χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Η χρυσοφόρος φλέβα που λέγεται καρκίνος  (Αναγνώστηκε 17389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
Απ: Η χρυσοφόρος φλέβα που λέγεται καρκίνος
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 18, 2012, 07:50:56 μμ »
Δεν είπα ούτε ότι δεν έχουν σωθεί άνθρωποι που δεν έκαναν χημειοθεραπεία, ούτε ότι η χημειοθεραπεία είναι πανάκεια. Απλά είπα ότι ΣΩΖΕΙ. Όχι πάντα, αλλά ούτε και τα εναλλακτικά σώζουν πάντα. Καλή και η λάσπη, αλλά όταν κάτι δουλεύει αποδεδειγμένα, τότε πρέπει να το αποδεχτούμε.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 18, 2012, 07:58:25 μμ »
antwnia,
όλα καλά κι ωραία, αλλά κανείς δεν είναι προετοιμασμένος για να πάθει καρκίνο: σου έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις. όταν σου έρθει τρέχεις και δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς. μπορεί η χημειοθεραπεία να είναι "σαν να παίρνεις ποντικοφάρμακο" όπως λέει και στο άρθρο, αλλά ΣΩΖΕΙ. όποια πιστεύει ότι θα γίνει καλά πίνοντας χυμό από φύλλα κάποιου δέντρου δικαίωμά της, αυτό όμως δεν αναιρεί την αποτελεσματικότητα των σκατοχημειοθεραπειών.

Δεν είπα ούτε ότι δεν έχουν σωθεί άνθρωποι που δεν έκαναν χημειοθεραπεία, ούτε ότι η χημειοθεραπεία είναι πανάκεια. Απλά είπα ότι ΣΩΖΕΙ. Όχι πάντα, αλλά ούτε και τα εναλλακτικά σώζουν πάντα. Καλή και η λάσπη, αλλά όταν κάτι δουλεύει αποδεδειγμένα, τότε πρέπει να το αποδεχτούμε.

Συμφωνώ και εγώ με τον ToFu. Προς το παρόν, οι προτεινόμενες θεραπείες κατά του καρκίνου (χειρουργική επέμβαση, χημειοθεραπεία, ραδιοθεραπεία) είναι και οι πιο αποδεδειγμένες ότι θα έχουν αποτελέσματα. Όλοι μας ίσως να έχουμε παραδείγματα αυτοΐασης υπόψη μας, αυτό δε σημαίνει ότι όλοι άνθρωποι αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο. Και εγώ ξέρω προσωπικώς γυναίκα που αυτοθεραπεύτηκε και μάλιστα χωρίς χορτοφαγική διατροφική ή άλλη θεραπεία, παρά μόνο με δική της δουλειά πάνω στην ψυχολογία της και αυτό που ονόμαζε "πραγματικά αίτια του καρκίνου".
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος antwnia

• Sr. Member
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 19, 2012, 02:14:09 πμ »
antwnia,
όλα καλά κι ωραία, αλλά κανείς δεν είναι προετοιμασμένος για να πάθει καρκίνο: σου έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις. όταν σου έρθει τρέχεις και δεν προλαβαίνεις να σκεφτείς. μπορεί η χημειοθεραπεία να είναι "σαν να παίρνεις ποντικοφάρμακο" όπως λέει και στο άρθρο, αλλά ΣΩΖΕΙ. όποια πιστεύει ότι θα γίνει καλά πίνοντας χυμό από φύλλα κάποιου δέντρου δικαίωμά της, αυτό όμως δεν αναιρεί την αποτελεσματικότητα των σκατοχημειοθεραπειών.

Δεν έχω ούτε τις απαραίτητες ιατρικές γνώσεις ούτε προσωπική γνωριμία με τον καρκίνο για να μπορώ να πω κάτι με σιγουριά.
Τα ΜΗ-αποτελέσματα της συμβατικής ιατρικής, το "έργο" των "υπηρετών της ιατρικής" μέχρι σήμερα, η σύγκριση των "επιτευγμάτων" με τα αρνητικά αποτελέσματα (και προθέσεις), η ΠΡΟΛΗΨΗ που εθελημένα αγνοείται από τους ιθύνοντες και θα συνεχίζει να αγνοείται.... ΣΥΝ τα στοιχεία που αναφέρονται στο εν λόγω άρθρο μου δίνουν πολλούς λόγους για να μην έχω καμία εμπιστοσύνη σε κανενός είδους χημειο- / ψυχο- / εργο-/ κλπ κλπ. θεραπεία.
Παρεμπιπτόντως δεν έτυχε να δω κάποιο άτομο να σώζεται με χημειοθεραπεία (από όσα καρκινοπαθή άτομα έχω γνωρίσει προσωπικά), μόνο αργό βασανιστικό (ψυχολογικά προ πάντων) θάνατο είδα.... τέτοιου είδους εμπειρίες διαμορφώνουν την άποψή μου εξίσου.
Προφανώς σώζει σε κάποιες περιπτώσεις, αυτό έλειπε.. Καταλαβαίνω αυτά που λες κι έχεις δίκιο και δεν θα πω σε καμία "Τι μ@#κ@#ς είσαι, κάνεις χημειοθεραπεία;!".  Απλά, επειδή απευθύνθηκες σε μένα, απάντησα προσωπικά. Θα συνέχιζα αλλά λέω να τ' αφήσω για την ώρα επειδή θα αναφέρω πιο "ακραίες" λύσεις (που σκαρφίζεται ο εγκέφαλός μου) και στις περισσότερες δεν φαίνονται ευχάριστες.

Καλημέρα.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact