χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: (FASTING) ΝΗΣΤΕΙΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ  (Αναγνώστηκε 4299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος divya

• gο raw vegan
  • New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • δημητρης σεφ χορτοφαγικης ωμοφαγικης διατροφης
    • http://rawvegangreece.blogspot.com/
(FASTING) ΝΗΣΤΕΙΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
« στις: Ιούνιος 23, 2008, 06:13:52 μμ »

θα ήθελα να μιλήσω για αυτό το θέμα μετά από σχεδόν 18 χρόνια  εμπειρίας πάνω στην υγρή νηστεία με περιόδους από 40 μέρες έως 6 μηνών που έχω κάνει στο παρελθόν. υπάρχουν πολλοί μύθοι πάνω σε αυτό το θέμα αλλά και πολλή άγνοια, σχεδόν όλοι οι ιατροί στο σύνολο τους είναι αρνητικοί έως επιφυλακτικοί προς την υγρή νηστεία, ακόμα και άτομα που έχουν εμπειρία στον χώρο της χορτοφαγίας. Δυστυχώς δεν σε κοιτούν καν στα μάτια όταν σου μιλάνε σκορπίζοντας σκοταδισμό και φόβο αποτρέποντας το άτομο να προσπαθήσει η γεμίζοντας το ανησυχίες και που με την πρώτη προσπάθεια τα παρατάει φοβοντας μήπως πεθάνει!! Διαιτολόγοι που το μόνο που κάνουν είναι αναλύσεις τροφών τείνουν να γίνουν οι πιο σκοταδιστές από όλους και για την νηστεία αλλά και για τον βεγγανισμο. Έχοντας ιγμορίτιδα για χρόνια να με ταλαιπωρεί, πόνους κάθε πρωινές ώρες στο παχύ έντερο, κολίτιδα, συμπτώματα υποθυροειδη, βάρος, και πόνους μέσα στα μάτια, με φοβερούς πονοκέφαλους κάθε πρωί έως το απόγευμα στο μέτωπο, και ναυτία κάθε 2-3 μέρες κρατώντας με 1-3 μέρες άρρωστο, κατάντησα να μένω με κλειστά Φώτα, ωτοασπίδες η προσωπική μου ζωή επίσης κατέρρευσε μέσα από όλη αυτή την κατάσταση και προσπαθούσα να το ξεπεράσω μέσω ιατρών, εδώ είναι η πλάκα…5 μέρες νοσοκομείο για ιγμορίτιδα, κάθε τόσο επισκέψεις γιατί λέει όλα αυτά είναι ιγμορίτιδα, νευρολόγους, ακτινογραφίες, γαστρεντερολόγοι που δεν ήξεραν τι είναι τα acidophilus !! παθολόγοι  που έλεγαν για την χορτοφαγία (τι μ@λ@κίες μας λες) ενδοκρινολόγοι που ούτε καν θεωρούσαν σπουδαίο να αναφερθούν στην διατροφή μόνο να δίνουν χάπια. Έχοντας προβλήματα υγείας τα τελευταία 3 χρόνια  κυριολεκτικά σταμάτησα να ζω και να βλέπω την ζωή να περνάει  και να είμαι θεατής, έκανα την πρώτη κίνηση…έγινα ωμοφάγος…  ήμουν βέβαια και χορτοφάγος 19 χρόνια  και ήρθε εύκολα…μέσα σε μια μέρα έφυγαν οι πονοκέφαλοι…σε μια βδομάδα ο πόνος στα έντερα…μετά ξεκίνησα την υγρή νηστεία…σε 5 μέρες εξαφανίσθηκαν τα πάντα! Ξαφνικά ενώ είχα 21 μέρες υγρονηστειας άρχισα να νιώθω τόσο δυνατός ώστε να περπατάω 10 χιλιόμετρα την μέρα και κολύμπι 1 ώρα, έγινα φως…ένιωθα αγάπη γύρο μου και συναισθηματικά έγινα τόσο ευαίσθητος ώστε να νιώθω πάλι άνθρωπος και όχι ένα άτυχο άμοιρο πλάσμα στο έλεος μιας κακής υγείας…όλα αυτά με ωμοφαγία και υγρή νηστεία…η χορτοφαγία από μόνη της δεν βοηθάει, μη βιολογικά προϊόντα, μαγείρεμα, λάδια, σιτάρια, άσπρα προϊόντα και γαλακτοκομικά δεν μας κάνουν υγιείς…ο βεγγανισμος και ακόμα πιο καλά η ωμοφαγία μας θεραπεύουν…τα γαλακτοκομικά και τα σιτηρά με γλουτενη μας κάνουν τεράστια ζημία, άτομα που έχουν προβλήματα να τα αποφεύγουν…αρχές του αιώνα ένας γάλλος που έχει βραβευτεί με νομπελ ιατρικής έκανε την ανακάλυψη του αιώνα που ούτε οι ιατροί τώρα δεν το ξέρουν, ανακάλυψε κάτω από κάποιες ιδιαίτερες συνθήκες την αθανασία…εμπότιζε ανθρώπινα κύτταρα με ένζυμα και άλλες απαραίτητες ουσίες  ενώ τα αποτοξίνωνε συνεχώς μην αφήνοντας τα να κολυμπούν μέσα στις τοξίνες που απόβαλαν καθημερινά κρατώντας τα ζωντανά επι αορίστου χρόνου… κάθε τροφή που περιέχει ένζυμα μας αποτοξινώνει ταυτόχρονα, και δεν επιβαρύνει τον οργανισμό, αντιθέτως η μαγειρεμένες τροφές δίνουν σκουπίδια χωρίς να δίνουν τα ένζυμα που χρειάζεται να διασπαστούν και έτσι μετατρέπεται σε τοξίνη αρρωσταίνοντας μας καθημερινά…αυτό που μας κρατάει στην ζωή δεν είναι η τροφή αλλά το «πρανα»η ενέργεια τις τροφής…ένα ποτήρι γάλα καρπών μας δίνει πιο πολλά από ένα ταψί φαγητού…η ποσότητα δεν μετράει πάντα. .υπάρχουν άτομα που λιμοκτονούν ενώ τρώνε 4000 θερμίδες καθημερινά…fast-food φαγητό η τηγανητά….υπάρχει κίνημα ανθρώπων που έχω γνωρίσει προσωπικά που ζουν χωρίς τροφή…και είναι να καλό παράδειγμα να σκεφτούμε τη είναι η τροφή..  ακόμα και τώρα που έχω αναγεννηθεί μέσα από τις στάχτες μου όταν μιλάω για την νηστεία που κάνω, 50 μέρες έχω έως τώρα, μου λένε πόσο κακό κάνω…κανείς δεν κοιτάει μέσα μου να δει τι νιώθω…ακόμα και άτομα στο χώρο εδώ που είμαστε…έχοντας πείρα μετά από πολλά χρόνια βρήκα την σωστή προσωπική μου φόρμουλα νηστείας και έχω σκοπό να την κρατήσω όσο νιώθω ότι βοηθάει, επίσης με την ωμοφαγία θα έχετε παρεμφερή αποτελέσματα αν δεν μπορείτε υγρή νηστεία…εξάλλου και η νηστεία μου ομωφαγικη είναι, σε κάποιο άλλο post θα γράψω για πως και τι κάνω στην νηστεία μου και κρατιέμαι σε ενέργεια καθημερινά και για το πώς η τροφή επηρεάζει τον ψυχισμό και τα συναισθήματα μας όπως τα έχω ζήσει εγώ προσωπικά…δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια ανάλυση ιδιαίτερη απλά μοιράζομαι κάποια πράγματα μαζί σας, όλα αυτά είναι ήδη είναι  γνωστά άμα ψαχτεί  κανείς λιγάκι, και αξίζει να το κάνει...ευχαριστώ
O βεγκανισμος ειναι ηθικη διατροφη και σταση προς τους "αλλους"
η ωμοφαγικη χορτοφαγια ειναι ηθικη  προς εμας τους ιδιους
http://rawvegangreece.blogspot.com/

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
Απ: (FASTING) ΝΗΣΤΕΙΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2008, 05:56:11 πμ »
Σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ, είναι πολύ χρήσιμες πληροφορίες...υπάρχουν υγιεινιστές που πιστεύουν πολύ στη νηστεία, όπως και μύστες κι ο Χριστός των ευαγγελίων των Εσσαίων..αλλά κι οι πρωτοχριστιανοί απ' ό,τι έχω μάθει...
Πλέον των αναφορών διάφορων ασκητών που αποδέχεται η εκκλησία κι αναφέρει πως νήστευαν στην έρημο, έχεις κάποια στοιχεία ιστορική για τη χορτοφαγία και νηστείες των πρωτοχριστιανικών κοινόβιων κοινοτήτων? Δηλαδή όσον αφορά τη καταγωγή ιστορικά της χορτοφαγίας, έχω μόνο μερικά αρχαιοελληνικά, από το βιβλίο που σύστησε η Λίζα για τον Απολλώνιο.

Αποσυνδεδεμένος maya_zaira

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 23, 2009, 08:18:49 μμ »

η χορτοφαγία από μόνη της δεν βοηθάει, μη βιολογικά προϊόντα, μαγείρεμα, λάδια, σιτάρια, άσπρα προϊόντα και γαλακτοκομικά δεν μας κάνουν υγιείς…ο βεγγανισμος και ακόμα πιο καλά η ωμοφαγία μας θεραπεύουν…τα γαλακτοκομικά και τα σιτηρά με γλουτενη μας κάνουν τεράστια ζημία

Πόσο δίκιο έχεις ... 

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
  • Αλλάζεις με τα χέρια σου τις εποχές
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 24, 2010, 10:44:29 πμ »
divya έχω ποστάρει ένα βιβλίο στην ενότητα βιβλία τα "Παντοτινά νιάτα" που μιλά για όλα όσα αναφέρεις κ εσύ.

Αποσυνδεδεμένος divya

• gο raw vegan
  • New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • δημητρης σεφ χορτοφαγικης ωμοφαγικης διατροφης
    • http://rawvegangreece.blogspot.com/
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2010, 10:50:53 πμ »
mporeis na to postareis to link edo?
O βεγκανισμος ειναι ηθικη διατροφη και σταση προς τους "αλλους"
η ωμοφαγικη χορτοφαγια ειναι ηθικη  προς εμας τους ιδιους
http://rawvegangreece.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
  • Αλλάζεις με τα χέρια σου τις εποχές

Αποσυνδεδεμένος natasawow

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2011, 09:09:20 μμ »
Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ (σχετικό είναι μεν,αλλά τόσο καιρό έχει να πατήσει άνθρωπος το πόδι του εδώ μέσα!), αλλά θα το γράψω anyway!  nanana

Βρίσκομαι στην 9η μέρα μιας νηστείας με χυμούς (juice fasting) συνολικής διάρκειας 10 ημερών (+3 οι μεταβατικές μέρες στη στερεά τροφή). Σε αυτό το διάστημα πίνω μόνο χυμούς φρούτων και λαχανικών,με το μεγαλύτερο μέρος να είναι πράσινα φυλλώδη λαχανικά!Επειδή δεν έχω αποχυμωτή (ούτε λεφτά να μου περισσεύουν) τα χτυπάω στο μπλέντερ και τα σουρώνω με nut milk bag (την παρήγγειλα τελικά από το biosophy.gr). Στην αρχή δεν μου άρεσε ιδιαίτερα η γεύση,τώρα την αγάπησα!!

Πίνω μεγάλες ποσότητες χυμού κατά τη διάρκεια της ημέρας (2-3 λίτρα) και δεν πεινάω καθόλου!Βέβαια,σε κάποιες φάσεις μου έλειπε το να μασάω την τροφή μου,αλλά κατά τ'άλλα ούτε που σκέφτηκα να ενδώσω στους αγαπημένους μου(αλλά πλέον μισητούς) πειρασμούς!Αύριο είναι η τελευταία μέρα και από Τετάρτη θα αρχίσω να τρώω φρούτα και smoothies,Πέμπτη και Παρασκευή σαλάτες με λίγο λαδάκι και φύτρα και από Σάββατο ο,τιδήποτε ωμό. Μετά από 9 μέρες αισθάνομαι πιο ανάλαφρη,πιο ξεκούραστη,πιο αισιόδοξη και πιο ευτυχισμένη-χωρίς υπερβολές!!!Σίγουρα όμως ονειρεύομαι τη σαλάτα που θα φτιάξω την Πέμπτη (ετοιμάζω ήδη τα φύτρα μου) με σος από αβοκάντο... biggestgrin Θεωρώ ότι είναι super εμπειρία που πρέπει να τη ζήσει ο καθένας (από εδώ μέσα τουλάχιστον, που έχουμε πιο ανοιχτά μυαλά,πως να το κάνουμε  dunno rolleye )!

Το ξεκίνησα αυτό ως μια δραστική λύση στον εθισμό μου με συγκεκριμένα φαγητά (βλ. κάθε είδους αρτοσκεύασμα,γλυκό και αλμυρό -πάντα vegan though), αποτοξίνωση του οργανισμού μου (σωματική και ψυχική) και εισαγωγή στην ωμοφαγία.Σκοπό έχω να απέχω για άλλες 11 μέρες (σύνολο 21) από μαγειρεμένη τροφή και εφ'όρου ζωής από τις 5 εθιστικές τροφές:αλκοόλ,καφές,ζάχαρη,γλουτένη και ζωικά προιόντα(το πρώτο και το τελευταίο τα είχα anyway)!!

Ακόμα,από τα 7 κιλά που πήρα από Οκτώβρη,σε μια εβδομάδα έφυγαν τα 3(κυρίως υγρά φαντάζομαι) και ως το τέλος του μήνα ελπίζω να με αποχαιρετήσουν όλα once and for all!!! yay

Αυτά λοιπόν,είδα φως και μπήκα που λέμε,κατέθεσα την μαρτυρία μου και φεύγω πάλι. thanks

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2011, 09:21:30 μμ »
Καλή επιτυχία, εύχομαι!  clapper
Είναι κάτι που σκέφτομαι εδώ και καιρό, μια ανοιξιάτικη αποτοξίνωση να καθαρίσω από τα χειμωνιάτικα σκουπίδια, μπας και πάρει μπρος λίγο ο μεταβολισμός με ένα γερό σοκ! :D
Τι λαχανικά βάζεις;

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2011, 09:52:20 μμ »
Πολλά!Δώσε μου το mail σου να σου στείλω ένα αρχείο PDF με οδηγίες!

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 09, 2011, 09:54:43 μμ »
Ή μάλλον άσε,σου το στέλνω και σε link σε μήνυμα,πες μου αν δουλεύει.

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 09, 2011, 10:14:19 μμ »
Να ξέρεις πάντως οτι τρώγωντας μόνο χυμούς αδυνατίζεις αλλά χάνεις και μυικό ιστό μπόλικο με αποτέλεσμα να επιβραδύνεις τον μεταβολισμό σου. Είναι η κλασσική δίαιτα πείνας που παλιά είχε απήχηση αλλά πλέον δεν ενδείκνυται. Αν είναι μόνο για 10 μέρες ίσως δεν πειράζει δεν ξέρω δεν είμαι διατροφολόγος αλλά ξέρω πως ο μεταβολισμός ανεβαίνει όσο δυναμώνουν οι μυς (οπότε μετά καίνε παραπάνω) και η αποκατάσταση τους θέλει πρωτείνη.

@Elsa τοστάκια με παριζάκια frys και viotros καπνιστό και μετά το ρίχνουμε στους χυμούς ε? nanana Θα πάθει σοκ ο μεταβολισμός σου αλλά όχι καλό μη το ρίξεις απότομα στην πείνα!

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 09, 2011, 10:32:55 μμ »
Τι καλά  yay

Το είχα και γω στο μυαλό μου να κάνω καμιά αποτοξινωσούλα θέλω και γω οδηγίες  :*
Το σκεφτόμουνα μαζί με το κόψιμο του τσιγάρου, ίσως είναι πιο εύκολο blush
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος Vlitou

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 09, 2011, 10:45:27 μμ »
Γινεται να καλυφθεις μονο με χυμους? Και τα όσπρια δεν είναι απαραίτητα?
Μου φαινεται περιεργο αλλα τρομερα ενδιαφερον!!
Θέλουμε οδηγίες!

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 09, 2011, 10:49:20 μμ »
Αμα είναι για μικρό χρονικό διάστημα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, κάποτε που το είχα κάνει ήμουν τίγκα στην ενέργεια μετά την τρίτη μέρα
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 09, 2011, 11:50:09 μμ »
Τι καλά  yay

Το είχα και γω στο μυαλό μου να κάνω καμιά αποτοξινωσούλα θέλω και γω οδηγίες  :*
Το σκεφτόμουνα μαζί με το κόψιμο του τσιγάρου, ίσως είναι πιο εύκολο blush

thumbsup yes  thumbsup  yay

Είμαι σίγουρη οτι θα σε βοηθήσει πολύ! έτσι είχα διαβάσει σε σχετικό φόρουμ!

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής