χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Rodeo & Starbucks...  (Αναγνώστηκε 3190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (●^ω^●)
Rodeo & Starbucks...
« στις: Απρίλιος 10, 2008, 01:34:49 μμ »

http://www.sharkonline.org/?P=0000000347
Διόρθωση : Υποστήριζαν ρόντεο μέχρι πρόσφατα. Συνεχίζουν να είναι χορηγοί σε ζωολογικούς κήπους.

Με αφορμη την συζητηση περι Starbucks, εστειλα μεηλ παραπονων στην εταιρεια γυρω απο την χορηγια τους σε Ροντεο και Ζωολογικους κηπους και μου απαντησαν τα ακολουθα...

Παράθεση
Thank you for contacting Starbucks Coffee Company.

Starbucks marketing efforts are primarily locally driven and focus on fostering positive community connections in the many neighborhoods our stores serve. We are committed to contributing positively to these communities through sponsorships, events, product donations and community giving programs. Also, we encourage our store partners (employees) to be involved in their neighborhoods in ways they feel are most important to their communities.

As active members of their communities, our stores embrace, and often reflect the culture and customs of the diverse neighborhoods they serve.  As a result, in communities where rodeos are an important part of the culture, Starbucks could be present through a coffee donation or other community giving activity.

We work hard to support our communities in a way that is consistent with Starbucks culture and values. Our goal is to support, not to offend, our community of neighbors.

To learn more about how Starbucks supports the communities we serve, please see our Corporate Social Responsibility Report at www.starbucks.com/csrannualreport.

Again, thank you for contacting Starbucks Coffee Company.

Sincerely,

Julie S.
Starbucks Customer Relations

If you would like to share your thoughts about your experience with Starbucks Customer Contact Center, please click on the link below to participate in a short survey.  Your comments will be used to ensure that any future experiences with Starbucks Customer Contact Center meet your highest expectations.

http://www.starbuckscontactcenter.com/star_ccc_index.asp?group=CR&template=CR065

:o
Με λιγα λογια συνεχιζουν να υποστηριζουν και να χορηγουν Ροντεο...

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
Απ: Rodeo & Starbucks...
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2008, 04:04:20 μμ »
κοίτα. Ουσιαστικά αυτό που λένε είναι οτι δεν έχουν κάποιο στάνταρ ηθικό κώδικα σαν εταιρεία εκτός αυτόν της υποστήριξης της κάθε τοπικής κοινότητας. Δηλαδή σε μια vegan κοινότητα, η εταιρεία θα υποστήριζε vegan ενέργειες. Σε ροντέο κοινωνίες, υποστηρίζει τα ροντέο. Κοινώς, ο μόνος ηθικός κώδικας της εταιρείας είναι το κέρδος-χρήμα. Να μην έρθει σε αντιπαράθεση με τοπικές κοινωνίες για να τα τρώει από παντού. Δεν με εκπλήσσει και ούτε το θεωρώ περίεργο. Όλες οι κερδοσκοπικές εταιρείες αυτό κοιτάνε. Να πλουτίσουν. Με λίγα λόγια, το εμπόριο μπέσα δεν έχει, και οι ηθικοί κώδικες είναι για τους ανθρώπους όταν είναι στο σπίτι τους. Όχι για τις πολυεθνικές
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος antismoke

• Sr. Member
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2008, 04:09:27 μμ »

Με αφορμη την συζητηση περι Starbucks, εστειλα μεηλ παραπονων στην εταιρεια γυρω απο την χορηγια τους σε Ροντεο και Ζωολογικους κηπους και μου απαντησαν τα ακολουθα...

Αγαπητή μου Λίλυ, μήπως θα μπορούσες να μας γράψεις περίπου τι λένε στα Ελληνικά;
Για εμάς τους μη γλωσσομαθείς... :-[

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:04:54 μμ »
Antismoke, με λίγα λόγια η απάντησή τους λέει πως ως εταιρία υποστηρίζουν τις κοινότητες που φιλοξενούν το κατάστημα οπότε αν η κοινότητα οργανώνει ρόντεο, τότε τα Starbucks δίνουν χορηγία. Τώρα η ερώτησή μου θα ήταν, αν η κοινότητα διοργάνωνε κυνομαχίες θα έκαναν το ίδιο;  >:(

Ψυχ έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Γι' αυτό έχει μεγάλη σημασία να μην υποστηρίζουμε ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ανήθικες εταιρίες. Μπορεί να ακούγεται μία σταγόνα στον ωκεανό αλλά κάθε προϊόν που αγοράζετε από τέτοιες επιχειρήσεις, είναι ΘΕΤΙΚΗ ΨΗΦΟΣ στις πρακτικές τους. Τελεία.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:16:42 μμ »
Φόξυ, σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.  ;)

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:42:50 μμ »
 ;)

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2008, 06:48:09 μμ »
Ωχ χιλια συγνωμη antismoke!!! Δεν σκεφτηκα οτι πολλοι απο τα μελη δεν ειναι απαραιτητα και αγγλοφωνοι :-[

Ευχαριστω που ηρθατε σε επαφη με την Εταιρια καφε Σταρμπακς.

Οι προσπαθειες μαρκετινγκ του Σταρμπακς ειναι αρχικα συγκεντρωμενες και οδηγουνται υιοθετοντας θετικες επαφες με τις τοπικες κοινωνιες στις γειτονιες οπου βρισκονται τα καταστηματα.
Εχουμε δεσμευτει στο να προσφερουμε θετικα στις κοινοτητες αυτες  μεσω χορηγιων, εκδηλωσεων, δωρεα προιοντων και προγραμματα σε κοινοτητες. Επισης ενθαρυνουμε τους υπαλληλους μας να παιρνουν μερος στα δρωμενα της γειτονιας με τροπους που να τους κανουν να νιωθουν οτι ειναι απαραιτητοι στις κοινοτητες που ανηκουν.
Σαν ενεργα μελη των κοινωνιων αυτων , τα καταστηματα μας αγκαλιαζουν και συχνα αντικατοπτριζουν την κουλτουρα και τα εθιμα των διαφορετικων γειτονιων που εξυπηρετουν. Σαν αποτελεσμα στις κοινοτητες οπου τα ροντεο ειναι σημαντικο κομματι της κουλτουρας, τα Σταρμπακς μπορει να εχουν το παρων μεσω χορηγειας καφέ ή με οποιαδηποτε αλλη κοινωνικη προσφορα και δραστηριότητα.
Δουλευουμε σκληρα για να υποστηριζουμε τις κοινοτητες με εναν τετοιο τροπο που να συμφωνει με την κουλτουρα και τις αξιες του Σταρμπακς. Ο στοχος μας ειναι να στηριζουμε και οχι να προσβαλουμε τις κοινοτητες των γειτονιων.
Για να μαθετε περισσοτερα γυρω απο το πως τα Σταρμπακς υποστηριζουν τις κοινοτητες που εξυπηρετουν παρακαλω επισκεφτείτε την εταιρικη ευθηνη στο www.starbucks.com/csrannualreport.

Ειλικρινα,

Julie S.

Starbucks Customer Relations

Προχειρη μεταφραση... Χρησιμοποιει καποιο ετοιμο κειμενο, κατα την γνωμη μου, αυτη που μου απαντησε... 

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2008, 08:17:12 μμ »
Ευχαριστώ Λίλυ. Δεν πειράζει η μη ακριβής μετάφραση. Το βασικό νόημα έχει ισχύ.
Ντροπή τους και δυστυχώς τους είχα σε εκτίμηση γιατί δυστυχώς είναι το μόνο μέρος που πηγαίνω για καφέ, γιατί είναι τελείως άκαπνα όλα τα στάρμπακς.

• Addicted
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2008, 10:20:51 μμ »
και μένα αυτό με ελκύει πιο πολύ εκεί πέρα. Οτι έχουν αντικαπνιστική πολιτική. Αλλά είπαμε, πολυεθνικές είναι αυτές... :-\

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2008, 10:21:22 μμ »
Εδώ θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες για τη φρίκη που ονομάζεται ρόντεο. Ευτυχώς αυτή η ...'μόδα' αυτή δεν υπάρχει στην Ελλάδα.
http://www.sharkonline.org/?P=0000000349

Στην Αμερική έχει ακόμη και παιδικό ρόντεο... :'(

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 11, 2008, 12:40:35 μμ »
να πάνε στο διάολο κατ' ευθείαν και για πάντα, μη ξαναγυρίσουν, εκεί τους αξίζειι!!!! :o :o αν θέλετε να το σβήσετε, δεν πειράζει, αλλά δεν ανέχει ο άνθρωπος να μη ξεσπάει ποτέ!  ΚΑΤΑΡΑΜΜΕΝΟΙ ΝΑΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ!!!! ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ, ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙΟΥ, ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΔΩ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΩΡΟ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ! >:(

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 12, 2008, 12:37:10 πμ »
Αυτή που απάντησε: Γιατί δεν υπέγραψε με το επώνυμό της; Έτσι κρατιέται σε κάποια απόσταση...γιατί κρύβεται;
Όσο για αυτή την εταιρία, την έχω γραμμένη απο καιρό. Κάποτε μου άρεσε πολύ...στην αρχή. Ο κύριος λόγος που την έχω γραμμένη είναι που ανάγκασε ένα μικρό καφενείο στην πρώην γειτονιά μου να κλείσει. Ήταν μια ιδιωτική επιχείρηση σε μια ήσυχη περιοχή. Ήταν ανοιχτό για περίπου τρία-τέσσερα χρόνια και πήγαινε καλά. Φαίνεται ζήλευε η Starbucks και πήγε και άνοιξε υποκατάστημα μισό τετράγωνο πιο πάνω. Γιατί δεν πάει να βρει μέρος χωρίς άλλα καφενεία γύρω; Γιατί μειώνει τον κίνδυνο διαλέγοντας περιοχές που ήδη έχουν αποδειχθεί επικερδείς; Μπορεί να είναι νόμιμη η στρατηγική αυτή αλλά είναι πάρα πολύ αισχρή. Λέει πως νοιάζεται για την τοπική κοινωνία. Δεν τη νοιάζει όμως αν τα τοπικά μαγαζιά πέσουν έξω εξ'αιτίας της. Φυσικά φταίνε οι άνθρωποι που προτίμησαν τη <<μάρκα>>. Έκανε μεγάλη προσπάθεια. Έμεινε ανοιχτό για δύο ακόμη χρόνια πριν κλείσει.
Μακάρι να είχα κι εγώ λειρί.

• Addicted
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 12, 2008, 02:14:15 πμ »
Το μαγαζάκι δεν έκλεισε απο τα σταρμπακς αλλά από τον κόσμο που για κάποιον λόγο προτιμήσανε τα σταρμπακς ;)

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 12, 2008, 11:08:12 πμ »
Fidaki, κι εμενα μου εκανε εντυπωση που απαντησε μονο με ονομα μικρο και οχι και με επιθετο, αλλα ισως να ειναι καποιου ειδους πολιτικη αυτη? Δεν ξερω.
Psy εχεις δικιο 100%. Δεν εκλεισαν τα Σταρτμπακς και οι αλυσιδες, τα μικρα μαγαζια, αλλα οι καταναλωτες.
Στην Βαρκελωνη, και γενικα στην Καταλονια, οι μεγαλες αλυσιδες μπουκοταρονται με πυγμη απο τους καταναλωτες οι οποιοι επιμενουν να επιλεγουν μικρες επιχειρησεις, φουρνους, καφενεια, μπακαλικα, κοκ, και ειναι απο τα λιγα μερη στον κοσμο που δεν εχει νικησει η επελαση των πολυεθνικων... Αυτο θα πει οτι η επιλογη ειναι στο χερι μας, και δεν πρεπει να πεφτουμε θυματα ενος εξυμπνου gimmick - τεχνασματος μαρκετινγκ οπως πχ η απαγορευση του καπνισματος στα Σταρμπακς, για να επιλεξουμε τις επιχειρησεις που θα υποστηριξουμε. Εγω παραδεχομαι οτι επεσα θυμα της καλης τους καμπανιας.
Κατι το ακαπνο εσωτερικο, και ο fair trade καφες, με παρασυραν και χωρις ερευνα (που θα επρεπε να την εχω κανει) επελεγα να πινω καφε απο αυτους. Τωρα αλλαξα, και πινω καφε απο αλλο μικρο καφενειο, που επειδη καπνιζουν μεσα απλα τον περνω στο χερι και τον πινω στη σχολη μου.

• Addicted
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 12, 2008, 08:28:59 μμ »
όπως και νάχει, εγώ θα προτιμούσα ένα καθαρό περιβάλλον από ένα "καπνιστήριο". Ας είναι έξυπνοι και οι άλλοι να αφυπνιστούν και να σεβαστούν και του μη καπνιστές. Αν βέβαια μάθαινα οτι ένα "καπνιστήριο" το έχουν χορτοφάγοι θα θυσίαζα την καθαρή ατμόσφαιρα για τους χορτοφάγους έτσι για το γα....το   ::)  ;D

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact