τα τουλουμπάκια!!!! Τώρα έχω κολήσει στο τυρί αλλά που θα μου πάει το γ@@@@@@ο θα το κοψω κι αυτό!! Εβαλα διωρία στον εαυτο μου αν όχι ως το τέλος του καλοκαιριού αλλά σύγουρα ως το έμπα του 2010 να είμαι πια τελείως βιγκαν!! Αλλιώς σας δίνω την άδεια να με φτύσετε!! Αν τα καταφέρω θα έχω κλείσει ένα χρόνο από τότε που σταμάτησα το κρέας!! eco-cris βοήθεια!!!! Πρέπει να μου βρεις τρόπο να κοψω τελείως το τυρί!! please!!!!!!!!

Γλυκό μας Τουλουμπάκι! Ξέρεις πόσο σε συμπαθώ. Όσο θέτεις παρατάσεις για το τυρί τόσο θα δυσκολεύεσαι.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τη μέθοδο μια και έξω, δηλαδή το λεγόμενο μαχαίρι. Την ακολούθησα τόσο με τα γαλακτομικά και κυρίως με το τυρί, πριν δύο χρόνια που έγινα vegan, όσο και με το τσιγάρο πριν κάποια χρόνια.
Μάλλον έδωσα εντολή στον εγκεφαλό μου, γιατί είχα επιτυχία και στις δύο περιπτώσεις.
Απλά μία πρόταση σου θέτω.

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2009, 08:04:26 μμ »

Γλυκό μας Τουλουμπάκι! Ξέρεις πόσο σε συμπαθώ. Όσο θέτεις παρατάσεις για το τυρί τόσο θα δυσκολεύεσαι.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τη μέθοδο μια και έξω, δηλαδή το λεγόμενο μαχαίρι. Την ακολούθησα τόσο με τα γαλακτομικά και κυρίως με το τυρί, πριν δύο χρόνια που έγινα vegan, όσο και με το τσιγάρο πριν κάποια χρόνια.
Μάλλον έδωσα εντολή στον εγκεφαλό μου, γιατί είχα επιτυχία και στις δύο περιπτώσεις.
Απλά μία πρόταση σου θέτω.

Δεινομάχη μου, το βιβλίο δεν το στέλνουνε πια κατευθείαν Ελλάδα από την Αmazon αλλά το είπα στον αδελφό μου που μένει Τέξας και είπε πως θα μου το πάρει αυτός και θα μου το στείλει. Θα κοιτάξω και για άλλα βίγκαν βιβλία οπως τα cupcakes, vegan bakes και κάτι άλλο άκρως ενδιαφέροντα  που βρήκα για να τα πάρω όταν θα πληρωθώ!!
Ποιές συνταγές του φόρουμ ειναι από εκείνο το βιβλίο?
Γλυκειά μου Βικτώρια, τό ξέρω και δεν αμφιβάλω καθόλου για την συμπάθειά σου και σε συμπαθώ κι εγώ πολύ, αλλά σε παρακαλώ μη κάνεις συγκρίσεις γιατί δεν είμαστε όλοι ιδιοι!!! Η μέθοδος μαχαίρι δούλεψε με εμένα τέλεια στο κρέας, στο ψάρι στο  γάλα στα αυγά στο γιαούρτι στο μέλι και.....στα τουλουμπάκια!!! Ολα αυτά τα έτρωγα πριν ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ!!!! Τα δε τουλουμπάκια τα έτρωγα σαν στραγάλια. Δύο κιλά σε δύο ώρες!! Αν πέρναγε εβδομάδα χωρίς σουβλάκι;;;;;; Πάθαινα σύνδρομο στέρησης!! Κι όμως!!! Οταν πήγα να κόψω μαχαίρι το τυρί έρχονταν ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ!!  Μου μύριζει!! Το Θέλω!!! Μήπως εξαντλήθηκε ο ελάχιστος εγκέφαλος που είχα με όλα τα άλλα και τώρα έχει σταγκώσει με το τυρί;;;; Ας ήξερα!! Πάντως έχω ΄βαλει διωρία στον εαυτό μου, το αργότερο ως το έμπα του 2010 Να το έχω κόψει κι αυτό!! Τώρα ψάχνω για τον τρόπο!! Αυτό το βιβλίο που είπε η Δεινομάχη μπορεί να βοηθήσει!!

Αποσυνδεδεμένος AVS

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2009, 08:22:42 μμ »
Ισως τοτε να σε βοηθησει η μεθοδος που ακολουθησα και εγω :) Σταδιακα.
Ειχα μεγαλη αδυναμια στα τυρια,ειδικα στη φετα που την ετρωγα σε ολα τα γευματα,και με ψωμι βεβαια.Αυτο που εκανα ηταν οταν ηθελα πολυ να φαω τυρι,επαιρνα το κοτατζ που δεν μου αρεσει πολυ αλλα ηταν σαν αντικατασταση της φετας,και δεν το ετρωγα καθε μερα αλλα στην αρχη 2-3 φορες την βδομαδα,μετα 1 φορα και οσο περναγε ο καιρος,τοσο τα"ξεχνουσα" και τωρα εχω σχεδον 2 μηνες να φαω οποιοδηποτε τυρι.

(τωρα παλευω με το γαλα που το σιχαινομαι κιολας αλλα εχω προβλημα με το ασβεστιο)

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 17, 2009, 08:24:15 μμ »
τουλουμπάκι όλα τα βιβλία που αναφέρεις τα έχω αγοράσει από το αγγλικό amazon. όταν λέμε amazon εννοούμε το αγγλικό, αλλιώς πληρώνεις δασμούς.

amazon.co.uk

για τις συνταγές, ψάξε ή δες τα παλιά μου μηνύματα και θα τις βρεις.

σου έχω απαντήσει και άλλες φορές για αυτό το θέμα, μη με βάζεις να κάνω τριπλή δουλειά.
εμ σου τα γράφω, εμ με γράφεις, εμ θέλεις να σου βρω πού είναι ...  nanana
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 18, 2009, 07:29:46 μμ »
τουλουμπάκι όλα τα βιβλία που αναφέρεις τα έχω αγοράσει από το αγγλικό amazon. όταν λέμε amazon εννοούμε το αγγλικό, αλλιώς πληρώνεις δασμούς.

amazon.co.uk

για τις συνταγές, ψάξε ή δες τα παλιά μου μηνύματα και θα τις βρεις.

σου έχω απαντήσει και άλλες φορές για αυτό το θέμα, μη με βάζεις να κάνω τριπλή δουλειά.
εμ σου τα γράφω, εμ με γράφεις, εμ θέλεις να σου βρω πού είναι ...  nanana
ΟΚ θα το ψάξω στο αγγλικο τότε. Χτες γκαντεμιάστηκα κανονικά και δεν εμπιστεύομαι και τον αδελφό μου γιατί δεν του αρέσει που έγινα βεγκαν. Αλλα για τις  συνταγές σου θα το ψάξω σύγουρα.  thanks δεν σε γράφω απλα ειμαι άχρηστη με τα του κομπιούτερ και δεν θυμάμαι βέβαια ούτε ξέρω να βρω σε ποια μηνύματα παραπέμπεις στο τυρί!!

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 18, 2009, 07:32:49 μμ »
Ισως τοτε να σε βοηθησει η μεθοδος που ακολουθησα και εγω :) Σταδιακα.
Ειχα μεγαλη αδυναμια στα τυρια,ειδικα στη φετα που την ετρωγα σε ολα τα γευματα,και με ψωμι βεβαια.Αυτο που εκανα ηταν οταν ηθελα πολυ να φαω τυρι,επαιρνα το κοτατζ που δεν μου αρεσει πολυ αλλα ηταν σαν αντικατασταση της φετας,και δεν το ετρωγα καθε μερα αλλα στην αρχη 2-3 φορες την βδομαδα,μετα 1 φορα και οσο περναγε ο καιρος,τοσο τα"ξεχνουσα" και τωρα εχω σχεδον 2 μηνες να φαω οποιοδηποτε τυρι.

(τωρα παλευω με το γαλα που το σιχαινομαι κιολας αλλα εχω προβλημα με το ασβεστιο)
   thanks Λατρεύω ΟΛΑ  τα ειδη τυριών και για μένα κανένα δεν θεωρειται άνοστο. Νομίζω πως παίρνοντας αυτό το βιβλίο θα μπορώ να φτιάχνω φυτικά τυριά και η ιδέα ότι τρώω τυρί να με παρηγορεί για την αρχή τουλάχιστον!! Οσο για το ασβέστιο από την Κινόα θα αποροφάς πολύ περισσότερο ασβέστιο από ότι από το γάλα.

Αποσυνδεδεμένος blueheart