χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Γλουτένη Σιταριού (Seitan)  (Αναγνώστηκε 10717 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Γλουτένη Σιταριού (Seitan)
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 01, 2008, 08:17:13 μμ »
Εχεις δοκιμάσει το Sheese??

Μπλιάχ. Το δοκίμασα στο vegan festival που είχαμε εδώ το Φλεβάρη, και στο σπίτι μίας φίλης πιο πρόσφατα. Δεν μ'αρέσει. Και περιέχει και καρραγενάνη (carrageenan).

Γιατί αγοράζεις από Αμερική; Πιο φθηνά θα σου βγει από Αγγλία ή Γερμανία. Αλλά πρώτα θα δοκίμαζα τους φούρνους, όλο και κάποιος θα έχει ή θα μπορέσει να προτείνει κάτι.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Veggie Wedgie

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 01, 2008, 09:19:31 μμ »
έτυχε γιατί έκανα μια παραγγελία από ένα site και πήρα και αυτό.
Πάρα πολλά προιόντα [vegan] περιέχουν καρραγενάνη. Είναι πηκτικό εκχύλισμα από φύκια. Δεν καταναλώνεις προιόντα που περιέχουν καρραγενάνη?
Ποιές γεύσεις του sheese είχες δοκιμάσει?
I wake to see the world go wild.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 01, 2008, 09:56:12 μμ »
Ό,τι είναι "φυσικό" δεν είναι απαραίτητα και ασφαλές. Η καραγενάνη έχει συνδεθεί με γαστρεντερικές ενοχλήσεις και καρκίνους του στομάχου. Έχω ακούσει πολλούς ανθρώπους να παραπονιούνται για ενοχλήσεις στο στομάχι αφού ήπιαν γάλα σόγιας, και να κατηγορούν τη σόγια, ενώ έφταιγε η καραγενάνη (έπιναν την αμερικάνικη μάρκα Silk). Όταν δοκίμασαν γάλα σόγιας χωρίς καραγενάνη, δεν είχαν πρόβλημα.

Παράδειγμα πρόσφατης έρευνας: http://ajpgi.physiology.org/cgi/content/full/292/3/G829

Προσωπικώς, αποφεύγω όλα τα προϊόντα που περιέχουν carrageenan, όπως επίσης αποφεύγω και όλα τα προϊόντα που περιέχουν υδρογονωμένα λιπαρά. Μπορεί το Tofutti να είναι καλό vegan cream cheese, αλλά δεν αισθάνομαι την ανάγκη να το πάρω αφού διαβάσω τα συστατικά του. Δεν έχω και καμιά ιδιαίτερη ανάγκη να πάρω vegan τυρί και καλά. Αν θέλω κάτι "τυρένιο" και vegan, θα φτιάξω κάτι σαν αυτό το spread. Αν θελήσω παγωτό, δεν θα πάρω αυτό με την καραγενάνη, θα προτιμήσω αυτό χωρίς. Simple.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 03, 2008, 12:20:47 πμ »
Hmm..den xerw, se alla site lene oti den ine kalo kaise alla lene oti den ine epikindino. Padws egw trww kati epidorpia sogias provamel pou periexoun carrageenanm kai den mu dimiourgoun provlimata stomaxou. Einai ena piktiko proion pou xrisimopoiite para polla xronia apo tous Irlandous. Nomizw oti apla kapoies etairies xrisimopoioun 'degraded' carrageenan pou legete poligeenan kai einai epikindino. Aplws palaiotera ta anaferane kai ta dio me to ido onoma [carageenan]
Check this : http://www.tomsofmaine.com/toms/ifs/carrageenan.asp
sorry gia to greeklish , eimai se ipologisti pou den exei elliniki gramatoseira..

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 03, 2008, 01:23:27 πμ »
Ξέρω την ιστορία της καραγενάνης και από πού προέρχεται, και εξακολουθώ να έχω τις αμφιβολίες μου. Μερικοί άνθρωποι είναι πιο ευαίσθητοι από άλλους, κάποιοι έχουν προβλήματα στο στομάχι μετά την κατανάλωση καραγενάνης, και κάποιοι άλλοι όχι. Η μελέτη που έδωσα στο προηγούμενο ποστ μιλάει για πιθανό κίνδυνο που έχει η κατανάλωση καραγενάνης στα τοιχώματα του εντέρου. Προσωπικώς, δε θα εμπιστευόμουν εμπορικά sites για τις πληροφορίες μου.

Εγώ προτιμώ να μην καταναλώνω κανένα προϊόν με καραγενάνη, όπως και χωρίς υδρογονωμένα έλαια ή high fructose corn syrup ή ασπαρτάμη ή MSG (γλουταμινικό μονονάτριο). Έχει χυθεί πολύ μελάνη (virtual or real) για όλα αυτά. Κάποια vegan προϊόντα περιέχουν τα παραπάνω, οπότε δεν τα αγοράζω. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα, αυτό είναι δικό σου θέμα, φαίνεται ότι δεν αντιμετωπίζεις άμεσα προβλήματα, και δεν σου λέω να αλλάξεις αγοραστικές συνήθειες, σου εξηγώ γιατί εγώ τα αποφεύγω. Υπάρχουν άλλες εταιρίες που χρησιμοποιούν άλλα πηκτικά μέσα, όπως αγάρ-αγάρ, xanthan gum, carob bean gum, corn starch, tapioca flour, κλπ. κλπ., οπότε προτιμώ τα δικά τους προϊόντα.

Είμαστε και εντελώς εκτός θέματος σε thread για seitan.   ;D

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 03, 2008, 10:43:11 πμ »

Θα έλεγα, αν δεν υπάρχει, να ανοίξουμε ένα thread με θέμα τα πρόσθετα (ή όπως αλλιώς λέγονται) τροφίμων ή καλλυντικών και τις εναλλακτικές επιλογές μας.

Περισσότερο ενδιαφέρον έχουν τα "επιτρεπόμενα" αλλά πολυσυζητημένα και αμφισβητούμενα, όπως αυτά που αναφέρεις Mazikeen : καραγενάνη, υδρογονωμένα έλαια, high fructose corn syrup, ασπαρτάμη, MSG (γλουταμινικό μονονάτριο) αλλά και η κανταξανθίνη των τροφίμων ή ακόμα για τα Sodium Lauryl Sulfate και Sodium Laureth Sulfate των σαμπουάν και άλλα που μου διαφεύγουν.

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 03, 2008, 02:04:32 μμ »
Για όλα τα άλλα συμφωνω και εγώ παντως [υδρογωνωμενα λιπαρα, high fructose syrup,aspartame και λοιπά]

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 17, 2008, 02:58:57 μμ »

Θα έλεγα, αν δεν υπάρχει, να ανοίξουμε ένα thread με θέμα τα πρόσθετα (ή όπως αλλιώς λέγονται) τροφίμων ή καλλυντικών και τις εναλλακτικές επιλογές μας.

Συμφωνώ κι εγώ!

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής