χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Πατατοτηγανίτες  (Αναγνώστηκε 7400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Πατατοτηγανίτες
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 02:07:20 πμ »
Την περιμένω με αγωνία....Σλουρπ!!!
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος dimitris34

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 06:49:55 μμ »
Το τι τρώει ο καθένας είναι προσωπική του υπόθεση. Δε βρισκόμαστε εδώ για να κρίνουμε ή να επιπλήττουμε κανέναν. Και κρεοφάγοι έχουν μπει, που ήταν φιλικοί και είχαν ειλικρινές ενδιαφέρον για χορτοφαγία. Αλλοίμονο.  ::)

(Γενικά το λέω, έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να βγάλω κανένα σαφές συμπέρασμα για τον τρόπο με τον οποίο ρωτάει ο dimitris34, οπότε δεν αναφέρομαι σ' αυτό το σχόλιο, απλά σαν αφορμή το παίρνω, γιατί μπορεί να φάνηκε λίγο "επιθετικό")

Επιθετικό;;;
Τώρα αυτό που έγραψα, είναι επιθετικό; Ερωτηματικά έβαλα βρε παιδιά.  Απορία είχα. Μου την έλυσε η velvy μια χαρά.
Που την είδατε την κρίση και την επίπληξη; Και 'γω από τότε που γράφτηκα στο forum, έγινα vegan. Και γράφτηκα για να βοηθηθώ από κάποιους, αφού έξω δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά για να μιλάω.
Όταν έγραψα για την μαγιονέζα, μετά είδα τις συνταγές. Που να ξέρω!!
Εγώ στο κρέας κολλάω. όχι στα αυγά και τα γαλακτοκομικά. Μακάρι να γινόντουσαν όλοι οι κρεατοφάγοι χορτοφάγοι, και θα φτιάχναν τα πράγματα από μόνα τους.
Και εγώ σαν άντρας, δυσκολεύομαι πολύ με το μαγειρεμα και τις συνταγές. Βουνό μου φαίνονται, αλλά θα προσπαθήσω! Ειδικά τα γλυκά που μου άρεσαν τόσο πολύ πριν. Μακάρι να μπορέσω να φτιάξω κάτι, γιατί τα γλυκά του κουταλιού τα βαρέθηκα, και η μαύρη σοκολάτα είναι πικρή   

Αποσυνδεδεμένος Touloumbaki

• Sr. Member
  • Σκέψου θετικά! Δράσε θετικά!
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 09:21:37 μμ »
Foxy vegan, Θα σου ήμουν ευγνώμων δια βίου αν μου έλεγες πως μπορώ να....βεγγανοποιήσω τα τουλουμπάκι!! Εχω πάθει σύνδρομο στέρησης!!!
Τα ζώα είναι οι φίλοι μου και όχι η τροφή μου
Αγαπάω τον πλανήτη μου, νοιάζομαι για την γή μου!!!

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 09:33:31 μμ »
γεια σου touloumbaki!

μμμ... αν έχεις τη συνταγή, τότε δώσε την εδώ να σου την βεγγανοποιήσουμε!

αν δεν έχεις δική σου συνταγή, έριξα μία γρήγορη ματιά, βρήκα μία συνταγή, και το μόνο που θέλει υποκατάσταση είναι το αυγό. Σιγά τα ωα!! έχουμε κάνει και δυσκολότερες υποκαταστάσεις. ;D
http://www.chatzis.gr/index.php?id=9,36,0,0,1,0

Υπάρχει ειδικό egg replacer (έχω βρει στο Πράσινο), αλλά πολλοί σεφ λένε ότι τα αυγά μπορεις να τα παραλείψεις και δεν θα γίνει τίποτε κακο...

Δες και στο www.vegansociety.com μία επίσημη λίστα με υποκατάστατα αυγού (έχει πέσει ο σερβερ τους και δεν το βρισκω) - πες μας ποιο από τα υποκατάστατα σου αρέσει πιο πολύ να σου πούμε τι νομίζουμε!

welcome!!

A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 09:35:59 μμ »
Το τι τρώει ο καθένας είναι προσωπική του υπόθεση. Δε βρισκόμαστε εδώ για να κρίνουμε ή να επιπλήττουμε κανέναν. Και κρεοφάγοι έχουν μπει, που ήταν φιλικοί και είχαν ειλικρινές ενδιαφέρον για χορτοφαγία. Αλλοίμονο.  ::)

(Γενικά το λέω, έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να βγάλω κανένα σαφές συμπέρασμα για τον τρόπο με τον οποίο ρωτάει ο dimitris34, οπότε δεν αναφέρομαι σ' αυτό το σχόλιο, απλά σαν αφορμή το παίρνω, γιατί μπορεί να φάνηκε λίγο "επιθετικό")

Επιθετικό;;;
Τώρα αυτό που έγραψα, είναι επιθετικό; Ερωτηματικά έβαλα βρε παιδιά.  Απορία είχα. Μου την έλυσε η velvy μια χαρά.
Που την είδατε την κρίση και την επίπληξη; Και 'γω από τότε που γράφτηκα στο forum, έγινα vegan. Και γράφτηκα για να βοηθηθώ από κάποιους, αφού έξω δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά για να μιλάω.
Όταν έγραψα για την μαγιονέζα, μετά είδα τις συνταγές. Που να ξέρω!!
Εγώ στο κρέας κολλάω. όχι στα αυγά και τα γαλακτοκομικά. Μακάρι να γινόντουσαν όλοι οι κρεατοφάγοι χορτοφάγοι, και θα φτιάχναν τα πράγματα από μόνα τους.
Και εγώ σαν άντρας, δυσκολεύομαι πολύ με το μαγειρεμα και τις συνταγές. Βουνό μου φαίνονται, αλλά θα προσπαθήσω! Ειδικά τα γλυκά που μου άρεσαν τόσο πολύ πριν. Μακάρι να μπορέσω να φτιάξω κάτι, γιατί τα γλυκά του κουταλιού τα βαρέθηκα, και η μαύρη σοκολάτα είναι πικρή   

Δημήτρη είπα "μπορεί να φάνηκε" και ότι δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα, και ότι το παίρνω μόνο σαν αφορμή. ...Όταν γράφουμε, μερικές φορές ίσως χρειάζονται κάποιες επεξηγήσεις, γιατί ο άλλος δεν μας βλέπει, ούτε ακούει τον τόνο τις φωνής μας, και δεν μπορεί να βγάλει συμπέρασμα, βλέπει μόνο μια λέξη και τρία ερωτηματικά. Χαίρομαι όμως που ξεκαθάρισες -φυσικά και δεν το εννοούσες επικριτικά, απλά ήταν πολύ ανοιχτό σε παρερμηνεία. Κι εγώ το πήρα σαν αφορμή μόνο για να πω οτι δεν χρειάζεται κανείς να απολογείται...  angel  Ειλικρινά συγγνώμη πάντως αν ένιωσες παρεξηγημένος  angel  :-*

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 09:53:00 μμ »
Και μένα βουνό μου φαίνεται το μαγείρεμα, αλλά σιγά-σιγά μαθαίνω!  :D
Όσο για τα γλυκά, κι εγώ έτσι νόμιζα ότι δεν μπορώ παρά να τα στερούμαι, μέχρι που έφτιαξα vegan τούρτα, και μετά κέικ (πορτοκαλόπιτα), και μάλιστα παραδοσιακή συνταγή! Υπάρχει ένας καινούργιος υπέροχος κόσμος γλυκών εκεί έξω, είναι πανεύκολα και πάρα πολύ νόστιμα! Και ό,τι δεν υπάρχει, γίνεται πανεύκολα! Αντί για γάλα βάζεις σογιόγαλα! Μόνο το αυγό είναι πιο πολύπλοκη αντικατάσταση, αλλά πολλά γλυκά γίνονται και χωρίς! Η πορτοκαλόπιτα, είναι από μόνη της χωρίς αυγό η συνταγή, και είναι πάρα πολύ νόστιμη! Και πάρα πολύ απλή! Δοκίμασε να φτιάξεις!!! :D

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 10:08:44 μμ »
Foxy vegan, Θα σου ήμουν ευγνώμων δια βίου αν μου έλεγες πως μπορώ να....βεγγανοποιήσω τα τουλουμπάκι!! Εχω πάθει σύνδρομο στέρησης!!!

Χαχα μην ανησυχείς και κάτι θα βρεθεί. Μόνο η υποκατάσταση του αυγού είναι καμιά φορά δύσκολη αλλά σιγά.
Έχουμε και σχετικό θέμα εδώ
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Touloumbaki

• Sr. Member
  • Σκέψου θετικά! Δράσε θετικά!
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:35:38 μμ »
Δεινομάχη μου θα μου άρεσε και το τόφου, αλλά δεν ξέρω ούτε που να το βρώ ούτε αν χρειάζεται κάποια επεξεργασία πριν. Νομίζω ότι το γάλα σόγιας ή μισή λιωμένη μπανάνα είναι ότι πρέπει για τα αγαπημένα μου τουλουμπάκια! Συν τοις άλλοις ανακάλυψα ότι μου αρέσει πολύ το γάλα σόγιας και σαν ρόφημα μόνο  του!  Ευχαριστώ πολύ!
Τα ζώα είναι οι φίλοι μου και όχι η τροφή μου
Αγαπάω τον πλανήτη μου, νοιάζομαι για την γή μου!!!

Αποσυνδεδεμένος blueheart