χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Tσουρέκι βεγγανοποιημένο  (Αναγνώστηκε 4347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Touloumbaki

• Sr. Member
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκέψου θετικά! Δράσε θετικά!
Tσουρέκι βεγγανοποιημένο
« στις: Απρίλιος 05, 2009, 03:23:52 μμ »
;D Σαν γνήσια Κωσταντινοπολίτισα που είμαι μου είναι αδύνατο να επιβιώσω χωρίς τσουρέκι!! Για να τα έχω όμως καλά και με τα ζωάκια έφτιαξα το τσουρέκι που μου είχε μάθει η μαμά μου χωρίς αυγά, και όπως με συμβούλευσαν έβαλα βούτυρο αμυγδάλου και γάλα αμυγδάλου. Αν και δεν αφράτεψε όπως θα αφράτευε με τα αύγά είχε γεμάτη γεύση!! Ιδού η συνταγή όπως την εφάρμοσα !  :D

Υλικά: 1 κιλό αλεύρι δυνατό,
100γρ. μαγιά,
Μισή κούπα χλιαρό νερό
2 κούπες ακατέργαστη ζάχαρη
Μισό κουτ. γλ. αλάτι
1 κουταλιά σούπας αλεσμένο μαχλέπι
1 κουταλιά σούπας μαστίχα αλεσμένη μαζί με το μαχλέπι και με λίγη ζάχαρη για να μην κολήσει, χτυπημένα και τα δύο μυρωδικά στο μούλτι ώσπου να γίνουνε σκόνη.
ξυσμα λεμονιού
1 κουταλιά σούπας σπορέλαιο
1 και λίγο ακόμα κούπα αμυγδαλοβούτυρο
Μισή κούπα ζεματιστό γάλα αμυγδάλου
τρία τέταρτα της κούπας βιτάμ λιωμένο

Μέθοδος:
Διαλύω τη μαγιά στο χλιαρό νερό και προσθέτω και μισή κούπα αλεύρι και αφήνω να φουσκώσει
Στην λεκάνη βάζω τη ζάχαρη το αλάτι, τα μυρωδικά αι το σπορέλαια. Ανακταεύω. Μετά βάζω το καυτό γάλα και ανακατεύω. Προσθέτω το βούτυρο αμυγδάλου και ανακατεύω με το χέρι μετά ρίχνω τη φουσκωμένη μαγιά και στο τέλος το αλεύρι λίγο-λίγο ώσπου να το πάρει όλο. Λιώνω το βούτυρο  βγάζω τον αφρό  του και το ρίχνω στη ζύμη διπλώνοντάς την κάθε φορά που το προσθέτω.
Εγώ όταν πλάθω τα τσουρέκια και τα ανοίγω βάζω μέσα τριμένη καρυδόψυχα ή φουντουκόψυχα ή έχω αναμίξει την ψύχα των ξηρών καρπών που ανέφερα με nucrema που δεν περιέχει γάλα και είναι πιο νερουλή, και την απλώνω στην ζύμη. Μετά κλείνω την ζύμη σχηματίζοντας  τσουρέκια κανονικά ή κουλουρίτσες και τα ψήνω στους 180 βαθμούς  σε προθερμασμένο φούρνο μέχρι να σκουρίνουν!! Αυτό το τελευταίο που είπα είναι δικό μου πρόσθετο....περί ορέξεως ουδείς λόγος!!! Ελπίζω να σας αρέσει για Πασχαλινό τσουρεκάκι!! Εγώ φέτος λέω να φτιάξω και να τολμήσω να τα προσφέρω και για το Πάσχα!!
Τα ζώα είναι οι φίλοι μου και όχι η τροφή μου
Αγαπάω τον πλανήτη μου, νοιάζομαι για την γή μου!!!

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
Απ: Tσουρέκι βεγγανοποιημένο
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 05, 2009, 04:59:36 μμ »
Σε ευχαριστούμε πολύ touloumbaki! θα το φτιάξω σύντομα!

υγ. οταν λες "βιταμ" εννοείς vegan μαργαρίνη φαντάζομαι... γιατί το βιταμ νομίζω έχει γαλακτικό οξύ. Υπάρχουν και μαργαρίνες χωρίς γαλακτικό οξύ, μία μαρκα τη βρίσκω στο ΑΒ και είναι και βιολογική και μη-υδρογονωμένη.
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος Veggie Wedgie

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 05, 2009, 05:44:43 μμ »
Και λάδι μπορούμε να βάλουμε φαντάζομαι! Ίσωα αν βάλεις και μαγειρική σόδα να αφρατέψει περισσότερο!
I wake to see the world go wild.

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 05, 2009, 09:16:28 μμ »
Ευχαριστώ πολύ και στις δυό σας θα το λάβω υπόψιν μου! Όσο για την μαγειρική σόδα, τη σκέφτηκα κι εγώ γιατί μου είχαν πει να την βάζω για να βοηθάει το γλυκό στο αφράτεμα, αλλά όποτε την έβαλα στο μπανανοκέικ μου δεν θα έλεγα ότι αφράτεψε και πολύ!!  ::) Αλλά σύγουρα θα το δοκιμάσω και για το τσουρέκι μήπως καλυτερέψει την κατάσταση!!

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 05, 2009, 09:22:46 μμ »
Σε ευχαριστούμε πολύ touloumbaki! θα το φτιάξω σύντομα!

υγ. οταν λες "βιταμ" εννοείς vegan μαργαρίνη φαντάζομαι... γιατί το βιταμ νομίζω έχει γαλακτικό οξύ. Υπάρχουν και μαργαρίνες χωρίς γαλακτικό οξύ, μία μαρκα τη βρίσκω στο ΑΒ και είναι και βιολογική και μη-υδρογονωμένη.
Ποιά είναι αυτή  η μαργαρίνη που λες από το ΑΒ;

Αποσυνδεδεμένος blueheart

• Powered by Tofu
  • Συντονίστρια
  • Addicted
  • The Spaghetti Incident?
    • VegLite
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 05, 2009, 09:31:22 μμ »
το βιτάμ απ'όσο γνωρίζω είναι vegan... τουλάχιστον αυτό δηλώνει η Ελαίς... ένσταση κανείς; Δεινομάχη;;;;

aliena

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 06, 2009, 12:02:50 πμ »
ευχαριστούμε πολύ touloumbaki! Κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα τσουρέκια!  :) Το μαχλέπι πού το αγοράζεις, σούπερ μάρκετ, βιολογικά? Νομίζω ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου, δεν ξέρω καν τι είναι  O0 (αν και το έχω ξανακούσει...)

Ναι, Δεινομάχη, πες μας γι' αυτήν τη μάρκα που βρίσκεις!

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 06, 2009, 12:25:56 πμ »
Touloubaki, για να γυαλίσει το τσουρέκι αποπάνω [οπως όταν το αλείφεις με αυγό] μπορείς να το αλείψεις με σογιογαλα ανακατεμένο με μια πρέζα κομμι ξανθαν. Επίσης διάβασα ότι και λίγη πρόσθετη σκόνη γλουτένης μπορεί να βοηθήσει το βίγκαν τσουρέκι στην υφή, όπως και μια-δου σταγόνες λεκιθ'ινη σόγιας. Αυτά!
Πηγή : http://parsnipparsimony.wordpress.com/2008/04/05/spring-break-ill-show-you-my-brioche-a-tetes/

Αποσυνδεδεμένος Δεινομάχη

• Addicted
  • κάνε κάτι μικρό σήμερα, αντί να σκέφτεσαι αιωνίως
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 06, 2009, 08:27:20 πμ »
λεγεται Landkost Bio Margarine, είναι σε πλαστικό σκαφάκι 250 γρ.

δεν ξέρω γερμανικά, αλλά γράφει
frei von milchbestandteilen
frei von gehaerteten Fetten

αν ξέρεις κανεις γερμανικά ας μας πει.

στην ελληνική ταμπέλα γράφει "μη υδρογονωμένη μαργαρίνη"
A small change in my life today is better than ages of well-intentioned thinking.

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 06, 2009, 02:36:23 μμ »
Ούτε εγώ ξέρω γερμανικά αλλά ξέρω το google translate ;), (που σε μεγάλα κείμενα δίνει πολύ αστείες ή/και αναξιόπιστες αποδόσεις αλλά σε απλές φράσεις και με λίγη λογική, βγάζεις νόημα)

-χωρίς γαλακτοκομικά συστατικά
-απαλλαγμένο από υδρογονωμένα λίπη

• Sr. Member
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 06, 2009, 04:36:00 μμ »
ευχαριστούμε πολύ touloumbaki! Κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα τσουρέκια!  :) Το μαχλέπι πού το αγοράζεις, σούπερ μάρκετ, βιολογικά? Νομίζω ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου, δεν ξέρω καν τι είναι  O0 (αν και το έχω ξανακούσει...)

Ναι, Δεινομάχη, πες μας γι' αυτήν τη μάρκα που βρίσκεις!
Αliena μου το μαχλέπι το έχουν τα σούπερ μαρκετ εκεί που έχουν τα μπαχαρικά και τα μυρωδικά. Αλλά εγώ έχω κοντα στο σπίτι μου ένα φανταστικό μαγαζάκι με βότανα και μπαχαρικά και παίρνω από εκεί το μαχλέπι. Είναι μυρωδικό πολύ έντονο και ωραίο και το αλέθεις μαζί πάντα με ένα άλλο μυρωδικό όπως βανίλια ή μαστίχα.  Εγώ προτιμώ πάντα τη μαστίχα που έχει και πολλές θεραπευτικές ιδιότητες!!  ;)
Veggie τι είναι η κομμι ξανθάν και που την βρίσκω; Γλουτένη δύσκολα μπορώ να βάλω γιατί έχουμε διαβητικούς στην  οικογένεια  ::) αλλά σε ευχαριστώ πολύ ετσι κι΄αλλιώς!!
:P Α!! και κάτι άλλο λιγάκι off topic, Veggie μου, στα τσεπάκια ολικής άλεσης νομίζω ήταν δική σου συνταγή;  Την γλουτένη αν την παραλείψω για τον παραπάνω λόγο που σου είπα μπορώ να έχω το ίδιο αποτέλεσμα; Μήπως πρέπει να αντικατασταθεί με κατι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 06, 2009, 04:56:04 μμ »
Σχετικά με τις μαργαρίνες. εγώ παίρνω αυτήν από το Μαρινόπουλο (δηλαδή και Carrefour):

Στη Γερμανία κάνει 1,69€...εδώ δε θυμάμαι, αλλά σίγουρα παραπάνω!
LANDKRONE Bio Margarine. Είναι vegan και οργανικό, από ηλιέλαιο.
Η εταιρεία αυτή βγάζει και μαργαρίνη από σόγια και από φοινικέλαιο, αλλά και πολλά ακόμα προϊόντα που δεν τα έχω βρει κάπου.

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 06, 2009, 05:03:58 μμ »
Για τα τσεπάκια ολικης : Αν την παραλείψεις, θα πρέπει να βάλεις και μισό αλεύρι άσπρο-μισό ολικής, που πάλι έχει περισσότερη γλουτένη γιατί αυτό τα κάνει να φουσκώνουν. όλα εξαρτώνται από την περιεκτικότητα γλουτένης που θα έχει το αλεύρι που θα χρησιμοποιήσεις. Δοκιμασέ το αλλά δεν μπορώ να σου υποσχεθώ ότι θα φουσκώσουν! To xanthan gum είναι πολυσακχαρίδιο που χρησιμοποιήται σε πάρα πολλά προιόντα για πολλούς διαφορετικούς λόγους-διάβασε περισσότερα εδώ. Το βρίσκω στο Μπαχάρ.
http://en.wikipedia.org/wiki/Xanthan στα αγγλικά
http://www.food-info.net/gr/e/e415.htm ελληνικά αλλά λίγες πληροφορίες

• www.veggie-wedgie.com
  • Θαμώνας
    • VeggieWedgie
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 06, 2009, 05:05:23 μμ »
Aλλά που λες, και το αλεύρι που χρησιμοποιείς για το τσουρέκι είναι ήδη πολύ υψηλό σε περιεκτηκότητα γλουτένης, το ξέρεις?

• Sr. Member
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 06, 2009, 06:49:22 μμ »
:( Γαμώτο!! Την βάψαμε! Αρα η μάνα μου δεν θα μπορεί να φάει ούτε τσουρεκάκι ούτε τα τσεπάκια! Αν της το πω θα  :'(!!

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής
Contact