χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Vegan Ψαρόσουπα  (Αναγνώστηκε 2040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kariatida

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Vegan Ψαρόσουπα
« στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 01:13:24 μμ »
Υλικά
1 κεσεδάκι μανιτάρια (ποικιλίας agaricus)
πατάτες
κρεμμύδια
σέληνο
καρότο
ρύζι
2 βιολογικούς ζωμούς λαχανικών
αλάτι, πιπέρι, κύμινο (προαιρετικά)

Εκτέλεση
Σε μία κατσαρόλα βάζουμε το σέληνο, το καρότο, τις πατάτες (ξεφλουδισμένες) και τα κρεμμύδια (ολοκληρα). Βαζουμε απο πάνω τους το διχτάκι της κατσαρόλας (αυτό που συνήθως χρησιμοποιούν για το ψάρι) και φροντίζουμε το νερό που θα προσθέσουμε να ακουμπάει ίσα ίσα στον πάτο απο το διχτάκι (ώστε τα μανιτάρια να γινουν στον ατμό).

Βάζουμε αλάτι, πιπέρι και τον έναν βιολογικό κύβο στα λαχανικά με το νερό και τοποθετούμε τα μανιτάρια στο διχτάκι αλατισμένα (μπορούμε να τους βάλουμε και κύμινο για πιο πλούσια γεύση). Κλείνουμε το καπάκι της κατσαρόλας και τα αφήνουμε να βράσουν για 15 λεπτά σε μέτρια φωτιά (Τσεκάρουμε το ποτε θα μαλακώσουν οι πατάτες για να είμαστε σίγουροι πότε θα το βγάλουμε απο τη φωτιά).

Μόλις γίνουν, με μία τρυπητή κουτάλα τα βγάζουμε απο τη φωτιά και τα τοποθετούμε σ' ένα μπολ. Στο νερό που έμεινε, βάζουμε τον δεύτερο βιολογικό κύβο και λίγο αλάτι ακόμα (καλό θα είναι να δοκιμάσετε μια κουταλίτσα απο το νερό για να υπολογίσετε το αλάτι που θα βάλετε). Εάν το νερό που έμεινε είναι λίγο, προσθέτετε λίγο ακόμα από τη βρύση. Ανάβετε το μάτι σε δυνατή φωτιά και μόλις βράσει το νερό, προσθέτετε το ρύζι (αναλογικά για κάθε δύο κούπες νερού, βάζουμε μία κούπα ρύζι) και το αφήνουμε να βράσει μέχρι να γίνει.

Σερβίρετε κι απολαύστε τη πλούσια σε βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά γεύση της ιδιότυπης αυτής "ψαρόσουπας".

(δική μου έμπνευση αυτή η σούπα)  :P
Τίποτα δεν είναι πιο καθηλωτικό από το βλέμμα ενός ζώου που παλεύει για τα δικαιώματα και την ελευθερία του.

Αποσυνδεδεμένος Kariatida

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Vegan Ψαρόσουπα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 02:05:07 μμ »
Διορθωση: Τα βραζουμε ολα μαζι για 30 λεπτα. Στα 15 γινονται τα μανιταρια,όχι οι πατατουλες.
Τίποτα δεν είναι πιο καθηλωτικό από το βλέμμα ενός ζώου που παλεύει για τα δικαιώματα και την ελευθερία του.

Αποσυνδεδεμένος daro801

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 19, 2011, 01:26:27 πμ »
Μέτρια η συνταγη,δεν ενθουσιαστηκα  :(

Αποσυνδεδεμένος go vegan

• Addicted
  • Question authority!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2012, 11:02:29 μμ »
Λοιπόν, έκανα κι εγώ μια παρόμοια σούπα πρόσφατα και πραγματικά βγήκε σαν ψαρόσουπα! (όπως τη θυμάμαι τουλάχιστον)
έβαλα σχεδόν τα ίδια υλικά, μόνο που αντί για μανιτάρια έβαλα μέσα φάβα. Με τη φάβα χυλώνει και μπορεί κανείς να πολτοποιήσει τη σούπα πριν ρίξει το ρύζι. Βγαίνει πλούσια σε υφή, πρωτεϊνούχα και γίνεται πανεύκολα.
Εμένα έτσι την έκανε η μαμά μου (την πολτοποιούσε) και όταν τη δοκίμασα πραγματικά μου ήρθε η γεύση της ψαρόσουπας (χωρίς να το περιμένω ή να το έχω σκεφτεί από πριν). Τελικά όλα βιγκανοποιούνται μου φαίνεται.. Και στην ψαρόσουπα τη γεύση μάλλον τη δίνει ο συνδυασμός σέλινο-καρότο-πατάτα..

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής