χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;  (Αναγνώστηκε 63551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
  • διάφανες αυλαίες
Απ: Γιατί οι βίγκαν λένε όχι στα γαλακτοκομικά;
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 07:42:59 μμ »
από τη μακρινή γκατζολία, ένα πολύ σύντομο μνμ πάνω στο θέμα σας ...

αναφέρομαι μόνο στο κομμάτι γάλα - ασβέστιο ...

δεν έχει σημασία από που προέρχεται το γάλα, αγελάδα, κατσίκα, γαϊδούρα, καμήλα ... σημασία έχει η ζωική του προέλευση.

αντιγράφω το πρώτο άρθρο που βρήκα με πρόχειρη αναζήτηση στο google ("μεταβολισμός ζωικής πρωτεΐνης και ασβέστιο"), ήταν ακριβώς που ήθελα να πω:

Όσο κάποιος αυξάνει την πρόσληψη ζωικών πρωτεινών, αυξάνεται και η αποβολή ασβεστίου μέσω των ούρων. Κατά την διάρκεια του μεταβολισμού της η ζωική πρωτείνη έχει την τάση να δημιουργεί όξινα προιόντα στο αίμα και στα ούρα. Το σώμα μας προσπαθεί να το εξισορροπήσει αυτό, μέσω ειδικών ρυθμιστικών μηχανισμών (buffers). Ο καλύτερος  μηχανισμός  είναι το ασβέστιο που βρίσκεται στα οστά. Επομένως, με αυτόν τον τρόπο χάνουμε αντί να κερδίζουμε ασβέστιο.

αντέγραψα από ένα άρθρο τύπου "διατροφή και υγεία" αν γουγλίσεις περαιτέρω (και δη στα αγγλικά) θα βρεις και επιστημονικά τεκμηριωμένα άρθρα (παλιότερα είχε γίνει παράθεση μερικών στο forum... δεν θυμάμαι που :/)

φυσικά τα αυτά ισχύουν και για το κρέας αυτό καθ εαυτό ...

οπότε ο φίλος σου κάθε φορά που πίνει γάλα κάνει ένα μικρό κακό στον εαυτό του ... μπορεί ενδεχομένως η αναλογία πρωτεΐνης στο κατσικίσιο γάλα να είναι μικρότερη από ό,τι στο αγελαδινό και άρα μικρότερο το κακό  ... μπορεί και να μην του δημιουργηθεί ποτέ οποιοδήποτε πρόβλημα ... αλλά αυτή η μικρή απώλεια είναι δεδομένη κάθε φορά ... αν ψάχνει ένα "κακό" που του κάνει το γάλα ... το βρήκε.

οφφτοπικ

πόσο μου τη σπάει εν τω μεταξύ που όταν το λέω εγώ αυτό σε άλλους ... "έλα μωρέ τώρα, δεν μπορεί, δεν ισχύουν αυτά" κτλπ κτλπ ...

όταν τα λέγε ο δάσκαλός μας στη yoga, τον κοιτούσαν όλοι με ανοιχτό το στόμα και ρουφούσαν τη γνώση από τα θεία χείλη του ...

πόσο άβουλοι είμαστε ορισμένες φορές στο να αναζητήσουμε τη γνώση για τον εαυτό μας, να κρίνουμε μόνοι μας (χωρίς έπαρση δεν λέω ... είναι κι αυτό μια παγίδα ..) ... περιμένουμε τα πάντα από αυθεντίες .... (ή άτομα που θεωρούμε αυθεντίες) ... ό,τι και να έλεγε εκείνη τη στιγμή θα ήταν σφραγισμένο με εχέγγυα αληθείας, απλά και μόνο επειδή το λέει κάποιος που θεωρούμε ότι είναι "κάποιος" ... (και μια χαρά "κάποιος" είναι ο συγκεκριμένος, "εμάς" τους υπόλοιπους κρίνω ...). σαν να φοβόμαστε να χρησιμοποιήσουμε τη πιο βασική ελευθερία με την οποία είμαστε οπλισμένοι και δεν μπορεί να την αφαιρέσει κανείς ... να σκεφτόμαστε ... νοιώθω καμιά φορά ότι ο άνθρωπος έχει "φυσική" ροπή να αφήνει τη διαχείριση της ζωής του στην κρίση όσων θεωρεί "αυθεντίες" ... αυτή η "ασφάλεια", αυτή η αποβολή ευθύνης από τα χέρια του τον καθησυχάζει τόσο πολύ ... (θυμάμαι αυτά που έλεγε η φανή τώρα) ... τόσο εξοργιστικά πολύ ...

τέσπα, βγάζω δικά μου τώρα ... το κλείνω ....

/μισώ όλον τον κόσμο σήμερα, χωρίς λόγο, έτσι απλά ...

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 08:12:25 μμ »
τέσπα, βγάζω δικά μου τώρα ... το κλείνω ....

/μισώ όλον τον κόσμο σήμερα, χωρίς λόγο, έτσι απλά ...

consoling Ε πως να μην έχεις τις άσχημες εκεί που σαι... κουράγιο.

Αποσυνδεδεμένος xristoforos_

• Addicted
  • διάφανες αυλαίες
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 08:39:10 μμ »
ε καμιά φορά κι εγώ σαν παιδί ...  sigh

δεν πειράζει θα μου περάσει!  >:(

Αποσυνδεδεμένος CHRISV

• Πλήρες μέλος
  • Ανθρωπος.....λάθος της φύσης ;
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 10:18:29 μμ »
Κουράγιο φίλε Χριστόφορε εκεί ήμουν και εγώ ............σε καταλαβαίνω απόλυτα. consoling
Θα περάσει ο καιρός και θα τα θυμάσαι με μελαγχολία ........ frustrated

Αποσυνδεδεμένος Agriokoniklos

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 10:39:32 μμ »
Παράθεση
όταν τα λέγε ο δάσκαλός μας στη yoga, τον κοιτούσαν όλοι με ανοιχτό το στόμα και ρουφούσαν τη γνώση από τα θεία χείλη του ...

Χμμ..σε νιώθω αμα λάχει να ούμ.
Είναι η δεύτερη φορά.

Ο μηχανισμός της"αυθεντίας"ανάλογα με την περίπτωση μπορεί να συμβάλει σε εξατομικευμένα απειλητική κατάσταση,κυμαινόμενης έντασης.

Θεώρησε την περίπτωση όπου λόγος σου,θα μετράει λιγότερο στα αυτιά"δικών σου"ατόμων απο ότι ενός ειδικού.
Ο"ειδικός"κουκουλώνει φόβο και άγνοια,μέσω της ανάθεσης σε αυτόν για "λύση"του ζητήματος που έχει προκύψει.

Υπάρχει περίπτωση,
για το"καλό"σου να βρεθείς απο"δικά σου"άτομα προ εκπλήξεως και να ακολουθήσουν την"αλήθεια"ενός τρίτου ατόμου που βγάζει τον άρτο του πουλώντας πιστοποίηση(γενικευμένη κοινωνική ψευδαίσθηση ασφάλειας να ούμ)και εικάζεται πως"γνωρίζει",γραπωμένο απο τις ατελής θεωρίες που του προσφέρουν ένα κομμάτι ψωμί και 5-6 αμάξια.

Το ζήτημα"πιστοποίηση"είναι συλλογικό,το πιστοποιημένο άτομο αντλεί τη δύναμή του απο το πιστό κοινό,δεν είμαι βέβαιος οτι το αποζητά το ίδιο,έστω συνειδητοποιημένα,
το κοινό λόγω έλλειψης χρόνου,γνώσεων,μη αντιμετώπισης φόβων,μεταθέτει(σ.σ. δεν είμαι παρθένος),
το άτομο που αντικρίζει τύφλα και κουφαμάρα απο τους γύρω του,πιθανότατα δεν έχει εκείνη τη στιγμή κατάλληλο τρόπο επικοινωνίας ώστε να υπάρξει ακρόαση ή στιγμιαία ικανή παρατηρητικότητα ώστε να αποκωδικοποιήσει-συνδιάσει το σύνολο πληροφοριών που δέχεται απο τους γύρω του και να φτάσει σε συνενόηση.

Χάρηκα που διάβασα αυτά που έγραψες

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη

• Addicted
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 12:13:09 πμ »
Πες τα Χριστόφορε κι ας μην είσαι αυθεντία! thumbsup

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 10:42:21 πμ »
Καλά αυτό με τις αυθεντίες παίζει αλλά εγώ το έχω αντιμετωπίσει ως "είναι χορτοφάγος, οπότε άκυρο ό,τι κι αν πει". Ό,τι κι αν σχολιάσω περί διατροφής ή υγείας, απορρίπτεται πολλές φορές λόγω της χορτοφαγίας μου, ενώ αν το ακούσει ας πούμε κανείς από την κυρα-Κούλα που το είδε στην τηλεόραση στα φευγαλέα, ισχύει.  frustrated

(Υπομονή Χριστόφορε, sending you good vibes)
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Mayaya

• Sr. Member
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 03:11:19 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά, βοηθήσατε αρκετά. Θα του δώσω να τα διαβάσει και κατευθείαν από το φόρουμ.

Χριστόφορε εγώ μπορεί να μην τα πέρασα αυτά που ζεις (και δε θα θελα κιόλας), αλλά ξέρω πως είναι να βρίσκεσαι σε ένα μέρος που δεν αντέχεις με ανθρώπους που δεν μπορείς (αν κι εγώ όταν το υπέμενα ήταν από μαζοχισμό κι όχι αναγκαστικά) και σε κατανοώ απόλυτα.
This too shall pass!

Αποσυνδεδεμένος Agriokoniklos

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 05:17:43 μμ »
Παράθεση
Καλά αυτό με τις αυθεντίες παίζει αλλά εγώ το έχω αντιμετωπίσει ως "είναι χορτοφάγος, οπότε άκυρο ό,τι κι αν πει".

Ο μηχανισμός κολλάει σε διάφορα ζητήματα,ένας τομέας είναι η"διατροφή".
Εκεί που υπήρχαν"χάδια",με τη βοήθεια"ειδικευμένης παρέμβασης",λίγης άγνοιας και λίγου φόβου,μπορούν να υπάρξουν"πληγές".

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής