χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Τορτίγιας με Λαχανικά  (Αναγνώστηκε 2148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vaalinde

• Πλήρες μέλος
Τορτίγιας με Λαχανικά
« στις: Ιούνιος 11, 2009, 12:39:35 μμ »
Αυτή η συνταγή έχει πολλές παραλλαγές... Εγώ προσώπικά βάζω ότι υπάρχει στο ψυγείο...Αλλά σα βάση προτείνω την εξής:

Υλικά:
2-3 κρεμμύδια (κομμένα σε φέτες)
4-5 μανιτάρια (κομμένα σε φέτες)
1 καρότο (τριμένο σε χοντρό τρίφτη)
1 κολοκυθάκι (τριμένο σε χοντρό τρίφτη)
1 ντομάτα (κομμένη σε κύβους)
1/2 πιπεριά από κάθε ένα χρώμα (κίτρινη, πορτοκαλί, κόκκινη κομμένες σε φέτες)
ζάχαρη
πιπέρι
σόγια σως
1 κ.σ μουστάρδα

Εκτέλεση:
Αρχικά βάζουμε σε ένα τηγάνι τα κρεμμύδια να μαραθούν. Μετά προσθέτετε και τα υπόλοιπα υλικά και στο τέλος την ντομάτα. Αφού μαραθούν όλα τα λαχανικά προσθέτετε την ζάχαρη, το πιπέρι, τη σόγια σως και την μουστάρδα. Τα ανακατεύεται όλα μαζί και το βγάζετε από τη φωτιά.
Στη συνέχεια βάζετε στο τηγάνι τις τορτίγιας (εγώ τις παίρνω έτοιμες από το super market) για μισό λεπτό μέχρι να ζεσταθούν και να πάρουν χρώμα. Έπειτα προσθέτουμε τη γέμιση και την τυλίγουμε. Αν θέλετε μπορείτε να τις σερβίρετε κομμένες στη μέση με μαιντανό και σογιά σως από πάνω για decor.

Υ.Σ  Για τους "αλλόθρησκους" φίλους σας μπορείτε να προσθέσετε λουκάνικο από τόφου. Η συνταγή είναι πολύ εύκολη και πολύ γευστική. Και θα σας βγάλει ασπροπρόσωπους.

Καλή επιτυχία!!!!  beer

Οι άνθρωποι είνα ζώα που μυρίζουν τελείως ιδιόμορφα και λέω πάλι δε βαριέσαι έχω και εγώ την ίδια μυρουδιά (Μπέρτολτ Μπρεχτ)

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (●^ω^●)
Απ: Τορτίγιας με Λαχανικά
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2009, 01:12:42 πμ »
Εγω τις τορτιγιες τις κανω μονη μου ειναι πολυ ευκολες αλλα εχω χασει την συνταγη μου, οταν την βρω θα την γραψω!!! Τις κανω ασπρες και κοκκινες!

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2009, 04:56:23 πμ »
περιμένουμε!  αυτές του εμποριου έχουν μέσα πρόσθετα, και κάθε φορά που σκέφτομαι να πάρω, διαβάζω τα συστατικά και τις αφήνω πίσω.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος Vaalinde

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2009, 09:54:33 πμ »
Πράγματι, οι σπιτικές θα είναι καλύτερες!!! Προσπάθησα να βρω συνταγές αλλά καμμία δεν ήταν καλή και κατέληγε πάντα σε αποτυχία οπότε περιμένω με ανυπομονησία τη συνταγή σου... yay
Οι άνθρωποι είνα ζώα που μυρίζουν τελείως ιδιόμορφα και λέω πάλι δε βαριέσαι έχω και εγώ την ίδια μυρουδιά (Μπέρτολτ Μπρεχτ)

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2009, 01:03:43 μμ »
Δε τη βρισκω στα τεφτερια μου , αλλα θα σας πω οτι θυμαμαι.
1/2 φλυτζανι καλαμποκαλευρο,
1 1/2 φλυτζανι λευκο αλευρι για ολες τις χρησεις (δεν θα γινουν με ολικης δυστυχως)
λιγο αλατι,
μισο κουτ μπεικιν παουντερ
1 φλυτζανι χλιαρο νερο
για τις κοκκινες βαζω κι ενα κουτ γλ. τσιλι και γινονται κοκκινες και καυτερες.

Το ζυμωνετε το μιγμα, και το χωριζεται σε 12-14 μπαλακια, και καλυπτετε με μια πετσετα να μην ξεραθουν.
Ανοιγετε το καθε μπαλακι σε στρογγυλο φυλλο με διαμετρο αυτη του αντικολλητικου τηγανιου, οχι πολυ λεπτο ουτε χοντρο, και σε μετρια φωτια το ψηνεται στο τηγανι (χωρις λαδι) μεχρι να κανει φουσκαλιτσες η επιφανεια, κι απο τις 2 πλευρες, τις ετοιμες τορτιγιες τις βαζετε σε πιατο και τις καλυπτετε μεχρι να σερβιρετε.

Αν βρειτε το κανονικο μεξικανικο καλαμποκαλευρο (μασα χαρινα) απλα χρησιμοποιηστε 2 φλυτζανια απο αυτο. Οσο πιο φρεσκο τοσο πιο καλο.

Αποσυνδεδεμένος Veggie Wedgie

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2009, 05:51:13 μμ »
Μπορείτε να βρείτε μάσα χαρίνα στο Σαλαματ. Το άλλο καλαμποκάλευρο γίνετε σα χώμα μόνο του και δεν δένει.
I wake to see the world go wild.

Αποσυνδεδεμένος Touloumbaki

• Sr. Member
  • Σκέψου θετικά! Δράσε θετικά!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 12, 2009, 11:13:32 μμ »
 yum yum yum γκλούπς!!! Πάλι θα πάω να φάω! ΕΛΕΟΣ!!! Αντί για τσίλι που καίει τρομερά δεν  θα του πήγαινε και το κάρυ;;
Τα ζώα είναι οι φίλοι μου και όχι η τροφή μου
Αγαπάω τον πλανήτη μου, νοιάζομαι για την γή μου!!!

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2009, 12:57:56 πμ »
Μπορείτε να βρείτε μάσα χαρίνα στο Σαλαματ. Το άλλο καλαμποκάλευρο γίνετε σα χώμα μόνο του και δεν δένει.
Ακριβως, ειναι πολυ χοντρο και τριβεται.

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2009, 12:59:18 πμ »
yum yum yum γκλούπς!!! Πάλι θα πάω να φάω! ΕΛΕΟΣ!!! Αντί για τσίλι που καίει τρομερά δεν  θα του πήγαινε και το κάρυ;;
Αν θελεις τις κανεις σκετες, αν θελεις βαζεις και ενα καρυκευμα. οτι νομιζεις. Θα ηθελα να δοκιμασω καποια φορα με βασιλικο ή δυοσμο.

Αποσυνδεδεμένος Vaalinde

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 16, 2009, 04:47:01 μμ »
Pragmati o vasilikos tha tou pigainei polu.....stin zumi gia pitsa pantws egw vazw epipleon kai ligo skordo kai ginetai poli kali... biggestgrin

Αποσυνδεδεμένος lady mango

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 11:46:27 πμ »
Δε τη βρισκω στα τεφτερια μου , αλλα θα σας πω οτι θυμαμαι.
1/2 φλυτζανι καλαμποκαλευρο,
1 1/2 φλυτζανι λευκο αλευρι για ολες τις χρησεις (δεν θα γινουν με ολικης δυστυχως)
λιγο αλατι,
μισο κουτ μπεικιν παουντερ
1 φλυτζανι χλιαρο νερο
για τις κοκκινες βαζω κι ενα κουτ γλ. τσιλι και γινονται κοκκινες και καυτερες.

Το ζυμωνετε το μιγμα, και το χωριζεται σε 12-14 μπαλακια, και καλυπτετε με μια πετσετα να μην ξεραθουν.
Ανοιγετε το καθε μπαλακι σε στρογγυλο φυλλο με διαμετρο αυτη του αντικολλητικου τηγανιου, οχι πολυ λεπτο ουτε χοντρο, και σε μετρια φωτια το ψηνεται στο τηγανι (χωρις λαδι) μεχρι να κανει φουσκαλιτσες η επιφανεια, κι απο τις 2 πλευρες, τις ετοιμες τορτιγιες τις βαζετε σε πιατο και τις καλυπτετε μεχρι να σερβιρετε.

Αν βρειτε το κανονικο μεξικανικο καλαμποκαλευρο (μασα χαρινα) απλα χρησιμοποιηστε 2 φλυτζανια απο αυτο. Οσο πιο φρεσκο τοσο πιο καλο.

τελεια!!  thanks thanks thanks thanks

Αποσυνδεδεμένος los

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 05:08:29 πμ »
Αυτή η σόγια σος τι είναι ακριβώς;

Δεν το είδα πουθενά, αν έχει ξανα-αναφερθεί
"Ω, ευγενικοί μου άνθρωποι, η ζωή είναι σύντομη... Αν ζούμε, ζούμε για να πατήσουμε πάνω στα κεφάλια των βασιλιάδων."- W.Shakesphere

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 02:58:47 μμ »
Αυτή η σόγια σος τι είναι ακριβώς;

Δεν το είδα πουθενά, αν έχει ξανα-αναφερθεί

Είναι η σάλτσα σόγιας ή soy sauce. Είναι κινέζικη σάλτσα (σε πυκνότητα και χρώμα θυμίζει βαλσαμικό ξίδι) από σόγια που έχει υποστεί ζύμωση). Στην Ελλάδα βρίσκεις εύκολα σε μεγάλα σουπερμάρκετ, σε ντελικατέσεν και βιολογικά καταστήματα. Η πιο συνηθισμένη μάρκα είναι η Kikkoman:

Μπορείς βέβαια να βρεις και άλλες μάρκες, και βιολογικές επίσης. Προσωπικά προτιμώ τη σως ταμάρι από τη σάλτσα σόγιας, που είναι η γιαπωνέζικη εκδοχή της σάλτσας σόγιας. Επίσης βρίσκεται εύκολα σε βιολογικά καταστήματα.

"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact