χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Μάλλινα ρούχα!!  (Αναγνώστηκε 7404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης (Brokeninbox)

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλινα ρούχα!!
« στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 08:38:02 πμ »
Συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα, απλά με την αναζήτηση δεν μπόρεσα να βρώ κατι..
ΕΚΑΝΑ ΓΚΑΦΑΑΑ!!!!!!!!  :(
Αγόρασα μια μάλλινη μπλούζα και μία μάλλινη μαύρη καζάκα που φοράω από πάνω.
Αλλά μετά συνειδητοποίησα οτι όταν λέμε "μάλλινη" ενοούμε πραγματικά μάλλινη!!!
Είχα την εντύπωση οτι αυτά τα ρούχα φτιάχνονται από το ίδιο ιλυκό που φτιάχνονται όλα, απλά είναι προσομοίωση μαλλιού.. Η αλήθεια είναι οτι δεν βλέπω και μεγάλη διαφορά...
Αλλά είδα τις ετικέτες και αντί να γράφει cotton έγραφε κατι άλλα παράκσενα.. και το έψαξα στο google (για 5 λεπτά) και συνειδητοποίησα οτι έχω φάει ήττα..
Αυτά που γράφουν οι ετικέτες είναι: Lana Wool, Merino Wool, Cashmere
Μάλλων δεν είναι και τόσο vegan.. :(
Μήπως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;..
Δεν ξέρω τι να κάνω τωρα...  :-\
I will make the world a colder, greener, jazzier place - Lisa Simpson (xixi)

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
Απ: Μάλλινα ρούχα!!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 09:59:26 πμ »
Αν τα ρούχα δεν φαίνονται χρησιμοποιημένα μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση ή αναστροφή πώλησης. Δηλαδή, αναλόγως το μαγαζί, μπορεί να σου πουν ότι μπορείς να πάρεις άλλα προιοντα με τα ίδια χρήματα ή απλώς να σου δωσουν τα χρήματά σου πίσω. Μπορείς να πεις ότι είσαι αλλεργικός στο μαλλί, αλλά δεν το προσεξες όταν την αγόραζες.

Αν τα έχεις χρησιμοποιήσει, και δεν παίζει να τα αλλάξεις, τότε δες αν ενδιαφερεται να τα αγορασει καποιος φιλος σου. Δεν λέω να τα χαρίσεις, διότι το θεμα είναι να μην ξοδευτουν άλλα χρήματα σε μαλλί. Αν ενας φιλος σου θα αγόραζε μαλλινα, τότε καλύτερα να δωσει σε εσενα τα χρηματα και εσυ να παρεις βαμβακερα ή fleece κλπ. Έτσι στην τελική έχουν δοθεί χρήματα σε δύο ζωικά αντικείμενα και σε δύο μη ζωικά. Αν όμως τα χαρίσεις, τότε ο φίλος σου μπορεί με τα λεφτά που θα έδινε για να παρει τα δικά σου, μπορεί να πάρει και άλλα ζωικά πουλοβερ.

Τέλος, αν δεν πιάσει τίποτε από τα παραπάνω, δεν πειράζει. Φόρα τα μέχρι να τα διαλύσεις ή χάρισέ τα και την επόμενη φορά να κοιτάς πιο προσεκτικά τα ταμπελάκια  ;D

Πάντως μία μάρκα που έχει πολλά βαμβακερά πουλόβερ είναι η Esprit. Έχει ενα μεγάλο κατάστημα στην Ερμού (τριώροφο), και επίσης πωλούνται μέσα στο Fokas.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 03:25:15 μμ »
Για να μη μπερδευόμαστε με τα διάφορα "μάλλινα", να εξηγήσουμε τι σημαίνουν όλες αυτές οι ετικέττες.

Ως "μαλλί" (wool), ορίζεται το νήμα που βγαίνει από την τρίχα διαφόρων ζώων, κυρίως προβάτων, αλλά και κατσικιών, λάμα, αλπάκα, κουνελιών, possums, και άλλα πολλά.

Υπάρχουν διαφορετικές ονομασίες ανάλογα με το είδος του ζώου από όπου προέρχεται το μαλλί. Παραδείγματα:

Μοχαίρ: από κατσίκες Αγκύρας (Angora Goats)
Αγκορά: από κουνέλια Αγκύρας (τα πολύ φουντωτά -  Angora rabbits)
Λάμα: από τα λάμα (llama)
Κασμίρ: από τις κατσίκες Cashmere.
Qiviut: από τo muskox του Αμερικανικού Βορρα.

Όσον αφορά το μαλλί των προβάτων, υπάρχουν και διαφορετικές ονομασίες ανάλογα με το είδος του προβάτου, και μερικές φορές την ηλικία του. Lambswool είναι μία ονομασία που αναφέρεται στο μαλλί από προβατάκια μικρά σε ηλικία (lamb είναι το μικρό πρόβατο στα αγγλικά). Υπάρχουν πολλά, πολλά είδη προβάτων που χρησιμοποιούνται για μαλλί: Shetland, Wensleydale, Merino, Bluefaced Leicester, Lincoln, Leicester Longwool, Corriedale, Black Welsh, Scottish Blackface, και πολλά άλλα.

Οπότε, αν το μαλλί προέρχεται από ένα συγκεκριμένο είδος προβάτου (και δεν είναι πρόσμειξη διαφόρων μαλλιών),  τότε θα το αναφέρει. Δηλαδή, θα έχεις merino wool, Wensleydale wool, και θα είναι όλα "μαλλί", και δη από πρόβατο, είτε είναι από Shetland είτε από Corriedale.

Η ετικέττα σου λοιπόν, εξηγείται ως εξής:
Lana Wool = σημαίνει κατά λέξη "μαλλί μαλλί". Υποθέτω ότι αναφέρεται σε μαλλί με προσμείξεις από διάφορα είδη.
Merino Wool = μαλλί από πρόβατα Merino
Cashmere = μαλλί από κατσίκες Cashmere.

Ελπίζω αυτά να βοηθάνε λιγο.  :)

"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 01, 2009, 07:33:42 μμ »
Πωπωω..  :-[
Θα προσέχω πιο πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 09:28:06 μμ »
Δυστυχώς δεν μπορείς να αποφύγεις τις γκάφες πάντα.
Οι περισσότεροι γνωστοί και φίλοι μου ξέρουν πως δεν φορώ ζωικά παράγωγα (μαλλί, δέρμα, γούνα κλπ)
αλλά υπάρχουν ακόμη κάποιοι που κατα λάθος μου έχουν φέρει ρούχο που τμήμα του είναι μάλλινο
πχ γιατί δεν σκέφτηκαν να κοιτάξουν την ετικέτα. Συνήθως το δέχομαι (με σκοπό να το δώσω αλλού)
γιατί δεν θέλω να τους κάνω να αισθανθούν άσχημα (ειδικά αν δεν είναι άτομο στο οποίο έχω την άνεση να εξηγήσω πως και γιατί).
Αλλιώς εξηγώ γιατί δεν μπορώ να το δεχθώ και ρωτώ αν θα τους πείραζε να το αλλάξω.
Εσείς τι κάνετε;
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος LiZaArD

• Θαμώνας
    • Χορτοφαγικές Συνταγές
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2009, 11:35:22 μμ »
Αν πραγματικά θες την γνώμη μου, θα σου πω πως κανείς φίλος ή συγγενής δεν μου παίρνει ρούχα. Πόσο να αντέξουν οι άνθρωποι; Έχω παράξενο γούστο =Ρ και το ξέρουν =Ρ
Παρ όλα αυτά εξακολουθώ να φοράω τα παλιά μου μάλλινα ρούχα, με προοπτική όμως να μην τα ανανεώσω.
Συνήθιζε δε να κυριαρχείς επάνω στα ακόλουθα. Στην κοιλιά και στον ύπνο, στη λαγνεία και στο θυμό. Ποτέ να μη κάνεις κάτι αισχρό, ούτε μαζί με άλλους, ούτε μοναχός.

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 02:30:06 μμ »
Εγώ πάλι απλά θα φοράω αυτά, ουσιαστικά είναι τα μόνα μάλλινα που έχω..

Αποσυνδεδεμένος Touloumbaki

• Sr. Member
  • Σκέψου θετικά! Δράσε θετικά!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 02, 2009, 05:37:39 μμ »
Δηλαδή εγώ που έχω τρέλα με το πλέξιμο παντώς έίδους (βελόνες βελονάκια) πρέπει να πάψω να πλέκω;;;;; Μα θα μου στρίψει αν το κάνω!! Δηλαδή δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ούτε χαλιά φλοκάτες ή μοκέτες; Ολα αυτά είναι απορίες που θα ήμουν ευγνώμων αν μου τις απαντούσε κάποιος!!  Κυρίως μου κοστίζει να κόψω το πλέξιμο, χέστηκα για τα χαλιά και τις μοκέτες, αλλά το πλέξιμο είναι το πάθος μου!!! :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Τα ζώα είναι οι φίλοι μου και όχι η τροφή μου
Αγαπάω τον πλανήτη μου, νοιάζομαι για την γή μου!!!

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 02, 2009, 05:52:04 μμ »
Υπάρχει συνθετικό μαλλί βρε Τουλουμπάκι! Έχω μία βίγκαν φιλενάδα που τρελαίνεται για το πλέξιμο, απλά δεν χρησιμοποιεί μαλλί από ζώα.

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 02, 2009, 07:03:16 μμ »
Είπα κι εγώ...... Για φλοκάτες και μοκέτες και χαλιά υπάρχει κάτι ανάλογο; ???

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 02, 2009, 07:27:41 μμ »
Τι εννοείς; Κανένα από τα χαλιά που έχω στο σπίτι δεν έχουν φυσικό μαλλί   ::)

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 02, 2009, 09:14:56 μμ »
Δηλαδή εγώ που έχω τρέλα με το πλέξιμο παντώς έίδους (βελόνες βελονάκια) πρέπει να πάψω να πλέκω;;;;; Μα θα μου στρίψει αν το κάνω!! Δηλαδή δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ούτε χαλιά φλοκάτες ή μοκέτες; Ολα αυτά είναι απορίες που θα ήμουν ευγνώμων αν μου τις απαντούσε κάποιος!!  Κυρίως μου κοστίζει να κόψω το πλέξιμο, χέστηκα για τα χαλιά και τις μοκέτες, αλλά το πλέξιμο είναι το πάθος μου!!! :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Τουλουμπάκι, και εγώ πλέκω σαν μανιακή, αλλά εγώ δεν είμαι vegan, οπότε συνεχίζω να πλέκω και με μαλλί. Υπάρχουν πολλές vegan επιλογές για νήματα, πάντως, και συνθετικά και φυτικά, για διαφορετικές χρήσεις: μπαμπού, μπανάνα, κάνναβη, σόγια (soysilk), λινό, καλαμπόκι, ακρυλικό, πολυέστερ, βαμβάκι, πλαστικό (όχι για ρούχα!), νάιλον, βισκόζη, μοντάλ, κλπ., κλπ., κλπ.

Δεν κάνω tapestry, οπότε δεν ξέρω τι υπάρχει, αλλά σίγουρα μπορείς να βρεις vegan "μαλλί" για αυτό. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε να είναι ήδη κομμένα τα μαλλιά; Μπορείς να πάρεις βαμβακερά ή ακρυλικά νήματα και να τα κόψεις μόνη σου στο μήκος που χρειάζεσαι.

Αν χρειαστείς άλλες πληροφορίες περί πλεξίματος, πες μου!!
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

• Sr. Member
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 02, 2009, 10:43:33 μμ »
Μazikeen μου που τα βρίσκεις όλα αυτά; Θέλω να πω....υπάρχουν ειδικά μαγαζιά ή πωλούνται οπουδήποτε έχει μαλί; Τα βρίσκω στον Καλυβιώτη ας πούμε; Εγώ τελευταία πλέκω πολύ και με βελονάκι γιατί τώρα τελευταία το έμαθα και θέλω να κάνω πρακτική. Εσύ είσαι απλά χορτοφάγος; Εγώ είμαι χορτοφάγος που το παλεύει για βέγκαν. Που θα πάει θα το καταφέρω!  ::) Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως! Συγνώμη που κάνω τόσο ηλίθιες ερωτήσεις αλλά δεν έχω ούτε τρεις μήνες που είμαι χορτοφάγος κι όλα είναι καινούρια για μένα! Εσύ τι πλέκεις συνήθως; :D

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 04, 2009, 04:03:57 μμ »
Μazikeen μου που τα βρίσκεις όλα αυτά; Θέλω να πω....υπάρχουν ειδικά μαγαζιά ή πωλούνται οπουδήποτε έχει μαλί; Τα βρίσκω στον Καλυβιώτη ας πούμε; Εγώ τελευταία πλέκω πολύ και με βελονάκι γιατί τώρα τελευταία το έμαθα και θέλω να κάνω πρακτική. Εσύ είσαι απλά χορτοφάγος; Εγώ είμαι χορτοφάγος που το παλεύει για βέγκαν. Που θα πάει θα το καταφέρω!  ::) Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως! Συγνώμη που κάνω τόσο ηλίθιες ερωτήσεις αλλά δεν έχω ούτε τρεις μήνες που είμαι χορτοφάγος κι όλα είναι καινούρια για μένα! Εσύ τι πλέκεις συνήθως; :D

Τουλουμπάκι, ζω στην Αγγλία, οπότε βρίσκω διαφορετικές μάρκες και είδη μαλλιού από την Ελλάδα. Όταν είμαι Θεσσαλονίκη, ξέρω ότι με είναι εύκολο να βρω βαμβακερά και συνθετικά νήματα, αλλά αν θέλω μπαμπού ή soysilk, συνήθως παραγγέλνω από internet. Το getknitted είναι από τα αγαπημένα μου μαγαζιά, έχω πάει και στο κανονικό μαγαζί στο Bristol, και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα να μου στείλουν μαλλιά ή βελόνες στην Ελλάδα. Για Αθήνα, έχω ακούσει καλά λόγια για τα Μαλλιά Σακαλάκ (Κολοκοτρώνη 30, Αθήνα, τηλ. 210 3231710) Ορίστε η σελίδα τους στο flickr: http://www.flickr.com/photos/sakalak/162968103/

Προτιμώ το πλέξιμο προσωπικά, δεν έχω κάνει πολλά πράγματα με βελονάκι. Πλέκω τα πάντα, από απλά σκουφιά, μπερέδες, γάντια και λαιμούς, μέχρι σάλια, ζακέτες, πουλόβερ και πόντσο. Συνήθως για δώρα, αλλά και για τον εαυτό μου μερικές φορές.  ;D Αν έχεις ευχέρεια στα αγγλικά, σου προτείνω το Raverly, είναι ένα πολύ καλό site για πλέξιμο και βελονάκι, με πολλές τεχνικές και πατρόν (πώς λέμε patterns στα ελληνικά; ). Στα ελληνικά, υπάρχει το πολύ καλό ftiaxto.gr.

Να μερικά τελειωμένα πλεκτά μου:

Ζακετάκι

Κασκόλ

Πόντσο

τσάντα 1 και 2

Μανίκια

Σκουφί

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 04, 2009, 06:18:49 μμ »
Καλά μαζικήν είσαι αστέρι. Πολύ ζηλεύω τους ανθρώπους που είναι άξιοι με τα χέρια τους. Εγώ εκτός από τη μαγειρική και το ...πληκτρολόγιο, άχρηστη εντελώς. Άντε κανένα κόσμημα από καναβόσχοινο και αυτό πολύ μου είναι  ;D (Δεν με λες, να σου παραγγείλω μία κουβερτούλα για το νεογέννητο από μπαμπού ή δεν έχεις χρόνο; Let me know!)

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact