χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ασβέστιο στη Φυτικά Βασισμένη Διατροφή  (Αναγνώστηκε 12590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
Απ: Ασβέστιο στη Φυτικά Βασισμένη Διατροφή
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 27, 2011, 04:30:16 μμ »
mazikeen, είσαι 100% σίγουρη ότι τα βλίτα δεν είναι κάποιο είδος αμάρανθου; Εγώ μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι... Αν δεις τα φύλλα του αμάρανθου είναι σαν τα βλίτα. Και τα σποράκια για να φυτέψεις βλίτα είναι σαν μικροσκοπικά μπιλάκια :)

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 27, 2011, 04:43:34 μμ »
mazikeen, είσαι 100% σίγουρη ότι τα βλίτα δεν είναι κάποιο είδος αμάρανθου; Εγώ μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι... Αν δεις τα φύλλα του αμάρανθου είναι σαν τα βλίτα. Και τα σποράκια για να φυτέψεις βλίτα είναι σαν μικροσκοπικά μπιλάκια :)

Μα, και το επιστημονικό του όνομα είναι amaranthus! Αλλά το φυτό που λέμε αμάρανθος είναι άλλο φυτό από το βλήτα, οπότε είπα στη Χλόη να προσέξει να πάρει το σωστό είδος. Πολλά φυτά μοιράζονται κάποιο κομμάτι από τις επιστημονικές ονομασίες τους, μιας και ανήκουν στην ίδια οικογένεια, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι ακριβώς το ίδιο φυτό. Χώρια που υπάρχουν και διαφορετικές ποικιλίες από το ίδιο είδος που περιπλέκει περισσότερο τα πράγματα.  :D
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 27, 2011, 10:50:02 μμ »
mazikeen σ'ευχαριστώ πολύ!  Είσαι θησαυρός! thumbsup

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 27, 2011, 11:05:14 μμ »
Λέγονται επίσης και πράσινος αμάρανθος, και εδώ λέει οτι είναι πολύ πλούσια σε βιταμίνες Β complex, βιταμίνη C, σίδηρο ασβέστιο κ.α.

http://ilovepigweed.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 28, 2011, 12:18:04 πμ »
Λέγονται επίσης και πράσινος αμάρανθος

Told you so!

Το έψαξα και εγώ πρόσφατα, μιας και έτρωγα βλήτα κάθε μέρα όσο ήμουν στην Κρήτη και θα ήθελα να συνεχίσω να τρώω όσο περισσότερα χόρτα μπορώ και εδώ, και η επιστημονική τους ονομασία είναι Amaranthus Viridis και στα αγγλικά τα λένε amaranth greens ή green amaranth. Θέλει λίγη προσοχή, γιατί μπορεί να μπερδευτεί με τα φύλλα του φυτού αμάρανθος, που είναι αμερικανικό φυτό, εντελώς διαφορετικό από τα βλήτα. Ακόμα δεν έχω βρει στην Αγγλία. :(

:P  nanana
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 28, 2011, 01:02:54 μμ »
 :D :D :D
Δε φταίω εγώ βρε Μαζ, τα παιδιά!  'Ημουνα που ήμουνα ξανθιά, τώρα είμαι και χαμένη στο διάστημα! :D

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 28, 2011, 01:45:13 μμ »
 :D

Αποσυνδεδεμένος Christinasoso

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 05, 2011, 08:34:13 μμ »
Γεια σας! Έχω μια απορία σχετικά με το ασβέστιο και το φυσικό μεταλλικό νερό (π.χ. σουρωτή). Η συσκευασία γράφει ότι περιέχει 179 mg/L Ca, και άλλα άλατα - μεταλλικά στοιχεία (Νa 69 mg/L, Mg 55 mg/L κ.α.), δηλαδή ένα μεταλλικό κουτάκι ή ένα ποτήρι (330 mL) έχει περίπου 59 mg. Mπορεί να θεωρηθεί πηγή ασβεστίου (εν μέρει);

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 05, 2011, 08:40:00 μμ »
Mπορεί να θεωρηθεί πηγή ασβεστίου (εν μέρει);

Φυσικά. Εννοείται ότι δε θα είναι η μοναδική πηγή ασβεστίου σου, αλλά φυσικά και μετράει η πρόσληψη ασβεστίου από το μεταλλικό νερό.  :)

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact