χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Σπόρια Κάνναβης  (Αναγνώστηκε 6112 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
Σπόρια Κάνναβης
« στις: Φεβρουάριος 22, 2007, 03:37:59 πμ »
Στον Καναδά νομίζω γίνεται η μεγαλύτερη καλλιέργια κάνναβης μετά την Κίνα για βιομηχανία (και για παράνομες χρήσεις και έχει την καλύτερη ποιότητα, μου λένε). Στην Αμερική απαγορεύεται η καλλιέργια της κάνναβης αλλά δεν μας εκπλήτει αυτό.

Πέρα απ'τις βιομηχανικές χρήσεις, τα τελευταία χρόνια καλλιεργείται και για τροφή (λάδι και σπόρια).
Σήμερα αγόρασα ένα <<σακουλάκι>>  ;) με σπόρια και είπα να σας περιγράψω τις παραισθήσεις...συγνώμη, τη γεύση.
Είχα <<δοκιμάσει>> παλιά αλλά είχε πολύ αλάτι και δεν ήταν ξεφλουδισμένα και ήταν ψημένα αλλά μου άρεσαν. Αυτό δεν είχε τίποτε άλλο μέσα εκτός απο ωμά σπόρια ξεφλουδισμένα.
Η γεύση είναι σαν το πράσινο φυστίκι (Αιγήνης).

Είναι πολύ θρεπτική τροφή. Αυτά γράφει το "σακουλάκι" :

Άνα 30 γρ (1/4 της κούπας)

Θερμίδες 160

Λιπαρά 9.8 γρ αποτελούμενα από πολυκορασμένα ωμέγα6: 6,2 γρ, ωμέγα3: 2,0 γρ  , και το υπόλοιπο 0,7 γρ κορασμένα και 0,8 γρ μονοκορασμένα και χάθηκε κάπου 0,1 γρ

χοληστερόλη 0 χιλιοστά γρ
νάτριο 10 χιλιοστά γρ

Υδατάνθρακες 7,2 γρ αποτελούμενο από 1,4 γρ αυτό που δεν χωνεύεται,  1,1 γρ ζάχαρη--φυσική εννοώ απλούς υδατάνθρακες και το υπόλοιπο άμυλο

ΠΡΩΤΕΙΝΗ 11 γρ

Βιταμίνη Α 0% της καθημερινής απαίτησης
Βιταμίνη C     0%
Ασβέστη 2%
Σίδηρο 20%

Συνολικά είναι παχυντικά παρόμοιο με τους ξυρούς καρπούς αλλά είναι πολύ υγειηνό.
Με αυτά θα τελειώσω γιατί μού'ρχεται μια ζαλάδα ..... :P

Υ.Γ. Για όσους ανησυχούν, πλάκα κάνω, δεν περιέχει καμιά <<ουσία>> αλλιώς δεν θα πουλιόταν στα καταστήματα !!!

Μακάρι να είχα κι εγώ λειρί.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
φιδακι
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2007, 09:37:25 πμ »
Ναι ισχύει ότι το φυτό της κάνναβης είναι θαυματουργό!
Έχω φάει και πίτσα με ζύμη από αλεύρι κάνναβης.
Ειναι από τις πιο βιώσιες καλλιέργειες που μπορεί να κάνει κανείς,
για τροφή, ένδυση και καύσιμα.
 8)
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Σπόρια Κάνναβης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 07:28:41 μμ »
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος dissidentpunk

• A single act of defiance is worth more than a thousand angry words.
  • New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 07:16:49 μμ »
nai exoun kai kalh geush ta sporia alla den kapnizwntai me tipota winkingase pou kanoun kai mpam mpoum boom kai kindhneueis na kapseis kana kanape(kai kyttapo).  dizzy
Dissidentpunk

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 04:31:42 πμ »
nai exoun kai kalh geush ta sporia alla den kapnizwntai me tipota winkingase pou kanoun kai mpam mpoum boom kai kindhneueis na kapseis kana kanape(kai kyttapo).  dizzy
Δεν ξερω γιατι αλλα μολις διαβασα αυτο που εχεις γραψει μου ηρθε στο μυαλο μια παλια διαφημιση απο το σαμπουαν μπυρας κλερολ "και μη το πιειτε λουστειτε"  laugh3
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος dissidentpunk

• A single act of defiance is worth more than a thousand angry words.
  • New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 06:57:23 μμ »
hahaha 8eos o zouganelis(?).an kai nomizw oti h diafhmhsh htan retsina kourtaki.
retsina kourtakis...
ema8e ton kosmo na pinei mpyra
mhn thn pieite...
lousteite :D
hahaha exw liwsei
Dissidentpunk

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 01:51:55 πμ »
οχι βρε ήταν το σαμπουάν ήταν που πειεχει μαγια μπύρας εψαξα στο youtube τη διαφημιση αλλα ειναι παλια και δεν τη εχει  biggestgrin
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΟΝΙΚΟΣ

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 12:32:44 πμ »
Μήπως ξέρει κανείς την διαφορά (εαν υπάρχει) μεταξύ του καναβουριου που τρωνε τα καναρίνια απο το Hemp???????!!!!!!!!!!!!!!!
απο οτι εχω ψαξει βγαινει απο το ίδιο φυτό...
τώρα να μου πεις και το καλαμποκι το τρωνε τα κοτοπουλα το τρωμε και εμεις!
;)

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 11:53:58 πμ »
Μήπως ξέρει κανείς την διαφορά (εαν υπάρχει) μεταξύ του καναβουριου που τρωνε τα καναρίνια απο το Hemp???????!!!!!!!!!!!!!!!
;)

Δεν έχεις δίκιο σ'αυτό που λες. Μέσα στο ίδιο είδος μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές ποικιλίες, όπως με το καλαμποκι (και τη σόγια) όπου πλέον υπάρχουν πολλές ποικιλίες που προορίζονται αποκλειστικά και μόνο για ζωοτροφές και δεν είναι κατάλληλες για ανθρώπινη κατανάλωση. Το να λέμε ότι είναι το ίδιο πράγμα, είναι από το ίδιο φυτό, αγνοεί την πραγματικότητα, όπου υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις ποικιλίες και για τι προορίζονται.

Επίσης, πρέπει να λάβεις υπόψη τον τρόπο επεξεργασίας της τροφής, ανάλογα με το πού θα καταλήξει. Συχνά, δεν τηρούνται οι ίδιες συνθήκες επεξεργασίας, καθαριότητας και συσκευασιας σε προϊόντα που προορίζονται για ζωοτροφές πού ισχύουν για προϊόντα προς ανθρώπινη κατανάλωση. Αυτό από μόνο του μπορεί να καταστήσει ένα προϊόν ακατάλληλο προς βρώση.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΟΝΙΚΟΣ

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 05:13:21 πμ »
;)

Δεν έχεις δίκιο σ'αυτό που λες. Μέσα στο ίδιο είδος μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές ποικιλίες, όπως με το καλαμποκι (και τη σόγια) όπου πλέον υπάρχουν πολλές ποικιλίες που προορίζονται αποκλειστικά και μόνο για ζωοτροφές και δεν είναι κατάλληλες για ανθρώπινη κατανάλωση. Το να λέμε ότι είναι το ίδιο πράγμα, είναι από το ίδιο φυτό, αγνοεί την πραγματικότητα, όπου υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις ποικιλίες και για τι προορίζονται.

Επίσης, πρέπει να λάβεις υπόψη τον τρόπο επεξεργασίας της τροφής, ανάλογα με το πού θα καταλήξει. Συχνά, δεν τηρούνται οι ίδιες συνθήκες επεξεργασίας, καθαριότητας και συσκευασιας σε προϊόντα που προορίζονται για ζωοτροφές πού ισχύουν για προϊόντα προς ανθρώπινη κατανάλωση. Αυτό από μόνο του μπορεί να καταστήσει ένα προϊόν ακατάλληλο προς βρώση.

Εγώ μια απλή ερώτηση έκανα Μαζικίν...ως προς την επεξεργασία δεκτόν...σίγουρα ελέγχεται αυτό που είανι για ανθρώπινη κατανάλωση...
Απο ότι διάβασα και το hemp των πουλιών και των ανθρώπων βγαίνει απο το ίδιο είδος και γένος...δλδ το Cannabis sativa...Δεν ξέρω εαν έχει τεράστια διαφορά η τυχόν διαφορετική ποικιλία της  Cannabis sativa των ζώων....ή του καλαμποκιού των ζώων...ή της σόγιας των ζώων...
Ίσως να υπάρχουν μεγάλες διαφορές...αν και εγώ νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα...
Εαν κάνω λάθος οκ...

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 02:21:30 μμ »
Σου απάντησα όπως μπορούσα στην ερώτησή σου. Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα περί των διαφορών ανάμεσα σε ποικιλίες και υποειδη, καθώς και για τις μεθόδους επεξεργασίας τους, θα πρέπει να το ψάξεις μόνος σου. Ένα καλό παράδειγμα είναι το καλαμπόκι, όπου υπάρχουν πολλές ποικιλίες πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.  :)
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΟΝΙΚΟΣ

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 11:01:09 πμ »
Σου απάντησα όπως μπορούσα στην ερώτησή σου. Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα περί των διαφορών ανάμεσα σε ποικιλίες και υποειδη, καθώς και για τις μεθόδους επεξεργασίας τους, θα πρέπει να το ψάξεις μόνος σου. Ένα καλό παράδειγμα είναι το καλαμπόκι, όπου υπάρχουν πολλές ποικιλίες πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.  :)

Όλα τα καλαμπόκια τρώγονται!
:)
Για εμένα δεν έχει καμία διαφορά οι ζωοτροφές με τις ανθρώπινες τροφές...
καναβουρι τρωνε τα πουλια καναβουρι και εμεις...
Δεν λέω φυσικά να πάμε και να φάμε ζωοτροφές....απλά συζήτηση να γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 11:22:56 πμ »
Για εμένα δεν έχει καμία διαφορά οι ζωοτροφές με τις ανθρώπινες τροφές...
είσαι εντελώς σίγουρος;

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 11:51:48 πμ »

huh

Είσαι σίγουρος ότι γνωρίζεις όλες τις ποικιλίες καλαμποκιού;

Τέλωσπάντων, θαρρώ ότι έχεις δείξει με τα προηγούμενα ποστς σου ότι έχεις ήδη βγάλει την απόφασή σου χωρίς να κοιτάξεις τα δεδομένα, οπότε είναι χάσιμο χρόνου για μένα να ασχολούμαι με κάποιον που αρνείται πεισματικά να δει μία άλλη οπτική.

rocker
Rock on.

Αποσυνδεδεμένος ΛΑΟΝΙΚΟΣ

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 03:08:40 μμ »

huh

Είσαι σίγουρος ότι γνωρίζεις όλες τις ποικιλίες καλαμποκιού;

Τέλωσπάντων, θαρρώ ότι έχεις δείξει με τα προηγούμενα ποστς σου ότι έχεις ήδη βγάλει την απόφασή σου χωρίς να κοιτάξεις τα δεδομένα, οπότε είναι χάσιμο χρόνου για μένα να ασχολούμαι με κάποιον που αρνείται πεισματικά να δει μία άλλη οπτική.

rocker
Rock on.

Όλες σίγουρα δεν τις ξέρω....αλλά πίστεψε με ξέρω αρκετές....διότι ειμαι ερασιτέχνης "γεωπόνος".........και σε διαβεβαιώνω πως το καλαμπόκι των κοτοπουλων πχ ειναι το ιδιο με το ανθρώπινο........

Ε καλα δεν μιλώ για κοπροφαγία τοφου....
καρποφαγία ίσως...δεν τρωνε τα ζωα διαφορετικες ποικιλιες...αυτη ειναι η αληθεια...τις ιδιες που τρωμε και εμεις τρώνε...
το ελάχιστον στο καλαμποκι και στο καναβουρι....
νομιζω στην σόγια ΙΣΩΣ τρωνε διαφορετική ποικιλία....
Τέλος πάντων...
Δεν υπάρχει λόγος να αρπάζεστε τόσο.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact