χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Στειρώσεις  (Αναγνώστηκε 51337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsorts

• New Kid in The Block
  • **
Απ: Στειρώσεις
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 07:07:26 μμ »
Προστατης του ζωου ??? ??? ??? ???
Μπλιαχ...

Επειδη καποιοι πιστευετε οτι  τα ζωα εξαρτωνται απο τον ανθρωπο δεν σημαινει οτι ισχυει..Και η μανα μου πιστευει οτι αμα μεινω μονος στο βουνο δεν θα επιβιωσω γιατι εξαρτωμαι απο αυτη γιατι αυτη νιωθει πιο σοφη, ξερει το καλυτερο για μενα,  δεν μπορουμε να ζησουμε πλεον στο βουνο("τροποποιημενοι"   ) και αλλες μπουρδες, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ισχυει..Κι αν μου πεις οτι δεν ισχυει το ιδιο με τα ζωα ε τοτε θεωρεις ανωτερο τον ανθρωπο...

Και αυτη η δευτερη παραγραφος  mazikeen τι λεει;;Ειναι ρητορικη η ερωτηση σε παρακαλω μην απαντησεις..

Δεινομαχη εντελως φιλικα δεν θα  πεις σε μενα στην φαλαφελ και σε οποιονδηποτε ειναι κατα των στειρωσεων  οτι πρεπει να δεχθουμε το ενδιαμεσο σταδιο το οποιο εσυ και αλλοι  πολλοι  θεωρειται την στειρωση..Εγω  πιστευω πως δεν εχει καμια διαφορα να κανεις στειρωση απο το να τρως αυγα..
Να μη σου πω ειναι καλυτερο να τρως αυγα.Τουλαχιστον αφηνεις την κοτα να γεννησει..Και μη μου πειτε παλι  οτι οι γατες που γεννανε σημερα εχουν ψυχολογικα προβληματα(γιατι το ακουσα κι αυτο εδω μεσα) ..

Ακομη και να ειμαστε εμεις υπευθυνοι για την βελτιωση της ποιοτητας ζωης τον ζωων(λεω αν,δεν λεω οτι ειμαστε) νομιζω οτι οι στειρωσεις ειναι μια πολυ βιαστικη  σκεψη και απολυτα βιαιη πραξη.. Εσεις που θεωρειται ως τοσο φυσιολογικο το να στειρωνεις ζωα,σκεφτηκατε αλλες εναλλακτικες αλλα καμια δεν ηταν καλυτερη;;αν ναι πειτε μας ποιες ηταν αυτες και για πιο λογο τις απορειψατε..

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 07:35:22 μμ »
Προστατης του ζωου ??? ??? ??? ???
Μπλιαχ...

τώρα είναι σοβαρά πράγματα αυτά?

ακούστε - υπάρχει πολύ υλικό στο φόρουμ για να διαβάσετε, να σκεφθείτε, να ζυγίσετε επιχειρήματα, και να πάρετε τις αποφάσεις σας γνωρίζοντας την πλήρη εικόνα.

Το βασικό πρόβλημα προκύπτει με απλή αριθμητική. Ο ρυθμός αύξησης του πληθυσμού των σκύλων/γατών είναι πολύ μεγαλύτερος από τον ρυθμό αύξησης του πληθυσμού των ζωοφίλων ανθρώπων. Πού πάει το περίσσευμα? Φολιάζεται, πετιέται στα σκουπίδια, παει για πειράματα κλπ κλπ. Αν θέλεις να γίνεις (άθελά σου ή εκουσίως) παραγωγός ζώων και να επιτείνεις το πρόβλημα κάνε το. Είναι δικαίωμά σου. Όμως είναι και δικό μου δικαίωμα να περπατώ στο δρόμο χωρίς να με παρακαλάνε 10 ζώα τη φορά να τα πάρω σπίτι μου, και να μπορώ να πετάω τα σκουπίδια μου χωρίς να βρίσκω μέσα γατιά. Αν έχεις χώρο στο σπίτι σου για τους 70.000 απογόνους ενός ζευγαριού γάτας, τότε να πάρεις και όσα βρίσκουν όλοι οι σύλλογοι και να τους επιτρέψεις ένα ήρεμο σαββατοκύριακο.

θα ήθελα πάντως να προσπαθήσετε να βρείτε, και να μας πείτε, falafel punk και tsorts, κάποιο τρόπο δράση δικό σας, που να βελτιώνει τα πράγματα και όχι να τα χειροτερεύει - ένα πλάνο δηλ. διαφορετικό από αυτό που είπα παραπάνω (που μέρος του είναι οι στειρώσεις) από την αρχή μέχρι το τέλος. -- όχι μόνο φιρμάνια περι δικαιωμάτων στην αναπαραγωγή και φατσούλες.

A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 07:48:27 μμ »

Και αυτη η δευτερη παραγραφος  mazikeen τι λεει;;Ειναι ρητορικη η ερωτηση σε παρακαλω μην απαντησεις..

Εξακολουθείς όμως να μην έχεις απαντήσει στο ερώτημα που ετέθη. Τι συμβαίνει στους απογόνους, πέρα από θεωρίες και ιδεολογίες; Ωραία και όμορφα να έχουμε θεωρητικές συζητήσεις επί του θέματος, αλλά τι γίνεται στην πράξη; Μετά τη γέννα;

Προσωπικώς, δεν έχω κατοικίδια, συνεπώς δε συντρέχει θέμα στείρωσης. Για όποιον έχει ζώο, και προτιμά να μην το στειρώσει, μπορεί αν το κρατήσει εντός κατά την περίοδο του οίστρου (αν και αυτή δεν είναι πάντα πετυχημένη μέθοδος σε κάποιες περιπτώσεις, δυστυχώς). Αν θέλεις να το ζευγαρώσεις, τότε επαναλαμβάνω την ερώτηση: τι συμβαίνει στους απογόνους; Επίσης, πέρα από το τι ενδεχομένως πράττουν κάποια από τα μέλη αυτού του φόρουμ, τι συμβουλές έχετε να δώσετε σε ανθρώπους που δεν στειρώνουν τα ζώα τους όσον αφορά το μέλλον των πιθανών απογόνων τους;

"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος tsorts

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 09:29:56 μμ »

θα ήθελα πάντως να προσπαθήσετε να βρείτε, και να μας πείτε, falafel punk και tsorts, κάποιο τρόπο δράση δικό σας, που να βελτιώνει τα πράγματα και όχι να τα χειροτερεύει - ένα πλάνο δηλ. διαφορετικό από αυτό που είπα παραπάνω (που μέρος του είναι οι στειρώσεις) από την αρχή μέχρι το τέλος. -- όχι μόνο φιρμάνια περι δικαιωμάτων στην αναπαραγωγή και φατσούλες.

Τα πραγματα βελτιωνονται με τις στειρωσεις;;αυτο ειναι θεωρητικο.Γιατι αυτο που φταιει δεν ειναι τα ζωα που αναπαραγονται.ΑΛλα οι ανθρωποι.Και αν δεν θες να βαλεις τον εαυτο σου, εννοω τους φολαδες τους κυνηγους, τους χασαπηδες και ολους τους φονιαδες.Οποτε εκει νομιζω οτι πρεπει να επικεντρωθουμε  και εγω και εσυ..Με την στειρωση δεν σταματανε να υπαρχουν φονιαδες.Σταματουν να υπαρχουν ζωα..Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι πιο απλο για να καταλαβουμε οτι δεν ειναι λυση η στειρωση.. Και Αν η στειρωση ειναι σαν πραξη λαθος τοτε ολες οι ερωτησεις που κανετε ακυρωνονται.Γι αυτο και δεν απανταω..

Αποσυνδεδεμένος falafel punk

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 03, 2009, 09:47:38 μμ »
Μιλάμε για τη λύση των στειρώσεων ώστε να σταματήσουμε να βλέπουμε πατημένα, και φολιασμένα αδέσποτα γατόσκυλα.
Και για τα υπόλοιπα ζώα των πόλεων τί προτείνετε??
Τι θα γίνει με τα ποντίκια που βλέπουμε σκοτωμένα καθημερινά και που ο ρυθμός αυξησής τους είναι μεγαλύτερος των γατιών.
Οι κατσαρίδες τύπου κουζίνας δεν είναι θυματα του πολιτισμού και των πόλεων? Να τις στειρώσουμε?? Ή η θέα των ζουληγμένων εντόμων εκούσια ή ακούσια συνθλιμένων είναι πιό ανόδυνη?

όσο για τις ερωτήσεις σχετικά με το τί θα απογίνουν οι απόγονοι των απογόνων ένα έχω να πώ.
Αν εφαρμόσουμε την λύση των στειρώσεων το μόνο βέβαιο είναι ότι τα ζώα αυτά θα εξαφανιστούν σε κάποια φάση.Και τότε ναι δεν θα  υπφέρουν άλλο. Γιατί σιγουρα δεν θα μπορούμε να κάνουμε κακό σε κάτι που πιά δεν θα υπάρχει. Αυτό θέλουμε? να μείνουμε μόνοι μας; και ποιοί είμαστε για να βάζουμε τα πράγματα σε μια μη αναστρεψιμη πορεία.

Λύση για μένα είναι η ανατροπή της κυρίαρχης λογικης και η αναθεώρηση όλων όσων θεωρούνται δεδομένα και φυσιολογικά.
Για να μπορούμε να ζήσουμε μαζι με τα ζώα σαν φίλοι τους και όχι σαν προστάτες ή ακομα χειρότερα σαν εκμεταλευτές τους.

Chaos is not entropy, Chaos is not death, Chaos is not a commodity. Chaos is continual creation.
Chaos never died.

Αποσυνδεδεμένος dimitris34

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 04, 2009, 04:49:52 μμ »
Εγώ είμαι ενάντια στις στειρώσεις.
Επιτέλους ας σταματήσει η εκμετάλευση των ζώων απ΄τους ανθρώπους. Τα ζώα υπάρχουν στη γή από μόνα τους, δεν ήρθαν πακέτο με εμάς, σαν αξεσουαρ δικό μας.
Αφήστε τα ζώα μονα τους στην ησυχία τους. Μπορούν να ζήσουν μόνα τους. Και αν τα βλέπουμε "παρατημένα" στους δρόμους, δεν είναι  παρατημένα, είναι ελεύθερα.
Το κάθε είδος ήρθε στη γη μόνο με το σώμα του, τώρα αν ο άνθρωπος εξελίχθηκε και έφτιαξε αυτοκίνητα, δεν φταίει το ζώο που περπατά ελεύθερο, φταίει ο άνθρωπος που το πατά με το αυτοκίνητο.
Και που να πάνε τα ζώα. Δεν τους έχει μείνει χώρος. Ο άνθρωπος θεωρεί ότι η γή φτιάχτηκε γι'αυτόν. Λάθος!!!!
Η γή ανηκει σε όλους.
Ποιος είναι ο άνθρωπος που θα κανονίσει τον πληθυσμό των άλλων.
Οι Κινέζοι που είναι τόσοι πολλοί, θέλουν και αυτοί στείρωση;;;;;;   
Εγώ δεν πιστεύω σε καμιά θρησκεία, αλλά αν υπάρχει περίπτωση μετά τον θάνατο να μεταφέρεται η ψυχή σε άλλο ον, τότε όλοι αυτοί που θα γίνουν ζώα, θα καταλάβουν και θα αλλάξουν γνώμη για τη στείρωση. (και για πολλά άλλα)
Αλλά μάλλον δεν γίνεται αυτό (μετεμψύχωση), γιατί αν γινόταν, θα βελτιωνόμασταν. Πράγμα που δεν το βλέπω!
Εμείς οι vegan που δεν μας αρέσει η βία, δεν πρέπει να υποστηρίζουμε την στείρωση, γιατί και αυτή η πράξη είναι μια μορφή βίας.       

Αποσυνδεδεμένος pella

• Sr. Member
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 03:26:50 μμ »
Εγώ πάλι είμαι υπέρ των στειρώσεων για διαφορετικούς λόγους.
Στειρώνω όσα αδέσποτα βρίσκω γιατί δεν θέλω να τα βλέπω στους δρόμους και να μου υπενθυμίζουν πόσο ανίκανη είμαι εγώ και το είδος μου να τα σεβαστούμε. Γιατί είμαστε ανίκανοι να σταματήσουμε τους φονιάδες, τους σαδιστές, τους αδιαφορούντες. Αλλά και για λόγους που άπτονται της επιστήμης.
Εγώ η βέγκαν που πιστεύω ότι τα φυσικά προϊόντα και οι καρποί που σοφά έπλασε η φύση είναι κατάλληλα για την υγεία μου αλλά θεωρώ ότι κάνει λάθος στους αναπαραγωγικούς της ρυθμούς και δεν μπορεί να αντισταθμίσει την δραστηριότητα των ανθρώπων.
Και καθώς είμαι το ανώτερο και εξυπνότερο ον και δημιούργημά της και γνωρίζω καλύτερα τα πάντα με εξουσιοδοτεί να αποφασίζω για αυτήν και προς όφελός της.
Εφόσον λοιπόν οι επιστήμονες του είδους μου έχουν αποφανθεί ότι ο σκύλος π.χ. κατάγεται από τον λύκο λόγω γονιδιώματος και εξημερώθηκε από τους ανθρώπους παρά τη θέλησή του και δεν ήταν μια φυσική εξελικτική διαδικασία ή δεν υπήρχε υπό αυτήν την μορφή εκατομμύρια χρόνια πριν, συμπεραίνω ότι ο φυσικός του χώρος δεν είναι κοντά στον άνθρωπο είτε σε πόλη μένει είτε σε χωριό και θα πρέπει να εξαφανιστεί σαν είδος που είναι τροποποιημένο και δεν θα μπορεί να ζήσει πλέον μόνο του χωρίς να δεσπόζεται.
Τις διενέξεις μεταξύ επιστημόνων περί της καταγωγής του αλλά και γενικά όλες τις διαφορετικές γνώμες περι του DNA για όλα τα πλάσματα, τις θεωρώ φαιδρές και λαμβάνω υπόψιν μόνο την επικρατούσα άποψη.
Τώρα αν στη φύση υπάρχουν χιλιάδες ζώα απο διαφορετικά είδη που ζουν μαζί σε μια σχέση αλληλοπροσφοράς όπως οι καρχαρίες και οι κολαούζοι, τα άγρια βοοειδή και τα μυγοφάγα πουλιά στις πλάτες τους κτλ. Αυτό είναι ένας σχηματισμός που βρίσκεται μόνο στην άγρια φύση και εξ ανάγκης. Δεν έχει κανένα λόγω να υπάρχει τέτοια σχέση μεταξύ ειδών στις πόλεις.
Δεχόμενη την επιστημονική πλευρά σταματάω το λάθος, ενεργώντας με ηθική βάση τα προστατεύω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αφού είναι ακατόρθωτο να πείσω το είδος μου ότι πρέπει να τα σέβεται.
Και όταν θα έχει εξαφανιστεί το μεγαλύτερο μέρος από τα αδέσποτα όπως σε κάποιες καλά οργανωμένες πόλεις της Ευρώπης (π.χ. η Γρενόβη που γνωρίζω) όπου δεν υπάρχουν ούτε για δειγμα και θα υπάρχουν μόνο αυτά που έχουν αφέντη θα υποστηρίξω όποιον ηθικό τρόπο βρουν οι επιστήμονες(χωρίς τοξικά φάρμακα) για να εξαφανιστούν και τα ποντίκια κτλ  που η θέση τους δεν είναι στους υπονόμους της πόλης.
Και αν μείνουν μερικά κατοικίδια θα είναι αυτά με τον ιδιοκτήτη τους, πάντα δεμένα στο λουρί τους όπως λέει ο νόμος. Γιατί αν μένανε αδέσποτα και κάνανε αγέλες εκ των οποίων ένα μόνο να είχε δεχτεί απειλητική συμπεριφορά από άνθρωπο τότε όλη η αγέλη θα ήταν επιθετική ως μέσο προστασίας τους.
Και ως άνθρωπος ξέρω καλά να προστατεύω και εμένα απο τις τυχόν επιθέσεις τους αλλά και τα ίδια από το είδος μου και τους μεταξύ τους ανταγωνισμούς.
 Ξέρω επίσης πολύ καλά βάση των επιστημόνων ότι τα ζώα δεν νιώθουν ευχαρίστηση όταν ζευγαρώνουν αλλά το κάνουν για την αναπαραγωγή και μόνο καθώς ωθούνται από τις ορμόνες τους. Και οι άνθρωποι βάση της ορμονικής διαδικασίας ζευγαρώνουν αλλά είναι εντελώς διαφορετικό όπως λένε οι ειδικοί.
Και εν τέλει αν υποθέσουμε ότι όλα αυτά τα πλάσματα έχουν το δικαίωμα να ζουν κοντά μας δεν το έχουμε εμείς και δεν αξίζουμε ούτε καν τη θέα τους,έχοντας διαστρεβλώσει την φυσική διαδικασία και το τοπίο με την ανάπτυξή μας άρα δεν υπάρχει πλέον χώρος για αυτά.

Πραγματικά κάνω στειρώσεις και τώρα τελευταία είμαι πιο ενεργή στο θέμα των αδέσποτων και προσπαθώ να τους βρω και ιδιοκτήτη, γιατί θεωρώ όλα τα παραπάνω που αναφέρονται στο topic υπερ των στειρώσεων ότι είναι η επικρατούσα άποψη στους ζωοφιλικούς κύκλους που βασίζεται στους ειδικούς.
Τους ειδικούς λοιπόν που ασχολούνται με το αν τα γατοσκυλα έχουν το τάδε φυσικό γνώρισμα ή το δείνα δεν μπορώ να τους αμφισβητήσω γιατί αναγνωρισμένα ξέρουν καλύτερα από μενα και ότι μου πουν, αυτό πρέπει να ξέρω και εγώ. Δεκτό.
Τώρα είμαι και στη διαδικασία να επανεξετάσω την άποψη, των άλλων ειδικων επιστημόνων που είναι επίσης αναγνωρισμένη και επικρατούσα, ότι η κρεοφαγία για τον άνθρωπο είναι φυσική.
 Και αφού στην μία περίπτωση λαμβάνω την επικρατούσα θεωρία επιστημόνων γιατί όχι και στην άλλη, δεν μπορώ να έχω δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Φυλάξου από λογική κι επιστήμη,των πιο τρανών όπλων του ανθρώπου την ανίερη συμμαχία,θ'ἀφήσεις να σε παρασύρουν με εκτυφλωτικές μαγγανίες,σε κβαντικά πεδία
Καίσλ

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 06:47:47 μμ »
Σε ότι αφορά τα ζώα και τις στειρώσεις, Πέλλα, πολύ πειστικά όσα λες και κατανοητά. Δεν έχω κατοικίδιο μέσα στο σπίτι, αλλά τις γάτες που φιλοξενούμε στην αυλή αναγκαστικά τις στειρώσαμε αφού φτάσαμε σε αδιέξοδο με τους απογόνους τους.

Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι αυτό που λες στο τέλος. Επειδή δηλαδή συμφωνείς με κάποιους επιστήμονες για ένα συμπέρασμά τους σε ένα θέμα, θα πρέπει να συμφωνείς και με όλους τους άλλους σε όλα τα θέματα; Δεν το βρίσκω λογικό. Στους επιστημονικούς κύκλους και στις έρευνες, δυστυχώς, έχουν παρεισφρήσει τόσα πολλά αφανή ή φανερά συμφέροντα που τα αποτελέσματα των ερευνών πολλές φορές είναι εντελώς πλασματικά και κατευθυνόμενα και αυτό ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό σε θέματα διατροφής και ιατρικά.

• Sr. Member
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 09:08:19 μμ »
Και καθώς είμαι το ανώτερο και εξυπνότερο ον και δημιούργημά της και γνωρίζω καλύτερα τα πάντα με εξουσιοδοτεί να αποφασίζω για αυτήν και προς όφελός της.
Πραγματικά κάνω στειρώσεις και τώρα τελευταία είμαι πιο ενεργή στο θέμα των αδέσποτων και προσπαθώ να τους βρω και ιδιοκτήτη, γιατί θεωρώ όλα τα
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε εμείς οι κωλοάνθρωποι: (ανώτερο και εξυπνοτερο ον) ε βέβαια, αφού σκοτώνουμε καθε ον που μας ανταγωνιζεται σε κάτι!
Ούτε το παιδί που γεννάς δεν  είναι ιδιοκτησία σου. Ρωτάτε τα ζώα αν θέλουν ιδιοκτήτη;;
Τους αρέσει η φυλακή, τα κλουβάκια και τα λουράκια ε;

Αποσυνδεδεμένος pella

• Sr. Member
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 11:02:21 μμ »
Εκείνο που δεν κατάλαβα είναι αυτό που λες στο τέλος. Επειδή δηλαδή συμφωνείς με κάποιους επιστήμονες για ένα συμπέρασμά τους σε ένα θέμα, θα πρέπει να συμφωνείς και με όλους τους άλλους σε όλα τα θέματα; Δεν το βρίσκω λογικό. Στους επιστημονικούς κύκλους και στις έρευνες, δυστυχώς, έχουν παρεισφρήσει τόσα πολλά αφανή ή φανερά συμφέροντα που τα αποτελέσματα των ερευνών πολλές φορές είναι εντελώς πλασματικά και κατευθυνόμενα και αυτό ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό σε θέματα διατροφής και ιατρικά.
Αφού δεν μπορώ να τα ξέρω από πρώτο χέρι, γιατί φυσικά δεν κάνω εγώ τις έρευνες και τις στατιστικές ή θα πρέπει να απορρίψω την επιστημονική κοινότητα ή να την δεχτώ ανεξάρτητα του τομέα που αναφέρεται.
Όλες οι έρευνες έχουν δεδομένα και αποτελέσματα και δεν είμαι ειδικός για να τα κρίνω τελικά.
Δεν γίνεται όλοι οι χαζοί και παραδόπιστοι να είναι στον τομέα της ιατρικής ενώ στους υπόλοιπους όχι. Και ούτε να επιλέγω με τι θα συμφωνήσω απλά και μόνο γιατί ταιριάζει με τα πιστεύω μου, μη έχοντας τα εργαλεία και τις γνώσεις κυρίως να τσεκαρω όλες τις απόψεις.
Το αν είναι η κρεατοφαγία φυσική ή όχι για τον άνθρωπο δεν επηρεάζει την επιλογή μου στο βεγκανισμό.
Όσο για τα συμφέροντα θα μπορούσε να πει κανείς ότι κατά την έννοια που παρουσιαζει και το κείμενο στο μπλοκ της η πο.φυ.ζω, ίσως να υπάρχουν και στην καμπάνια των στειρώσεων αφανή συμφέροντα, είτε ψυχολογικά είτε οικονομικά ή εξουσιαστικά που εξυπηρετώ χωρίς να το ξέρω και ούτε ποτέ θα το μάθω.

Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε εμείς οι κωλοάνθρωποι: (ανώτερο και εξυπνοτερο ον) ε βέβαια, αφού σκοτώνουμε καθε ον που μας ανταγωνιζεται σε κάτι!
Ούτε το παιδί που γεννάς δεν  είναι ιδιοκτησία σου. Ρωτάτε τα ζώα αν θέλουν ιδιοκτήτη;;
Τους αρέσει η φυλακή, τα κλουβάκια και τα λουράκια ε;
Γιατί τα ρωτάς αν τους αρέσουν οι φόλες, οι βασανισμοί, τα αυτοκίνητα που τα πατάνε ή τα κουτάβια που συνθλίβονται στο σκουπιδιάρικο;Αν τους αρέσει που είναι αναλογικά λιγοι οι ζωόφιλοι που θα τα ταϊσουν και τα σκυλιά ειδικά που δεν έχουν και τι να κυνηγήσουν στις πόλεις; Αν μπορείς εσύ να βρεις τρόπο να σταματήσουν αυτά θα σταματήσω και 'γω τις στειρώσεις.
Μήπως είσαι σίγουρος ότι θα έλεγαν το γνωστό απόφθεγμα των Ελλήνων "Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή" ;
Και δεν είπαμε ότι συμφωνούμε με την ιδιοκτησία γενικά. Να μην υπάρχουν καν θα ήταν ιδανικό αφού είναι λάθος των ανθρώπων σε αυτή τη μορφή και δεν έχουν θέση κοντά μας, θεωρητικά.
Η τωρινή "ιδιοκτησία" είναι ουσιαστικά προστασία από όλα αυτά που μπορεί να τους συμβούν στο δρόμο που εμείς δημιουργήσαμε.
Φυλάξου από λογική κι επιστήμη,των πιο τρανών όπλων του ανθρώπου την ανίερη συμμαχία,θ'ἀφήσεις να σε παρασύρουν με εκτυφλωτικές μαγγανίες,σε κβαντικά πεδία
Καίσλ

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 12:05:17 πμ »
ή θα πρέπει να απορρίψω την επιστημονική κοινότητα ή να την δεχτώ ανεξάρτητα του τομέα που αναφέρεται.
Όλες οι έρευνες έχουν δεδομένα και αποτελέσματα και δεν είμαι ειδικός για να τα κρίνω τελικά.

Όμως δεν είμαι σίγουρη για το τι είναι τελικά αυτή η "επιστημονική κοινότητα", και για το αν είναι μία και καθολική η άποψή της. Αν ήταν έτσι, θα το συζητούσα. Όμως μέσα σε αυτήν την "επιστημονική κοινότητα" δεν υπάρχει μία και μόνη άποψη. Ίσως να είναι μια που επικρατεί περισσότερο, ή ακόμα και κάποια "επίσημη γραμμή", όμως οι επιστήμονες έχουν και μεταξύ τους διαφορετικές απόψεις. Μπορεί να λένε τελείως διαφορετικά πράγματα. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι είναι ισοπεδωμένο, ότι είτε απορρίπτεις όλους τους επιστήμονες και την επιστήμη τους, ή αποδέχεσαι οτιδήποτε πουν "οι επιστήμονες" -που αυτό δεν γίνεται γιατί λένε πολλά διαφορετικά και αντιφατικά πράγματα. 

Δεν γίνεται όλοι οι χαζοί και παραδόπιστοι να είναι στον τομέα της ιατρικής ενώ στους υπόλοιπους όχι.

Συμφωνώ σε αυτό, φυσικά και δεν είναι όλοι οι χαζοί και παραδόπιστοι στον τομέα της ιατρικής. Υπάρχουν πολύ καλοί γιατροί και ηθικοί επιστήμονες.

Και ούτε να επιλέγω με τι θα συμφωνήσω απλά και μόνο γιατί ταιριάζει με τα πιστεύω μου, μη έχοντας τα εργαλεία και τις γνώσεις κυρίως να τσεκαρω όλες τις απόψεις.

Οι πεποιθήσεις μπορεί να μην είναι σωστά κριτήρια. Ίσως όμως ακριβώς η απουσία πεποιθήσεων να είναι καλύτερος οδηγός.

Το αν είναι η κρεατοφαγία φυσική ή όχι για τον άνθρωπο δεν επηρεάζει την επιλογή μου στο βεγκανισμό.

Και γιατί να μπαίνω -ως μη επιστήμονας- στη διαδικασία να συμφωνώ ή διαφωνώ με κάποιον επιστήμονα, ειδικά αν αυτό δεν επηρεάζει την προσωπική μου επιλογή? Αν θέλω να υποστηρίξω πάντως την επιλογή μου με επιστημονικά δεδομένα, υπάρχουν, οπότε μου αρκεί.  8)

Αποσυνδεδεμένος pella

• Sr. Member
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 10:43:28 πμ »
Ναι Αλιένα, στο θέμα των στειρώσεων όμως η επίσημη γραμμή απο μέρους των κτηνιάτρων είναι θετική ως προς αυτό. Είναι ελάχιστοι που υποστηρίζουν το αντίθετο.
Αν λοιπόν υποστηρίξω την επιλογή μου στις στειρώσεις βάση της γενικής γραμμής και την παρουσιάσω ως λογικό, δεδομένο και κοινά αποδεκτό στο μεγαλύτερο μέρος των επιστημόνων, προϋποθέτω ότι κινούμε και ενεργώ με εμπιστοσύνη στα συμπεράσματα τους. Γιατί να ενεργώ διαφορετικά για άλλου είδους επιστήμονες επειδή και μόνο ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία;
Δεν μπορεί ο τρόπος σκέψης μου να αλλάζει ανάλογα με την κατηγορία του επιστήμονα. Όταν καλούμε να κρίνω κάποια πράγματα πρέπει να έχω σταθερές, διαφορετικά κρίνω κατά την συνείδησή μου διαφορετικά σε κάθε περίπτωση και όχι αντικειμενικά.

Καταλήγω όμως στο συμπέρασμα ότι πρέπει να κινούμε με βάση την δική μου αποδεδειγμένη εμπειρία και κανενός άλλου.
Οι στατιστικές που λένε ότι τα στειρωμένα δεν παχαίνουν ή δεν έχουν άλλες διαφοροποιήσεις δεν μου έχουν αποδειχθεί έμπρακτα. Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει και αναρωτιέμαι αν τελικά όλα τα στειρωμένα που έχω επαφή είναι η εξέρεση που έτυχε σε μένα. Και φυσικά αμφιβάλλω.
Είναι προτιμότερο όμως για μένα η στείρωση παρά να μαζεύω ζώα με τα έντερα έξω,γατιά βουτηγμένα σε χλωρίνη(η Λίζα θα θυμάται τι τραβήξαμε με τη Ρόζι) και χίλια δυο άλλα.
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει βαρύτητα στην εκπαίδευση για την συμπεριφορά του πλήθους προς τα αδέσποτα και μηδενική εφαρμογή του νόμου, αν και για μένα οι ποινές είναι γελοίες αλλά έστω..
δεν βλέπω άλλη λύση να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα της ποιότητας ζωής των αδέσποτων.
Ο τύπος στο κείμενο-γράμμα καλά τα λέει για ιδανικές κοινωνίες και συμφωνώ αλλά δεν διευκρινίζει για τούτη εδώ την κ..λ..κοινωνία πως θα σιτίζονται όλα αν τα αφήνουμε ελεύθερα και πως δεν θα τρώνε φόλες κτλ που ο κάθε μπαγλαμάς ρίχνει γιατί τον ενοχλεί η παρουσία τους ή τα φοβάται και δεν ξέρει πως να τα αντιμετωπίσει. Ας λυθεί αυτό, μετά τα αφήνουμε όλα ελεύθερα.
Καίσλ

Αποσυνδεδεμένος mogli

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 05:32:37 μμ »
πρώτα απ' όλα πρέπει να προσεξω τι θα γράψω και πως θα το πω για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις...

καταντάει βαρετή αυτή η καραμέλα εγώ ο ανώτερος/η που τα ξέρουμε όλα... δεν λέω μπορεί και είναι "σωστό" με μαθηματικά και τις αναλογιες στη φύση η στείρωση σε ζώα, άλλα το πρόβλημα είναι γενικά ότι χωνόμαστε σε όλα και καταστρέφουμε και μετα ψαχνουμε να βρούμε λύσεις στα προβλήματα που δημιουργούμε κτλ.. φαύλος κύκλος... πότε θα αφήσουμε αυτήν την πάνσοφη φύση να κάνει ότι γουστάρει.... και στην τελική ποιος μου λέει εμενα οτι σε 100 χρόνια δεν θα έχει εξελιχθεί το είδος γάτας τις πόλεις ώστε να επιβιώνει αψογα...

Άλλη οπτική... εμείς οι χορτοφάγοι σε μεγάλο ποσοστό μιλάμε για ολιστική υγεία πχ ο αρθριτισμός(αποτέλεσμα) είναι αποτέλεσμα "βρώμικου" αίματος (ΑΙΤΊΑ!) ... ωραία... το ιδιο είναι και για μένα το να βλέπω πατημένα ζώα (αποτέλεσμα).. δεν θα στειρώσω όποιο ζώο βρω μπροστά μου... θα προσπαθείσω να βρώ λύση στην αιτία. Τα αυτοκίνητα και οι φωλάδες είναι το πρόβλημα... υπάρχουν και ατυχήματα δεν λέω, και αυτό δεν πρέπει να το αγνοήσουμε γιατί αν το αγνοήσουμε θα πρέπει να συμπεριλάβουμε στα ζώα της πόλης και τα ζώα που ζουν στο δάσος και περνάει δρόμος απο κοντά, γιατί και εκεί βλέπουμε το ιδιο. (μήπως και τα ζώα του δάσους είναι ανίκανα να ζήσουν μόνα τους και να πάμε να τα κάνουμε κανένα ιδιαίτερο μαθηματάκι??... φύσικα ειρωνικα το λέω!)
Θέλω να σταθώ σε κάτι ακόμη.. στη λέξη φιλόζωος. Αν βρώ μια γάτα του θανατά στο δρόμο δεν σημαίνει ότι είμαι πιο φιλόζωος απο κάποιον που δεν την μαζεψε και φυσικά ούτε το αντίθετο. Αν παρατηρήσουμε καλά τα ζώα θα δούμε πολλές φορές η μαμά να παρατάει το μικρό το αδύναμο για να προφυλάξει τον ευατό της και τα άλλα τα μωρά. Η μαμά είναι κυνική και η φύση πολλές φορές, κατα την γνώμη μου. Δεν υπάρχει γιατί, έτσι λειτουργεί. Ναι παρουμε ενα ζώο στο σπιτι δεν θα μάθει να επιβιώνει στον έξω κόσμο,μπορεί όμως και ναι.Δεν λέω έχουμε μια ευθύνη ιθική πιο πολύ σε αυτά τα ζώα, Αλλά τι φταίνετα άλλα που ζουν ελεύθερα να τα στειρώνουμε; Συμφωνώ, ποιός τα ρώτησε αν θελουν να ζουν στην πολή?? κανένας.

• Sr. Member
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:19:21 μμ »
Δεν φταίει ο σκύλος που τον πατάει το αυτοκίνητο ή μπορεί να φταίει σε κάποιο βαθμό, που ήταν απρόσεκτος, που κυνηγούσε το αυτοκίνητο να το δαγκώσει κ.α.
Αλλά γενικά ο άνθρωπος φταίει που έχει γεμισει παντού δρόμους να βολεύεται.
Σύμφωνα με τη pella ότι πατιέται ή κινδυνέυει να το πατήσουν πρέπει να στειρωθεί. Πατημένα στους δρόμους δεν βρίσκουμε σκύλους και γάτες μόνο αλλά και πουλιά, κότες, έντομα, σαυρες, σκουληκια, αλεπούδες, σκίουροι και άλλα πολλά, αλλά και άνθρωποι. Να τα στειρώσουμε όλα αυτά λοιπόν και πρώτα πρώτα τον άνθρωπο, μπας και σωθεί ο πλανήτης μας. Και όταν λέω πλανητης μας δεν εννοω των ανθρώπων, αλλά όλων των όντων που ζούνε σε αυτό που λέγεται γη.
Και πληροφοριακά σας λέω ότι έχω δει προσωπικά περιπτώσεις που επιτηδες οδηγοι προσπαθούν να χτυπήσουν ένα ζώο που περνά ένα δρόμο, όπως και πολλούς που δεν κόβουν ταχύτητα ώστε να αποφύγουν τη σύγκρουση και πολύ περισσότερο οι οδηγοί φορτηγών, αφού το όχημα τους δεν θα πάθει ζημιά.
Πρέπει οι άνθρωποι να αλλάξουν νοοτροπία και να μην είναι ψυχροί αδίστακτοι φονιάδες. Δεν ξέρω αν είναι στην φύση μας η βία, αλλά πρέπει να σταματήσουμε αυτά που την προοθούν. π.χ. ο στρατός. Τι κάνει;; Εκπαιδεύει φονιάδες!!!   

Αποσυνδεδεμένος Touloumbaki

• Sr. Member
  • Σκέψου θετικά! Δράσε θετικά!
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 15, 2009, 03:42:58 μμ »
Ναι Αλιένα, στο θέμα των στειρώσεων όμως η επίσημη γραμμή απο μέρους των κτηνιάτρων είναι θετική ως προς αυτό. Είναι ελάχιστοι που υποστηρίζουν το αντίθετο.
Αν λοιπόν υποστηρίξω την επιλογή μου στις στειρώσεις βάση της γενικής γραμμής και την παρουσιάσω ως λογικό, δεδομένο και κοινά αποδεκτό στο μεγαλύτερο μέρος των επιστημόνων, προϋποθέτω ότι κινούμε και ενεργώ με εμπιστοσύνη στα συμπεράσματα τους. Γιατί να ενεργώ διαφορετικά για άλλου είδους επιστήμονες επειδή και μόνο ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία;
Δεν μπορεί ο τρόπος σκέψης μου να αλλάζει ανάλογα με την κατηγορία του επιστήμονα. Όταν καλούμε να κρίνω κάποια πράγματα πρέπει να έχω σταθερές, διαφορετικά κρίνω κατά την συνείδησή μου διαφορετικά σε κάθε περίπτωση και όχι αντικειμενικά.

Καταλήγω όμως στο συμπέρασμα ότι πρέπει να κινούμε με βάση την δική μου αποδεδειγμένη εμπειρία και κανενός άλλου.
Οι στατιστικές που λένε ότι τα στειρωμένα δεν παχαίνουν ή δεν έχουν άλλες διαφοροποιήσεις δεν μου έχουν αποδειχθεί έμπρακτα. Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει και αναρωτιέμαι αν τελικά όλα τα στειρωμένα που έχω επαφή είναι η εξέρεση που έτυχε σε μένα. Και φυσικά αμφιβάλλω.
Είναι προτιμότερο όμως για μένα η στείρωση παρά να μαζεύω ζώα με τα έντερα έξω,γατιά βουτηγμένα σε χλωρίνη(η Λίζα θα θυμάται τι τραβήξαμε με τη Ρόζι) και χίλια δυο άλλα.
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει βαρύτητα στην εκπαίδευση για την συμπεριφορά του πλήθους προς τα αδέσποτα και μηδενική εφαρμογή του νόμου, αν και για μένα οι ποινές είναι γελοίες αλλά έστω..
δεν βλέπω άλλη λύση να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα της ποιότητας ζωής των αδέσποτων.
Ο τύπος στο κείμενο-γράμμα καλά τα λέει για ιδανικές κοινωνίες και συμφωνώ αλλά δεν διευκρινίζει για τούτη εδώ την κ..λ..κοινωνία πως θα σιτίζονται όλα αν τα αφήνουμε ελεύθερα και πως δεν θα τρώνε φόλες κτλ που ο κάθε μπαγλαμάς ρίχνει γιατί τον ενοχλεί η παρουσία τους ή τα φοβάται και δεν ξέρει πως να τα αντιμετωπίσει. Ας λυθεί αυτό, μετά τα αφήνουμε όλα ελεύθερα.
Pella, Υπάρχουνε τροφές light, αλλά και οι κτηνίατροι συμβουλεύουνε για το τι άσκηση πρέπει να έχει ιδιαίτερα ο σκύλος για να μην παχύνει και να μην μπουνταλέψει!! Το να αναφέρω την σκύλα μου που όχι μόνο δεν πάχυνε και δεν έγινε νωθρή αλλά ζωντάνεψε για τα καλά και έγινε ακομα πιο παιχνιδιάρα, αυτή που ήταν ένα τρομερά φοβισμένο πλασμα όταν την πήρα από το καταφύγιο, μπορει να είναι όντως εξαίρεση σαν παράδειγμα. Αλλά είναι γεγονος ότι η καθοδήγηση των ειδικών μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ όπως και η ίδια η κατάσταση αλλά και η ράτσα του σκύλου ακόμα κιαν είναι ημιαιμο!
Τα ζώα είναι οι φίλοι μου και όχι η τροφή μου
Αγαπάω τον πλανήτη μου, νοιάζομαι για την γή μου!!!

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής