χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: "Οι 10 τροφές που χτίζουν οστά"  (Αναγνώστηκε 4375 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
"Οι 10 τροφές που χτίζουν οστά"
« στις: Ιούνιος 08, 2008, 12:24:11 μμ »
Από άρθρο στο -μη χορτοφαγικό-
http://health.msn.com/health-topics/osteoporosis/slideshow.aspx?cp-documentid=100203907&imageindex=1
με τίτλο "Οι 10 τροφές που χτίζουν οστά", μόνο 2 από τις 10 προτεινόμενες τροφές είναι ζωικής προέλευσης!

Εμείς λοιπόν, ας αφήσουμε τα καημένα βασιλικά καβούρια της Αλάσκας και τα στρείδια στην ησυχία τους.

Οι υπόλοιπες 8 είναι:

-Αποξηραμένα δαμάσκηνα, 4-5 τη μέρα.
-Το λαχανικό Bok Choy (σταυρανθές, της ίδιας οικογένειςα με το μπρόκολο, το κουνουπίδι, το λάχανο κλπ. Είναι το λεγόμενο κινέζικο λάχανο; Δεν ξέρω, ας το συμπληρώσει κάποιος). 1 κούπα τη μέρα.
-Μπανάνες, 1 τη μέρα.
-Ακτινίδια, 1-2 τη μέρα, (στο άρθρο λέει με τη φλούδα τους, αλλά εγώ ζορίζομαι!)
-Μπρόκολο, 1 κούπα τη μέρα.
-Σπανάκι, 1 κούπα βρασμένο ή 2 κούπες ωμό, 4 φορές τη βδομάδα.
-Πράσα, προσθέστε τα σε σούπες, σαλάτες κλπ όσο συχνά μπορείτε. (εγώ τα μαγειρεύω με καρότα και ντομάτα και τα συνοδεύω με ρύζι, είναι από τα αγαπημένα μου!)
-Αγκινάρες, όσο συχνά μπορείτε. (είναι και αφροδισιακές, λέει)
Καλή όρεξη! ;D

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
Απ: "Οι 10 τροφές που χτίζουν οστά"
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 08, 2008, 03:09:09 μμ »
Είχαμε και ένα παρόμοιο άρθρο πριν από κάποιον καιρό για το θετικό ρόλο που παίζει η κατανάλωση tofu στην αποκατάσταση των οστών. Σχετικό θέμα εδώ: http://www.veganforum.gr/index.php?topic=906.0

Το bok choy είναι όντως το κινέζικο άσπρο λάχανο (αν και τα φύλλα είναι πράσινα σκούρα), και είναι πολύ νόστιμο. Χθες το έφαγα ως γέμιση σε dim sum, και σίγουρα μπορείτε να το βρείτε σε κινέζικα μαγαζιά. Να και μία φωτογραφία για να το αναγνωρίζετε:

"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 08, 2008, 04:46:53 μμ »
Δεν το εχουμε στην ελλαδα το εχω ψαξει. Ισως σε καποιο ΑΒ (κανουν πολλες εισαγωγες σε λαχανικα τετοιου τυπου) βορειων προαστειων τυπου Κηφισσιας και Ψυχικου να το βρουμε, αλλα δεν θα κανω και το γυρο της Αθηνας για μποκ τσοι.
Γενικα οσο τρωμε πολλα πρασινα φυλλωδη λαχανικα σε συνδιασμο με βιτ C δεν υπαρχει προβλημα αποροφησης του ασβεστιου (και σιδηρου).

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 08, 2008, 09:21:19 μμ »
Ευχαριστούμε για το ποστ Έλσα.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 08, 2008, 11:05:42 μμ »
Παρακαλώ, ευχαρίστησή μου!  ;D

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΟΝΙΚΟΣ

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 05:03:56 μμ »
Δεν το εχουμε στην ελλαδα το εχω ψαξει. Ισως σε καποιο ΑΒ (κανουν πολλες εισαγωγες σε λαχανικα τετοιου τυπου) βορειων προαστειων τυπου Κηφισσιας και Ψυχικου να το βρουμε, αλλα δεν θα κανω και το γυρο της Αθηνας για μποκ τσοι.
Γενικα οσο τρωμε πολλα πρασινα φυλλωδη λαχανικα σε συνδιασμο με βιτ C δεν υπαρχει προβλημα αποροφησης του ασβεστιου (και σιδηρου).

εγω εχω διαβασει οτι η βιταμινη C βοηθαει στην απορροφηση του σιδηρου και ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ την απορροφηση του ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ!

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 05:35:06 μμ »
Πολύ απλά

εγω εχω διαβασει οτι η βιταμινη C βοηθαει στην απορροφηση του σιδηρου

Ισχύει

και ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ την απορροφηση του ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ!

δεν ισχύει.

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε την ενημέρωσή μας στα χέρια μας και να κάνουμε τη δική μας έρευνα, παρά να επαφιόμαστε στο "άκουσα", "κάπου διάβασα" "κάποιος μου είπε". Καλό είναι να παίρνουμε τις πληροφορίες μας από αξιόπιστες πηγές και να φροντίζουμε να παραθέτουμε και την πηγή της ενημέρωσής μας όταν ποστάρουμε.  :)
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΟΝΙΚΟΣ

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 11:45:17 μμ »
Πολύ απλά

εγω εχω διαβασει οτι η βιταμινη C βοηθαει στην απορροφηση του σιδηρου

Ισχύει

και ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ την απορροφηση του ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ!

δεν ισχύει.

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε την ενημέρωσή μας στα χέρια μας και να κάνουμε τη δική μας έρευνα, παρά να επαφιόμαστε στο "άκουσα", "κάπου διάβασα" "κάποιος μου είπε". Καλό είναι να παίρνουμε τις πληροφορίες μας από αξιόπιστες πηγές και να φροντίζουμε να παραθέτουμε και την πηγή της ενημέρωσής μας όταν ποστάρουμε.  :)

οκ....οποτε περιμένω πηγή που να καταρριπτει αυτα που ειπα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εγω αυτο ξέρω...ότι η C βοηθάει στην απορροφηση του σιδηρου....δεν ισχύει;?

και που να ξερω εγω ποια πηγη ειναι αξιοπιστη;?
δλδ να μην λέω τι ακουσα και τι διάβασα;?
μου θυμιζει φασισμο και χουντα αυτο!
Αυτο ακουσα αυτο διαβασα αυτο λεω....
τωρα ο καθενας εχει μυαλο και κριση να το ψαξει και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα....
δεν ειμαι επιστημονας διατροφολογος να ξέρω....
κάνω ερωτηση και προταση και οποιος ξέρει κατι παραπανω ας μου το πει.

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 01:25:41 πμ »
λονγκ οφφτοπικ ... it happens ...

---

δεν καταλαβαίνω ορισμένες συμπεριφορές ...

Παράθεση
οκ....οποτε περιμένω πηγή που να καταρριπτει αυτα που ειπα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

κατ' αρχάς εφόσον εσύ αμφισβητείς κάτι που ειπώθηκε (lilly25), όφειλες θεωρητικά να παραθέσεις κάποια λογική εξήγηση ή κάποια πηγή, αλλιώς είναι ο λόγος σου απέναντι στο λόγο του άλλου, δηλαδή μηδέν εις το πηλίκο.

η mazikeen έχει δείξει με τη παρουσία της στο φόρουμ ότι γνωρίζει κάποια πράγματα και σε κάτι στο οποίο έχεις άδικο, δεν σου τη λέει, ούτε στο παίζει έξυπνη, αλλά σε παροτρύνει να διασταυρώνεις τις πληροφορίες σου ...

ή μήπως είναι υποχρέωση των άλλων να ψάχνουν πηγές για εμάς κάθε φορά που το ζητάμε; όχι γιατί ψάξαμε, δεν βρήκαμε και ζητήσαμε βοήθεια αλλά γιατί επιδεικτικά την λέμε στον άλλο ... πόσο μάλλον όταν αυτό δεν αφορά σε γενικά αμφισβητούμενα θέματα, αλλά σε κάτι στο οποίο υπάρχει ευρεία αποδοχή (και θα το έβλεπες αν πριν απαντήσεις έκανες απλά ... ένα γούγλισμα ... όπως κι εγώ μόλις ...)

ε ...

Παράθεση
εγω αυτο ξέρω...ότι η C βοηθάει στην απορροφηση του σιδηρου....δεν ισχύει;?

.....

Παράθεση
και που να ξερω εγω ποια πηγη ειναι αξιοπιστη;?
δλδ να μην λέω τι ακουσα και τι διάβασα;?
μου θυμιζει φασισμο και χουντα αυτο!
Αυτο ακουσα αυτο διαβασα αυτο λεω....

κανείς δεν ξέρει. ψάχνοντας κι από τα λάθη που κάνεις μαθαίνεις. από εκεί και πέρα μπορεί κανείς να κάνει μια βασική διάκριση σε πράγματα που βρίσκει σε επίσημους φορείς και οργανισμούς και σε πληροφορίες που βρίσκει σε προσωπικά sites και blogs (όχι πως πολλά από αυτά, που συνήθως φέρουν τεκμηρίωση, δεν είναι αξιόπιστα, αλλά αυτά τα βρίσκεις με τον καιρό)

να λες και τι διάβασες και τι άκουσες, όταν κάποιος σε διορθώνει (πόσο μάλλον καλοπροαίρετα) δεν χρειάζεται να το κάνεις θέμα ... και τι σου είπε; σου είπε να μην μιλήσεις; να ψάξεις περισσότερο σου είπε ... αλλά εσύ αυτό άκουσες ... τι να κάνουμε τώρα ...

Παράθεση
τωρα ο καθενας εχει μυαλο και κριση να το ψαξει και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα....
δεν ειμαι επιστημονας διατροφολογος να ξέρω....
κάνω ερωτηση και προταση και οποιος ξέρει κατι παραπανω ας μου το πει.

ούτε εγώ είμαι επιστήμονας ούτε διατροφολόγος ... προσωπικά ποτέ δεν είχα αναρωτηθεί για τη σχέση βιταμίνης C και ασβεστίου ούτε είχα ακούσει κάτι ... με έκανες να ψάξω, γούγλισα και έμαθα ... ήταν μια πολύ εύκολη αναζήτηση που δεν κράτησε πάνω από πέντε λεπτά, η ομοφωνία ήταν συντριπτική ... από blogs, κατασκευαστές συμπληρωμάτων, απαντήσεις "ειδικών" σε διάφορα sites (που φέρουν links σε έρευνες), αναφορές σε οργανισμούς ... κοινώς δεν χρειάστηκε καν να διασταυρώσω πηγές μιας και υπάρχει ευρεία συμφωνία ... μόνο ένας αστερίσκος υπάρχει σε περιπτώσεις πολύ μεγάλης κατανάλωσης βιταμίνης C, οκ.  

αυτό μόνο αν έκανες, μια αναζήτηση στο google πριν γράψεις εδώ θα είχαν λυθεί όλα ... και κάπως έτσι επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα ... δεν καταλαβαίνω ορισμένες συμπεριφορές ...

αυτά...

ixic_

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 01:43:53 πμ »
Συμφωνώ με τον Χριστόφορο (ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!  :-*). Προφανώς και το βάρος της απόδειξης πέφτει σ'αυτόν που έκανε εξ'αρχής το πρώτη δήλωση.

Το να κάνουμε τη δική μας έρευνα είναι βασικό - όχι ότι δεν μπορούμε να ρωτήσουμε στο φόρουμ, αλλά το φόρουμ είναι ακριβώς αυτό, ένας χώρος επικοινωνίας μεταξύ χορτοφάγων. Αν αναζητά κανείς επιστημονικές πηγές, καλύτερα να ψάξει στις σωστές πηγές για απαντήσεις.

Επίσης, το να ορμάμε στον άλλο που έκανε τον κόπο να διαβάσει το ποστ μας και να μας απαντήσει, δεν είναι πολύ όμορφο. Στην τελική, το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να μην μας δίνει κανείς σημασία, ή τουλάχιστον όχι τη σημασία που περιμένουμε.  :)

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 09:27:25 πμ »
Χριστόφορε, Μαζικήν  thumbsup  clap

Συμφωνώ, ας είμαστε πιο ήπιοι στις αντιδράσεις μας, και στους χαρακτηρισμούς μας προς τους άλλους... Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ασχολείται μαζί μας, στην καλή διάθεση και την καλή θέληση όλων μας στηρίζεται το φόρουμ (και η κοινωνία, άλλωστε)  :)

Αποσυνδεδεμένος maya_zaira

• Sr. Member
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 01:50:18 μμ »
 thumbsup

Για αυτό λέμε ότι το φόρουμ θέλει ψάξιμο και ξαναδιαβάζουμε και παλιά θέματα, και ανακαλύπτουμε διάφορα.

Αποσυνδεδεμένος Άννα

• Addicted
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 03:47:21 μμ »
η mazikeen έχει δείξει με τη παρουσία της στο φόρουμ ότι γνωρίζει κάποια πράγματα .....

yep  Υπάρχουν παλαιότερα μέλη του φόρουμ, που μπορείς να βασιστείς στις διατροφικές πληροφορίες που θα σου δώσουν, με κλειστά μάτια. Προσωπικά όταν διαβάζω κάτι για τέτοιου είδους πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή, από mazikeen, Δεινομάχη, και άλλα μέλη, επίσης σχετικά με το θέμα των πιστοποιήσεων των τροφίμων, καλλυντικών κλπ. ούτε καν μπαίνω στον κόπο να το διασταυρώσω.

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 10:08:52 μμ »
με το έτσι με το αλλιώς, χτίσαμε ένα όνομα δηλαδή
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 10:10:28 μμ »
με το έτσι με το αλλιώς, χτίσαμε ένα όνομα δηλαδή
:D :D :D

yep Με το σπαθί σας πληκτρολόγιό σας, βρε!  clap

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής