χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ:ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ Η ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ?  (Αναγνώστηκε 11056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος socratis

• New Kid in The Block
  • **
ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ:ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ Η ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ?
« στις: Ιανουάριος 04, 2009, 10:49:57 μμ »
Ξερει καποιος να μου πει στα βιολογικα ξηρα φρουτα(σταφιδες,χουρμαδες,συκα,κλπ)τη διαδικασια αποξηρανσης;
τοποθετουν τα φρουτα στον ηλιο η τα βαζουν μεσα σε φουρνους;Επισης το ψωμι των εσσαιων θεωρηται ωμοφαγικο;

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
Απ: ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ:ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ Η ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2009, 12:02:29 μμ »
Σωκράτη η πιο έγκυρη πληροφορηση θα είναι από την επιχείρηση ή τον εισαγωγέα. Όταν τηλεφωνήσεις πες μας και μας μάρκες και τρόπο αποξήρανσης, ώστε να μην μπει και άλλος στον ιδιο κόπο κάποια άλλη στιγμή.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος divya

• gο raw vegan
  • New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • δημητρης σεφ χορτοφαγικης ωμοφαγικης διατροφης
    • http://rawvegangreece.blogspot.com/
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 07:24:07 μμ »
μπα,τωρα σιγα ολοκληρη επιχειρηση να αποξηραινει στον ηλιο.
ασε που ΟΛΕΣ βαζουν "διαφορα"για να διατηρηθουν και να μην αλλοιωθει το χρωμα
http://www.psihalos.gr/product.asp?catid=189
εδω εχει ενα καλο βιβλιο για αποξηρανση

επισης ξερω απο εμπορο πως τα βαζουν σε καπνο η τα ραντιζουν για να πεθανουν τα ζωυφια πχ. (τα τρωμε και αυτα μαζι με τα χημικα) τα συκα τα βαζουν σε καπνο και μετα τα ραντιζουν και τους βαζουν κατι "θεικο"sulface (ξεχασα πως λεγεται) για να ασπρισουν, επισης τα ζαχαρωνουν η βαζουν κιτρικο οξυ απο πριν, επισης τα βουτανε σε καυτο νερο, αναλογα το προιον η επεξεργασια..αν εχεις αποξηραντη σου συστηνω το παραπανω βιβλιο.τωρα για βιολογικα φανταζομαι δεν βαζουν χημικα αλλα διαφορα αλλα,γιατι να καθονται να βγαζουν απο καθε ενα συκο το σκουλικι δεν το νομιζω, ιδιαιτερα τα συκα κυμης τα μαζευουν απο κατω οποτε λογικα θα εχουν σκουλικια, παντως να εισαι επιφυλακτικος και με τα βιολογικα γιατι επεξεργασια σε εμπορικο επιπεδο παντα γινεται.και βιολογικο να ειναι το προιον βαζουν τα δικα τους αυτοι...τα συκα πχ δεν ασπριζουν με  φυσικο τροπο αποξηρανσης,αμα βλεπεις λοιπον βιολογικα ασπρα τι μπορει να σημαινει αυτο?!
O βεγκανισμος ειναι ηθικη διατροφη και σταση προς τους "αλλους"
η ωμοφαγικη χορτοφαγια ειναι ηθικη  προς εμας τους ιδιους
http://rawvegangreece.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος divya

• gο raw vegan
  • New Kid in The Block
  • **
  • δημητρης σεφ χορτοφαγικης ωμοφαγικης διατροφης
    • http://rawvegangreece.blogspot.com/
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 07:40:14 μμ »
Σωκράτη το ψωμί των Εσσαίων το αυθεντικό είναι ωμοφαγικο, όχι όμως αυτό που πουλάνε, απλά είναι ψωμί από φυτρωμένο στάρι των καταστημάτων, δεν είναι σε αφυγραντηρα αλλά σε φούρνο
O βεγκανισμος ειναι ηθικη διατροφη και σταση προς τους "αλλους"
η ωμοφαγικη χορτοφαγια ειναι ηθικη  προς εμας τους ιδιους
http://rawvegangreece.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος socratis

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 12:25:41 πμ »
Δημητρη σ ευχαριστω για τις πληροφοριες,τελικα ο μονος τροπος για να ξερουμε τι τρωμε ειναι να παραγουμε εμεις τη τροφη μας!
Δεινομαχη πολυ φοβαμαι οτι οι εταιρειες θα μου πουν αυτο που θελω  να ακουσω και οχι την αληθεια.

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2009, 10:19:02 πμ »
Δεινομαχη πολυ φοβαμαι οτι οι εταιρειες θα μου πουν αυτο που θελω  να ακουσω και οχι την αληθεια.

Αυτός δεν είναι λόγος να μην τηλεφωνήσεις. όσο αδιαφορούμε για τα προϊόντα τόσο οι εταιρείες δεν έχουν κίνητρο να κάνουν αυτό που θέλουν οι καταναλωτές.

Άλλωστε... δεν χρειάζεται να τους πεις από πριν τι θέλεις να ακούσεις. ;)
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2009, 09:54:36 πμ »
τα αποξηραμένα φρούτα δεν είναι και το τοπ που θα μπορούσες να φας. Εγώ θα προτιμούσα περισσότερο τα φρέσκα φρούτα με το νερό τους μέσα. Είναι το καλύτερο φυσικό φίλτρο για το νερό μας και περνάνε τα σάχαρά τους στο αίμα και απο κει στα κύτταρα, πολύ γρήγορα χωρίς να γίνεται συνοστισμός των σακχάρων στο αίμα και να αναγκάζεται το πάγκρεας, να υπερδουλεύει με τη βοήθεια αδρεναλίνης. Τα ξηρά φρούτα ζορίζουν τον οργανισμό. Καλύτερο είναι να τα φουσκώνεις στο νερό και να μην τα παίρνεις συσκευασμένα από το σούπερ γιατί έχουν μέσα και συντηρητικά δηλητήρια. Παρόλα αυτά, είναι μια καλή εναλλακτική όταν δεν μπορείς να χεις πρόσβαση σε φρέσκα φρούτα όπως πχ σε μια ορειβατική εκδρομή κτλ

Είναι σίγουρο πως τα συσκευασμένα αποξηραίνονται στους φούρνους. Για τα χύμα διατηρώ μια ελπίδα αλλά και πάλι χλωμό
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος socratis

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2009, 12:03:57 πμ »
παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Τα αποξηραμενα φρουτα που περνω ειναι βιολογικα και δε νομιζω να εχουν φυτοφαρμακα κλπ,απλα εχω καποιες υποψιες για φουρνο αντι για ηλιο.

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλλάζεις με τα χέρια σου τις εποχές
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 18, 2011, 09:26:17 μμ »
Να ρωτήσω κάτι στον ήλιο έχει αποξηράνει κανείς? Όταν τα αποξηράνουμε τα αποθηκεύουμε σε βαζάκια? Έτσι απλά ή προσθέτουμε κ τπτ άλλο για τη συντήρηση? Είπα από φέτος να αποξηράνω μόνη μου ορισμένα φρούτα! Όταν βγουν κ τα φρούτα κ ο ήλιος  biggestgrin

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 18, 2011, 11:53:13 μμ »
Όταν βγουν κ τα φρούτα κ ο ήλιος  biggestgrin

Από το στόμα σου και στου Απρίλη τ' αυτί!  biggestgrin Μούλιασα η γυναίκα!  yuk

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2011, 12:03:40 πμ »
Να ρωτήσω κάτι στον ήλιο έχει αποξηράνει κανείς? Όταν τα αποξηράνουμε τα αποθηκεύουμε σε βαζάκια? Έτσι απλά ή προσθέτουμε κ τπτ άλλο για τη συντήρηση? Είπα από φέτος να αποξηράνω μόνη μου ορισμένα φρούτα! Όταν βγουν κ τα φρούτα κ ο ήλιος  biggestgrin

Γειά σου Αλκυόνη! Θυμάμαι τη γιαγιά και τον παππού μου στο χωριό να αποξηραίνουν φρούτα στον ήλιο το καλοκαίρι με μεγάλη επιτυχία. Ακόμη και ντοματάκια αποξήραιναν (λιαστές ντομάτες yum). Αλλά δεν θυμάμαι πως τα αποθήκευαν. Ελπίζω να ξέρει κάποιος. Με ενδιαφέρει κι εμένα (αν και ο ήλιος εδώ δεν είναι τόσο δυνατός).
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 19, 2011, 11:49:48 πμ »
Μα ναι δεν υπάρχει λόγος να αγοράζουμε κάτι που γίνεται τόσο απλά! π.χ. βερικόκα. Υποθέτω ότι τις λιαστές ντομάτες θα τις αποθήκευαν σε 1 βαζάκι με λάδι ή κ κάποιο άλλο μυρωδικό! Ας ελπίσουμε κάποιος να γνωρίζει!

Κ όταν το μάθουμε να έχει κ απίστευτη λιακάδα  winking

Αποσυνδεδεμένος lpetroug

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 19, 2011, 02:33:44 μμ »
Το περασμένο καλοκαίρι κάναμε λιαστές ντομάτες. Βέβαια στην αρχή τις βάλαμε λίγο στον φούρνο, αλλά μετά για μέρες στον ήλιο. Τις διατηρούμε σε γυάλινο βάζο με λάδι, ρίγανη, σκόρδο εκτός ψυγείου. Έγιναν τέλειες! Βέβαια χρειάζονται πολλά ντοματάκια για να βγεί καλή ποσότητα, γιατί όπως καταλαβαίνετε καθώςε αποξηραίνονται συρρικνώνονται πολύ.

Πάντως έχει τύχει να φάω αποξηραμένα σύκα σπιτικά και πράγματι ήταν πολύ καλύτερα από τα αγοραστά. Δεν ξέρω πως τα είχαν αποξηράνει. Σαν επιλογή καλά νομίζω πως είναι , έστω και εμπορίου. Καλύτερα μουλιασμένα. Εγώ αγοράζω τους ξηρούς καρπούς και φρούτα από την Ευρυπίδου, στον κ. Γιάννη Γεμενιτζόγλου. Χρόνια παίρνω από εκεί, είναι εξυπηρετικός και ευγενέστατος.

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 20, 2011, 01:09:27 πμ »
 Σ' ευχαριστώ lpetroug. Ε τα σπιτικά είναι πάντα αλλιώς  winking Προσπαθώ να αγοράζω όσο μπορώ βιολογικά βερίκοκα, χουρμάδες και δαμάσκηνα. Αλλά αποφάσισα φέτος να κάνω τα δικά μου. Θα μεταφέρω κ τις δικές μου εμπειρίες!

lpetroug για λιαστές ντομάτες πρέπει να αποξηράνουμε μόνο τα ντοματάκια ή μπορούμε κ τις ντομάτες τις κανονικές?

Αποσυνδεδεμένος lpetroug

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 20, 2011, 09:11:39 πμ »
Αλκυόνη
πέρσι το καλοκαίρι σε λαϊκή αγορά της Ν. Μάκρης είχα βρει τις ντομάτες που τις λένε pomodoro (?), κάπως έτσι. Είχαν πολύ φθηνά, 0,50 Ε και άκουσα κάποιους που έελγαν ότι αυτές γίνονται λιαστές. Πρόκειται για τις κάπως μακρουλές ντοματούλες που χρησιμοποιούν και στις κονσέρβες. Κι έτσι δεν είμαι σίγουρος για τις κανονικές ντομάτες, τί αποτέλεσμα έχουν. Εντάξει όλα είναι και θέμα χρόνου. Αν υπάρχει χρόνος τα πάντα κάνεις.
Σήμερα ένας συνάδελφος έφερε στη δουλειά από δική του παραγωγή, φυστίκια Αιγίνης! Άψητα, ανάλατα, αλίπαστα, βιολογιικά! Τα τσακίζουμε...

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής