χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ωμοφαγικά σοκολατάκια που λιώνουν στο στόμα!  (Αναγνώστηκε 5726 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Veggie Wedgie

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
    • VeggieWedgie
Ωμοφαγικά σοκολατάκια που λιώνουν στο στόμα!
« στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 05:38:02 μμ »

Μιαμ μιαμ μιαμ.Καταπληκτικά σοκολατάκια για τις γιορτές! Εντυπωσιάστε φίλους και οικογένεια με αυτά τα σοκολατάκια που λιώνουν στο στόμα!
Η πανύκολη και γρήγορη συνταγή εδώ http://www.veggie-wedgie.com/?p=489
I wake to see the world go wild.

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
Απ: Ωμοφαγικά σοκολατάκια που λιώνουν στο στόμα!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 07:19:04 μμ »
ΣΟΥΠΕΡ!!

Χε χε, να και μια συνταγή που έχω όλα τα υλικά! (η μονη αλλαγή είναι ότι θα βάλω cranberries γιατι δεν έχω gloden berries)
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 07:29:28 μμ »
Tέλεια!Το βούτυρο κακάο που έχεις είναι το άσπρο ή το καφέ?

• Addicted
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 07:31:05 μμ »
το άσπρο έχω.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 05:45:50 μμ »
Χμ..τότε θα πρέπει να προσθέσεις περισσότερο κακάο!Αυτό που πήρα εγώ από το mama superfoods είναι ήδη αναμειγμένο με κακάο και η εμφάνιση του έχει το χρώμα κουβερτούρας!άρα λογικά θα θέλει αρκετό. Από που πήρες το άσπρο κακάο? θέλω να φτιάξω άσπρη σοκολάτα!

• Addicted
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 05, 2008, 12:27:54 πμ »
μου το χάρισε ένας φίλος μου, νομίζω από εξωτερικό το πήρε. Θες να ρωτήσω;

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 05, 2008, 01:10:14 μμ »
Όχι οχι ντάξει άμα δεν είναι από αθήνα...Πάντως άμα ξεμείνεις και θες βούτυρο κακάο [αλλά με σκόνη κακάο μέσα] έχω δώσει τις πληροφορίες του μαγαζιού [mama superfoods] που είναι στο μαρούσι!

• Addicted
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 05, 2008, 07:21:29 μμ »
ok. ποσο κανει το κιλό?

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 08:38:37 πμ »
Συγνώμη για την καθυστέρηση, το ωμό βούτυρο κακάο [με κακάο σκόνη] έχει 65 ευρώ το κιλό.

• Addicted
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 09:04:39 πμ »
ευχαριστω veggie wedgie!

τώρα όμως μου φαινονται λιγο ακριβουτσικες οι μπουκιτσες. Αν το βουτυρο κακαο κανει οσο λες, τοτε για τα 175 γρ της συνταγης θελεις 11,40 ευρώ.

Οι κουβερτουρες (έχουν κακάο, βουτυρο κακαο, ζάχαρη) κοστιζουν πολυ λιγοτερο, και εχουν αρκετο βουτυρο κακαο. Θα μπορουσαμε λες να υποκαταστησουμε το βουτυρο κακαο με κουβερτουρα;

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 09:16:05 πμ »
μπορείς αντι για βούτυροκακάο να βάλεις ταχίνι, μέλι και ωμό κακάο σκόνη. Γίνεται σαν ζύμη, την πλάθεις όπως θες και αφού κρυώσει στο ψυγείο γίνεται πολύ νόστιμο σοκολατάκι. Αν ενοχλεί η γεύση ταχίνι, απλά αυξάνεις λίγο το κακάο και περιλούζεις το σοκολατάκι με ψιλοτριμμένο ωμό κάσιους. γίνεται πολύ νόστιμο
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 11:45:13 πμ »

Οι κουβερτουρες (έχουν κακάο, βουτυρο κακαο, ζάχαρη) κοστιζουν πολυ λιγοτερο, και εχουν αρκετο βουτυρο κακαο. Θα μπορουσαμε λες να υποκαταστησουμε το βουτυρο κακαο με κουβερτουρα;

Tότε όμως δεν θα ήταν ωμό (δεδομένου ότι μιλάμε για ωμοφαγικά σοκολατάκια). Εάν δεν σε πειράζει να τα έχεις όλα ωμά, θα μπορούσες να προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις vegan άσπρη σοκολάτα (δεν έχει κακάο, μόνο βούτυρο κακάο - και άλλα συστατικά, φυσικά). Αλλά τοτε θα είχες ήδη τη σοκολάτα, οπότε γιατί να φτιάξεις σοκολατάκια;  :P
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2008, 04:08:07 μμ »
Σίγουρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κουβερτούρα, μάλιστα έχω δει στο Πράσινο και κουβερτούρα χωρίς ζάχαρη, που είναι πιο κοντινό στη γεύση. Εαν φυσικά δεν τα θες ωμά.Για το ταχίνι δεν έχω δοκιμάσει, οπότε δεν ξέρω, αλλά σίγουρα δεν λειτουργεί όπως το βούτυρο κακάο γιατί σε θερμοκρασία δωματίου δεν είναι στερεό. Και το βούτυρο της καρύδας είναι καλό, αλλά και πάλι χρειάζεται κάτι πιο στερεό. Εκτός αν τα γεμίσεις με κομματακια από ξηρους καρπούς όπως αναφέρθηκε παραπάνω,αλλά αρκετούς. Πάντως έχε υπόψην, ότι αυτό το βούτυρο κακάο είναι πολύ σπέσιαλ, και δεν είναι επεξεργασμένο όπως οι κουβερτούρες της αγοράς...Είναι πραγματικά υγειινό, δεν είναι απλά για γλυκά, αλλά σου δινει βιταμίνες κ.λ.π. Όπως επίσης και η σκόνη cacao[ωμή]έχει διαφορά από τη σκόνη cocoa [επεξεργασμένη]. Οπότε αν είναι να μαγειρέψεις τα προιόντα, ναι μη ξοδευτείς για το ωμό κακάο. Αλλά αν σκεφτείς πόσο αγοράζουμε το αγάρ-αγάρ εμένα φτηνό μου φένεται το βούτυρο κακάο για την ποιότητα και τις ιδιότητες που σου προσφέρει!Αυτά!Ελπίζω να βοήθησα...

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
  • Αλλάζεις με τα χέρια σου τις εποχές
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2011, 11:21:17 πμ »
Έκανα τα σοκολατάκια χθες. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν βγήκαν πολύ ωραία. Βγήκαν "λαδερά" λόγω του λαδιού καρύδας. Σαν να σε μπουκώνει. Γενικά το λάδι καρύδας δεν μου αρέσει στα γλυκά. Θα τα ξαναδοκιμάσω όμως χωρίς αυτό  biggestgrin

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 04, 2012, 10:22:35 πμ »
Βρε παιδιά, δοκίμασα για δεύτερη φορά να φτιάξω σοκολατάκια από ωμό κακάο (με άλλη συνταγή) και πάλι μέσα στην πίκρα ήταν. Κι ύστερα έβαλα ένα κάρο στέβια και πάλι τα ίδια, αναγκάστηκα να τα πετάξω!!! Έτσι θα έπρεπε να είναι; Μήπως τα μαγειρεύω λάθος, ή απλά δε θα συνηθίσω ποτέ την ωμοφαγία γευστικά; Ρωτάω σοβαρά, όλο απογοητεύομαι. Και χαλάω κι ένα κάρο χρήματα που δε μου περισσεύουν  :(

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact