χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Μανιάτικα Λαλάγγια  (Αναγνώστηκε 2787 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
Μανιάτικα Λαλάγγια
« στις: Ιανουάριος 06, 2009, 03:24:56 μμ »

Τα λαλάγγια ή τηγανίδες είναι παραδοσιακό κέρασμα των Χριστουγέννων στη Μάνη και ένα πολύ νόστιμο και σχετικά εύκολο σνακ για όλες τις ώρες, μάλλον προς το αλμυρό (αλλά μπορεί να γίνει και προς το γλυκό, φαντάζομαι).

Αντιγράφω από το site www.mani.org.gr την συνταγή όπως την παραθέτει η κ. Κατερίνα Εξαρχουλέα - Γεωργιλέα:

Την παραμονή, όλες οι νοικοκυρές άφηναν κάθε άλλη ασχολία και έδιναν προτεραιότητα στην παρασκευή των τηγανίδων. Οι ποσότητες ήταν μεγάλες, διότι οι οικογένειες είχαν πολλά μέλη και διότι έπρεπε να φιλέψουν όσους ήταν ανήμποροι να τις παρασκευάσουν καθώς και αυτούς που πενθούσαν. Ειδικότερα, την παραμονή των Χριστουγέννων, έδιναν μεγαλύτερη σημασία στην ετοιμασία τους. Γέμιζαν ολόκληρα καλάθια με αυτές πλασμένες όχι μόνο με το κλασσικό σχήμα, αλλά και με Χριστουγεννιάτικα θέματα, όπως αστεράκια, σταυρούς κ.λ.π. Η πρώτη και μεγαλύτερη τηγανίδα ήταν του Χριστού. Σήμερα σε αρκετά σπίτια διατηρείται η παράδοση των λαλαγγιών, αλλά και οι κατά τόπους Σύλλογοι κατά την διάρκεια των εκδηλώσεών τους ξαφνιάζουν ευχάριστα τους επισκέπτες τους προσφέροντας τηγανίδες.

Για την παρασκευή τους, θα χρειαστούμε:
1 κιλό αλεύρι,
3/4 της κούπας λάδι,
1 κουταλάκι αλάτι,
1 κουταλάκι κανέλα,
1 κουταλάκι γαρύφαλλο τριμμένο,
4 κουταλιές σουσάμι,
1 φακελάκι ξηρή μαγιά ή 100 γρ. προζύμι από τον φούρνο,
2-3 κούπες χλιαρό νερό,
λάδι για το τηγάνισμα.

Βάζουμε το αλεύρι σε μια λεκάνη μαζί με το λάδι και το τρίβουμε με τις παλάμες μας να υγρανθεί ομοιόμορφα. (Για μεγαλύτερη επιτυχία αυτή την διαδικασία την κάνουμε αρκετές ώρες πριν το ζύμωμα, κοσκινίζοντας μάλιστα το λαδωμένο με ζεστό λάδι αλεύρι).

Προσθέτουμε τα υπόλοιπα υλικά, τα ανακατεύουμε καλά και ρίχνουμε σιγά - σιγά το χλιαρό νερό. Ζυμώνουμε μια ζύμη μέτρια, λαδώνοντας συχνά τα χέρια μας. Σκεπάζουμε το ζυμάρι μέχρι να φουσκώσει. Αν έχουμε χρησιμοποιήσει προζύμι θα αργήσει περισσότερο να φουσκώσει.

Τέλος πλάθουμε το ζυμάρι λεπτά και μακριά κορδόνια και αρχίζουμε να τα ψήνουμε ρίχνοντας τα διπλωμένα στα τέσσερα σε βαθύ σκεύος με καυτό λαδί, μέχρι να ροδίσουν καλά. Τα βγάζουμε σε τρυπητό να στραγγίσουν και τα φυλάμε για αρκετές μέρες.

Να σημειώσω οτι στην συνταγή του Η.Μαμαλάκη (από όπου και η εικόνα), η οποία μάλλον αναφέρεται σε λαλάγγια από την Μεσσηνία, δεν έχει κανελογαρύφαλλο και σουσάμι.

Αποσυνδεδεμένος panagiota

• New Kid in The Block
  • **
Απ: Μανιάτικα Λαλάγγια
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 01, 2013, 02:37:33 μμ »
τα λατρεύω τα λαλάγγια! τα φτιάχνει κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα η γιαγιά μου! (μανιάτισσα γαρ) φυσικά δεν μένει λαλάγγι απείραχτο για κανέν α λόγο

Αποσυνδεδεμένος ioannavegan

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 07:48:31 μμ »
Aγαπημένα λαλάγγια (ή λαλαγγίδες)!
θα δοκιμάσω τη συνταγή οπωσδήποτε!!
"Το Άουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα."  Θεοντορ Αντόρνο

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 01:49:59 μμ »
ξέρει να μου πει καμιά αν τα λαλάγγια φτιάχνονται στη Βέροια;

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 06:26:59 μμ »

Όχι, χαλάνε πάνω από τ' αυλάκι!  nanana

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
    • tofu.gr
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 06:31:51 μμ »
Όχι, χαλάνε πάνω από τ' αυλάκι!  nanana
εσύ άσε τις τρολιές, μια φορά τα 1000 χρόνια ρώτησα κάτι σοβαρό και κατευθείαν να πεταχτείς...  :P

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 06:49:12 μμ »

Μπα!Δε νομίζω..Από όσο ξέρω τα φτιάχνουν στην Πελοπόννησο και κυρίως στη Μάνη.
Βέβαια δεν αποκλείεται να υπάρχουν και άλλου αλλά υποθέτω με άλλη ονομασία.
"Το Άουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα."  Θεοντορ Αντόρνο

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
    • tofu.gr
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 08:11:34 μμ »
Ρωτάω επειδή η γιαγιά της κοπελιάς μου ήταν από τη Βέροια και έφτιαχνε "λαλαγγίτες", οπότε σίγουρα δεν είναι αποκλειστικότητα τη Πελοποννήσου...

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 09:14:02 μμ »
Ρωτάω επειδή η γιαγιά της κοπελιάς μου ήταν από τη Βέροια και έφτιαχνε "λαλαγγίτες", οπότε σίγουρα δεν είναι αποκλειστικότητα τη Πελοποννήσου...

Έχω ακούσει για Ηπειρώτικους λαλαγγίτες, που είναι σαν pancakes. Για τη Βέροια, δεν έχω ιδέα.  dunno
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 05:08:25 μμ »

Όντως υπάρχουν λαλαγγίτες αλλά από ό,τι είδα στο google μοιάζουν με τηγανίτες περισσότερο!
Δε βαριέσαι;ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει!
 ;)

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact