χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Αγαπημένες ιστοσελίδες  (Αναγνώστηκε 26321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
Απ: Αγαπημένες ιστοσελίδες
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2007, 01:42:08 μμ »

Αποσυνδεδεμένος V3G4N

• Addicted
  • Red Blood Black Tears
    • Αντισπισιστική Δράση
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 09:46:02 μμ »
For animals, every second is a 9/11 attack. This is a fuckin' war. GO VEGAN

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2007, 06:17:44 μμ »

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2007, 11:43:58 πμ »

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 06:13:16 πμ »
http://www.abolitionist-online.com/

έχει σχέση με την προεγούμενη ενότητα της FoxyVegan.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η λέξη abolitionist σημαίνει κατάργηση και χρησιμοποιείται στα αγγλικά σχεδόν αποκλειστικά όταν περιγράφουμε την πορεία για την κατάργηγση της σκλαβιάς των μαύρων στις ΗΠΑ του 19ο αιώνα.

Η σελίδα έχει πολύ ενδιαφέρον άρθρα κυρίως με απόψεις ακαδημαϊκές και φιλοσοφικές. Ένας τύπος εδώ,
http://www.abolitionist-online.com/interview_jeff.perz.shtml τον ήξερα, μέναμε στο ίδιο σπίτι για αρκετούς μήνες, φοιτητές, πριν χρόνια. Αυτός σπούδαζε βιοηθική, ολόκληρη τη ζωή του την έχει αφιερώσει στο ζήτημα αυτό, και μπράβο του, φαινόταν έξυπνος και αποφασιστικός απο τότε. Θυμάμαι είχε τότε πολύ ύφος...ίσα που με χόνευε εμένα γιατί ήμουν απλώς χορτοφάγος όχι βέγκαν.
Κουβάλαγε ολόκληρο καρότσι στο σπίτι κάθε βδομάδα το οποίο γέμιζε με καρότα βιολογικά (μιλάμε για τεράστια ποσότητα) κάθε βδομάδα για να τα κάνει χυμό. Μάλιστα μια φορά ήθελε να μου δώσει το κουτί με πρωινό που αγόρασε κατα λάθως δεν ήταν σίγουρος αν η προέλευση των βιταμίνων που είχαν προσθεθεί ήταν χορτοφαγική, και είπε, "Α να σ'το δώσω αφού εσύ δεν είσαι διακριτική"   >:(  Όλα αυτά τα είπα έτσι για πλάκα, είναι αλήθεια όμως, μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Πάντως ήταν ο πρώτος χορτοφάγος που είχα γνωρίσει από κοντά κι έτυχε να είναι και των άκρων. :o
Αλλά να πω ότι μου φαίνεται να σκέφτεται πολύ προτότυπα και προοδευτικά εν σύγκριση με άλλες, πιο κοινές ή λαϊκές πηγές που έχω αντικρίσει, αλλά δεν είμαι καθόλου ειδηκή και ίσως να κάνω λάθος. Νομίζω θα σας ενδιαφέρουν πολύ αυτά που λέει. Κάνει επίσης πολύ σημαντικά επειχηρήματα εναντίον της  ΡΕΤΑ. Αν θέλετε μεταφράσεις, πείτε μου.

Άλλο θέμα στη σελίδα:
Κοιτάχτε τα χάλια "σας" στην ενότητα GREEK ANIMAL CRUELTY:  The Street Animals of Greece

-------------------------------
"“Please, please. I beg you, send these photos and the film link to every damn person you know and don't know and plead with everyone to never, ever step foot in this slimy black hole of inhumanity called Greece again."

"Marijo: Greece is supposingly the cradle of civilisation but it's not. It's the cradle of devastation. I was married and lived there for 14 years and it's one of the most brutal countries that I have traveled to and I have traveled all over the world for animal rights."

"A very large portion of what gives these people a soul or a heart is missing. "

"The Greek government gives us the third finger salute and basically says “F..You.We're Greece. The cradle of civilization. We don't care what you do”. Greece lives by tourism alone. Greece's economy and gross national product depends on tourism. It's the only way to get the attention of the government. Hit them in their wallets."

"VOW NEVER AGAIN TO BUY
GREEK OLIVE OIL"
------------------------------------------------------
ΦΟΒΕΡΟ. Ξέρετε έχω διαβάσει κι άλλα σχετικά και φοβάμαι να επισκεφθώ την Ελλάδα ακόμα κι αν έχω 12 χρόνια να πάω. Καλύτερα η παρακολούθηση απο μακριά.

Αλλά ποιά είναι η γνώμη σας γι'αυτές τις ξένες οργανώσεις; Μου φαίνεται πως κάνουν μονόπλευρη επίθεση και μερικά που λένε είναι υπερβολές.
  :-[
 :'(
Μακάρι να είχα κι εγώ λειρί.

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 10:17:55 πμ »
Καλά απίστευτη σύμπτωση. Με τον Jeff έμενε μία γνωστή μου στο Παρίσι, ήταν ζευγάρι.  :D Τέλοσπάντων, Fidaki τη ξέρω τη σελίδα - πάρα πολύ καλή. Φοβερό που έμενες με τον Jeff. Για μένα είναι ένας από τους καλύτερους θεωρητικούς μαζί με τον Francione σε θέματα βιοηθικής. Δες αυτό το δοκίμιό του που αποτελεί μία πολύ καλή ανάλυση των δικαιωμάτων των ζώων και του αντι-σπισισμού.

http://articles.animalconcerns.org/ar-voices/justice-for-animals.html

Για το θέμα των αδέσποτων και τις ξένες οργανώσεις, η αλήθεια είναι πως όταν βλέπεις τις εικόνες νομίζεις ότι θα έρθεις στην Ελλάδα και θα βλέπεις παντού σκελετωμένα και ματωμένα ζώα. Δεν είναι έτσι. Αλλά ότι υποφέρουν τα ζώα στις πόλεις ειδικά, ισχύει. Είναι παντού. Στο έλεος κάθε ανώμαλου. :'(

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 04:13:57 μμ »
ΧΑΧΑΧΑ δεν μπορώ να το πιστέψω. Ο Jeff είναι μοναδικός. ΧΑΧΑΧΑ
Έχω κι άλλα κουστομπολιά αλλά παρόμοια.
 8)

Valsam

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 04:20:28 μμ »
Για το θέμα των αδέσποτων και τις ξένες οργανώσεις, η αλήθεια είναι πως όταν βλέπεις τις εικόνες νομίζεις ότι θα έρθεις στην Ελλάδα και θα βλέπεις παντού σκελετωμένα και ματωμένα ζώα. Δεν είναι έτσι. Αλλά ότι υποφέρουν τα ζώα στις πόλεις ειδικά, ισχύει. Είναι παντού. Στο έλεος κάθε ανώμαλου. :'(

Ετσι οπως τα λες ειναι..ξεχασες και τα ζώα ταπετσαρίες ! Ξερεις αυτα που ειναι ενα με την άσφαλτο σε κάθε τέταρτο χιλιόμετρο.
Δεν ξερω..ισως ειναι η νέα μοδα διακόσμισης, γιατι ολο και πλυθαίνουν τα χαλάκια των κινούμενων ελαστικών...

Οσο για το έλεος του κάθε ανώμαλου που ειπες...να αναθεωρήσεις.
και εγω αρκετά ανώμαλος ειμαι άλλα τα ζώα δεν τα πειράζω..Οποτε αυτο δεν ισχύει.
Υπαρχουν και ανώμαλοι που δείχνουν έλεος.  :P

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 04:27:21 μμ »
Ναι αλλά το ίδιο γίνεται παντού. Εδώ, ένα σωρό σκιούρια βλέπουμε στο δρόμο, (αλλά όχι το χειμώνα) ή ρακούν που και που, όπως περιγράφεις Valsam.  Oι οδηγοί-δολοφόνοι δεν νοιάζονται. Λες και τα μαζικά σφαγεία / κτηνοτροφεία προήλθαν από εκτός Β. Αμερικής, Πώς έχουν το δικαίωμα να κατηγορήσουν έτσι,
 slimy black hole of inhumanity called Greece
σε μια άλλωστε σοβαρή σελίδα. Δεν είναι δίκαιο. >:(

Αποσυνδεδεμένος daf

• New Kid in The Block
  • **
Απ: Απ: Αγαπημένες ιστοσελίδες
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 06:05:06 μμ »
Ναι αλλά το ίδιο γίνεται παντού. Εδώ, ένα σωρό σκιούρια βλέπουμε στο δρόμο, (αλλά όχι το χειμώνα) ή ρακούν που και που, όπως περιγράφεις Valsam.  Oι οδηγοί-δολοφόνοι δεν νοιάζονται. Λες και τα μαζικά σφαγεία / κτηνοτροφεία προήλθαν από εκτός Β. Αμερικής, Πώς έχουν το δικαίωμα να κατηγορήσουν έτσι,

Εγώ η αλήθεια είναι ότι έπαθα λίγο σοκ με τις εκφράσεις της εν λόγω κυρίας αν και μπορώ να καταλάβω ότι προφανώς μ' αυτά που έχει δεί φρίκαρε η γυναίκα. Όμως είναι υπερβολή να μιλάς για μια ολόκληρη χώρα έτσι ειδικά τη στιγμή που ξέρουμε πολύ καλά πως το ίδιο πράγμα γίνεται σε πάρα πολλές 'πολιτισμένες' χώρες. Σίγουρα η νομοθεσία μας πάσχει όσον αφορά τα δικαιώματα των ζώων, σίγουρα η νοοτροπία των Ελλήνων είναι τελείως πρωτόγονη στο ζήτημα των αδέσποτων και των κατοικιδίων αλλά δεν είναι όλοι οι Έλληνες έτσι γιατί και φιλοζωϊκές οργανώσεις υπάρχουν και πάρα πολλοί φιλόζωοι.

Όπως και να 'χει πιστεύω ότι είναι θέμα παιδείας (οικογενειακής και σχολικής) αλλά και πολιτείας (νομοθεσία).

Valsam

• Επισκέπτης
Απ: Απ: Αγαπημένες ιστοσελίδες
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 07:05:23 μμ »

Εγω πιστευω οτι και πολυ λίγα λενε για την χωρα του τραμπουκισμού που ζούμε.

Οταν ήμουν στρατο θα σας διηγηθώ τωρα 2 ασχημα επεισόδια που θα θυμαμαι για παντα εκει.

1ο Περιστατικό
-----------------
    Ημουν σε ενα ναρκαλιευτικό και ειχε πιάσει λιμάνι για επισκευες. Ειχαμε εκει μεσα έναν οποιος βρήκε ενα κουταβι αδεσποτο (σκυλος) και του ειχε σφίξει με δύναμη ωστε
    να ματωσει η ουρα στο σημειο εκεινο ενα σκοινι που οδηγουσε σε δεμενα αδεια τενεκεδάκια κονσέρβας γιατι το εβρισκε
    αστειο να κανει τρομαζει ο σκυλος απο το θόρυβο και να κυνηγαει γυρω γυρω την ουρα του προσπαθώντας να τα αφαιρέσει.
    Mαλλωσα μαζί του και ο αξιωματικος εριξε και στους δυο περιορισμό 2 εξόδων. Ο καυγας συνεχίστηκε σε ηπιοτερο βαθμο
    για τις επόμενες μερες που ειμασταν μεσα χανοντας τις εξόδους και μου ελεγε οτι δεν εκανε τιποτα κακο στο σκύλο
    και οτι στο χωριό του (Στον ΠΥΡΓΟ εμενε) Αν ενα σκύλι δεν τον άκουγε και του ετρωγε καμία κότα που ειχε στον κήπο
    τον κρεμούσε ζωντανό απο το λαιμό (οχι περιλαίμιο) απο τα κλαδιά των δεντρων. Και οταν ρωτησαν αν τον ταϊζε συχνα
    παραδεχτηκε οτι πολλες φορες ξεχνούσε να τον ταϊσει και οτι αλλα σκυλια που ειχε παλιότερα ήταν πιο υπομονετικά
    και ποτε δεν παράκουγαν εντολές του ακόμα και αν πεινούσαν. Επισης ειπε οτι πειθαρχία εκει φαινεται. Οταν πειναει ο σκύλος.

2ο Περιστατικο.
------------------
   Πλησίαζε ο καιρος να απολυθώ και ειμουν σε υπηρεσία ξηρας. Εκει μεσα στο στρατόπεδο υπήρχαν αρκετα αδέσποτα σκυλια
   τα οποια έτρωγαν οτι εβρισκαν απο τα αποφάγια του μαγειριου.
   Μια φορα βλεπω ενα σκυλι με μια γλωσσα 2 φορες σαν το κεφαλι του. Λες και το ειχε τσιμπήσει μέλλισα και ηταν αυτο
   εντονα αλλεργικο. Η γλωσσα ηταν γιγάντιαια κρεμμοταν εξω απο το στομα πιο μεγαλη και απο την ουρά του
   και ειχε εντονη σιελόρροια ο σκύλος. Φοβηθηκα πως αν μεγαλωνε και αλλο ίσως δεν μπορουσε να αναπνεύσει πλεον
   και παθαινε τιποτα χειρότερο και ζήτησα αδεια απο τον αξιωματικό φυλακης να παρω μια ενεση κορτιζόνης που μου ειχε
   πει τηλεφωνικα ενας φιλος μου κτηνίατρος.
   Χωρις να υπάρχει άλλος λόγος ή να ειμαι αναγκαίος, Μου αρνήθηκε η ολιγόωρη άδεια (1 ωρα ζητησα μερα Σαββατο πρωι)
   Τελος παντων, εφυγα στα κρυφα και πηγα στο φαρμακειο και πηρα την ενεση κορτιζόνης.
   Την κανω στον σκύλο και σε 20 λεπτά η γλώσσα του εγινε φυσιολογική και ο σκυλος επανήλθε. Την ωρα που του εκανα
   ομως την ένεση (καθοταν μια χαρα ο κακομοίρης) με πετυχε για κακή μου τύχη ο αξιωματικος φυλακης και με ρώτησε
   που βρήκα την ένεση και τι έκανα στο σκύλο..
   Του εξήγησα , αυτος με την σειρά του μου εριξε 15 στερήσεις εξόδου.

Αυτα...

Για όσους πετούσαν πετρές ή κλωτσούσαν τα σκυλια που ήθελαν να διώξουν δεν καθομαι καν να αναφερθω γιατι αυτό
   δεν αποτελεί νέο. Ηταν καθημερινη ρουτίνα. Παρατήρησα ομως οτι όσοι ηταν κομπλεξικοί με τα σκυλιά ήταν ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ
   ανεξαιρέτως απο χωρια !!!!!! ΟΛΟΙ !

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 07:34:28 μμ »
An kai "vlaxikh" h katagwgh mou, 8a symfwnisw. Exw enan ksadelfo (edw) pou ap'th nootropia tou, isws kai apo proswpikh anisorropia,
epiane rakoun to evaze se mia sakoula skoupidiwn kai to xtypage ston toixo ksana kai ksana...Oi arrwstoi an8rwpoi yparxoun pantou.
Pantws mpravo Valsam gia thn praksh pou mas dihgh8hkes. Sou aksizei metallio (an kai prepei auto na einai h antidrash tou ka8enos, ligoi einai pou 8a tolmousan).  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 10:04:52 μμ »
Egw se sygxwrw.  ;)
Den eisai o monos. Leme, o 3aderfos mou htan 18-20 xronwn peripou otan to'kane. Arage,    ::)

Αποσυνδεδεμένος fidaki

• Θαμώνας
  • ΣΣΣΣΣσσσσσσσ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 17, 2007, 10:28:32 μμ »
http://ar.vegnews.org/
Είναι στα αγγλικά. Θα προσπαθήσω σιγά σιγά να το μεταφράζω. Περιέχει πολλές απλές και συνηθισμένες ερωτήσεις και επιχειρήματα πάνω στο θέμα της ηθικής για τη χορτοφαγία.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact