χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Στειρώσεις  (Αναγνώστηκε 50276 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Στειρώσεις
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 08:01:29 μμ »
(Παρένθεση: Προσφάτως διάβαζα ότι οι Ινδιάνοι που ζούσαν κοντά στην Αλάσκα, ευθύνονται για την εξαφάνιση ενός είδους κάστορα που ζούσε την περιοχή  :-\ Δεν υπάρχει φυλή που να μην επέφερε την παραμικρή αλλαγή στο φυσικό περιβάλλον).

αυτό που λέω είναι οτι εμεις σαν ανθρωποι, ενα αλλο ζώο σαν τα άλλα στον πλανήτη δεν εχουμε το δικαίωμα να εχουμε στην κατοχή μας (δεν μας ανήκει τίποτα) οποιοδήποτε ζώο ή οποιοδήποτε φυτό ή οποιαδήποτε εκταση στον πλανήτη, (εχετε δει κανενα ζώο να εχει στην κατωχή κατι?) 

Θα συμφωνήσω με αυτό, πως ως άνθρωποι δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε κανένα ζώο ιδιοκτησία μας.
Και γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό πως βλέπεις τη συμβίωση με ένα ζώο - ως σχέση αφεντικού-σκλάβου ή φίλου.
Ωστόσο όπως πολύ σωστά ανέφερε και η Μαζικήν, εμείς είμαστε που ευθυνόμαστε για την σημερινή κατάσταση των εξημερωμένων ζώων
και δεν θα έπρεπε να αυτά να πληρώσουν για τα δικά μας λάθη, ακόμη μία φορά. Οφείλουμε να τα βοηθήσουμε να επιβιώσουν με όσο καλύτερο δυνατό τρόπο μπορούμε. Η ανθρώπινη παρέμβαση είναι συχνά απαραίτητη μόνο και μόνο για να διορθώσει τα κακώς κείμενα που εμείς πάλι έχουμε δημιουργήσει...Δυστυχώς.

Δεν αφήσαμε χώρο στα ζώα δεν νομίζω πως είναι λύση η στείρωση, γιατι είναι εγωιστικό, επειδή εμεις να μην στεναχωρεθούμε επειδή ενα ζωάκι πέθανε.
Νομίζω πως θα επρεπε να στρταφούμε αλλού, αλλού είναι το πρόβλημα...

Εγωιστικό;  :o Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της στείρωσης για να μην στεναχωρεθώ εγώ για τα ζώα που θα πεθάνουν...
Απλά σκέφτομαι ότι τα ζώα που θα έρθουν στη ζωή, θα έχουν το ενδιαφέρον να ζήσουν και όχι να πεθάνουν κάτω από τις ρόδες αυτοκινήτων,
στα σκουπίδια ενώ δεν έχουν ανοίξει καν τα μάτια τους, μακρυά από τη μητέρα τους ή σε κάποιο κρύο δωμάτιο σωματείου με μία θανάσιμη ένεση....

Δεν ξέρω αν έχεις δει το earthlings....Αυτές οι εικόνες που είδα - παρόλο που ήμουν υπερ της στείρωσης- με έκαναν να πεισθώ ακόμη περισσότερο για την ορθότητα αυτής της αντιμετώπισης...Δεν υπάρχει τίποτα το φυσικό στη σημερινή ζωή των 'κατοικιδίων' - δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα το κόλλημα είναι στην στείρωση, που έρχεται να λύσει το πρόβλημα.  :-\

Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος MKO Psychanimal

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
  • Γίνε Χορτοφάγος τώρα, Σώσε ένα ζώο φάρμας
    • Psychanimal
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 11:56:33 μμ »
Μην ξεχνάτε οτι με το ταισμα στις πολεις εχει αλαξει το DNA τους και εχουν οιστρο και γεννουν πολύ συχνοτερα απο οταν ηταν αγριες γάτες
Veganimal : To  blog του Χορτοφάγου
http://psychanimalvegan.blogspot.gr

Ευκαιρία Ζωής για τα Ζώα Φάρμας
http://lifechanceforfarmanimals.blogspot.gr/

Ψυχολόγοι  Υπερ της Προστασίας Ζώων www.psychanimal.org
ΓατοΟμάδα Θεσσαλονίκης www.thessalonikicatgroup.org

Αποσυνδεδεμένος Μαρία

• New Kid in The Block
  • **
    • Φυσικά Προϊόντα & Καλλυντικά φτιαγμένα απο τα χεράκια σας
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 10:39:26 πμ »
η στείρωση γίνεται με βία?

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
    • Psychanimal
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 04:08:44 πμ »
Καλε οχι που ζουμε.. στο μεσαιωνα??? Απλα πιανεις τα αδεσποτακια που ειναι θυληκα καταρχας εχει διαφορες μεθολους εγω τα πιανω οσα χαιδευονται απο το σβερκακι τα χωνεις στο γατοφορειο και τα πας στο γιατρο εκει καθεσαι για να σε βλεπει το ζωο μιας και σε ξερει, ο γιατρος το ναρκωνει και κανει την αναλογη επεμβαση αφαιρεσης ορχεων η δεσιιματος αν ειναι αρσενικο και το ιδιο στα θυληκα. Το ζωο συνερχεται απο την αναισθηία σε μερικές ωρες και πολλοι γιατροι δινουν παυσιπονη ενεση μαζι με την αναισθησια που το αποτελεσμα της διακει.  Το αρσενικο χοροπηδαει ηδη απο το πρωτο βραδη, η θυλικια μενει σε γατοφόρο για δυο μερες σε ζεστη για να αναρρωσει ( τα ραμματα ειναι απορροφήσιμα απο τον οργανισμο κα η τομή μικρη στα αδέσποτα προς αποφυγη κινδύνου). Οτα αρχισει και τρωει κα ξανααποκτα κινητικότητα την ξαναφηνει κανεις στην πολυκατοικια απο οπου την πηρε.

Φαντασου εχω κανει στειρωση με εκτρωση σε γατα που ηταν σε προχωρημένη εγκυμοσυνη αλλα ζουσε σε περιοχη που τα σκυλια τρωγαν τα μικρα γατακια και λες και το καταλαβε... ενω εγω ειχα φοβερες ενοχες που τη πηγα στο γιατρο κα τη στειρωσα .. αυτη ερχονταν και μου τριβονταν γεματη ευγνωμοσύνη.. απο τοτε καταλαβα οτι οι εγκυμοσύνες δεν τις ευχαριστουν απαραίτητα.. αυτη εδειχνε ξαλαφρωμενη απο ενα βαρος και επαιζε με τα αλλα ολο κεφι...!!! Κουφαθηκα!Εμεινα με τις ενοχες στο χερι.. και αλλαξα αποψη..

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 09:21:40 μμ »
την έκτρωση, της την έκανες επίτηδες Γιασμίν? Δεν ξέρω, μου ακούγεται κάπως :-\
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
    • Psychanimal
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 11, 2008, 01:26:28 πμ »
Ναι ηταν δεδομένο οτι α γεννουσε εκει τα μικρα θα πεθαιναν με φρικιαστικό τροπο ξεσκισμενα απο σκυλια

Αποσυνδεδεμένος pella

• Sr. Member
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 06, 2008, 09:57:59 πμ »
Επίσης την στείρωση στα ζώα την θεωρώ ακρωτηριασμό.
Για τις εποχές που ζούμε βέβαια είναι αναγκαίο κακό (αλλά κακό)
Την σκυλίτσα που βρήκα δεν την έχω στειρώσει εφόσον μπορώ να την επιβλέπω, αν και (η ίδια δηλώνει ομοφυλόφιλη) :D :D :D

Ποιοί νομίζουμε οτι είμαστε για να ελέγχουμε τους πληθυσμούς των άλλων ειδών;
Αχ! Μάνα φύση όλα σου τα κλέβουμε.
Αλλά αφού είμαστε ανίκανοι να σταματήσουμε τον θύτη μέσα μας ας μειώσουμε τις δυνατότητες να βρούμε θύματα λοιπόν.

Όλοι αυτοί οι προβληματισμοί μου, σίγουρα δεν είναι στον κατάλληλο αιώνα για να συζητηθούν και να επιλυθούν.
Φυλάξου από λογική κι επιστήμη,των πιο τρανών όπλων του ανθρώπου την ανίερη συμμαχία,θ'ἀφήσεις να σε παρασύρουν με εκτυφλωτικές μαγγανίες,σε κβαντικά πεδία
Καίσλ

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 06, 2008, 02:58:16 μμ »
Εμένα από τη θεωρία μου άρεσε η λέξη "ειδο-ρατσισμός". Είναι σίγουρα πιο κατανοητή για το μέσο Έλληνα.

Επίσης συμφωνώ στο οτι ο άνθρωπος δεν χρειάζεται να εκμεταλλεύεται τα ζώα για να πετύχει κάτι ή να ζήσει ο ίδιος.
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 06, 2008, 04:41:59 μμ »
Την σκυλίτσα που βρήκα δεν την έχω στειρώσει εφόσον μπορώ να την επιβλέπω, αν και (η ίδια δηλώνει ομοφυλόφιλη) :D :D :D

Αλλά αφού είμαστε ανίκανοι να σταματήσουμε τον θύτη μέσα μας ας μειώσουμε τις δυνατότητες να βρούμε θύματα λοιπόν.

Όλοι αυτοί οι προβληματισμοί μου, σίγουρα δεν είναι στον κατάλληλο αιώνα για να συζητηθούν και να επιλυθούν.
Να την επιβλέπεις να μη ζευγαρώσει εννοείς; Έτσι όμως, και θα κάνεις κάτι που θεωρίες κακό, και για το ζώο θα είναι χειρότερα. Οπότε θα πρέπει μάλλον να κάνεις ένα από τα δυο, ή να το αφήσεις να ζευγαρώσει ή να μην ενδιαφέρεται για ζευγάρωμα. Αν το αφήσεις να ζευγαρώσει, θα πρέπει να έχεις εξασφαλίσει την ευζωία τους.

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 06, 2008, 05:15:23 μμ »
Εξαρταται το ζωο, αλλα υποφερουν κατα την διαρκεια του οιστρου, με προβληματα πολυ σοβαρα, ψευδοκυηση κλπ, και αλλα την περναν πολυ απαλα. Αν δεν εχει προβληματα υγειας, συμπεριφορας, και δεν υπαρχει περιπτωση να την πλησιασει αρσενικος γιατι να την στειρωσει?

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 06, 2008, 05:16:44 μμ »

Να την επιβλέπεις να μη ζευγαρώσει εννοείς; Έτσι όμως, και θα κάνεις κάτι που θεωρίες κακό, και για το ζώο θα είναι χειρότερα. Οπότε θα πρέπει μάλλον να κάνεις ένα από τα δυο, ή να το αφήσεις να ζευγαρώσει ή να μην ενδιαφέρεται για ζευγάρωμα. Αν το αφήσεις να ζευγαρώσει, θα πρέπει να έχεις εξασφαλίσει την ευζωία τους.

Πολύ σωστή παρατήρηση Θανάση. Να συμπληρώσω πως έτσι όπως έχουμε κάνει τη ζωή των 'κατοικιδίων' που έρχονται στον κόσμο και πωλούνται ως 'σύντροφοι' παρά τη θέλησή τους,δεν ζουν μία φυσική κατάσταση. Ούτε έχουν την ελευθερία να βγουν έξω όποτε θέλουν, ούτε να ζευγαρώσουν με όποιον θέλουν, οπότε δεν μιλάμε για τη στείρωση σαν να είναι το μόνο 'αναγκαίο κακό'. Αλλά παιδιά υπάρχει άλλο θέμα με τις στειρώσεις. Ας παραμείνουμε στη συζήτηση επί του σπισισμού και το σχολιασμό του κειμένου.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

• Addicted
  • Φύλο: Άντρας
    • Τσίρκο
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 06, 2008, 06:06:43 μμ »
Εξαρταται το ζωο, αλλα υποφερουν κατα την διαρκεια του οιστρου, με προβληματα πολυ σοβαρα, ψευδοκυηση κλπ, και αλλα την περναν πολυ απαλα. Αν δεν εχει προβληματα υγειας, συμπεριφορας, και δεν υπαρχει περιπτωση να την πλησιασει αρσενικος γιατι να την στειρωσει?
Πέρα από προβλήματα ψευδοκυηση κλπ, είτε πλησιάσει σκύλος είτε όχι, θα έχει καύλες που δεν θα μπορεί να τις ικανοποιήσει. (το λέω έτσι γιατί αλλιώς θα το γυροφέρνουμε συνέχεια)

Αποσυνδεδεμένος pella

• Sr. Member
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 06, 2008, 07:23:50 μμ »
Ζητώ συγνώμη απο σκυλίτσα μου, που θα της βγάλω τα προσωπικά δεδομένα στη φόρα, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
Η δικιά μου Θανάση την βρίσκει με τη σκυλίτσα της απεναντι γειτόνισσας και όσοι σκύλοι και αν έχουν προσπαθήσει δεν τους θέλει. Οπότε προς το παρόν είμαστε εντάξει.
Στείρωση θα τις κάνω μόνο όταν αρχίσει να θέλει αρσενικά.

Φόξυ η στείρωση είναι αναγκαίο κακό. Δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να επεμβαίνουμε στη φύση και τα ζώα. Όλα θα έπρεπε να είναι ελεύθερα. Αυτό που κάνουμε τωρα είναι λόγω ανάγκης επειδή υπάρχουν διεστραμμένοι που τα κακοποιούν.

Τώρα αν η δικιά σου ηθική θεωρεί οτι έχεις το δικαίωμα σαν άνθρωπος να επεμβαίνεις στο σώμα των ζώων, εγω δεν μπορώ να συμφωνήσω.
Αν δεν υπήρχε κακοποίηση και τα ζώα ήταν ελεύθερα σε ένα υγιή φυσικό περιβάλλον (οχι ετσι όπως το έχουμε καταντήσει)
θα θεωρούσες πάλι οτι έχεις το δικαίωμα αυτό;
Το κεφάλαιο αυτό μιλά για ηθική θεωρία η οποία πρέπει να είναι το δυνατόν τέλεια.
Δεν μπορούμε να φτιάξουμε θεωρία που να προϋποθέτει την ύπαρξη κακοποιών αλλά να την προβλέπει.
Φυλάξου από λογική κι επιστήμη,των πιο τρανών όπλων του ανθρώπου την ανίερη συμμαχία,θ'ἀφήσεις να σε παρασύρουν με εκτυφλωτικές μαγγανίες,σε κβαντικά πεδία
Καίσλ

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 06, 2008, 07:49:58 μμ »
Εγω ειμαι παντως υπερ των στειρωσεων Θαναση. Το εχω πει κι αλλες φορες. Εχω ηδη στειρωσει απο δικη μου πρωτοβουλια 5 γατες που ζουσαν στο παλιο μου διαμερισμα και ηταν της προηγουμενης ενοικιαστριας. Αν τις αφηναμε σε 5-6 χρονια θα γεμιζαμε γατακια.

Απλα μεχρι στιγμης δεν εχει η σκυλιτσα της Πελλας προβληματα, και εγω διαφωνω στην στειρωση οταν γινεται σε κουταβια (υποθετω οτι ειναι κουταβι), γιατι παρεμβαινει στην ομαλη αναπτυξη της.

Καποτε φιλοξενησα μια σκυλιτσα φιλης μου και σε μια βολτα που την πηγα της ορμησαν 5-6 αδεσποτοι και την καναν του αλατιου. Ηταν τραυματικη εμπειρια και για εμενα και για εκεινη. Αισθανθηκα πολυ ασχημα γιατι νομιζα οτι μπορουσα να την προστατευσω και τελικα απετυχα. Η καψερη ετρεμε 5 μερες, και απο τοτε ηταν παντα επιφυλακτικη με ξενους σκυλους. Ευτυχως δεν εκανε κουταβακια και πιεσα την φιλη μου να την στειρωσει.

Αποσυνδεδεμένος pella

• Sr. Member
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 06, 2008, 09:12:37 μμ »
Λάθος καταλάβατε παιδιά.Δεν είμαι κατά της στείρωσης με τα σημερινά δεδομένα.
Εγώ για ιδανικές καταστάσεις έκανα λόγο.
Η δικιά μου υπολογίζει η κτηνίατρος οτι δεν πρέπει να έχει κλείσει τα 2.

Όσο για τη σκυλίτσα της φίλης σου Λίλι, νομίζω οτι αν δεν θέλει το θυληκό δεν ανοίγει ο κόλπος της(χωρίς να είμαι σίγουρη-θα το ρωτήσω ξανά). Στη δικιά μου είχαν επιτεθεί γάτες και πριν προλάβω να αντιδράσω της είχαν κάνει τη κοιλιά σουρωτήρι και το χέρι μου μαζί. Τι σημαίνει δηλαδή οτι για να μην έχουν δυσάρεστες εμπειρίες πρέπει να εξαφανίσουμε κάθε φυσική διαδικασία και ενστικτό; Η σκυλίτσα της φίλης σου είχε δυσάρεστη εμπειρία γιατί δεν είχε μάθει πως να υπερασπίζεται τον εαυτό της λόγω του ότι σαν κουτάβι δεν μεγάλωσε με φυσική διαδικασία ωστε να μάθει απο άλλα σκυλιά ή τη μαμα της.

Στα ζώα δεν πρέπει να κάνουμε εμείς κακό πρώτα απ' όλα. Τα ένστικτα είναι δικαιοδοσία της φύσης. Που και αυτή τους την στερήσαμε.
Καίσλ

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής