χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Υιοθετείστε ζώο, μην Αγοράζετε!  (Αναγνώστηκε 9680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Υιοθετείστε ζώο, μην Αγοράζετε!
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 01, 2007, 05:48:39 μμ »
Τα κουνελια δεν ειναι ιδανικα για κατοικιδια...καποτε που ειχα 2 τα επαιρνα και τα χαιδευα και τους συμπεριφερομουνα οπως σε γατες, αλλα αυτα μου τραβουσαν κατι νυχιες...ειναι φοβισμενα και δεν μπορουν να συναγωνιστουν σε εξυπναδα τους σκυλους και τις γατες.....κατεληξαν στιφαδο ...τοτε ετρωγα κρεας...τα λυπομουνα ομως να τα φαω...

Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 20, 2007, 12:59:25 πμ »
εγώ πρόσφατα βρέθηκα σε ενα γνωστό pet shop στην ομόνοια και με το που μπήκα μεσα είδα μια γατα η οποία με το που με είδε αμέσως σηκώθηκε στο κλουβί, σαν να λέει "παρε με απο δώ μέσα"...
φαινόταν να ήθελε πραγματικά αγαπη και στοργή. Κάθησα κανα τέταρτο μεχρι που ο ιδιοκτήτης με κοίταζε περίεργα και αναγκάστηκα να φύγω...

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 20, 2007, 01:54:50 πμ »
Κοίτα, και τα ζώα στα μαγαζιά είναι κι αυτά άξια προστασίας και λύπης για την κατάσταση που βρέθηκαν, χωρίς κανένα φταίξιμο δικό τους. Γιατί να τιμωρηθούν τα δόλια αυτά τα πλάσματα; Αμα δέθηκες με κάποιο ζωάκι εκει μέσα, δεν βλέπω το λόγο να αρνηθείς να το αποκτήσεις. Διότι σ'αυτήν την περίπτωση έχουμε να κάνουμε με άτομο και οι γενικές συμβουλές περι την προτίμηση της υοθέτισης, ναι είναι σωστές αλλά συλλογικές.
Μακάρι να είχα κι εγώ λειρί.

Αποσυνδεδεμένος γουφ

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 20, 2007, 08:14:06 πμ »
Κοίτα, και τα ζώα στα μαγαζιά είναι κι αυτά άξια προστασίας και λύπης για την κατάσταση που βρέθηκαν, χωρίς κανένα φταίξιμο δικό τους. Γιατί να τιμωρηθούν τα δόλια αυτά τα πλάσματα; Αμα δέθηκες με κάποιο ζωάκι εκει μέσα, δεν βλέπω το λόγο να αρνηθείς να το αποκτήσεις. Διότι σ'αυτήν την περίπτωση έχουμε να κάνουμε με άτομο και οι γενικές συμβουλές περι την προτίμηση της υοθέτισης, ναι είναι σωστές αλλά συλλογικές.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φιδάκι. Δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι. Η συμπόνια ή η αγάπη είναι πάντα ο καλύτερος σύμβουλος και συνήθως ο πλέον αβλαβής. Όλα τα άλλα έπονται και λειτουργούν επιβοηθητικά αλλά ποτέ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν αυτή τη μεγάλη εξελικτική, για τα πράγματα, αρχή.
Παρεμπιπτόντως, τώρα τελευταία είχα πάει μια βόλτα στο άλσος Γαλατσίου και είδα μια κοπέλα να κρατάει ένα λουρί και ένα σκυλάκι που όμως δεν περπάταγε ακριβώς αλλά πήδαγε. Πλησιάζοντας διαπίστωσα ότι δεν ήταν σκυλάκι αλλά ...κουνελάκι!!! Ένα απίστευτα όμορφο και χαριτωμένο κουνελάκι. Ευτυχώς δε δάγκωνε   ;D  και μπόρεσα να το χαϊδέψω.
Μετά από αυτό σκέφτομαι να πάω και γω στο άλσος με τη χελώνα μου. Θέλω ιδέες πως να της περάσω το λουρί για  να μη μου το σκάσει.   :D
ΤΑ ΖΩΑ ΑΝΤΛΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΑΠΌ ΤΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟ ΠΛΑΝΗΤΗ.

Αποσυνδεδεμένος Φενια Veggie

• Sr. Member
  • Όλα τα έμψυχα έχουν ίσο δικαίωμα στη ζωή.
    • hi5
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 20, 2007, 09:57:57 πμ »
Μετά από αυτό σκέφτομαι να πάω και γω στο άλσος με τη χελώνα μου. Θέλω ιδέες πως να της περάσω το λουρί για  να μη μου το σκάσει.   :D

:D :D :D
χαχα!! Λοιπόόν...
Ίσως θα πρέπει να την πας σε αυτά τα μαγαζιά που κάνουν τρύπες στα αυτιά, στη μύτη κτλ και να της κάνεις δυο τρύπες πάνω στο κέλυφος. Στην ίδια ευθεία, οριζόντια. Και μετά περνάς ελεύθερα το λουρί. Δεν πρόκειται να σου φύγει!! 
Α! Πάρε και κανένα κόκαλο να το χεις για λιχουδιά αν κάνει τα τσίσα της στο χώμα για να την επιβραβεύσεις!  :P
Χορτοφαγια, η καλη μου φιλη=)

�

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 20, 2007, 03:07:39 μμ »
Όχι μωρέ, το κέλυφος δεν είναι καμιά πέτρα !!! Είναι σαν σκληρό δέρμα. Αν συντριβεί ;  :'(
γουφ έχεις χελώνα; Δεν κινούνται αργά οι χελώνες; Πώς δηλαδη να το σκάσει χωρίς να το πάρεις είδηση, εκτός αν είναι μικρή...

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 20, 2007, 06:37:24 μμ »
Αστειεύεται ρε παιδιά ο άνθρωπος !  ;) Οι χελώνες είναι υπέροχες πάντως. Είχαμε μαζέψει δύο χελωνάκια που δεν τα ήθελε μία γειτόνισσα και τουλάχιστον όσο έμειναν μαζί μας (γιατί την άνοιξη τα απελευθερώσαμε) ήταν τόσο γλυκούλια! Έτρωγαν μαρούλι από το χέρι μας!

• Sr. Member
    • hi5
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 20, 2007, 07:38:15 μμ »
Ρε συ φιδάκι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως κάνω πλάκα! Και εγώ και ο γουφ!!

;D ;D

Ναι Φόξυ, στ' αλήθεια είναι υπέροχες!
Κι εμείς είχαμε βρει και ήταν σκέτη γλύκα! Αλλά όσες βρίσκουμε τις φροντίζουμε έχοντάς τες στον κήπο, απ' όπου ΠΑΝΤΑ το σκάνε...  :'(
Μέσα σε μια βδομάδα το πολύ..

�

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 20, 2007, 07:41:15 μμ »
Προφανώς το σκάνε γιατί δεν είναι ευχαριστημένες. Μην στεναχωριέσαι!  ;)

Αποσυνδεδεμένος γουφ

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 20, 2007, 08:40:39 μμ »
Όχι μωρέ, το κέλυφος δεν είναι καμιά πέτρα !!! Είναι σαν σκληρό δέρμα. Αν συντριβεί ;  :'(
γουφ έχεις χελώνα; Δεν κινούνται αργά οι χελώνες; Πώς δηλαδη να το σκάσει χωρίς να το πάρεις είδηση, εκτός αν είναι μικρή...

Αγαπητό μου φιδάκι (αλήθεια δεν σε αναγνωρίζω   ;D ;D ;D ;D  ...σαν να έγινες πιο ροζ!)
Έχω όντως χελώνα.

ΤΑ ΖΩΑ ΑΝΤΛΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΑΠΌ ΤΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΚΑΙ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, ΠΑΝΩ Σ' ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟ ΠΛΑΝΗΤΗ.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 21, 2007, 07:52:58 πμ »
Νομίζω πως αυτό με τα pet shops έχει να κάνει με την πρόθεση που έχει ο καθένας. Μπορείς να μπεις σε ένα τέτοιο μαγαζί και να αγοράζεις ζώο για να ικανοποιείς τον εγωϊσμό σου και να είσαι επιτέλους το αφεντικό σε μια σχέση και άρα με την αγορά αυτή στηρίζεις και την λειτουργία των εν λόγω μαγαζιών, αλλά  μπορείς να μπεις με την πρόθεση να σώσεις ένα ζωντανό από κει μέσα προσφέροντάς του καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, απλά αγοράζοντάς το...  Είναι λίγο εσωτερικό...
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

• Sr. Member
    • hi5
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 21, 2007, 10:57:19 πμ »
... αλλά  μπορείς να μπεις με την πρόθεση να σώσεις ένα ζωντανό από κει μέσα προσφέροντάς του καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, απλά αγοράζοντάς το...  Είναι λίγο εσωτερικό...

Όχι ψυχ, με αυτό τον τρόπο, καταστρέφεις τη ζωή ενός άλλου ζώου, το οποίο θα πάρει τη θέση του!
Δεν είναι λύση αυτή. Τα πετ-σοπ λειτουργούν εφόσον εμείς συνεχίζουμε να αγοράζουμε! Τα ζώα σφάζονται διότι κάποιοι συνεχίζουν να τρώνε κρέας! Αν κανείς δεν έτρωγε κρέας δεν θα συνεχίζονταν να σφάζονται ζώα! Αν κανείς δεν αγόραζε ζώα από τα πετ σόπ και καλά με τη λογική ότι τα σώζει, δεν θα φυλακίζονταν σε τέτοιες κλούβες!
Δεν είναι λογική αυτή..  :-\
Η κάθε επιχείρηση οφείλει την ύπαρξή της στην κατανάλωση. Αν δεν υπάρχει κατανάλωση δεν υπάρχει επιχείρηση. Αν σταματήσουν οι αγορές ζώων από πετ-σοπ θα σταματήσει και η ύπαρξή τους.

�

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 21, 2007, 05:33:43 μμ »
Θα συμφωνήσω με τη Φένια σε θεωρητικό επίπεδο,
αλλά αν περνούσα από πετ-σοπ και ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΝ πλασματάκι
φυλακισμένο, θα το έπαιρνα. Απλά δεν θα αγόραζα.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 21, 2007, 05:42:13 μμ »
Τσιγγούνα....    :P :P :P :P

πλάκα κάνω. i got your point  ;)
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 22, 2007, 12:36:33 πμ »
Εγώ πάντως, συμφωνώ με τον Ψυχ, για λόγους που ανάφερα πιο πάνω...διότι έχουμε να κάνουμε με το ζώο σαν άτομο...Είναι σαν να λες, όχι δεν δίνω προίκα στην οικογένεια του μελλοντικού γαμπρού μου ενώ τον θέλω πολύ....εντάξει σε αυτή τη περίπτωση δεν θα πάρει τη θέση του άλλος, ίσως να μην είναι το καλύτερο παράδειγμα...

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact