χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Πιπεριές Γεμιστές με Ντομάτα και Μανιτάρια  (Αναγνώστηκε 2008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LiZaArD

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Χορτοφαγικές Συνταγές
Πιπεριές Γεμιστές με Ντομάτα και Μανιτάρια
« στις: Μάρτιος 24, 2008, 12:43:28 μμ »
Υλικά:
2 κρεμμύδια ψιλοκομμένα
1 κουταλιά μαϊντανός ψιλοκομμένος
1 κουταλιά άνηθος ψιλοκομμένος
1 σκελίδα σκόρδο λιωμένη
8 μανιτάρια ψιλοκομμένα
3 ντομάτες ξεφλουδισμένες και ψιλοκομμένες
4 ντοματοπιπεριές
κάπαρη ψιλοκομμένη, αλάτι, λάδι

Εκτέλεση:
Ζεσταίνετε λίγο νερό και βάζετε το κρεμμύδι και το σκόρδο για να μαραθούν. Προσθέτετε τα μανιτάρια, τα μυρωδικά, την κάπαρη, τις ντομάτες και λίγο αλάτι και τα αφήνετε να βράσουν σε χαμηλή φωτιά προσθέτοντας λίγο ακόμη νερό (αν χρειάζεται) και ανακατευοντας καλά. Μετά από 5 λεπτά κατεβάστε την κατσαρόλα απ' την φωτιά, ρίξτε λίγο λάδι και αφήστε το μείγμα να κρυώσει.
Κόψτε τις πιπεριές στα δύο και αφαιρέστε τους σπόρους. Αλείψτε τις πιπεριές με λίγο ακόμη λάδι, βάλτε τες στο ταψί, γεμίστε τες με τη γέμιση και ψήστε τες στους 180 με 200 βαθμούς για 40 με 45 λεπτά.

Συνήθιζε δε να κυριαρχείς επάνω στα ακόλουθα. Στην κοιλιά και στον ύπνο, στη λαγνεία και στο θυμό. Ποτέ να μη κάνεις κάτι αισχρό, ούτε μαζί με άλλους, ούτε μοναχός.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
Απ: Πιπεριές Γεμιστές με Ντομάτα και Μανιτάρια
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 29, 2008, 07:42:07 πμ »

παιδιά τρώω υπερβολικά πολλά μανιτάρια! υπάρχει άποψη-γνώση γι αυτό; να τρώω έτσι πολλά;

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 29, 2008, 02:06:37 μμ »
Liza, ekpliktiki i sintagi sou! pentanostimi einai. tin dokimasa. episis kai poli efkolo sto etoimasma.

Eleni den nomizo na peirazei, alla to metro panta einai kalitero. Alloste ta manitaria einai kai mikites pou mporei na vrethei kai kanena vlavero. Pote den ksereis...
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος LiZaArD

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Χορτοφαγικές Συνταγές
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2008, 03:04:48 μμ »
Κι εμένα μου φάνηκε εξαιρετικά εύκολη συνταγή και νοστιμότατη. Τον τελευταίο καιρό έχω μία τάση να βάζω σε όλα σχεδόν τα φαγητά και λίγο πλιγούρι. Μπορώ να πω πως στην συγκεκριμένη συνταγή ταιριάζει ωραία και το πλιγουράκι.
Όσο για τα μανιτάρια, κι εμένα μ' αρέσουν πάρα πολύ, γι' αυτό προσέχω να μην υπάρχουν συνέχεια στο σπίτι γιατί άμα τα έχω δεν μπορώ να μην τα βάλω σε κάποιο φαγητό και φοβάμαι μήπως το παρακάνω με την μανιταροφαγεία μου. Όταν είχα συζητήσει με έναν φίλο μου αν υπάρχει πρόβλημα που τρώω πολλά μανιτάρια, μου είχε πει πως κι εκείνος τρώει πάρα πολλά και μάλιστα και ωμά.. προς ώρας δεν έχει πάθει τίποτα  :P Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα, απλά υποθέτω.
Συνήθιζε δε να κυριαρχείς επάνω στα ακόλουθα. Στην κοιλιά και στον ύπνο, στη λαγνεία και στο θυμό. Ποτέ να μη κάνεις κάτι αισχρό, ούτε μαζί με άλλους, ούτε μοναχός.

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 29, 2008, 05:15:57 μμ »
λογικά δεν υπάρχει θέμα με τα μανιτάρια ούτε με τα ωμά φυσικά. ΑΠλά καμια φορά φοβάσαι μη φας τίποτα δηλητηριώδες. Αν και αυτός ο κίνδυνος υπάρχει κυρίως σε όσους μαζεύουν μόνοι τους ή εμπιστεύονται κάποιους άλλους που υποτίθεται οτι είναι έμπειροι. Δεν είναι λίγες οι οικογένειες που ξεκληρίστηκαν. Και το κακό είναι οτι με τα μανιτάρια, δεν έχεις καθόλου ενδείξεις οτι την πάτησες. Όταν δηλαδή αρχίζουν τα συμπτώματα μετά από 2-3 μέρες, είναι πολύ αργά γιατί το συκώτι έχει πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά...

Φυσικά, δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο να παθαίνει κάποιος από μανιτάρια της αγοράς-εμπορίου γιατί είναι ελεγχόμενες καλλιέργιες. Πάντως η μάνα μου τάχει πάρει πολύ από φόβο ;D
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής