χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: "Αλάτι" βοτάνων  (Αναγνώστηκε 2597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
"Αλάτι" βοτάνων
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 01:54:15 πμ »
Λοιπόν, δεν είναι καμμιά φοβερή συνταγή, αλλά είναι πολύ χρήσιμη!

Η βασική ιδέα είναι να φτιάξεις ένα μείγμα στο οποίο ο περισσότερος όγκος είναι από βότανα. Επειδή όμως είναι πολύ γευστικό, ουσιαστικά μειώνεις το αλάτι που βάζεις στο φαγητό όταν μαγειρεύεις.

Υλικά & εργαλεία:

Multi
2 κουταλιές γλυκού αλάτι
Μισό κουταλάκι από ό,τι αποξηραμένο σας αρέσει. Εγώ έβαλα τα εξής:

Μαϊντανό
Ρίγανη
Βασιλικό
Άνηθο
Θρούμπι
Θυμάρι
Ματζουράνα
Δενδρολίβανο
Δυόσμο (λιγότερο από μισό κουταλάκι)

Εκτέλεση
Τα χτυπάτε στο multi μέχρι να γίνουν σκόνη.

Προσοχή
1. Μην παρασυρθείτε με το multi και το διαλύσετε - ειδικά το δενδρολίβανο θέλει ώρα για να γίνει σκόνη. Χτυπάτε με διαλείμματα για να μην καει το μηχανάκι σας.
2. Αφήστε το λίγη ώρα πριν το ανοίξετε για να κατακαθήσει το μείγμα, γιατί αλλιώς θα δείτε τη σκόνη να δραπετεύει από το multi!

Χρήσεις
1. Στο μαγείρεμα, ένα κουταλάκι σούπας αντί για κύβο.

2. Ταιριάζει τέλεια πάνω σε ωμή αλάδωτη σαλάτα με πρασινάδες την οποία έχετε στεγνώσει στον στεγνωτήρα, για να τσιμπολογάς μπροστα στην TV (λέμε τώρα) χωρίς να λερώνεις τα χέρια σου.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
Απ: Αλάτι με βότανα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 08:56:28 πμ »

Και γω η τεμπέλα της παρέας, να σας πω, πως
       1.αγοράζω όλα τα αποξηραμμένα μυρωδικά και ακίνδυνα βότανα που υπάρχουν στο εμπόριο,
       2.κάνω σαλάτα με ψιλοκομμένα λαχανικά, συνήθως ντομάτα, μαρούλι, πιπεριές όλων των χρωμάτων, άνιθο και κρεμμυδάκι φρέσκο, κι αν έχω και πράσσο, μανιτάρια φρέσκα
       (που 3. σωτάρω σε λίγο νεράκι σιγοβράζοντας τα ώσπου να φτιάξω τη σαλάτα),
      κάπαρι, άντε και λίγο λάχανο ψιλοκομμένα όλα και αντράκλα και λίγο μαιντανό φρέσκο, και ψήνω ελαφρά να μη ξεραθούν πίτες ό,τι πίτες σας αρέσουν, για σουβλάκια,ή  τις άλλες που δεν τις έχουν σε ψυγείο, αν κι αυτό είναι ύποπτο , ή αραβικές, τις λαδώνω,
        4. ρίχνω στη σαλάτα λάδι και μείγμα από τα αποξηραμμένα ακίνδυνα βότανα και μυρωδικά που μ' αρέσουν, μαιντανό, άνιθο, δυόσμο, βασιλικό, θυμάρι, βαλσαμόχορτο, λουίζα, μέχρι και πάπρικα, και σκόνη σκόρδου,  :D :D
ό,τι μου κατέβει πως είναι υγιεινό και πάει με τις γεύσεις, αυτοσχεδιάστε.......και κουκουνάρι και ηλιόσπορο.....
         5. βάζω και τα μαλακωμένα μανιτάρια και παίρνω κουταλιές και ρίχνω πάνω στις ζεστές πίτες, μμμμμ, τρελένομαι......

aliena

• Επισκέπτης
"Αλάτι" βοτάνων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 01:30:13 πμ »
"Αλάτι" βοτάνων
(αντιγράφω από συνταγή του νηστειοθεραπευτή Ι. Παπαγιανόπουλου)

Αναμιγνύουμε τα βότανα  στην αδρή τους μορφή και τα αλέθουμε λίγο προ του γεύματος, για να είναι φρεσκοαλεσμένα.
Αυτό το αλάτι περιέχει όλα τα ιχνοστοιχεία, όλες τις βιταμίνες (εκτός από Β12, C), όλα τα ακόρεστα λιπαρά οξέα και όλα τα αμινοξέα. Επίσης έχει αντιμικροβιακές και αντιμυκητιασικές ιδιότητες και βοηθά στη ρύθμιση της χλωρίδας του εντέρου.

50γρ κορίανδρο (5 κουτ. σούπας)

10γρ μαραθόσπορο (1 κουτ. σούπας)

10γρ σουσάμι (1 κουτ. σούπας)

10γρ λιναρόσπορο (1 κουτ. σούπας)

50γρ σιναπόσπορο κίτρινο (3 κουτ. σούπας)

10γρ ρίγανη (3 κουτ. σούπας)

10γρ θρούμπη (3 κουτ. σούπας)

10γρ θυμάρι (3 κουτ. σούπας)

5γρ δεντρολίβανο (1 κουτ. σούπας)

10γρ άνιθο (3 κουτ. σούπας)

10γρ δυόσμο (3 κουτ. σούπας)

10γρ πιπέρι μαύρο (1 κουτ. σούπας)

λέει και 100γρ αλάτι (4κουτ.σούπας)στη συνταγή, αλλά εγώ δεν το βάζω στο μίγμα και προτιμώ να το προσθέτω μετά όπου χρειάζεται.

επίσης βάζω και κάρδαμο (όπου έχω δει σε άλλη συνταγή για μίγμα) κι έχω υπολογίσει την αναλογία σε 1/2 κουτ. σούπας. Οπότε υποθέτω ότι θα έχει και βιταμίνη C, έχω την εντύπωση ότι το κάρδαμο έχει.

Επίσης με βάση αυτό φτιάχνω και ένα "γλυκό μίγμα", το οποίο είναι ωραίο για γλυκά, για τσάι, και το βάζω και στο κουάκερ. Κρατάω τα "γλυκα" βότανα από το παραπάνω μίγμα, δηλαδή μάραθο, σουσάμι, λινάρι, δεντρολίβανο, κάρδαμο και δυόσμο και προσθέτω επιπλέον κρόκο(σαφράν) και πιπερόριζα. Είναι πολύ νόστιμο και αρωματικό.

Αυτοσχεδιάζω και λίγο στις αναλογίες. Αν και θέλει λίγο προσοχή, γιατί κάποια από τα βότανα γίνονται τοξικά σε μεγάλες ποσότητες. Εκτός από τον κρόκο που είναι γνωστό ότι είναι πολύ τοξικός σε μεγάλες ποσότητες, αυτό ισχύει και για το δεντρολίβανο, αλλά και ο κορίανδρος δε θέλει πολλές υπερβολές- γενικά να προσέχουμε λίγο στις ποσότητες στα βότανα.

Αποσυνδεδεμένος MKO Psychanimal

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
  • Γίνε Χορτοφάγος τώρα, Σώσε ένα ζώο φάρμας
    • Psychanimal
Απ: "Αλάτι" βοτάνων
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 03:21:14 πμ »
Ποια ειναι η " αδρή τους μορφή"?
Πολύ ωραια η συνταγη θα την βαλω και στο ωμοφαικό φόρουμ.
Πληροφοριακά υπαρχει και αλάτι βοτανων στα βιολογικά καταστήματα, εγω βεβαια προτιμώ το ακατεργαστο θαλασσινο..
Veganimal : To  blog του Χορτοφάγου
http://psychanimalvegan.blogspot.gr

Ευκαιρία Ζωής για τα Ζώα Φάρμας
http://lifechanceforfarmanimals.blogspot.gr/

Ψυχολόγοι  Υπερ της Προστασίας Ζώων www.psychanimal.org
ΓατοΟμάδα Θεσσαλονίκης www.thessalonikicatgroup.org

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2008, 03:40:36 πμ »
...και σκεφτόμουν κι εγώ να το βάλω και στα δύο φόρουμ....!! ::) Ίσως επειδή δεν είμαι ωμοφάγος να μην έχω τόσο θάρρος ακόμα να βάλω κάτι εκεί... Αναφέρω και το κουάκερ, το οποίο το βράζω οπότε...
Το "αδρή μορφή" από ότι καταλαβαίνω, εννοεί ότι τα ανακατεύουμε πρώτα ως έχουν (οι σπόροι κλπ) και μετά τα αλέθουμε όλα μαζί, αυτονόητο βέβαια, χμ... ίσως το βάζει για να δείξει ότι οι ποσότητες δεν αναφέρονται στα αλεσμένα, ή για να φτιάξεις το μίγμα μία φορά και να αλέθεις κάθε φορά όσο είναι να χρησιμοποιήσεις για να είναι φρεσκοαλεσμένο. Προσωπικά δεν αλέθω συνέχεια, έχω ένα βάζο με το μίγμα στην "αδρή μορφή" που λέει κι ο Παπαγιανόπουλος ;D, και ένα πολύ μικρό βαζάκι με το αλεσμένο, που κρατάει κανά μήνα (το αλμυρό, γιατί το γλυκό το καταναλώνω πολύ πιο γρήγορα)

Αποσυνδεδεμένος Μαρία

• New Kid in The Block
  • **
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Φυσικά Προϊόντα & Καλλυντικά φτιαγμένα απο τα χεράκια σας
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 08:29:31 μμ »
είναι κατι σαν αρωματισμένο αλάτι?

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 09:33:37 μμ »
δηλαδή ο συνδυασμός αυτών των βοτάνων σε αυτές τις δοσολογίες δίνουν γεύση αλατιού??? (χωρίς να χρειάζεται προσθήκη αλατιού?)
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 11:05:29 μμ »
όχι δεν έχει γεύση αλατιού... Είναι ένα μείγμα βοτάνων. Εγώ το βάζω σε σως (πχ. αβοκάντο), σε σάλτσες, στα περισσότερα φαγητά που φτιάχνω το προσθέτω (σε σάλτσα ντομάτας που έφτιαξα σε πλευρώτους ήταν φανταστικό) σε αβοκάντο με λεμόνι, ή σκέτο σε παξιμάδι με λάδι . Δεν αντικαθιστά όμως το αλάτι, οπότε βάζω αλάτι όπου χρειάζεται επιπλέον. Είχα βρει στα βιολογικά υποκατάστατο αλατιού, περιείχε κάλιο αν θυμάμαι, σκόρδο, κρεμμύδι και διάφορα βότανα.

είναι κατι σαν αρωματισμένο αλάτι?

ναι -αν του προσθέσεις φυσικά και το αλάτι- είναι αλάτι αρωματισμένο με βότανα. Βασικά από ότι γράφει ο νηστειοθεραπευτής περιέχει όλα αυτά τα στοιχεία, και αυτά τα βότανα γενικά βοηθάνε την πέψη. (Σε αποτοξίνωση που έκανα και έτρωγα ελάχιστα το χρησιμοποιούσα με παξιμάδι και λάδι)

Αποσυνδεδεμένος MKO Psychanimal

• PSYCHANIMAL
  • Addicted
  • Γίνε Χορτοφάγος τώρα, Σώσε ένα ζώο φάρμας
    • Psychanimal
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 07, 2008, 11:54:23 μμ »
Εχει οντως διαφορετική γευση απο το σκέτο αλάτι. Δεν ηξερα οτι γραφτηκες και στο άλλο. Φυσικα και να το βαλεις κανεις δεν ειναι 100% ωμοφαγος εκει μην σε πιανουν οι ντροπές :D
Veganimal : To  blog του Χορτοφάγου
http://psychanimalvegan.blogspot.gr

Ευκαιρία Ζωής για τα Ζώα Φάρμας
http://lifechanceforfarmanimals.blogspot.gr/

Ψυχολόγοι  Υπερ της Προστασίας Ζώων www.psychanimal.org
ΓατοΟμάδα Θεσσαλονίκης www.thessalonikicatgroup.org

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact