χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ξύρισμα με ελαιόλαδο  (Αναγνώστηκε 9441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Agriokoniklos

• Πλήρες μέλος
Απ: Ξύρισμα με ελαιόλαδο
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 02, 2014, 01:24:27 μμ »
Δε νομίζω να"τσαντίστικες"μόνο εσύ.

Η αναφορά στη"τζιλέτε",δεν ήταν υποννοούμενο για τις πληροφορίες που μου δώθηκαν απο τα μέλη του φόρουμ.

Συντηρούν το ίδιο πρόβλημα πάρ'αυτα.
Αυτό δε συναπέγεται απαραίτητα"α αυτό που μου προτείνεις είναι μη ιδανικό,άλλαξέ το τώρα εσύ!".Αν και θέλω ιδανικούς συσχετισμούς,μπαίνει μέσα ο παράγοντας ελευθερία που θέλω επίσης και έτσι συνειδητά η διαδικασία επιβολής του"ιδανικού"δεν είναι κάτι που βλέπω να με συμφέρειωφελεί?ευχαριστεί?(ή και οποιοδήποτε άλλο άτομο,ασχέτως του τι κοινωνεί,αλλά για μένα μιλάω τώρα).

Χωρίς να γνωρίζω τις δυσκολίες ενός ατόμου με μοναδική διαδρομή ζωής,θεωρώ πιθανό μόνο το να συμβάλλω σε αλλαγή προς τα όποια ιδανικά,με το να ζώ και να ψάχνω και αν υπάρξει επιθυμία γι συμβολή.Αυτή είναι η συνειδητή κατάσταση,δεν είμαι πάντα συνειδητός και μη φοβισμένος.

Στην προκειμένη αυτό που κάνω τώρα για τα μούσια,είναι ξυριστική-ρεύμα-εργοστάσιο-καταστροφή.

Υπάρχει"κάτι"που δε με σπρώχνει στις"τύψεις",δικαιοαδικοσωστολάθος = ψεματάκι που καλύπτει ορατότητα.
Εν'ολίγης πράττω επαναλαμβανόμενα και μη ιδανικά σε σχέση με αυτά που θέλω ή νομίζω πως θέλω,χωρίς να με κατηγορώ,επιθυμώντας και ψάχνοντας παράλληλα για αλλαγή του μη ιδανικού.
Αυτό,στο κεφάλι μου,ισχύει για όλους.
Η επιθετικότητα ή η αποχώρηση,δεν ταυτίζεται με το ανύπαρκτο δίκαιο μου,αλλά με φόβους ή φοβίες.Κοινωνικά και,θεωρώ,μη ειλικρινά,εμφανίζεται μια ταύτιση στο υπαρκτό(επίθεση)με το ανύπαρκτο(δίκαιο-άδικο)και κάπως έτσι μπλέκουμε τα μπούτια μας,με μη σεξουαλικές προεκτάσεις.

Πέρα απο τα εργαλεία αντικείμενα υπάρχουν και τα θεωρητικά.

Προς το παρών δεν έχω βρεί περαιτέρω αποδομημένη θεώρηση του μηχανισμού της επίθεσης απο την εξήγηση απειλή-φυγή-επίθεση(στο σόκ κάτι δε μου κάνει ή κάτι δεν κατανοώ ακόμη,μου μοιάζει σα φυγή.για όσα άτομα το χουν υπόψιν.).

Η ηθική δεν είναι εργαλείο για μένα,είναι ένας χαλκάς που με αφορά μόνο έμμεσα.
Οι αντιδράσεις των ατόμων σε κάτι που τα δυσαρεστεί/τρομάζει και τα οποία δε θέλουν να μάθουν πως συμβάλλουν,μπαίνουν στην διαδικασία να πλήξουν το"κακό"ανήθικο άτομο.Ε αυτό με επηρεάζει ακόμη(πλέον όλο και λιγότερο αλλα δεν ξέρω αν είναι ευχάριστο ή δυσάρεστο ακόμη,ο χρόνος συνύπαρξης μου με άλλα άτομα έχει μειωθεί εμφανώς)

Αν βρώ η μου δωθεί κάτι πιο βασικό ξανασυζητάμε.

Χρειάζομαι να δίνω περισσότερο χρόνο στα πόστ μου πιθανότατα και προς το παρών.
Ο σαρκασμός ήταν απέναντι στο μάρκετινγκ,στον πολιτισμό,στις σχέσεις μας.Τα άτομα-φορείς των συμπεριφορών και διαμορφωτές του πολιτισμού δεν τα ταυτίζω με τη δράση τους.
Θεωρητικά αν ελευθερωθεί η"αγάπη κι ο έρωτας"απο την ψευδαίσθηση της ιδιοκτησίας,η γλώσσα που μπερδεύει,δε θα αποτελεί τόσο μεγάλο εμπόδιο όσο τώρα για τους όποιους μη δυσάρεστους κοινωνικούς συσχετισμούς.

Λακωνικά αυτά τώρα,υπάρχουν 1002 τρύπες σε τόσο σύντομη αναφορά.

Λέω να δανειστώ μια ατάκα
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pjxl3dMh6Qg#t=1050

Αποσυνδεδεμένος angeliki5

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:32:02 μμ »
χμ ναι, αν μπορουσε καποιος να κοιταξει λιγο πιο πανω, γιατι υπαρχει προβλημα με την καυστικη σοδα?ολη μου η καθαριοτητα βασιζεται στα πρασινα και αλλα χειροποιητα σαπουνια, και ολα εχουν καυστικη σοδα υποθετω *worried*

Tο ελαιολαδο η τα αλλα λαδια, μπορουν πολυ καλα να χρησιμοποιηθουν και για ντεμακιγιαζ...

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 05, 2014, 04:40:35 μμ »
στο σαπούνι δεν υπάρχει καυστική σόδα ... κατά τη διάρκεια της σαπωνοποίησης όλη η καυστική σόδα μετατρέπεται σε σαπούνι ... οπότε μη σε ανησυχεί αυτό ... 

Αποσυνδεδεμένος angeliki5

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 05, 2014, 10:14:55 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση  :)

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 06, 2014, 04:35:29 πμ »