χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ξηροί καρποί  (Αναγνώστηκε 3945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Ξηροί καρποί
« στις: Μάρτιος 23, 2007, 06:26:59 μμ »
Οι ξηροί καρποί, η καρδιά , η χοληστερόλη και οι θερμίδες
15-03-2007

Προτιμότερο να αποφεύγουμε την κατανάλωση ξηρών καρπών όταν είναι αλατισμένοι, επικαλυμμένοι με ζάχαρο ή σοκολάτα.

Οποιαδήποτε μορφή ξηρών καρπών, έχει πληθώρα αξιόλογων θρεπτικών ουσιών. Υπάρχουν στοιχεία που στηρίζουν ότι τα καρύδια, τα φουντούκια, τα αμύγδαλα και άλλες μορφές ξηρών καρπών, μπορεί να είναι μέρος μιας υγιεινής διατροφής με ευεργετικές επιδράσεις για την καρδία.

Πρέπει να γνωρίζετε τα βασικά σημεία για το τι μπορούν να μας προσφέρουν οι ξηροί καρποί διότι η κατανάλωση τους με τον ορθό τρόπο φαίνεται ότι είναι σε θέση να μας προσφέρει πολλά. Περιέχουν ακόρεστα λίπη, ωμέγα-3 λιπαρά οξέα, βιταμίνη Ε, αργινίνη, φυτικές ίνες και πολλές θερμίδες.

Η κακή χοληστερόλη LDL
Η κακή χοληστερόλη LDL μειώνεται από την κατανάλωση ξηρών καρπών. Η μείωση της κακής χοληστερόλης, συμβάλλει σε χαμηλότερο κίνδυνο για αθηρωμάτωση. Η αθηρωμάτωση προκαλεί στένωση και φλεγμονή στα στεφανιαία αγγεία της καρδίας. Είναι αιτία πρόκλησης θρόμβων με απόφραξη των στεφανιαίων αρτηριών και έμφραγμα του μυοκαρδίου που οδηγούν συχνά σε θάνατο.

Στην επιστημονική έρευνα, έχουν βρεθεί συσχετισμοί μεταξύ κατανάλωσης ξηρών καρπών και ωφέλιμων επιδράσεων στις αρτηρίες. Δεν έχει ακόμη αποδειχθεί αιτιολογική σχέση μεταξύ των δύο.

Έτσι σήμερα, το ορθό είναι να δηλώνουμε ότι τα επιστημονικά δεδομένα δείχνουν ότι η κατανάλωση ξηρών καρπών με το σωστό τρόπο, εισηγούνται αλλά δεν αποδεικνύουν ότι είναι ευεργετική για την καρδία. Παρόλα αυτά όμως, όλα τα στοιχεία που υπάρχουν, δείχνουν προς αυτή την κατεύθυνση.

Τα ωμέγα-3 λιπαρά οξέα
Τα ωμέγα-3 λιπαρά οξέα, η βιταμίνη Ε και οι φυτικές ίνες, των ξηρών καρπών, φαίνεται να έχουν ωφέλιμο ρόλο όχι μόνο εναντίον της αθηρωμάτωσης και απόφραξης των στεφανιαίων αρτηριών της καρδίας αλλά και για την πρόληψη των αρρυθμιών. Οι καρδιακές αρρυθμίες είναι επικίνδυνες ανωμαλίες του ρυθμού της καρδίας και ορισμένες μορφές μπορούν να οδηγήσουν σε καρδιακή προσβολή.

Τα ωμέγα-3 λιπαρά οξέα είναι επίσης από τις πλέον ωφέλιμες ουσίες που μας προσφέρουν τα ψάρια. Οι ξηροί καρποί είναι μια από τις καλύτερες φυτικές πηγές των ωμέγα-3 λιπαρών οξέων που έχουμε στη διάθεση μας.

Η αργινίνη
Η αργινίνη είναι αμινοξύ που αυξάνει την παραγωγή νιτρικού οξέως στον οργανισμό μας. Συμβάλλει για μια καλύτερη κατάσταση των αρτηριών, στη διαστολή τους, τις κάνει περισσότερο εύκαμπτες και λιγότερο επιρρεπείς στο να παρουσιάσουν θρόμβους.

Η βιταμίνη Ε
Η βιταμίνη Ε έχει συσχετισθεί με ευεργετικές επιδράσεις για την καρδία, πιθανή προστασία από ορισμένες μορφές καρκίνου και από καταρράκτη. Τα ερευνητικά δεδομένα είναι ακόμη λίγα και οι έρευνες για τις ωφέλιμες δράσεις της βιταμίνης Ε από τη διατροφή και από συμπληρώματα συνεχίζονται.

Οι φυτικές ίνες
Η πλούσια σε φυτικές ίνες διατροφή, συμβάλλει στην πρόληψη καρδιακών παθήσεων και διαβήτη. Επίσης υπάρχουν δεδομένα που στηρίζουν τη θέση ότι τα φαγητά πλούσια σε φυτικές ίνες βοηθούν στην πρόληψη του καρκίνου του παχέος εντέρου. Όμως ισχύει και εδώ αυτό που αναφέραμε προηγουμένως ότι απαιτούνται ακόμη περισσότερες έρευνες για απόδειξη της αιτιολογικής σχέσης μεταξύ διατροφής πλούσιας σε φυτικές ίνες και πρόληψης καρκίνου παχέος εντέρου.

Ποιοι ξηροί καρποί είναι οι καλύτεροι;
Βασικά όλοι οι ξηροί καρποί είναι ωφέλιμοι για την καρδία εάν καταναλώνονται με το σωστό τρόπο. Είναι εύκολοι στη διατήρηση τους, το κόστος τους δεν είναι ψηλό και μπορούν να χρησιμοποιηθούν με πολλούς διαφορετικούς και απλούς, πρακτικούς τρόπους.

Τα καρύδια είναι από τους ξηρούς καρπούς που έχουν μελετηθεί το περισσότερο. Περιέχουν ψηλές ποσότητες ωμέγα-3 λιπαρών οξέων. Τα αμύγδαλα, τα φουντούκια τα ελαιοκάρυα, τα μακαντάμια, είναι επίσης ξηροί καρποί για τους οποίους υπάρχουν μελέτες που τους συσχετίζουν με σημαντικά ωφέλιμες για την υγεία επιδράσεις.
Δεν πρέπει όμως να ξεχνούμε ότι οι ωφέλιμες για την υγεία δράσεις των ξηρών καρπών, σχεδόν μηδενίζονται όταν τους καταναλώνουμε επικαλυμμένους με σοκολάτα, ζάχαρη ή όταν είναι αλατισμένοι όπως γίνεται συνήθως.

Προσέξτε τις ποσότητες ξηρών καρπών που καταναλώνετε
Έχουμε αναφέρει ότι οι ξηροί καρποί είναι πλούσιοι σε ακόρεστα λίπη και κατά συνέπεια σε θερμίδες. Απλά είναι καλό να θυμούμαστε ότι το 80% των ξηρών καρπών είναι φυτικό λίπος. Και επίσης να μην ξεχνούμε ότι 1 γραμμάριο λίπους ισοδυναμεί με 9 θερμίδες.

Έτσι ναι μεν το λίπος των ξηρών καρπών δεν είναι βλαβερό για την υγεία όπως τα κορεσμένα ζωικά λίπη αλλά εάν δεν προσέχουμε τις ποσότητες τότε η υπερβολική κατανάλωση ξηρών καρπών θα οδηγήσει στην επικίνδυνη παχυσαρκία.

Οι οδηγίες που ισχύουν σήμερα για την κατανάλωση ξηρών καρπών είναι να μην υπερβαίνουν τις 1 έως 2 ουγγιές ημερησίως, δηλαδή την ποσότητα που περιέχεται σε μια μικρή χούφτα που ισοδυναμεί με 28 έως 56 γραμμάρια.

Βέβαια η κατανάλωση αυτή, πρέπει να εντάσσεται στο γενικό πλαίσιο μιας υγιεινής διατροφής. Τα λιπαρά από τους ξηρούς καρπούς θα πρέπει να αντικαθιστούν τα λιπαρά από ζωικής προέλευσης προϊόντα και όχι να επιβαρύνουν τον οργανισμό με επιπρόσθετες αχρείαστες θερμίδες.

Συνοπτικά βλέπουμε ότι οι διάφορες μορφές ξηρών καρπών έχουν πολλά να μας προσφέρουν.

Είναι όμως απαραίτητο να γνωρίζουμε τα βασικά σημεία για τις διατροφικές τους αξίες, τους περιορισμούς στις ποσότητες που τρώμε και να αποφεύγουμε την κατανάλωση τους όταν είναι αλατισμένοι, επικαλυμμένοι με ζαχαρο ή σοκολάτα, παρά το γεγονός ότι σε αυτές τις μορφές είναι ακόμη πιο εύγεστοι.

Βιβλιογραφία:
American Heart Association
Nut Consumption and Decreased Risk of Sudden Cardiac Death in the Physicians' Health Study,  Archives of Internal Medicine 2002;162:1382-1387, 24 Ιουνίου 2002.
Nut and Peanut Butter Consumption and Risk of Type 2 Diabetes in Women, ,  Journal of the American Medical Association  2002;288:2554-2560, Νοέμβριος 2002.
http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2264
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
Απ: Ξηροί καρποί
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2007, 10:32:12 μμ »
σωστά όλα αυτά φόξυ. να διευκρινήσω οτι όταν μιλάμε για υγειηνούς ξηρούς καρπούς εννοούμε πάντα τους ΩΜΟΥΣ μη καβουρντησμένους και μη αλλατισμένους. Σε αντίθετη περίπτωση είναι σκέτο βλάβη και χοληστερίνη ;)
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2007, 07:29:15 μμ »
        Και εγώ να προσθέσω ξανά πως 3 κουταλιές της σούπας την ημέρα φρεσκοκομμένος λιναρόσπορος (σε μικρό μύλο του καφέ ή μπαχαρικών) σε βγάζει από την ανάγκη να φας ψάρια για Ω3 (που έχουν και πολύ φώσφορο που λειτουργεί σε βάρος του ασβεστίου αν είναι περισσότερος).
         Προσωπικά τον βάζω όλον στο γλυκάκι που κάνω με τη μπανάνα, (λιωμένη), το χαρουπάλευρο, ξηρούς καρπούς, σταφίδες, και αναποφλοίωτα δημητριακά πρωινού, από λίγες ποσότητες και γίνεται νόστιμο, σοκολατένιο και <<τούρμπο>> από θρεπτικά συστατικά.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2007, 08:16:26 μμ »
είναι απίστευτο πόσα δίνει η φύση!!! καμία ανάγκη από ζωϊκά τελικα....
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος MKO Psychanimal

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
  • Γίνε Χορτοφάγος τώρα, Σώσε ένα ζώο φάρμας
    • Psychanimal
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2007, 03:54:38 μμ »
 :D σημερα πηγα βασιλόποθλο και φορτωσα ενα καλαθι βιολογικα ολα μεχρι κα μουσταρδα και κετσαπ βιολογικα τα πηρα... ειπα να δοκιμασω .. και οταν διαλεξα ξηρουσ καρποους ενα σωρο η φυσικη μου επιλογη ηταν ωμα μετα το ανακαλυψα στο σπιτι... την εχω καταβρει με ολα αυτα σαν νεο παιχνιδι ειναι ¨:) αλλα μ αρεσει αισθανομαι γενικα πιο ελαφρια μετα το φαγητο και με τουσ ξηρουσ καρπους εχω και πανευκολο σνακ..εχο τρελαθει και στις ομελετες βεβαια... φτιαχνονται γρηγορα γι αυτο..

μηπως οι ξηροι καρποι παχαινουν? φοβερο το μπλογκ για την ωμοφαγία
Veganimal : To  blog του Χορτοφάγου
http://psychanimalvegan.blogspot.gr

Ευκαιρία Ζωής για τα Ζώα Φάρμας
http://lifechanceforfarmanimals.blogspot.gr/

Ψυχολόγοι  Υπερ της Προστασίας Ζώων www.psychanimal.org
ΓατοΟμάδα Θεσσαλονίκης www.thessalonikicatgroup.org

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2007, 07:29:34 μμ »
Προσέξτε τις ποσότητες ξηρών καρπών που καταναλώνετε
Έχουμε αναφέρει ότι οι ξηροί καρποί είναι πλούσιοι σε ακόρεστα λίπη και κατά συνέπεια σε θερμίδες. Απλά είναι καλό να θυμούμαστε ότι το 80% των ξηρών καρπών είναι φυτικό λίπος. Και επίσης να μην ξεχνούμε ότι 1 γραμμάριο λίπους ισοδυναμεί με 9 θερμίδες.

Έτσι ναι μεν το λίπος των ξηρών καρπών δεν είναι βλαβερό για την υγεία όπως τα κορεσμένα ζωικά λίπη αλλά εάν δεν προσέχουμε τις ποσότητες τότε η υπερβολική κατανάλωση ξηρών καρπών θα οδηγήσει στην επικίνδυνη παχυσαρκία.

Οι οδηγίες που ισχύουν σήμερα για την κατανάλωση ξηρών καρπών είναι να μην υπερβαίνουν τις 1 έως 2 ουγγιές ημερησίως, δηλαδή την ποσότητα που περιέχεται σε μια μικρή χούφτα που ισοδυναμεί με 28 έως 56 γραμμάρια.

Βέβαια η κατανάλωση αυτή, πρέπει να εντάσσεται στο γενικό πλαίσιο μιας υγιεινής διατροφής. Τα λιπαρά από τους ξηρούς καρπούς θα πρέπει να αντικαθιστούν τα λιπαρά από ζωικής προέλευσης προϊόντα και όχι να επιβαρύνουν τον οργανισμό με επιπρόσθετες αχρείαστες θερμίδες.

Το έγραψα παρακάτω...
Εξαρτάται πως είναι η γενικότερη διατροφή σου Yasmin.
Εγώ δεν έβαλα βάρος πάντως.
 ;)
Ίσα ίσα που οι ξηροί καρποί είναι υγιεινό σνακ !
Πάντως χαίρομαι που το βλέπεις τόσο ευχάριστα και ως παιχνίδι ~
Προσοχή μόνο με τις ομελέτες  ;)

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 02, 2007, 08:13:25 μμ »
1. Επειδή δεν είδα να αναφέρονται πουθενά οι ηλιόσποροι και οι κολοκυθόσποροι, να θυμίσω ότι και αυτοί ανήκουν στους καρπούς, αν και δεν μας γεμίζουν το μάτι ως καρποί. Δείτε όμως παρακάτω.

2. Αν κοιτάξετε στο nutrition data, θα δείτε ότι τα 100gr ξηρών καρπών έχουν κατά μέσο όρο 600 θερμίδες. Αυτό δεν είναι τραγικό. Πόσο εύκολα καταναλώνεις 100g ηλιόσπορου? Πόσο εύκολα  όμως μπορείς να φας ένα μπισκoτάκι (ακόμα και vegan) ? (το οποίο έχει 100-200 cal?).

Μεταφέρω παρακάτω μερικά στοιχεία από το Nutrition data, το οποίο νομίζω πως ΟΛΟΙ θα πρέπει να το συμβουλευόμαστε. Έχει απίστευτες πληροφορίες, ακόμα και aminoacid score, που δείχνει την ποιότητα της πρωτείνης (και συμβουλές για το τι να κάνεις εάν τα τρόφιμα που καταναλώνεις έχουν χαμηλή πρωτεϊνική αξία), γλυκαιμικό φορτίο, σου βγάζει ημερήσιες διατροφικές ανάγκες σε στοιχεία ανάλογα με κιλά σου, ηλικία, τρόπο ζωής σου, και άλλα καλούδια.

Καρπός/σπόρος    θερμίδες ανά 100g (σε παρένθεση aminoacid score)

Ηλιόσπορος         570 (81, λείπει λυσίνη)
Κολοκυθόσπορος  747 (136 !!!!)
Φουντούκια         722 (55, λείπει λυσίνη)
Αμύγδαλα           578 (55, λείπει λυσίνη, και λιγότερο μεθειονίνη και κυστίνη)
καρύδια              654 (55, λείπει λυσίνη)
Σουσάμι              573 (63, λείπει λυσίνη)

Γάλα (ζωικό) εμπορίου (3.25% λιπαρά): 60 cal/100g, aminoacid score: 85 (λείπει λυσίνη)

Φρικάρατε από τις θερμίδες?

Ακούστε τώρα τα καλά:

Ενδεικτικά:

• 7 καρύδια σου δίνουν όλα τα Ω-3 και Ω-6 λιπαρά οξέα που χρειάζεσαι ημερησίως.
  • Το σουσάμι έχει 975mg ασβεστίου ανά 100gr. (αν από 100gr φτιάξεις ένα λίτρο γάλα, τότε με τις ίδιες θερμίδες όπως το γάλα, παίρνεις ακριβώς όσο ασβέστιο σου δίνει και το ζωικό γάλα - και χωρίς τη χοληστερόλη!).

Εγώ φτιάχνω γάλα από όλα τα παραπάνω, και μάλιστα από μείγματα (να 'ναι καλά οι εντελώς νέοι μου φίλοι, στους οποίους είμαι ευγνώμων, που με βοήθησαν με τις συνταγές τους και την υποστήριξή τους τόσο πολύ στην αρχή, γιατί ήμουν "ναρκομανής" με το γάλα, και πίστευα κιόλας ότι μου κάνει καλό !!). Βάζω 100g να μουλιάσουν 4 ώρες τα mini, 8 τα maxi μεγέθη, και φτιάχνω 1 λιτρο γάλα στο blender με νερό, και το πίνω σε μία μέρα. Γενικά, εάν φτιάξεις γάλα από καρπούς και σπόρους, οι θερμίδες είναι περίπου όσο και του ζωικού γάλακτος. Φυσικά μπορείς να προσθέσεις και περισσότερο νερό, να βγει πάνω από λίτρο. De gustibus non est disputandum.

Όμως οι θερμίδες δεν είναι το πιο σημαντικό. Κάθε ένα από τα παραπάνω έχει πολύ μεγάλες ποσότητες από άλλα ωφέλιμα στοιχεία, π.χ. μέταλλα (για το τι έχει ποιο μέταλλο, δείτε στο nutrition data). Ενδεικτικά, ο παρεξηγημένος κολοκυθόσπορος, που έχει υψηλότερη πρωτεινική αξία (136 έναντι 85 !!!) από ό,τι το ζωικό γάλα, έχει πολύ σίδηρο, μαγνήσιο, φώσφορο, και μαγγάνιο. Το σουσάμι, έχει τρελές ποσότητες (περίπου 100% από όσο χρειαζόμαστε ημερησίως) από ασβέστιο, σίδηρο, μαγνήσιο, χαλκό, μαγγάνιο. κλπ κλπ...

Εν κατακλείδι, δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο σνακ για εξωτερικούς και εσωτερικούς χώρους, ούτε να υπάρχει καλύτερο ρόφημα!!

Πηγή για διατροφικά στοιχεία: http://www.nutritiondata.com

A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 02, 2007, 08:20:36 μμ »
Οι κολοκυθόσποροι είναι πράγματι πολύ καλοί. Και ταιριάζουν τέλεια σε σαλάτες με μαρούλι, ρόκα κλπ.
 ;D

cosman

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 02, 2007, 08:28:09 μμ »
Όταν μιλάμε για κολοκυθόσπορους, εννούμε τον πασατέμπο ανάλατο.
Όντως, για να φας 100 gr πρέπει να καταναλώσεις τουλάχιστον ένα μεγάλο σακκουλάκι αναποφλοιώτο των 180 gr. Τον αλμυρό πασατέμπο που τον "χτυπάω" δεόντως, για να φάω ένα τέτοιο σακκουλάκι κάνω 4-6 ημέρες, χώρια τη λύσσα από το αλάτι. Τι να κάνουμε, και η ευχαρίστηση καμιά φορά κάνει καλό στην υγεία ... :D

• Addicted
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 02, 2007, 09:35:40 μμ »
Νομίζω ότι ο πασατέμπος είναι ο ηλιόσπορος. Ο κολοκυθόσπορος είναι άσπρος απ' έξω, ενώ ο πασατέμπος μαύρος (ενίοτε τιγρέ).

Όπως και να 'χει, είναι πολύ ωραία τρόφιμα!
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

cosman

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 02, 2007, 09:40:02 μμ »
Δεινομάζχη μου τα έγραψες ανάποδα. Ο πασατέμπος είναι λευκός ( κολοκυθόσπορος - έχω μπροστά μου το σακκουλάκι της αμαρτίας ) και ο ηλιόσπορος ο τιγρέ. Αν πας κινηματογράφο θερινό, πρόσεχε να μη φτύνεις τα φλούδια στον μπροστινό. :D

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 02, 2007, 09:48:02 μμ »
Α, δηλαδή ο πασατέμπος είναι ο κολοκυθόσπορος? Εμένα ανάποδα μου τα μάθανε, αυτά, και άλλα πολλά (τυρί = φέτα κ.λπ.).

Τελος πάντων, όπως θέλεις!! Πάντως μικρό το πρόβλημα... ανησύχησα για λίγο, μήπως έφτιαχνα λάθος γάλα τοσο καιρό!!!
 :D

cosman

• Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 02, 2007, 10:08:11 μμ »
Ήδη έχω κολλήσει στο σακκουλάκι με τον πασατέμπο και όλο λέω στον εαυτό μου "τελευταίος σπόρος" και όλο πάω στον επόμενο.
Από τη λαιμαργία μου , πολλούς τους τρώω μαζί με τη φλούδα. Αν με δεις, θα με λυπηθείς.. :D

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που παρέθεσες στα προηγούμενα post σου. Το σακκουλάκι όμως που έχω μπροστά μου  λέει θερμίδες/100 gr = 596. Όχι ότι έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία δηλαδή, απλώς το ανέφερα.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact