χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Σιδηροπενική αναιμία & χορτοφαγία  (Αναγνώστηκε 49836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antismoke

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Σιδηροπενική αναιμία & χορτοφαγία
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 08, 2008, 01:20:54 πμ »
Αααα! Δηλαδή αν κάνω μια εξέταση την ίδια μέρα σε 2 διαφορετικά εργαστήρια, το προσωπικό μου αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο αλλά οι τιμές αναφοράς θα είναι λίγο διαφορετικές;

To προσωπικό σου αποτέλεσμα, θα είναι ανάλογο με τις φυσιολογικές τιμές που δίνει το εργαστήριο, οπότε θα δοαφέρει λίγο.
π.χ. ένα τελείως χονδρικό παράδειγμα για να καταλάβεις.

Εργαστήριο Α) Φυσιολογικές τιμές φερριτίνης: 10 - 200 ng/ml

Δική σου τιμή: 11

Εργαστήριο Β) Τιμές φερριτίνης: 20 - 250ng/ml

Δική σου τιμή: 18

Σύμφωνα με το Β) εργαστήριο, η δεύτερη τιμή σου, είναι κάτω από τα φυσιολογικά όρια. Σύμφωνα όμως με το εργαστήριο Α) είναι μέσα στα κατώτερα φυσιολογικά όρια.

Η πρώτη τιμή σου πάλι είναι στο όριο του εργαστηρίου Α), αλλά πολύ χαμηλή σε σχέση με το εργαστήριο Β).

Οι τιμές είναι ανάλογα με τι φυσιολογικές δίνουν τα εργαστήρια. Στην περίπτωσή μας το βασικό είναι ότι και οι 2 τιμές είναι χαμηλές και πρέπει να τις ανεβάσουμε και όχι να ψάχνουμε αν ξεφεύγει η μία από την άλλη 2-3 ng/ml.

Αποσυνδεδεμένος pella

• Sr. Member
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 08, 2008, 11:00:05 μμ »
Ευχαριστώ πολύ antismoke.
Γιατρός είσαι;

Επειδή θα κάνω εξετάσεις είπα να ξεθάψω απο την αποθήκη και ότι παλιές είχα για να κάνω σύγκριση.
Δεν είχα παρατηρήσει ποτέ οτι οι Φ.Τ. είναι διαφορετικές και με "έπιασε" η περιέργεια.
Φυλάξου από λογική κι επιστήμη,των πιο τρανών όπλων του ανθρώπου την ανίερη συμμαχία,θ'ἀφήσεις να σε παρασύρουν με εκτυφλωτικές μαγγανίες,σε κβαντικά πεδία
Καίσλ

• Sr. Member
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 01, 2008, 11:23:12 μμ »
 Δυστυχώς επανέλαβα μετά από 3μηνο τις εξετάσεις ( ήταν καλές ακόμη τότε) και είδα ότι ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει κατά 3 μονάδες!  :o
 Έχψ σταματήσει όμως να πίνω χυμό από παντζάρι. Πολύ φοβάμαι ότι την ίδια κατιούσα θα έχουν πάρει και η φερριτίνη και η Β12 και Φολικό οξύ...
Και παρ' όλο που πρόσεχα πολύ αυτή στο τι τρώω και τι συνδιασμούς κάνω.  :-\
Τι να πω...μπορεί να μην είναι όλοι οι οργανισμοί για χορτοφαγική διατροφή...και δεν μπορώ πλέον να φάω κρέας...το εμπέδωσα πλέον ότι είναι ένα ζωάκι και... :-X

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 02, 2008, 11:29:01 πμ »
Antismoke όλοι οι οργανισμοί είναι για χορτοφαγική διατροφή αρκεί να την κάνουν σωστά (και δεν το λέω εγώ, το λένε οι γιατροί και οι αρμόδιες οργανώσεις επιστημόνων). Μήπως ήρθε η ώρα να γίνεις βίγκαν;  ;) >:D Η ζωική πρωτεϊνη του γάλακτος και των αυγών μπλοκάρουν τον οργανισμό και δεν σε αφήνουν να απορροφήσεις όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεσαι από τις τροφές που παίρνεις. . .  :-\

Καλά θα κάνεις ωστόσο να κάνεις εξετάσεις και για Β12, για να είσαι και σίγουρη.

Πάντως η λύση αν πέσει ο αιματοκρίτης σου δεν είναι να γυρίσεις στο κρέας αλλά
να φροντίσεις να τρως σωστά και αν χρειαστεί να πάρεις κάποια συμπληρώματα (φυτικά πάντα).

Θα περιμένουμε νέα!
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος pella

• Sr. Member
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 02, 2008, 01:35:10 μμ »
Αφού έκανες που έκανες εξετάσεις γιατί δεν τις έκανες όλες να ξέρεις ακριβώς τι γίνεται; Μην τα αφήνεις έτσι αυτά. Να κάνεις και τις υπόλοιπες.

Ναι φοξυ για τα γαλακτοκομικά ξέρω οτι ακόμα και στους κρεατοφάγους που έχουν σιδηροπενική συστήνεται να αποφεύγουν την κατανάλωση τους μαζί με τις τροφές που περιέχουν σίδηρο γιατί δυσκολεύει την απορρόφηση του.

Στις περισσότερες αναφορές όμως λένε συγκεκριμένα το ασβέστιο είναι που δυσκολεύει την απορροφηση του σιδήρου.  Τι γίνεται όμως με τις φυτικές τροφές που περιέχουν σίδηρο και ασβέστιο ταυτόχρονα;

Φυλάξου από λογική κι επιστήμη,των πιο τρανών όπλων του ανθρώπου την ανίερη συμμαχία,θ'ἀφήσεις να σε παρασύρουν με εκτυφλωτικές μαγγανίες,σε κβαντικά πεδία
Καίσλ

Αποσυνδεδεμένος psyhunterson

• Addicted
  • human mind is a parachute.It works when it is open
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 02, 2008, 01:50:55 μμ »
είναι οι πλέον συμβατές και δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα. Ο οργανισμός απ'αυτές παίρνει ό,τι και όσο χρειάζεται να πάρει
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ...     Άλμπερτ Αϊνστάϊν

• Sr. Member
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 02, 2008, 05:31:08 μμ »
Αφού έκανες που έκανες εξετάσεις γιατί δεν τις έκανες όλες να ξέρεις ακριβώς τι γίνεται; Μην τα αφήνεις έτσι αυτά. Να κάνεις και τις υπόλοιπες.

Ναι φοξυ για τα γαλακτοκομικά ξέρω οτι ακόμα και στους κρεατοφάγους που έχουν σιδηροπενική συστήνεται να αποφεύγουν την κατανάλωση τους μαζί με τις τροφές που περιέχουν σίδηρο γιατί δυσκολεύει την απορρόφηση του.

Στις περισσότερες αναφορές όμως λένε συγκεκριμένα το ασβέστιο είναι που δυσκολεύει την απορροφηση του σιδήρου.  Τι γίνεται όμως με τις φυτικές τροφές που περιέχουν σίδηρο και ασβέστιο ταυτόχρονα;

Τις έκανα μαζί. Απλά ο γενική αίματος βγαίνει πάντα πιο νωρίς. Και αφήνω πάντα να περάσει τουλάχιστον ένα 2-3ωρο μεταξύ της λήψης ασβεστίου και σιδήρου.
Και όταν οι τροφές περιέχουν και τα 2 συστατικά, απλά κοιτάω να φάω κάτι παραπάνω που να έχει σίδηρο, γιατί έλλειψη αυτού μπορεί να γίνει γρήγορα, ενώ με το ασβέστιο σπάνια.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 03, 2008, 02:14:59 πμ »
Antismoke όλοι οι οργανισμοί είναι για χορτοφαγική διατροφή αρκεί να την κάνουν σωστά (και δεν το λέω εγώ, το λένε οι γιατροί και οι αρμόδιες οργανώσεις επιστημόνων). Μήπως ήρθε η ώρα να γίνεις βίγκαν;  ;) >:D Η ζωική πρωτεϊνη του γάλακτος και των αυγών μπλοκάρουν τον οργανισμό και δεν σε αφήνουν να απορροφήσεις όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεσαι από τις τροφές που παίρνεις. . .  :-\

Καλά θα κάνεις ωστόσο να κάνεις εξετάσεις και για Β12, για να είσαι και σίγουρη.

Πάντως η λύση αν πέσει ο αιματοκρίτης σου δεν είναι να γυρίσεις στο κρέας αλλά
να φροντίσεις να τρως σωστά και αν χρειαστεί να πάρεις κάποια συμπληρώματα (φυτικά πάντα).

Θα περιμένουμε νέα!
      Πάρα πολύ σωστά! ξέρω δεκάδες κρεοφάγους αναιμικούς, για ρωτήστε το Vasilis με 48 τι κάνει..
μη τρελαίνεστε, δισεκατομμύρια κόσμος δε τρώει κρέας στον πλανήτη κι οταν δεν είναι από λιμό, αλλά από διατροφικές συνήθειες, ζουν και βασιλεύουν οι άνθρωποι, οι υπόλοιποι στη Δύση πληρώνουμε τις αμαρτίες μας, κουλάρετε... ;)

• Sr. Member
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 04, 2008, 05:31:22 μμ »
 Δεν ξέρω γιατί, αλλά και ο αιματοκρίτης μου έπεσε 3 μονάδες και το φυλλικό οξύ είναι στα κατώτερα φυσιολογικά όρια και η Β12 από τα ανώτερα φυσιολογικά που ήταν, πήγε στις μέσες φυσιολογικές τιμές. Μόνο η φερριτίνη είναι στα ίδια επίπεδα, αλλά αργούν να αδειάσουν οι αποθήκες έτσι κι αλλιώς...Παίρνει εώς και ένα χρόνο μια τέτοια διαδικασία.
 Και όχι μόνο έτρωγα σωστά, αλλά πρόσεχα όσο τίποτα άλλο τους συνδιασμούς, ακριβώς για να αποδείξω στον εαυτό μου, ότι μπορώ και χωρίς κρέας.
 Και σουσάμι αντί για γάλα έτρωγα ( μόνο 2 φορές την εβδομάδα γάλα βιολογικό) και πετιμέζι και ταχίνι και φρούτα πολλά και λαχανικά και ολικής όλα τα προιόντα και ξηρούς καρπούς, και...και...και...
 Ας μου εξηγήσει κάποιος ( και να με πείσει), τι έκανα λάθος και θα ξαναπροσπαθήσω. Και μη μου πείτε για φυτικά σκευάσματα! Αν είναι να ζω με κάψουλες...άστο καλύτερα. Μιλάω για τροφές αγνές, όχι βιομηχανοποιημένες.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 04, 2008, 05:53:36 μμ »
Antismoke, για να σου πω την άποψή μου για το τι έτρωγες, θα πρέπει να ποστάρεις τι έτρωγες κάθε μέρα - δοκίμασε να ποστάρεις τα γεύματά σου για 1-2 μέρες. Με το να λες ότι έτρωγες φρούτα ή ότι έτρωγες πετιμέζι, δε γίνεται δουλειά.

Επίσης, πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχουν τροφές που δυσχεραίνουν την απορρόφηση σιδήρου και καλό είναι να καταναλώνονται εκτός γευμάτων. Αυτές οι τροφές περιλαμβάνουν τον καφέ, το κακάο και το τσάι.

Για τη Β12, παίρνεις κάποιο συμπλήρωμα ή καταναλώνεις εμπλουτισμένα προϊόντα; Το γάλα δεν είναι αρκετά καλή πήγή Β12.
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

• Sr. Member
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 04, 2008, 06:44:13 μμ »

Επίσης, πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχουν τροφές που δυσχεραίνουν την απορρόφηση σιδήρου και καλό είναι να καταναλώνονται εκτός γευμάτων.

Συγνώμη, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω ( εξάλλου το έχω ξαναγράψει πολλές φορές για το τι δεν επιτρέπει την απορρόφηση του σιδήρου) , αλλά η δουλειά μου έχει να κάνει με τον τομέα αυτόν και γνωρίζω καλύτερα από κάθε άλλον, το συγκεκριμένο θέμα.

Οπότε δεν τίθεται καν θέμα λάθους συνδιασμού.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 04, 2008, 06:51:28 μμ »
Εξακολουθώ να μην μπορώ να σε βοηθήσω, μιας και δεν ξέρω ποιο είναι το διατροφικό σου πλάνο. 
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

• Sr. Member
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 04, 2008, 09:09:39 μμ »
 Μα απλά τα γεγονότα έγραψα. Δεν ζητώ βοήθεια.  Ευχαριστώ πάντως. Εξάλλου οι σπουδές μου με καλύπτουν για να ξέρω τι πρέπει να κάνω στη διατροφή μου, ώστε να μην διαταραχτεί η ισορροπία ενός οργανισμού.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 05, 2008, 01:32:19 πμ »
Αντισμοκιν, μόνο πως και η αδελφή μου που τρώει κρέας,( όπως κι άλλοι που ξέρω), πάλι χάπια σιδήρου παίρνει κι η φεριτίνη της αδειάζει συνεχώς, μπορώ να σου πω, και πως η δική μου φεριτίνη με 15 χρόνια χορτοφαγίας, είναι μια χαρά και μην ακούς κούκλα μου πως αδειάζει σ' ένα χρόνο...
όσο για το σίδηρο, εξαρτάται από το τι βλακείες κάνω την εποχή των εξετάσεων, ανεβοκατεβαίνει δηλαδή...φέτος που ξέσκιζα τους καφέδες με έστειλαν για εξετάσεις μεσσογειακής αναιμίας,  ;D ;D
ούτε που πήγα, δε θα τεκνοποιήσω πια, κι ούτε φοβάμαι, νοιώθω καλά και λένε πως οι υποτασικοί κι οι αναιμικοί ζουν περισσότερο, άσχετα, αν κανένας γιατρός δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να το πει..
Πλακώσου τον Αύγουστο στο κόκκινο σταφύλι, όπως ο ψυχ, και το χειμώνα στη μαύρη σταφίδα, μας είχε πει πως είδε αποτέλεσμα..επίσης τα μαύρα φασόλια τα δοκίμασες? όλο σίδηρο...

Θα πω ακόμη κάτι κοινότυπο, πως η ελευθερία, αρετή και τόλμη θέλει  :D :D, κι είναι ελευθερία να πηγαίνεις κόντρα στη λαίλαπα των συμφερόντων που παραπληροφορούν συνεχώς από παντού..με γνώση και πειθαρχία, δε λέω να πας κόντρα στον εαυτό σου... δεν τα ξέρουμε όλα όπως νομίζουμε..

Μου έλεγε λοιπόν φίλος που δουλεύει σε αλυσίδα Σούπερ Μάρκετ πως όταν τα ΜΜΕ τους στέλνουν προσφορές με πακέτα διαφημίσεων, υπογραμμίζουν πως θα τους προφυλλάσσουν από κακές φήμες, ή σκάνδαλα!

Κι άλλη φίλη που πήγε τον άντρα της σε νοσοκομείο με καρκίνο του μαστού (!), άκουγε συνέχεια γιατρούς να λένε πως έχει αυξηθεί στους άνδρες 40% ως αποτέλεσμα της κοτοφαγίας συμπεραίνουν, έχουμε ακούσει κάτι γι αυτό από κάπου?

Κι οι γιατροί του Ωνάσειου κι ο Κρεμαστινός, πήγαν στην εκδήλωση της CRETA-FARM για την ωφελιμότητα των αλλαντικών, με το πρόσχημα πως βάζουν αγνό, παρθένο ελαιόλαδο,  :P

δε θέλω να σε στενοχωρήσω, μην έχεις όμως τόση εμπιστοσύνη σε ό,τι σου μάθανε, δεν επαληθεύονται πάντα, γι αυτό, ερευνάτε τας  άλλας "γραφάς"! ;)

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 05, 2008, 02:11:53 πμ »
Μα απλά τα γεγονότα έγραψα. Δεν ζητώ βοήθεια.  Ευχαριστώ πάντως. Εξάλλου οι σπουδές μου με καλύπτουν για να ξέρω τι πρέπει να κάνω στη διατροφή μου, ώστε να μην διαταραχτεί η ισορροπία ενός οργανισμού.

Να με συγχωρείς τότε. Ερμήνευσα το παρακάτω ως πρόσκληση για συμβουλές:

Ας μου εξηγήσει κάποιος ( και να με πείσει), τι έκανα λάθος και θα ξαναπροσπαθήσω. Και μη μου πείτε για φυτικά σκευάσματα! Αν είναι να ζω με κάψουλες...άστο καλύτερα. Μιλάω για τροφές αγνές, όχι βιομηχανοποιημένες.

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής