χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Τα γαϊδουράκια χάνονται;  (Αναγνώστηκε 4064 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Τα γαϊδουράκια χάνονται;
« στις: Οκτώβριος 07, 2007, 11:16:19 μμ »
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο
Συνέδριο με θέμα : Ο ρόλος των όνων και των ημιόνων στον πολιτισμό των Μεσογειακών χωρών

Συνέδριο με θέμα «Ο ρόλος των όνων και των ημιόνων στον πολιτισμό των Μεσογειακών χωρών» διοργανώνει το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Ελεύθερο Πανεπιστήμιο Ύδρας, υπό την αιγίδα του Δήμου Ύδρας, από 12/10 έως και 14/10/2007.

Στόχος του συνεδρίου είναι να διερευνηθεί κάθε πτυχή της συνεισφοράς των όνων και των ημιόνων στον πολιτισμό - που αφορά στην οικονομικότητα της εκτροφής και της διατήρησής τους, στη διαμόρφωση του μεσογειακού τοπίου, καθώς και τη διαχρονική επίδραση στη λογοτεχνία και τη φιλοσοφία.

Σύμφωνα με την Οργανωτική Επιτροπή του Συνεδρίου, από τα 508.000 γαϊδούρια που υπήρχαν στην Ελλάδα το 1955, το 1995 καταγράφηκαν 95.000, το 2005 καταγράφηκαν 20.400 και το 2006 καταγράφηκαν 18.173.

Σήμερα, κινδυνεύει να γίνει είδος προς εξαφάνιση. Το 42,5% του συνολικού πληθυσμού βρίσκεται στην Πελοπόννησο, όπου υπάρχει και η μοναδική ελληνική φυλή, ο αρκαδικός όνος, που τον αναφέρουν ο Όμηρος και ο Ξενοφώντας. Οι πρόσφατες πυρκαγιές στην Πελοπόννησο συνέβαλλαν καθοριστικά στη μείωση του πληθυσμού.

http://walking-greece.ana-mpa.gr/news.php?id=6854
-----

«Παλιά οι περισσότεροι στο χωριό είχαν και ένα και δύο γαϊδούρια ή μουλάρια. Τώρα έχουν απομείνει ελάχιστα, αφού  όλοι έχουν τα αυτοκίνητα και τα τρακτέρ. Εγώ έχω το ζωντανό μου από το 1979. Έχω συνηθίσει να κάνω τις δουλειές μου  ή να πηγαίνω στο διπλανό χωριό. Μάλιστα, οι τουρίστες με φωτογραφίζουν με τον γάιδαρο».
O 85χρονος Γιώργος Τσιχλάκης, από τον Αϊ- Κυργιάννη Χανίων είναι ένας από τους λίγους Κρητικούς που εξακολουθούν να έχουν γάιδαρο. Άλλωστε, σε ολόκληρη την Κρήτη καταγράφηκαν πριν από δύο χρόνια λιγότεροι από δύο χιλιάδες γάιδαροι. Μαζί με τα μουλάρια, τα γαϊδούρια που ήταν κάποτε τα χρησιμότερα και ανθεκτικότερα ζώα έχουν πάει για... απόσυρση, αφού τα αγροτικά αυτοκίνητα και μηχανήματα τα έχουν αντικαταστήσει. Μέσα στα τελευταία 50 χρόνια ο πληθυσμός τους μειώθηκε κατά 96% και πλέον συναντώνται περισσότερο σε... καρτ ποστάλ παρά στη φύση.

[..]

«Τα γαϊδουράκια έχουν τη δική τους συμβολή στον πολιτισμό των μεσογειακών χωρών. Υπήρξαν συμπαραστάτες του αγροτικού πληθυσμού, αλλά και βασικό μεταφορικό μέσο για πολλά χρόνια. Ο γάιδαρος έχει δεθεί με την παράδοσή μας, έχοντας διαρκή παρουσία από τη μυθολογία μέχρι τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα. Εγκαταλείφθηκε όμως όταν σταμάτησε να αποτελεί πηγή πλούτου. Αυτό που θέλουμε να δείξουμε είναι ότι δεν έχει "τελειώσει" ως ζώο», είπε στα «ΝΕΑ» ο επίκουρος καθηγητής Κτηνιατρικής του ΑΠΘ, εκπρόσωπος της οργανωτικής επιτροπής του συνεδρίου, Γιώργος Αρσένος.

Προς εξαφάνιση...

Η προσπάθεια διάσωσης για τα γαϊδουράκια και τα μουλάρια προς το παρόν δεν φαίνεται να έχει αποδώσει καρπούς. Όπως ανέφερε ο κ. Αρσένος, αυτή τη στιγμή ο αριθμός τους δεν θεωρείται «κρίσιμος», όμως ο ρυθμός μείωσης είναι ανησυχητικός. «Από το 2005 μέχρι το 2006 είχαμε μία μείωση της τάξεως του 11%. Με αυτό τον ρυθμό σε μία δεκαετία δεν θα έχουμε ζώα», λέει.
Η σημερινή χρήση των γαϊδουριών και των μουλαριών έχει πλέον περιοριστεί πολύ και μόνο σε ορισμένες ορεινές περιοχές τα ζώα αυτά έχουν σημαντική θέση στην τοπική οικονομία.

Πλέον έχουν μετατραπεί σε ζώα συντροφιάς, ενώ στα νησιά χρησιμοποιούνται κυρίως για τουριστικούς λόγους. Η τελευταία έρευνα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, που έγινε σε συνεργασία με γαλλικό πανεπιστήμιο, έδειξε ότι σήμερα ο αριθμός των ιδιοκτητών γαϊδουριών είναι σχεδόν ίσος με τον αριθμό των ζώων. Μάλιστα, σύμφωνα με την ίδια έρευνα ο μέσος όρος ηλικίας των ιδιοκτητών ξεπερνά τα 60 χρόνια.

ΤΑ ΝΕΑ

---

Χμμμ τώρα η αγωνία τους είναι να μη χαθεί το είδος, να μην απογοητευτούν οι τουρίστες........
Εγώ ξέρω πως τα γαϊδουράκια έχουν περάσει τα πάνδεινα από τότε που άρχισε να τα εκμεταλλεύεται ο άνθρωπος.
Και ναι...μάλλον ήρθε η ώρα να αποσυρθούν. Επιτέλους.
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος elena116

• Θαμώνας
Απ: Τα γαϊδουράκια χάνονται;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 11:21:36 μμ »
Παράθεση
διαχρονική επίδραση στη λογοτεχνία και τη φιλοσοφία.
μου φαίνεται αστείο αυτό . απλά ζωάκια είναι που έχουν υποφέρει πολύ...φαίνεται πως τα δεινά τους αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης για πολλούς...

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2007, 02:22:42 πμ »
τα γαϊδούρια δεν χάθηκαν. Κρύφτηκαν γιατί βαρέθηκαν το σαμάρι! Χαχαχαχαχααα :P :P :P :P
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

Αποσυνδεδεμένος Sevie

• Inner Traveller
  • Sr. Member
  • Are you afraid you think?
    • searchingformeaning-sevastiana.blogspot.com
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2007, 08:52:49 πμ »
Ο πατέρας μου συνήθιζε να λέει ότι τα γαϊδούρια είναι τα πιο αδικημένα ζώα.
Προφανώς γιατί έβλεπε ιδίοις όμμασι την κακομεταχείριση και ταλαιπωρία τους.
Εγώ απλώς θα πω ότι αποτελούν καλή παρέα με τόσα και τόσα ζώα του πλανήτη
που υποφέρουν από την ανθρώπινη σκληρότητα και βαναυσότητα.
All creatures on earth should live for themselves!

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
Κινητοποίηση για την σωτηρία των γαϊδουριών της Κύπρο
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 21, 2008, 06:07:26 μμ »
Εκατοντάδες φίλοι του γάιδαρου της Κύπρου προσπαθούν με συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας και εκστρατείες στο Facebook να σώσουν μια από τις τελευταίες αποικίες του κόσμου, έπειτα από το θάνατο δέκα ζώων από πυροβολισμό στα τέλη Μαρτίου.

Εκατοντάδες Τουρκοκύπριοι και αρκετοί Ελληνοκύπριοι συμμετέχουν στην ομάδα «Save the Cyprus Donkey» για την αποικία ελεύθερων γαϊδουριών στη χερσόνησο της Καρπασίας.

«Ο εχθρός της φύσης είναι εχθρός των ανθρώπων» έγραφε ένα από τα πανό που σήκωσε μια μικρή ομάδα διαδηλωτών στην αμμώδη παραλία του Ριζοκάρπασου στην άκρη της χερσονήσου. Όπως δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων ο 20χρονος Ντενίς Ντιρεκσί, κύριος ύποπτος για τους ύποπτους θανάτους γαϊδουριών είναι αγρότες που εξοργίστηκαν με τις ζημιές στις καλλιέργειες.

Η αποικία ελεύθερων γαϊδουριών της Καρπασίας είναι «κληρονομιά» της τουρκικής εισβολής το 1974, όταν οι Ελληνοκύπριοι αγρότες εγκατέλειψαν τις εστίες και τα ζώα τους. Περίπου 800 καφέ γαϊδούρια επιζούν στους ελαιώνες και τα άγρια τοπία της χερσονήσου, σύμφωνα με μελέτη που ολοκληρώθηκε το 2003.

Πριν από την εμφάνιση των πρώτων τουριστικών επιχειρήσεων, τα γαϊδούρια και τα μουλάρια της Κύπρου ήταν διάσημα στη Μέση Ανατολή για την αντοχή τους και χρησιμοποιήθηκαν από τις βρετανικές δυνάμεις της περιοχής και στους δύο παγκόσμιους πολέμους.

Με την άφιξη των τρακτέρ και των τζιπ τα συμπαθή τετράποδα είναι πλέον άχρηστα ως εργάτες, θα μπορούσαν όμως να προστατευτούν ως σύμβολο της Κύπρου και ειδικά της Καρπασίας, όπου η τουριστική ανάπτυξη οργιάζει και στις δύο πλευρές της Πράσινης Γραμμής.

Newsroom ΔΟΛ

Αποσυνδεδεμένος vaseilios68

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • το γαιδουρακι μου
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2008, 01:29:42 πμ »
Εκατοντάδες φίλοι του γάιδαρου της Κύπρου προσπαθούν με συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας και εκστρατείες στο Facebook να σώσουν μια από τις τελευταίες αποικίες του κόσμου, έπειτα από το θάνατο δέκα ζώων από πυροβολισμό στα τέλη Μαρτίου.

Εκατοντάδες Τουρκοκύπριοι και αρκετοί Ελληνοκύπριοι συμμετέχουν στην ομάδα «Save the Cyprus Donkey» για την αποικία ελεύθερων γαϊδουριών στη χερσόνησο της Καρπασίας.

«Ο εχθρός της φύσης είναι εχθρός των ανθρώπων» έγραφε ένα από τα πανό που σήκωσε μια μικρή ομάδα διαδηλωτών στην αμμώδη παραλία του Ριζοκάρπασου στην άκρη της χερσονήσου. Όπως δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων ο 20χρονος Ντενίς Ντιρεκσί, κύριος ύποπτος για τους ύποπτους θανάτους γαϊδουριών είναι αγρότες που εξοργίστηκαν με τις ζημιές στις καλλιέργειες.

Η αποικία ελεύθερων γαϊδουριών της Καρπασίας είναι «κληρονομιά» της τουρκικής εισβολής το 1974, όταν οι Ελληνοκύπριοι αγρότες εγκατέλειψαν τις εστίες και τα ζώα τους. Περίπου 800 καφέ γαϊδούρια επιζούν στους ελαιώνες και τα άγρια τοπία της χερσονήσου, σύμφωνα με μελέτη που ολοκληρώθηκε το 2003.

Πριν από την εμφάνιση των πρώτων τουριστικών επιχειρήσεων, τα γαϊδούρια και τα μουλάρια της Κύπρου ήταν διάσημα στη Μέση Ανατολή για την αντοχή τους και χρησιμοποιήθηκαν από τις βρετανικές δυνάμεις της περιοχής και στους δύο παγκόσμιους πολέμους.

Με την άφιξη των τρακτέρ και των τζιπ τα συμπαθή τετράποδα είναι πλέον άχρηστα ως εργάτες, θα μπορούσαν όμως να προστατευτούν ως σύμβολο της Κύπρου και ειδικά της Καρπασίας, όπου η τουριστική ανάπτυξη οργιάζει και στις δύο πλευρές της Πράσινης Γραμμής.

Newsroom ΔΟΛ
μα και το γαιδουρι το μικροσωμο με τον σταυρο στην πλατη δεν υπαρχει πουθενα στην ελλαδα. αν ψαξεις για σαιτ και βιβλιογραφια στο ιντερνετ θα δεις οτι στην αγγλια υπαρχουν δεκαδες συλλογοι προστασιας αλλα και πωλησεις τετοιων ζωων επειδη ειναι πολυ φιλικα με τα παιδια . ακομα και δεκδες βιβλια που εχουν σχεση με την διατροφη τους ασθενειες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος mpimpelo

• New Kid in The Block
  • **
    • Συνταγές
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 07:02:48 μμ »
Στην Μυτιλήνη όπου έχω εξοχικό λιγο πιο κάτω εχω κάτι άγγλους γείτονες και επειδή ειχαμε μια άλφα επαφή καποια μερα μου ήρθαν και μου φέραν μαζι ένα μικρουλι γαιδουράκι και μου ειπανε οτι οι οικογενεια τους μεγαλωσε κατα 1 μελος....του κανανε τα εμβολια του βγάλανε ονομα και το υπεραγαπουσαν μερικα χρονια αργοτερα το γαιδουρακι μεγάλωσε και εκεινοι έπρεπε να φυγουν στην Αγγλια για λιγο καιρο... έτσι άφησαν το γαιδουράκι στο κτήμα μεσα μιας και δε χωρουσε στο σπιτι του ειχανε φτιαξει ειδικο σπιτι έξω....όμως μερικοι άνθρωποι....ειναι πιο γαιδουρια απο τα ιδια τα γαιδούρια....μολις γυρισαν οι άνθρωποι πίσω πουθενα ο johnny(το γαιδουράκι τους) αφου βαλανε αγγελιες σε ολο το νησι δινοντας αμοιβη και περασε και ο καιρος χωρις να βρουν κάτι ξαφνικα το είδανε σε 1 χωράφι σαμαρωμενο το φώναξαν και ήρθε κοντα το αναγνωρισαν πήγαν να βρουν τον τυπο που το ειχε τους λεει δικο μου ειναι....οχι λεει αυτο ειναι το γαιδουρακι μας....τελος παντων να μην μακρυγορώ πηγαν στο δικαστήριο για να πάρουν πισω το γαιδουράκι και έκαναν μάλιστα και τέστ DNA επειδη τους το ειχανε χαρίσει το γαιδουράκι και ξέρανε την μαμα του...για να αποδείξουν οτι ειναι δικό τους το τέστ DNA εγινε στην αγγλια...τα συμπεράσματα δικά σας....
Ο Γιατρος σε κρατουμενο:

-Βλεπω καπνιζεις κρατουμενε. Ξερεις οτι το καπνισμα ειναι αργος θανατος ;
-Το ξερω.
-Και τι σκοπευεις να κανεις ;
-Υπομονη.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:25:26 πμ »

Αυτή η ιστορία είχε γραφτεί και στις εφημερίδες και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Και πάλι καλά που το βρήκαν ζωντανό. Ήταν νεαρό ζώο άρα χρήσιμο για να δουλέψει, αλλιώς...
Είναι δυστυχώς γνωστό, οτι σε όλη την επαρχία τα γαϊδούρια όταν γεράσουν τα αφήνουν στην ερημιά δεμένα να ψοφήσουν από πείνα και δίψα, στην Μυτιλήνη συγκεκριμένα είχε πριν λίγα χρόνια γίνει μεγάλος ντόρος όταν αποκαλύφθηκε ένα μέρος στην ερημιά, όπου είχαν κάποιοι μαντρώσει και εγκαταλείψει να ψοφήσουν... :-[

Αποσυνδεδεμένος mpimpelo

• New Kid in The Block
  • **
    • Συνταγές
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 10:33:24 πμ »
μια προχειρή εκτίμηση είναι οτι για να πάρουν τελικά το γαιδουράκι πισω δώσανε κοντά 50.000 ευρώ ισως και παραπάνω(το τέστ dna κοστίζει βλέπετε) και ο άλλος δεν πλήρωσε δεκαρα απλά τους έδωσε τελικά πίσω το γαιδουράκι....απλά οι συγκεκριμένοι θεωρούσαν το γαιδουράκι μέλος της οικογένειας για αυτό και δεν τους ενοιαξε να πληρώσουν
Ο Γιατρος σε κρατουμενο:

-Βλεπω καπνιζεις κρατουμενε. Ξερεις οτι το καπνισμα ειναι αργος θανατος ;
-Το ξερω.
-Και τι σκοπευεις να κανεις ;
-Υπομονη.

Αποσυνδεδεμένος pella

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 07, 2009, 11:42:35 πμ »
Από την εφημερίδα Ελευθερία της Λάρισας

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΕΡΙΟΙΚΩΝ ΚΑΚΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΖΩΟ ΣΤΟ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΙ 
Απήγαγε ...γάιδαρο για να τον σώσει!

Του Κώστα Τσόλα

ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Γραφείο «Ε»)
Την «κόλαση του Δάντη» φαίνεται ότι βιώνει εδώ και πολύ καιρό ένας ήσυχος και καλοσυνάτος γάιδαρος στο Αργυροπούλι Τυρνάβου.
Η καταγγελία στο σύλλογο προστασίας ζώων Λάρισας είναι συγκεκριμένη και η ευαισθησία τόσο των μελών του, όσο και κατοίκων του χωριού οι οποίοι βλέπουν τον γάιδαρο να κακοποιείται χωρίς λόγο συνεχώς είναι δεδομένη.Την καταγγελία κάνει ο Αργυροπουλίτης ιατρός κ. Ανδρέας Κουτίνας και η οικογένειά του. Ο κ. Κουτίνας επέστρεψε στη γενέτειρα του μετά από χρόνια διαμονής στην Ιταλία. Τίμησε το χωριό του το Αργυροπούλι και μένει εκεί στα ψηλά του χωριού.Καθημερινά τόσο ο ίδιος όσο και άλλα μέλη της οικογένειας έβλεπαν δίπλα στο σπίτι τους έναν 80χρονο συγχωριανό τους χωρίς λόγο, όπως καταγγέλλουν οι ίδιοι να χτυπά βάναυσα τον κακόμοιρο γαιδαράκο.Παράλληλα, σύμφωνα με την καταγγελία στην «Ε», ο 80χρονος όλο το χειμώνα άφηνε το άτυχο ζώο έξω στο χιόνι, στη βροχή και στην παγωνιά, με ελάχιστο φαγητό ενώ δίπλα υπάρχει ένα πρόχειρο μαντρί όπου θα μπορούσε να προστατευτεί.
Η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο όταν πριν δέκα ημέρες περίπου ο 80χρονος χτυπούσε τόσο ανελέητα τον γάιδαρο που παραλίγο να του βγάλει το ένα μάτι το οποίο ακόμα είναι σε κακή κατάσταση και είναι αμφίβολο αν βλέπει.
Τότε η οικογένεια Κουτίνα παρενέβη, φιλονίκησε με τον ιδιοκτήτη του γαϊδάρου και προσπάθησαν να τον απαγάγουν κυριολεκτικά για να τον σώσουν.
«Ήταν τόσο έντονος ο ξυλοδαρμός, τονίζει με έμφαση ο κ. Κουτίνας, που το άτυχο ζώο δεν μπορούσε καν να σταθεί στα πόδια του».
 Έτσι συνέχισαν να τον φροντίζουν και να τον ταΐζουν εκεί.
Προχθές ο 80χρονος άρχισε πάλι το μαρτύριο στο γάιδαρο. Τότε ο κ. Ανδρέας Κουτίνας, αδιαφορώντας για τα περί ιδιοκτησίας του ζώου, τον απήγαγε κυριολεκτικά και τον φιλοξενεί στο σπίτι σε χώρο ζεστό, φιλικό, φιλόξενο, με τροφή και ό,τι άλλο χρειάζεται το ζωντανό για να αναρρώσει.
Ο κ. Κουτίνας καλεί τη δημοτική αρχή Τυρνάβου και προσωπικά το δήμαρχο κ. Χρήστο Κιτσίδη να παρέμβει άμεσα, να πάρει τον γάιδαρο και να τον φιλοξενήσει στον Προφήτη Ηλία μαζί με τα άλλα ζώα που φυλάσσονται εκεί, ώστε να τελειώσει επιτέλους του μαρτύριό του.

http://www.eleftheria.gr/viewarticle.asp?aid=6970&pid=7&CategoryID=7
Φυλάξου από λογική κι επιστήμη,των πιο τρανών όπλων του ανθρώπου την ανίερη συμμαχία,θ'ἀφήσεις να σε παρασύρουν με εκτυφλωτικές μαγγανίες,σε κβαντικά πεδία
Καίσλ

Αποσυνδεδεμένος Φρουτοπία

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 02:42:07 πμ »
Πρόσφατα είδα ένα ντοκυμαντέρ, για ένα χωριό στην Αφρική, όπου μια εξαθλιωμένη γυναίκα περπατούσε κάθε μέρα 4 ώρες για να κουβαλήσει 20 λίτρα νερό για την οικογένειά της. Μια οργάνωση που βοηθάει γυναίκες εκεί, της δώρισε έναν γάιδαρο και κάνανε γιορτή στο χωριό και έδειχνε πόσο άλλαξε η ζωή της όταν άρχισε να κουβαλάει νερό με τον γάιδαρο. Η ίδια οργάνωση χάριζε γαιδάρους στις μαίες, που πολλές φορές κάνανε μια μέρα δρόμο με τα πόδια πριν για να φτάσουν σε κάποια γυναίκα που τις χρειαζόταν.

Αναρωτήθηκα αν είναι θεμιτό να χρησιμοποιούν οι γυναίκες αυτές τον γάιδαρο (εννοείται πως του φέρονται "καλά", αφού από αυτόν εξαρτάται η ευημερία τους)

Δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα απ' όλα αυτά, απλά γεννιούνται πολλά ερωτηματικά για θέματα όπως είναι η επιβίωση vs εκμετάλλευση ζώων.

Αποσυνδεδεμένος fani7

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 02:51:11 μμ »
Το θέμα εδώ δεν νομίζω ότι είναι η θεμιτότητα χρησιμοποίησης ζώων για επιβίωση,αλλά γιατί αυτή η γυναίκα είναι εξαθλιωμένη.Είναι η λογική του μη χείριστου βέλτιστου,που είναι λάθος εξ' αρχής.Δεν θα μπορούσαμε να κατηγορήσουμε την γυναίκα για σπισισμό,αλλά μπορούμε να κατηγορήσουμε αυτούς που είναι υπεύθυνοι για την κατάσταση των ανθρώπων στην Αφρική.
θυμήσου να θυμάσαι.....

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 12:27:30 πμ »
Επιχείρηση σωτηρίας του κυρ Μέντιου
Ενα ζευγάρι Σκωτσέζων διασώζει τα τελευταία γαϊδουράκια στην Ανατολική Κρήτη φέρνοντάς τα σε επαφή τα παιδιά

[...] κλήθηκαν να εφαρμόσουν στην πράξη όσα το βιβλίο περιέγραφε. Σε έναν από τους μεγάλους περιπάτους τους στο χωριό και στα χωράφια συνάντησαν τον «Γιώργο». «Ηταν δεμένος σε ένα δέντρο.Φαινόταν καταπονημένος,πολύ αδύνατος και το τρίχωμα πρόδιδε γηρατειά.Στις απορίες μας προς τον ιδιοκτήτη που εμφανίστηκε ύστερα από λίγο “γιατί ο γάιδαρος ήταν σε αυτή την κατάσταση”εκείνος απάντησε ότι, αν θέλαμε,μπορούσαμε να τον αγοράσουμε». Πολύ γρήγορα το ζεύγος των Σκωτσέζων θα διαπίστωνε ότι η παραπάνω εικόνα συνιστούσε μια διαδεδομένη πρακτική εξόντωσης των γέρικων και πλέον «άχρηστων» ζώων. «Τα έδεναν από το κεφάλι και τα μπροστινά πόδια σε έναν κορμό και τα άφηναν να πεθάνουν από ασιτία και εξάντληση κάτω από τον καυτό ήλιο. Αλλοτε τα τραυμάτιζαν, ακόμη και με τσεκούρι, σπάζοντάς τους τα μπροστινά άκρα για να μην μπορούν να κινηθούν και να αφήσουν την τελευταία τους πνοή από τα τραύματα». Ο Αλιστερ βέβαια επιμένει ότι «οι παραπάνω πρακτικές σε καμία περίπτωση δεν χαρακτηρίζουν τους Κρητικούς ή τους Ελληνες στο σύνολό τους.Είναι όμως θλιβερές καταστάσεις που έχουμε δει με τα μάτια μας».

www.walkwithdonkeys.com.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=365770&dt=09/11/2010#ixzz14pKDb6dr

Αποσυνδεδεμένος bozonio

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 09:09:13 πμ »
Foxy επειδή έχω μεγαλώσει στην Αθήνα δεν ήξερα αυτές τις πρακτικές. Ωστόσο πέρισυ το καλοκαίρι ήμουν για διακοπές στην Κρήτη. Κάποια στιγμή, στα Χανιά ακούω μια συζήτηση απο τη διπλανή παρέα που αφορούσε ενα γαιδουράκι που κάποιοι είχαν κάψει ζωντανό cryingbig. Τι χειρότερο ήταν ότι ένας νεαρός από την παρέα υπερασπιζόταν την πράξη (μπορεί οι δράστες να ήταν και συγγενείς του, δεν κατάλαβα) επειδή ήταν γέρικο και η ευθανασία κοστίζει!  shock Μετά 2 φίλες μου που είναι από την Κρήτη μου ανέλυσαν και την τακτική να τα δένουν και να τα αφήνουν να πεθάνουν... Πραγματικά δε μπορώ να το καταλάβω αυτό ειδικά από ανθρώπους που έχουν ζήσει κοντά σε αυτά τα ζώα...

Αποσυνδεδεμένος natasawow

• Sr. Member
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 12:35:03 μμ »
Εγώ λέω μετά τη διαγραφή της Ασίας,να κάψουμε και όλη την Κρήτη(τους Κρητικούς,όχι τα ζωντανά τους)!Με τόσα που έχω ακούσει τελευταία έχω απογοητευτεί εντελώς!Βάρβαροι άνθρωποι,απολίτιστοι...Δεν ξαναπατάω το πόδι μου εκεί(μποικοτάζ μαζί με Ισπανία και Ασία)!

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact