χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Monachus Συμμάχους  (Αναγνώστηκε 1407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LiZaArD

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Χορτοφαγικές Συνταγές
Monachus Συμμάχους
« στις: Αύγουστος 21, 2007, 01:32:53 πμ »
Η Μεσογειακή φώκια είναι δείκτης υγείας του θαλάσσιου περιβάλλοντος και μέρος της πλούσιας βιοποικιλότητας της Ελλάδας..
Στα ελληνικά νερά φιλοξενείται ο μεγαλύτερος πληθυσμός της, που υπολογίζεται περίπου στα 250 με 300 άτομα.
 Όσο υπάρχει η Monachus monachus στα ελληνικά νερά, μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι οι θάλασσές μας είναι από τις πιο υγιείς και καθαρές στον κόσμο!

Ταυτότητα Μεσογειακής φώκιας
Η Monachus monachus είναι από τα μεγαλύτερα είδη φωκών στον κόσμο. Έχει μήκος γύρω στα 2,5 μέτρα και ζυγίζει περίπου 300 κιλά. Μπορεί να φτάσει σε ηλικία τα 45 χρόνια.
Το σχήμα του σώματος της είναι ατρακτοειδές έτσι ώστε να διευκολύνει την κίνηση της μέσα στο νερό και τα άκρα της έχουν σχήμα πτερυγίων. Στο κεφάλι της έχει μακριά μουστάκια που χρησιμεύουν ως αισθητήρια όργανα. Δεν έχει εξωτερικά αυτιά, αλλά μικρές ακουστικές οπές.
Το δέρμα της καλύπτεται από κοντό τρίχωμα μήκους μισού εκατοστού με πιο συνηθισμένα χρώματα το μαύρο, το σκούρο καφέ ή γκρίζο στη πλάτη ενώ στην κοιλιά το ανοικτό γκρίζο. Συχνά, έχει εμφανή σημάδια στο δέρμα της πλάτης της από γρατσουνιές και παλιές πληγές. Τα δύο τελευταία χαρακτηριστικά διευκολύνουν στην αναγνώριση των ατόμων ενός πληθυσμού.
Τα ενήλικα αρσενικά είναι λίγο πιο μεγάλα και βαριά από τα θηλυκά (αρσενικά: μήκος 2.4 μετρά, βάρος 315 κιλά; θηλυκά: μήκος 2.0 – 2.4 μέτρα, βάρος 300 κιλά).
Τα μικρά της Μεσογειακής φώκιας έχουν μήκος περίπου 1 μέτρο και ζυγίζουν γύρω στα 15 - 18 κιλά. Το δέρμα τους καλύπτεται από μακρύ τρίχωμα μήκους 1-1.5 εκατοστών, χρώματος σκούρου καφέ έως μαύρου. Στην κοιλιά υπάρχει μία άσπρη κηλίδα, της οποίας το σχήμα διαφέρει χαρακτηριστικά σε κάθε φώκια αλλά και μεταξύ των δύο φύλων. Το τρίχωμα αυτό αντικαθίσταται μετά από 6-8 εβδομάδες από το χαρακτηριστικό κοντό τρίχωμα των ενήλικων ζώων.

http://www.mom.gr/
Συνήθιζε δε να κυριαρχείς επάνω στα ακόλουθα. Στην κοιλιά και στον ύπνο, στη λαγνεία και στο θυμό. Ποτέ να μη κάνεις κάτι αισχρό, ούτε μαζί με άλλους, ούτε μοναχός.

Αποσυνδεδεμένος LiZaArD

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Χορτοφαγικές Συνταγές
Απ: Monachus Συμμάχους
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 21, 2007, 01:34:21 πμ »
Ας μη μένουμε άλλο θεατές!

Οι πολίτες σήμερα συνειδητοποιούν ολοένα και περισσότερο, την σημαντικότητα και της δικής τους συμβολής στην επίλυση των σύνθετων περιβαλλοντικών και κοινωνικών προβλημάτων.
Οι αργοί ρυθμοί ανταπόκρισης του κρατικού μηχανισμού, σε συνδυασμό με τους γοργούς ρυθμούς ανάπτυξης σε βάρος του περιβάλλοντος, έχουν οδηγήσει στην ανάγκη δημιουργίας ενός νέου κοινωνικού μοντέλου συμπεριφοράς, αυτό της Κοινωνίας των Πολιτών.
Η συμμετοχή των πολιτών σε μια Μη Κυβερνητική Οργάνωση (ΜΚΟ), αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους τρόπους υιοθέτησης του παραπάνω μοντέλου και εκφράζεται με ποικίλες μορφές.
Κάποιες από αυτές είναι η εθελοντική προσφορά και η οικονομική υποστήριξη της οργάνωσης. Και στις δυο περιπτώσεις οι πολίτες ξεπερνούν τα στενά ατομικά τους συμφέροντα και ενσωματώνονται στη δυναμική μιας ομάδας που έχει σαν στόχο την Βιώσιμη Ανάπτυξη, δηλαδή την “ανάπτυξη που ικανοποιεί τις ανάγκες των σύγχρονων γενεών χωρίς να θέτει σε κίνδυνο την ικανότητα των επόμενων γενεών να ικανοποιήσουν τις δικές τους ανάγκες” (Ηνωμένα Έθνη, Brundtland Report).
Το Ευρωβαρόμετρο του 2005, έδειξε ότι το 95% των Ελλήνων αναγνωρίζει ότι τα περιβαλλοντικά προβλήματα είναι εξίσου σημαντικά με τα οικονομικά και τα κοινωνικά, αλλά μόλις το 9% ανήκει στην κατηγορία που πιστεύει ότι η προσπάθειά του θα έχει αποτέλεσμα.
Παρόλα αυτά, εμείς είμαστε αιδιόδοξοι ότι η ατομική συμπεριφορά όλων μας σταδιακά θα αλλάξει. Αρκεί όλοι μαζί και ο καθένας χωριστά, να βάλουμε τα θεμέλια που θα μετατρέψουν την παθητική ενημέρωση σε δράση. Μόνο έτσι θα καταφέρουμε την επιθυμητή αλλαγή στη νοοτροπία μας. 
Συνήθιζε δε να κυριαρχείς επάνω στα ακόλουθα. Στην κοιλιά και στον ύπνο, στη λαγνεία και στο θυμό. Ποτέ να μη κάνεις κάτι αισχρό, ούτε μαζί με άλλους, ούτε μοναχός.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 22, 2007, 08:35:54 πμ »

Έγραψα τα στοιχεία μου LiZaA στην ιστοσελίδα τους και πήρα άμεση απάντηση, οπότε συστήθηκα σαν χορτοφάγος που νομίζει πως όλα τα ζώα πρέπει να τα προστατεύουμε κι όχι μόνο τα υπό εξαφάνιση (μη νομίζεις πως τους έκανα τη σπουδαία, ή σε στυλ παρατήρησης, αλλά ευχολογίου), και δεν μου ξανααπάντησαν.....

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 22, 2007, 11:40:01 πμ »
Σωστή, Ελένη.

Δεν μπορούν να δείχνουν επιλεκτικά το ενδιαφέρον τους στις φώκιες και όχι στα άλλα πλάσματα. Νομίζω πρέπει να κάνουμε και άλλες παρόμοιες κρούσεις σε παρομοιες οργανωσεις.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος xen(I)os

• Sr. Member
  • # Unbound #
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 22, 2007, 11:54:32 πμ »
Παράθεση
Παρόλα αυτά, εμείς είμαστε αιδιόδοξοι ότι η ατομική συμπεριφορά όλων μας σταδιακά θα αλλάξει. Αρκεί όλοι μαζί και ο καθένας χωριστά, να βάλουμε τα θεμέλια που θα μετατρέψουν την παθητική ενημέρωση σε δράση. Μόνο έτσι θα καταφέρουμε την επιθυμητή αλλαγή στη νοοτροπία μας.

Σόρυ, αλλά σε αυτό πολύ αμφιβάλλω. Δεν καταλαβαίνω το ακριβές νόημα της "εθελοντικής προσφοράς" και της "οικονομικής υποστήριξης", όταν απ' την άλλη πλευρά χτίζουμε οπουδήποτε μπορούμε να χτίσουμε, πάμε διακοπές και κολυμπάμε οπουδήποτε υπάρχει ακτή, βολτάρουμε με τα φουσκωτά μας σε όλα τα μήκη και πλάτη της θάλασσας. Πρόχειρα μπαλώματα όπως-όπως μου φαίνονται οι ΜΚΟ του είδους. Εδώ χρειάζεται πίεση στις Κ.Ο. προκειμένου να θεσπιστούν κανόνες συμβίωσης με τα υπόλοιπα πλάσματα, κάτι που φυσικά δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Το συμφέρον είναι υπεράνω οποιασδήποτε "αρχής" τόσο σε συλλογικό επίπεδο όσο και σε προσωπικό. Ποιός διατίθεται να περιορίσει τα "εξοχικά", τις εκδρομούλες και τις διακοπές, γιά παράδειγμα, προκειμένου να μην εισέρχεται στο ζωτικό χώρο άλλων ζώων;
Σόρυ και πάλι, νομίζω πως οι περισσότεροι είμαστε γιά τα μπάζα. Γιά να κάνουμε πραγματικά κάτι, τουλάχιστον εμείς "οι πολλοί" νομίζω πως πρέπει να διαλύσουμε τον "πολιτισμό" μας και να τον ξαναφτιάξουμε απ' την αρχή. Πιάσ' τ' αυγό και κούρεφ' το...
Everyday and every night
You can hear their cry
You can see their fright

Αποσυνδεδεμένος falafel punk

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2007, 12:07:34 μμ »
[ Γιά να κάνουμε πραγματικά κάτι, τουλάχιστον εμείς "οι πολλοί" νομίζω πως πρέπει να διαλύσουμε τον "πολιτισμό" μας και να τον ξαναφτιάξουμε απ' την αρχή.

ή να μην τον ξαναφτιαξουμε, καλλίτερα!
Chaos is not entropy, Chaos is not death, Chaos is not a commodity. Chaos is continual creation.
Chaos never died.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2007, 03:47:36 μμ »
Σωστή, Ελένη.

Δεν μπορούν να δείχνουν επιλεκτικά το ενδιαφέρον τους στις φώκιες και όχι στα άλλα πλάσματα. Νομίζω πρέπει να κάνουμε και άλλες παρόμοιες κρούσεις σε παρομοιες οργανωσεις.

Δεινομάχη, μέσα στα πλαίσια της προσωπικής εκστρατίας ενημέρωσης που κάνω, μη μπορώντας να κάνω τίποτ' άλλο σ' αυτόν τον σκληρό κόσμο, στην ημέρα του περιβάλλοντος, έστειλα σε όλες τις <<οικολογικές οργανώσεις>>, αλλά δεν πήρα απάντηση από πουθενά, με τεκμήρια δηλαδή, άρθρα από εδώ μέσα, και τηρήθηκε σιγή ιχθύος, τσούζει το θέμα μάλλον.... :'(             Μόνο σε κάτι επιστολές μου με προβληματισνούς περί υπερβολικής κρεοφαγίας,και έλλειψη ευαισθησίας απέναντι στα ζώα, μου απάντησαν η greenpeace και το Πελίτι συνεναιτικά με καλά λόγια...... :)

• Addicted
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2007, 08:13:31 μμ »
Ελένη μην απογοητεύεσαι. Χρειάζονται πολλές φωνές, ο καθένας ας στέλνει όπου μπορεί. Αλλα θα κανουμε και κατι οργανωμένο (για το στρατο θα προτεινα) από Σεπτέμβρη.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

ΕΛΕΝΗ

• Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 23, 2007, 04:40:58 πμ »

Πολύ ωραία, συμφωνώ κι έχω και μια άλλη ιδέα: Οι νέοι τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει πως έχουν συνήθεια να στέλνουν μηνύματα στα κινητά σε βίντεο, κυρίως αστεία, ανέκδοτα, κλπ. Οποιος ξέρει να φτιάξει τέτοια βιντεάκια που να δείχνουν την ανθρώπινη θηριωδία απέναντι στα ζώα, με την προτροπή, <<είναι άδικο, διάδωσέ το>>, μήπως, κάνοντας προώθηση ο καθένας μας στα κινητά που ξέρει, έκαναν μερικά τέτοια βιντεάκια τον γύρο της Ελλάδας;
     Είμαι πολύ αισιόδοξη;, δεν ξέρω...εγώ θα το επιχειρούσα, αλλά δεν κατέχω πώς μπορεί να γίνει βρε παιδιά, μήπως αρέσει η ιδέα σε κάπιον από σας που θέλει να το δοκιμάσει έχοντας κάποιες γνώσεις για το πώς γίνεται;

• Addicted
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 23, 2007, 01:13:21 μμ »
χρειαζόμαστε τους τεχνολογους της παρέας.
v3g4n τι λες?

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής