χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ασβέστιο στη Φυτικά Βασισμένη Διατροφή  (Αναγνώστηκε 12405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Απ: Ασβέστιο στη Φυτικά Βασισμένη Διατροφή
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 07:19:34 μμ »
Θα σου πρότεινα ό,τι είπε η Blueheart.  winking
Και αφού δεν θέλεις προϊόντα σόγιας, δοκίμασε ενισχυμένο γάλα ρυζιού, βρώμης ή αμυγδάλου.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος sonaht

• Θαμώνας
  • Η άγνοια δεν είναι δικαιολογία...
    • Ορειβασία...
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 08:07:43 μμ »
alkyoni είναι πολύ πολύ εύκολο να αφήσεις πίσω τα γαλακτοκομικά! (και όχι μόνο αυτά)

Αφήνεις πίσω σου τις προσκολλήσεις και απελευθερώνεσαι! Θα με θυμηθείς!
Τώρα όσο για την ωμοφαγία... Θα πρέπει να το δοκιμάσεις για να το καταλάβεις - πιστέψεις. Ίσως να είναι το επόμενο βήμα σου.   dunno
Αλλά με αυτή σίγουρα αφήνεις πίσω ΟΛΕΣ σου τις προσκολλήσεις...   shock  :D

Και ναι τα κορίτσια έχουν απόλυτο δίκιο!
Αν σκεφτείς το πόση βαρβαρότητα υπάρχει από πίσω αλλά και το πόσο παραπληροφόρηση έρχεται μαζί με αυτή τότε σίγουρα θα δεις ότι δεν είναι
καθόλου δύσκολο να αφήσεις τις κακές συνήθειες πίσω...

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 02:04:46 μμ »
παραπληροφόρηση

Αυτό.

Το ανακάλυψα (ξανά) στην Αντι-τσικνοπέμπτη, το πόσο παραπληροφορημένος είναι ο κόσμος (και αναφέρομαι σε αυτούς που ήταν θετικοί-δεκτικοί), και δυστυχώς με κουβέντα στο δρόμο δεν μπορείς και πολλά να κάνεις πάνω σ' αυτό (εγώ τουλάχιστον). Ελπίζω να πάνε στα λινκ των φυλλαδίων, και γενικά να το ψάξουν στο ίντερνετ όσοι έδειξαν ενδιαφέρον, γιατί πραγματικά η παραπληροφόρηση είναι πολύ μεγάλη. hmm Γενικά προτείνω σε όλα τα φυλλάδια να βάζουμε και λινκ ενημερωτικά για υγεία, γιατί αυτό είναι που πάντα ρωτάει ο κόσμος σε πρώτη φάση. Και όταν σου λένε "οι γιατροί λένε αυτό, εκείνο, το άλλο", τι να τους πεις στο δρόμο που πάνε να φάνε σουβλάκι. Είχε πλάκα πάντως γιατί πήγαινα επίτηδες σε μερικούς που είχαν σουβλάκι στο χέρι και τους πρότεινα φυλλάδιο, και κάποιοι από αυτούς με αναπήδηση απομακρύνονταν και με κοιτούσαν αποσβολωμένοι σαν να τους χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα. Ήταν αστείο αν το βλέπατε.

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 02:16:29 μμ »
παραπληροφόρηση

Αυτό.

Το ανακάλυψα (ξανά) στην Αντι-τσικνοπέμπτη, το πόσο παραπληροφορημένος είναι ο κόσμος (και αναφέρομαι σε αυτούς που ήταν θετικοί-δεκτικοί), και δυστυχώς με κουβέντα στο δρόμο δεν μπορείς και πολλά να κάνεις πάνω σ' αυτό (εγώ τουλάχιστον). Ελπίζω να πάνε στα λινκ των φυλλαδίων, και γενικά να το ψάξουν στο ίντερνετ όσοι έδειξαν ενδιαφέρον, γιατί πραγματικά η παραπληροφόρηση είναι πολύ μεγάλη. hmm Γενικά προτείνω σε όλα τα φυλλάδια να βάζουμε και λινκ ενημερωτικά για υγεία, γιατί αυτό είναι που πάντα ρωτάει ο κόσμος σε πρώτη φάση. Και όταν σου λένε "οι γιατροί λένε αυτό, εκείνο, το άλλο", τι να τους πεις στο δρόμο που πάνε να φάνε σουβλάκι. Είχε πλάκα πάντως γιατί πήγαινα επίτηδες σε μερικούς που είχαν σουβλάκι στο χέρι και τους πρότεινα φυλλάδιο, και κάποιοι από αυτούς με αναπήδηση απομακρύνονταν και με κοιτούσαν αποσβολωμένοι σαν να τους χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα. Ήταν αστείο αν το βλέπατε.
ασε που πεταγοσουν και απο πισω τους και τρομαζαν  laugh3 laugh3 laugh3
θυμήσου να θυμάσαι.....

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 02:35:47 μμ »
παραπληροφόρηση

Αυτό.

ασε που πεταγοσουν και απο πισω τους και τρομαζαν  laugh3 laugh3 laugh3

laugh3
Και πάνω απ' όλα, έχω στυλ! laugh3 Να 'σαι καλά Φανή, χάρηκα πολύ που σε γνώρισα :*

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 02:41:24 μμ »
και γω  hug
θυμήσου να θυμάσαι.....

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 07:44:38 μμ »
Εν τέλει καταλαβαίνω ότι απλά θα κάνω τη διατροφή που κάνω κατά την περίοδο νηστείας, απλά θα έχω "περίοδο νηστείας" σε όλη μου τη ζωή!!! 

δεν είναι ακριβώς έτσι. οι περισσότεροι έλληνες που νηστεύουν υποσιτίζονται, γιατί δεν χρησιμοποιούν τον πλούτο των τροφίμων που χρησιμοποιούν οι βέγκαν.  δες τα παρακατω λινκς όπως και να διαβάσεις σιγά σιγά το σχετικό με τη διατροφή υλικό που υπάρχει στο φόρουμ - θα σε βοηθήσει.

http://www.nutrispeak.com/becomingveganvfg.htm
http://www.ajcn.org/cgi/content/full/70/3/615S
http://www.chooseveg.com/vegan-food-pyramid.asp
http://www.pcrm.org/health/veginfo/vsk/food_groups.html
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
  • Αλλάζεις με τα χέρια σου τις εποχές
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 11:42:32 μμ »
Δεινομάχη σ' ευχαριστώ πολύ  :*

Θα τα μελετήσω όλα!!!

Αποσυνδεδεμένος sofoulaa

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 03:23:05 μμ »
παιδια να μοιρασουμε και κανενα φυλλαδιο εδω θεσσαλονικη ,,γιατι δυστυχως εδω στη θεσσαλονικη τρωνε πολυ κρεας!! και επισης υπαρχει και απιστευτη παραπληροφορηση! εμενα η διατροφολογος μου ειπε οτι θα αντιμετωπισω σοβαρο πρβλημα υγειας γιατι η ομαδα αιματος μου ειναι τετοια που πρεπει να τρωω κρεας :D :D γελοιο..  ενισχυμενο γαλα σογιας τι εννοειται εγω πηρα ενα που απλα λεει οτι εχει calcium questionmark

Αποσυνδεδεμένος alkyoni

• Πλήρες μέλος
  • Αλλάζεις με τα χέρια σου τις εποχές
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 04:04:56 μμ »
  sofoulaa  :D   :D  :D αν κόψουν κ οι θεσνικεις το κρέας τότε όλη η ελλάδα θα γίνει βίγκαν!

ζούσα χρόνια στη θεσνικη λόγω σπουδών κ ακόμη έρχομαι πάρα πάρα πολύ συχνά κ παρατηρώ ότι τα γυράδικα αυξάνονται συνεχώς!  :) :D

Αποσυνδεδεμένος sofoulaa

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:11:36 μμ »
δεν μπορεις να φανταστεις τι γινεται στην Α.Τουμπα  :D ιδιως οταν παιζει ο παοκ  :D ολα τα γυριδακα βγαζουνε τονους κρεας καθε μερα! Δυστυχως εδω στη Θεσσαλονικη καθε μερα κρεας τρωνε!! τσιπουραδικα,γυραδικα ,ταβερνακια ,ολοι εξω -ολοι φαγητο-ποτο-καφε-φαγητο και παει λεγοντας.. Μου ειπε ενας φιλος μου οτι ειχε ανοιξει στην Α.Τουμπα μαγαζι με μπιφτεκια σογιας και υγιεινη διατροφη και εκλεισε αμεσως  rolleye

Αποσυνδεδεμένος marialan

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 06:04:39 μμ »
Καί ομως!Η Θεσσαλονίκη εχει και την αλλη της πλευρά.Το 1978 ενω σπούδαζα στην Λαζάνη ανακάλυψα το πιο αυθεντικό κέντρο χαθα γιόγκα που εχω γνωρίσει μεχρι σήμερα με δάσκαλο τον πρωτο vegan που εγω γνώρισα και ο οποιος ωρα του καλή ηταν η αφορμή να προσεγγίσω αυτόν τον τρόπο ζωής.Επίσης κάπου στην Βενιζέλου υπήρχε και ενα vegan εστιατόριο.Σε μια εποχή ιδιαιτερα αντιξοη για τον βιγκανισμό και τα συναφή!Οταν κατέβαινα στην Αθήνα επεφτα στο απόλυτο κενό...

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 06:25:47 μμ »
εμενα η διατροφολογος μου ειπε οτι θα αντιμετωπισω σοβαρο πρβλημα υγειας γιατι η ομαδα αιματος μου ειναι τετοια που πρεπει να τρωω κρεας :D :D γελοιο.. 

μα πώς μπορεί ένας επαγγελματίας να λέει τετοιες μπούρδες;

και δεν της ζητάς λίστα με σχετική επιστημονκή βιβλιογραφία για να την τρέξεις λίγο;   biggestgrin
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 06:59:03 μμ »
Καί ομως!Η Θεσσαλονίκη εχει και την αλλη της πλευρά.Το 1978 ενω σπούδαζα στην Λαζάνη ανακάλυψα το πιο αυθεντικό κέντρο χαθα γιόγκα που εχω γνωρίσει μεχρι σήμερα με δάσκαλο τον πρωτο vegan που εγω γνώρισα και ο οποιος ωρα του καλή ηταν η αφορμή να προσεγγίσω αυτόν τον τρόπο ζωής.Επίσης κάπου στην Βενιζέλου υπήρχε και ενα vegan εστιατόριο.Σε μια εποχή ιδιαιτερα αντιξοη για τον βιγκανισμό και τα συναφή!Οταν κατέβαινα στην Αθήνα επεφτα στο απόλυτο κενό...

thumbsup
Παντού τα πάντα...

Και μην ξεχνάμε και την Ευθυμιάδου, ε;

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 07:02:20 μμ »
εμενα η διατροφολογος μου ειπε οτι θα αντιμετωπισω σοβαρο πρβλημα υγειας γιατι η ομαδα αιματος μου ειναι τετοια που πρεπει να τρωω κρεας :D :D γελοιο.. 
μα πώς μπορεί ένας επαγγελματίας να λέει τετοιες μπούρδες;
και δεν της ζητάς λίστα με σχετική επιστημονκή βιβλιογραφία για να την τρέξεις λίγο;   biggestgrin

Αυτό με τις ομάδες αίματος μου φαίνεται μεγάλη πατάτα... Το σχετικό βιβλίο που είχα διαβάσει έγραφε οτι δεν πρέπει να τρώω ντομάτες, φακές και άλλα τέτοια... Τρελαθήκαμε;  yuk

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact