χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Σιδηροπενική αναιμία & χορτοφαγία  (Αναγνώστηκε 60466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ντίνα

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vegan Body... Hippy Mind...
    • My blog page on tumblr
Απ: Σιδηροπενική αναιμία & χορτοφαγία
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 12, 2011, 09:26:53 πμ »
Το πετιμέζι (Σοφία της φύσης) πάντως δεν αναγράφει για ασβέστιο dunno

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 12, 2011, 12:18:10 μμ »
Το πετιμέζι (Σοφία της φύσης) πάντως δεν αναγράφει για ασβέστιο dunno

Η συσκευσίες των προϊόντων τείνουν να είναι επιλεκτικές ως προς τις διατροφικές πληροφορίες, ειδικά όσον αφορά τα μικροσυστατικά. Επειδή κάτι δεν αναγράφεται, δε σημαίνει ότι δεν είναι εκεί.  :)
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Ντίνα

• Θαμώνας
  • Vegan Body... Hippy Mind...
    • My blog page on tumblr
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 12, 2011, 12:30:00 μμ »
Οι συσκευσίες των προϊόντων τείνουν να είναι επιλεκτικές ως προς τις διατροφικές πληροφορίες, ειδικά όσον αφορά τα μικροσυστατικά. Επειδή κάτι δεν αναγράφεται, δε σημαίνει ότι δεν είναι εκεί.

Βρε αυτά υποψιάζομαι κάθε φορά, αλλά δε μένει ποτέ ως υποψία το πράγμα... ;)
αχ sigh

Αποσυνδεδεμένος Christinasoso

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:45:06 μμ »
Eυχαριστώ πολύ! Προσπαθώ να έχω ποικιλία στη διατροφή μου τρώω δημητριακά (και εμπλουτισμένα) και φρούτα - λαχανικά, όσπρια, αποξηραμένα φρούτα κ.α. Ανησυχώ λίγο για το σίδηρο, γι' αυτό ανέφερα τα όσπρια, ως ένα τρόφιμο το οποίο απ' όσο διάβασα σε βιβλία διατροφής, αν κατάλαβα καλά, περιέχει αρκετό σίδηρο σε μία ποσότητα (200gr) (όσο σχεδόν χρειαζόμαστε την ημέρα) που καταναλώνεται πολύ εύκολα σε ένα γεύμα. Σκεφτόμουν να δοκιμάσω και πετιμέζι γιατί όχι και θα προσπαθήσω να κάνω και τους χυμούς από λαχανικά! Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές :))!

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 12, 2011, 02:59:07 μμ »
Συγνώμη, όταν ανέφερα τα όσπρια, εννοούσα συγκεκριμένα τις φακές, ξέχασα να το γράψω  :)!

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 15, 2011, 02:29:04 πμ »
Christinasoso, χρειάζεσαι 14-20mg σιδήρου την ημέρα.

πράγματι, 200 γρ ξηρές φακές δίνουν 15mg
http://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4337/2

αλλά είναι κομμάτι δύσκολο να φας σχεδόν μισό πακέτο φακές σε μια μέρα. υπάρχουν όμως και άλλα τρόφιμα που δίνουν σίδηρο, όπως τα φυστίκια, τα αποξηραμένα βερίκοκα, δες τη σχετική σελίδα στη σελιδα της vegansociety.co.uk
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 22, 2011, 05:42:28 μμ »

αλλά είναι κομμάτι δύσκολο να φας σχεδόν μισό πακέτο φακές σε μια μέρα.

Δε με έχεις δει να τρώω, φαίνεται. Ειδικά αν πρόκειται για vegan shepherd's pie ή bean loaf.  :P

nanana
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Χλόη

• Addicted
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 22, 2011, 06:15:18 μμ »

αλλά είναι κομμάτι δύσκολο να φας σχεδόν μισό πακέτο φακές σε μια μέρα.

Δε με έχεις δει να τρώω, φαίνεται. Ειδικά αν πρόκειται για vegan shepherd's pie ή bean loaf.  :P

nanana
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ!  Καλά και σκέτες φακές μπορεί να φάω μια κατσαρόλα, αλλά άμα είναι κεφτεδάκια η μπιφτέκια τρώω άνετα ολόκληρο το πακέτο! :D :D

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 22, 2011, 06:40:12 μμ »
Καλά και σκέτες φακές μπορεί να φάω μια κατσαρόλα, αλλά άμα είναι κεφτεδάκια η μπιφτέκια τρώω άνετα ολόκληρο το πακέτο! :D :D

yep  :P

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 22, 2011, 07:09:35 μμ »
Νόμιζα 200 gr βρασμένες φακιές, όχι ξηρές! Ευχαριστώ για το link Δεινομάχη!

Αποσυνδεδεμένος Animal Liberation FronT

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 18, 2013, 02:10:33 μμ »
Το θέμα λέει στην αρχή για τον χυμό ribena. Επειδή σκεφτόμουν να αρχίσω να πίνω και εγώ, έχει σίγουρα περιεκτικότιτα σε σίδηρο;;

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 19, 2013, 12:06:13 πμ »
Το θέμα λέει στην αρχή για τον χυμό ribena. Επειδή σκεφτόμουν να αρχίσω να πίνω και εγώ, έχει σίγουρα περιεκτικότιτα σε σίδηρο;;

Αντί να πίνεις έτοιμους χυμούς, γιατί δεν αρχίζεις να συμπεριλαμβάνεις φραγκοστάφυλα, την καθαρή πρώτη ύλη, στην καθημερινή σου διατροφή; Μπορείς να βρεις κατεψυγμένα (έτσι διατηρούν ανέπαφα τα θρεπτικά τους συστατικά) και να τα τρως μέσα σε smoothie ή με άλλους τρόπους, αποφεύγοντας συσκευασμένους χυμούς με τα συντηρητικά τους και το φτωχό διατροφικό προφίλ. Τα φραγκοστάφυλα είναι όντως πολύ πλούσια σε σίδηρο, δες εδώ: http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1878/2

Πάντως, αν θέλεις να περιλάβεις νέες πηγές σιδήρου στη διατροφή σου, μην επαφίεσαι μόνο σε ένα τρόφιμο - προτίμησε την ποικιλία! Υπάρχουν τόσες πολλές φυτικές πηγές σιδήρου, πολλές από τις οποίες προσπερνούμε, π.χ. μαϊντανός, φασόλια, σουσάμι, κλπ. Καλό είναι να έχουμε τροφές πλούσιες σε σίδηρο σε κάθε μας γεύμα και όχι μόνο να πίνουμε ένα συσκευασμένο χυμό.

Αν φυσικά θέλεις οπωσδήποτε να πίνεις ribena, τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να απαντήσεις στην ερώτησή σου είναι κοιτάξεις τις πληροφορίες που αναφέρονται στη συσκευσία ή/και να επικοινωνήσεις με την εταιρεία.

Αποσυνδεδεμένος Animal Liberation FronT

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 01, 2013, 11:12:32 μμ »

Αντί να πίνεις έτοιμους χυμούς, γιατί δεν αρχίζεις να συμπεριλαμβάνεις φραγκοστάφυλα, την καθαρή πρώτη ύλη, στην καθημερινή σου διατροφή; Μπορείς να βρεις κατεψυγμένα (έτσι διατηρούν ανέπαφα τα θρεπτικά τους συστατικά) και να τα τρως μέσα σε smoothie ή με άλλους τρόπους, αποφεύγοντας συσκευασμένους χυμούς με τα συντηρητικά τους και το φτωχό διατροφικό προφίλ. Τα φραγκοστάφυλα είναι όντως πολύ πλούσια σε σίδηρο, δες εδώ: http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1878/2

Πάντως, αν θέλεις να περιλάβεις νέες πηγές σιδήρου στη διατροφή σου, μην επαφίεσαι μόνο σε ένα τρόφιμο - προτίμησε την ποικιλία! Υπάρχουν τόσες πολλές φυτικές πηγές σιδήρου, πολλές από τις οποίες προσπερνούμε, π.χ. μαϊντανός, φασόλια, σουσάμι, κλπ. Καλό είναι να έχουμε τροφές πλούσιες σε σίδηρο σε κάθε μας γεύμα και όχι μόνο να πίνουμε ένα συσκευασμένο χυμό.

Αν φυσικά θέλεις οπωσδήποτε να πίνεις ribena, τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να απαντήσεις στην ερώτησή σου είναι κοιτάξεις τις πληροφορίες που αναφέρονται στη συσκευσία ή/και να επικοινωνήσεις με την εταιρεία.

πολύ κατατοπιστική η δημοσίευση σου. σε ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 02, 2013, 02:56:25 πμ »
πολύ κατατοπιστική η δημοσίευση σου. σε ευχαριστώ πολύ.

Να 'σαι καλά.  :)

Αποσυνδεδεμένος Marthax

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 14, 2014, 10:46:57 πμ »
Καλημέρα σας! Δεν είμαι χορτοφάγος πολύ καιρό τα ζωικά τα έχω κόψει εδώ και 2 μήνες και προχτές πήρα τις ΄πρώτες εξετάσεις αίματος. Μου βρήκαν χαμηλά ερυθρά,αιμοσφαιρίνη και αιματοκρίτη. Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είχα ποτέ θέμα με το σίδηρο και τον αιματοκρίτη. Από την άλλη δεν θέλω με τίποτα να ακούσω ότι πρέπει να ξαναρχίσω το κρέας. Το έχω αποβάλλει και από τη διατροφή μου και  από το μυαλό μου. Ίσως δεν έκανα σωστούς συνδυασμούς τροφών τι να πω... Σας έχει τύχει και τι με συμβουλεύετε να κάνω για να πάρω τα πάνω μου;;; dunno

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής