χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ασβέστιο στη Φυτικά Βασισμένη Διατροφή  (Αναγνώστηκε 12466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

aliena

• Επισκέπτης
Απ: Ασβέστιο στη Φυτικά Βασισμένη Διατροφή
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 07:30:41 μμ »
Μια θεωρία είναι, δεν είναι κάτι τεκμηριωμένο, και σίγουρα ένας επαγγελματίας δεν μπορεί να στηρίζεται σε αυτό rolleye. Θυμάμαι για μένα έλεγε ότι σύμφωνα με την ομάδα αίματός μου, έπρεπε να τρώω κρέας! Αν είναι δυνατόν, ακόμα και πριν γίνω χορτοφάγος, δεν μου άρεσε το κρέας, δεν μπορούσα να το μασήσω και με ενοχλούσε στα δόντια. Μόνο σε μορφή επεξεργασμένη μπορούσα να το φάω. Καμία σχέση με εκ φύσεως κρεοφάγος!...  nope

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλλάζεις με τα χέρια σου τις εποχές
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:07:17 μμ »

:D   :D  :D  φυσικά κ μπορώ να φανταστώ  sofoulaa ! Εκεί έμενα!!! Κ δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω το τι γινόταν σε εκείνα τα 2 γυράδικα που είναι απέναντι!!!  :)

marialan πάντα πίστευα ότι εκείνη η περιοχή βελιζέλου κ στα πέριξ έχει κάτι το πρωτοποριακό!!! Πολύ χαίρομαι που ακόμη κ τότε υπήρχε κάτι τόσο

πρωτοποριακό!!!  thumbsup

Αποσυνδεδεμένος marialan

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 08:57:07 μμ »

yes yes:)

marialan πάντα πίστευα ότι εκείνη η περιοχή βελιζέλου κ στα πέριξ έχει κάτι το πρωτοποριακό!!! Πολύ χαίρομαι που ακόμη κ τότε υπήρχε κάτι τόσο

πρωτοποριακό!!!  thumbsup

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 06:03:03 μμ »
Τώρα επι τη ευκαιρεία που σε βρίσκω εδώ, μήπως θα ήταν εύκολο για σένα, να μου δώσεις 2-3 συνδέσμους, ποιά άρθρα στο φόρουμ θεωρείς ότι είναι τα πιο καίρια και που αφορούν την βλαβερότητα λήψης γάλακτος από τον οργανισμό, και την αντικατάσταση ασβεστίου από τα φυτά; Παρά του ότι τα έχω βρεί όλα σχεδόν μέσα στο φόρουμ, ελπίζω να μην κουράζω ζητώντας αυτούς τους συνδέσμους τους πιο ''δυνατούς'', γιατί είναι η περίπτωση τέτοια, καθώς θέλω να δώσω τα κείμενα σε φίλο γιατρό. Και μπορεί να μου έχει ξεφύγει κανένα καλό άρθρο, ενω εσύ θα τα ξέρεις σίγουρα. Σε ευχαριστώ.
... και συγνώμη για το  off topic

Λοιπόν, αυτά στα γρήγορα:
 :)
http://www.pcrm.org/health/prevmed/strong_bones.html

Επίσης, δες στον Χορτοφαγικό Οδηγό της PCRM σελίδες 6-7:
http://www.pcrm.org/health/veginfo/vsk/food_groups.html

http://www.chooseveg.com/vegan-food-pyramid.asp

(Health effects of vegan diets)
http://www.ajcn.org/cgi/reprint/89/5/1627S?maxtoshow=&hits=10&RESULTFORMAT=&fulltext=vegan&searchid=1&FIRSTINDEX=0&resourcetype=HWCIT

Τα παρακάτω λινκς είναι από προηγούμενο ποστ της Δεινομάχης σε αυτό το thread:

Μία εξαιρετικά διαφωτιστική και αποκαλυπτική ομιλια του John McDougall.

Θέμα: the perils of dairy products
http://video.google.com/videoplay?docid=-2348910096409126100&ei=Hb0DSszILYby2wKtjIjkCQ&q=McDougall

Βλέποντάς την δεν μπόρεσα παρά να σκεφτώ πόσο κρίμα είναι που τόσοι πολλοί Έλληνες δεν ξέρουν αγγλικά και χάνουν τέτοια πολύτιμη πληροφόρηση.

Το θέμα της είναι τα γαλακτοκομικά και τα προβλήματα υγείας που προέρχονται από αυτά.

Υπάρχει και ένα άλλο βίντεο, καλό είναι να το δείτε και αυτό.

Θέμα: marketing milk and disease
http://video.google.com/videoplay?docid=-2398866507129480161&ei=vr0DStSMEJmu2wKGoM2TCw&q=John+McDougall

Eδώ εξηγεί πιο αναλυτικά τα κόλπα των εταιρειών για να κάνουν τον κόσμο να πιστεύει ότι τα γαλακτοκομικά είναι υγιεινά και απαραίτητα για μια υγιεινή διατροφή.

Αποσυνδεδεμένος Άννα

• Addicted
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 12:39:07 πμ »
Λοιπόν, αυτά στα γρήγορα:
 :)

Πωωωωωω!!  :) ευχαριστώ, πράγματι μου ξέφυγαν σημαντικά άρθρα! και ήταν και στα γρήγορα ... αν αργούσες τι θα έβαζες εδώ; ελπίζω να μην επιβάρυνα το χρόνο σου, ευχαριστώ και πάλι  thanks

Αποσυνδεδεμένος Άννα

• Addicted
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 05:34:33 μμ »
Μία εξαιρετικά διαφωτιστική και αποκαλυπτική ομιλια του John McDougall.

Θέμα: the perils of dairy products
http://video.google.com/videoplay?docid=-2348910096409126100&ei=Hb0DSszILYby2wKtjIjkCQ&q=McDougall

Βλέποντάς την δεν μπόρεσα παρά να σκεφτώ πόσο κρίμα είναι που τόσοι πολλοί Έλληνες δεν ξέρουν αγγλικά και χάνουν τέτοια πολύτιμη πληροφόρηση.
Το θέμα της είναι τα γαλακτοκομικά και τα προβλήματα υγείας που προέρχονται από αυτά.

Υπάρχει και ένα άλλο βίντεο, καλό είναι να το δείτε και αυτό.

Θέμα: marketing milk and disease
http://video.google.com/videoplay?docid=-2398866507129480161&ei=vr0DStSMEJmu2wKGoM2TCw&q=John+McDougall

Eδώ εξηγεί πιο αναλυτικά τα κόλπα των εταιρειών για να κάνουν τον κόσμο να πιστεύει ότι τα γαλακτοκομικά είναι υγιεινά και απαραίτητα για μια υγιεινή διατροφή.

Αυτό είναι πολύ σοβαρό. Αυτό ήταν και η δική μου επίσης σκέψη όταν παλαιότερα στο φόρουμ είχα κι εγώ πει ότι η πληροφόρηση είναι πολύ σημαντικό να γίνει, όσο κι αν φαίνεται απίστευτο, οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι συμβαίνει. Το μόνο ''πρόχειρο'' που μπορώ να σκεφτώ, και αν ήξερα θα το έκανα μόνη μου, είναι τουλάχιστον, κάποιος που μπορεί να μεταφράσει με καλά ελληνικά, και να ξέρει και την διαδικασία, να βάλει υπότιτλους στο βίντεο και να το ανεβάσει στο you tube. Αυτό δεν μπορεί να γίνει;

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 15, 2011, 11:14:22 πμ »
Να ρωτήσω κάτι? Η μητέρα μου πήγε για εξετάσεις κ της βρήκαν οστεοπόρωση σε αρχικό στάδιο στάδιο. Της έδωσε κάτι συμπληρώματα ασβεστίου (κλασσικοι γιατροί). Από ότι είδα το 1 χάπι (παίρνει 1 την ημέρα) έχει 1000 mg ασβέστιο κ 20μg D3. Πώς μπορεί να λαμβάνει αυτές τις ποσότητες μέσω της διατροφής? Που μπορώ να υπολογίζω τις αναλογίες των τροφών?

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 15, 2011, 12:49:44 μμ »
Η βιταμίνη D κυρίως παράγεται στο ανθρώπινο σώμα μετά από επαρκή έκθεση στον ήλιο. Δεν υπάρχει στις φυτικές τροφές, παρά μόνο στα μανιτάρια και στα γαλακτοκομικά (ίσως και σε κάποιες άλλες ζωικές τροφές, δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Υπάρχουν φυσικά εμπλουτισμένες τροφές, όπως φυτικά γάλατα και δημητριακά. Μια επισήμανση για τις εμπλουτισμένες τροφές και τα συμπληρώματα είναι ότι υπάρχουν 2 μορφές της βιταμίνης, η D2 (ergocalciferol) και η D3 (cholecalciferol), εκ των οποίων η πρώτη είναι vegan και η δεύτερη όχι, μιας και παράγεται από τη λανολινη από το μαλλί των προβάτων. Τα πράγματα περιπλέκονται κι άλλο μιας και θεωρείται ότι η D3 είναι πιο αξιόπιστη πηγή, ειδικά σε άτομα με σοβαρή έλλειψη που χρειάζονται συμπληρωματική αγωγή. Έχουν γραφτεί πολλά και από τις δύο πλευρές, θα σ'αφήσω να το ψάξεις μόνη σου και να αποφασίσεις τι είναι καλύτερο.

Ασβέστιο υπάρχει σε πολλές φυτικές τροφές, συμπεριλαμβανομένων των οσπρίων, των ξηρών καρπών, των σπόρων  και των σκουρων πράσινων φυλλωδων λαχανικών. Τα τελευταία προσοχή να είναι μαγειρεμενα, μιας και περιέχουν οξαλικα άλατα που δυσχεραίνουν την απορρόφηση του ασβεστίου. Ενδεικτικά, καλές πηγές ασβεστίου αποτελούν τα μπροκολα, τα αμύγδαλα, το σουσάμι/ταχίνι και φυσικά τα εμπλουτισμένα προϊόντα.

Ένα καλό εργαλείο για να υπολογίζεις τις περιεκτικοτητες των τροφών σε θρεπτικά συστατικά είναι το nutritiondata.com, και θα συστηνα ακόμα καλύτερα και το fitday.com για να υπολογίζετε πιο εύκολα την καθημερινή πρόσληψη σε θρεπτικά συστατικά.

Φυσικά, για περιπτώσεις οστεοπόρωσης, τα συμπληρώματα μπορούν να βοηθήσουν πολύ, οπότε μην τα απορριψετε εντελώς. Επίσης, καλό είναι να ξεκινήσει η μητέρα σου να ασκείται, αν δε το κάνει ήδη, ειδικά ασκήσεις με βάρη που βοηθάνε τα κόκκαλα να δυναμώσουν. Καλή τύχη! :)
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 19, 2011, 08:40:05 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ mazikeen Ναι θα το ψάξουμε λιγάκι ! Κ αυτοί οι γιατροί κατευθείαν να συνταγογραφήσουν  :))

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 26, 2011, 05:38:25 μμ »
Έφτιαξα πριν λίγες μέρες ένα λογαριασμό στο fitday.  Πρώτη φορά ασχολούμαι με τις ποσότητες τροφών, και στοιχείων που καταναλώνω.  Πίστευα οτι αν τρώω καλά και με ποικιλία, δεν υπάρχει λόγος ούτε να μετράω ποσότητες, ούτε να παίρνω συμπληρώματα.
Τώρα λοιπόν που γράφω τις τροφές που τρώω κάθε μέρα, πρόσεξα οτι συνήθως δεν πιάνω το 100% για το ασβέστιο.  Πίστευα οτι με το σίδηρο θα είναι πιο δύσκολο, αλλά πάντα ξεπερνάω το 100 κατά πολύ.
Ενώ με το ασβέστιο, ακόμα και σήμερα που έχω φάει μισό πακέτο ροβίτσα, ταχίνι σως, διάφορα φρούτα και λαχανικά, και μερικά αμυγδαλα, μέχρι στιγμής έχω φτάσει μέχρι 70%.
Παρόλ'αυτά, όμως, ενώ δεν έχω κάνει εξετάσεις βέβαια, δεν έχω προσέξει να έχω θέμα με το ασβέστιο τόσα χρόνια που κάνω την ίδια περίπου διατροφή (εύθραστα νύχια, ...
Μήπως η ποσότητα ασβεστίού που συνιστάται είναι υπερβολική?  Μετά διάβασα κι αυτό που έχει βάλει η Φοξυ στο σχετικό τόπικ:
Παράθεση
Ενδιαφέρον έχει το γεγονός πως η Αμερικανική Ένωση Διατροφολόγων (American Dietetic Association), σε ανακοίνωσή της το 1993 σχετικά με τις χορτοφαγικές δίαιτες, υπογράμμισε πως η αύξηση των συνιστώμενων ποσοτήτων ασβεστίου στις ΗΠΑ έγινε ακριβώς για να αντισταθμίσει τις απώλειες ασβεστίου που προκαλούνται από την τυπικά υψηλή σε πρωτεΐνη διατροφή σε αυτή τη χώρα.

Aναρρωτιέμαι αν πρέπει να βρω τρόπο να αυξήσω την πρόσληψη ασβεστίου, ή να πάρω συμπλήρωμα, ή αν δε χρειάζεται... dunno

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 26, 2011, 06:19:24 μμ »
Γιατί δεν πειραματίζεσαι και με άλλες τροφές; Μπρόκολα, σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, μεγαλύτερες ποσότητες από σπόρους και ξηρούς καρπούς (πόση σως ταχίνι τρως καθημερινά;  :P). Σίγουρα, η ημερήσια συνιστώμενη δόση είναι αρκετά υψηλή, αλλά καλό θα ήταν να πειραματιστείς και να δεις κατά πόσο μπορείς να αυξήσεις την καθημερινή πρόσληψη ασβεστίου. Το βρίσκω ενδιαφέρον να εισάγω μενού στο fitday που δεν έχω φάει, τόσο για μελλοντικό προγραμματισμό οσο και για να δω πώς μπορώ να αλλάξω τις δόσεις των μικροσυστατικών.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 26, 2011, 06:40:00 μμ »
Γιατί δεν πειραματίζεσαι και με άλλες τροφές; Μπρόκολα, σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, μεγαλύτερες ποσότητες από σπόρους και ξηρούς καρπούς (πόση σως ταχίνι τρως καθημερινά;  :P). Σίγουρα, η ημερήσια συνιστώμενη δόση είναι αρκετά υψηλή, αλλά καλό θα ήταν να πειραματιστείς και να δεις κατά πόσο μπορείς να αυξήσεις την καθημερινή πρόσληψη ασβεστίου. Το βρίσκω ενδιαφέρον να εισάγω μενού στο fitday που δεν έχω φάει, τόσο για μελλοντικό προγραμματισμό οσο και για να δω πώς μπορώ να αλλάξω τις δόσεις των μικροσυστατικών.
Nαι κι εγώ το κάνω αυτό.  Απλά πρόσεξα οτι πιό δυσκολα φτάνω την ποσότητα ασβεστίου, ενώ του σιδήρου με μεγάλη ευκολία.
Αυτές τις μέρες βέβαια δεν τρώω όσα πράσινα φυλλώδη τρώω συνήθως, γιατί το 'χω ρίξει πολύ στα φρούτα.  Τα ζητάει πολύ οργανισμός μου το καλοκαίρι.
Εσύ φτάνεις 100% χωρίς εμπλουτισμένα τρόφιμα?

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 27, 2011, 12:58:10 πμ »

Εσύ φτάνεις 100% χωρίς εμπλουτισμένα τρόφιμα?

Παίζει από μέρα σε μέρα, αλλά προσπαθώ να βλέπω τα μικροσυστατικά σε διάρκεια βδομάδας και όχι μόνο μέρας, έτσι έχεις καλύτερη εικόνα του τι συμβαίνει. Το γάλα σόγιας μου και μερικά άλλα προϊόντα που χρησιμοποιώ είναι εμπλουτισμένα, αλλά δεν τα καταναλώνω κάθε μέρα. Τα σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά βοηθούν πολύ, όπως και οι σπόροι. Επίσης θέλουν προσοχή οι ποσότητες, όχι μόνο τα είδη τροφών!

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 27, 2011, 02:06:24 μμ »
Λέω να πάρω ένα συμπλήρωμα ασβεστίου να παίρνω που και που, μια που δεν καταναλώνω εμπλουτισμένα τρόφιμα.  Γιατί τώρα που το σκέφτομαι στον Καναδά, δεν έπαιρνα συμπλήρωμα, αλλά το γάλα σόγιας που έπινα δυο ποτήρια την ημέρα ήταν εμπλουτισμένο.  Όπως είναι τα περισσότερα προϊόντα γαι βεγκανς.
Καλύτερα βέβαια είναι να προσέχω τι τρώω και να το παίρνω απ'τις τροφές, αλλά για να έχω το κεφάλι μου ησυχο... :)
Αλήθεια ξέρεις πως λέγωνται τα βλήτα στα αγγλλικά?  Ήθελα να βρω nutritional info, αλλά δεν έχω ιδέα πως λέγωνται :))

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 27, 2011, 02:25:37 μμ »
Αλήθεια ξέρεις πως λέγωνται τα βλήτα στα αγγλλικά?  Ήθελα να βρω nutritional info, αλλά δεν έχω ιδέα πως λέγωνται :))

Το έψαξα και εγώ πρόσφατα, μιας και έτρωγα βλήτα κάθε μέρα όσο ήμουν στην Κρήτη και θα ήθελα να συνεχίσω να τρώω όσο περισσότερα χόρτα μπορώ και εδώ, και η επιστημονική τους ονομασία είναι Amaranthus Viridis και στα αγγλικά τα λένε amaranth greens ή green amaranth. Θέλει λίγη προσοχή, γιατί μπορεί να μπερδευτεί με τα φύλλα του φυτού αμάρανθος, που είναι αμερικανικό φυτό, εντελώς διαφορετικό από τα βλήτα. Ακόμα δεν έχω βρει στην Αγγλία. :(

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής