χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Συχνές Απορίες περί χορτοφαγίας  (Αναγνώστηκε 13175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foxy vegan

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Ανθρωποι-Ζωα-Περιβαλλον: Ειμαστε ΕΝΑ
Συχνές Απορίες περί χορτοφαγίας
« στις: Νοέμβριος 29, 2006, 02:18:53 μμ »
Συχνές ερωτήσεις για τη Χορτοφαγία
από την Ένωση Χορτοφάγων της Βρετανίας

http://www.vegsoc.org/info/goingveg.html

Οι παρακάτω απαντήσεις στις πιό κοινές ερωτήσεις για τη χορτοφαγία θα καθησυχάσουν το μυαλό μας και θα διαφωτίσουν τους σαρκοφάγους φίλους μας.

Τι είναι χορτοφάγος;
Χορτοφάγος είναι κάποιος που δεν τρώει το κρέας, τα ψάρια, τα πουλερικά ή οποιοδήποτε υποπροϊόν σφαγείων όπως η ζελατίνη. Οι χορτοφάγοι ζουν με μια διατροφή δημητριακών, όσπριων, κελυφωτών (ξηρών)καρπών, σπόρων, λαχανικών και φρούτων, με ή χωρίς αυγά ελευθέρας-βοσκής, γάλα και γαλακτοκομικά προϊόντα.Οι χορτοφάγοι που δεν τρώνε τίποτα που να περιέχει γαλακτοκομικά προϊόντα ή αυγά ονομάζονται ολικά χορτοφάγοι(vegans).

Δεν είναι δύσκολο να είσαι χορτοφάγος;

Καθόλου. Οι χορτοφαγικές τροφές είναι ευρέως διαθέσιμες στα καταστήματα και τα εστιατόρια, είναι εύκολο να τις μαγειρέψουμε και πιθανότατα ήδη τρώμε πολλά χορτοφαγικά γεύματα όπως φασόλια, πατάτες, σαλάτες χωρίς καν να το βάλουμε στο μυαλό μας. Δεν είναι καθόλου θυσία να σταματήσουμε το κρέας όταν υπάρχουν τόσες πολλές εύγευστες συνταγές και τόσα πολλά νόστιμα τρόφιμα να δοκιμάσουμε. Επιπλέον θα έχουμε την ικανοποίηση της γνώσης ότι τρώμε μια υγιεινή διατροφή που δεν περιλαμβάνει το φόνο ζώων ή την κατάχρηση των πόρων της Γης.

Πού θα αγοράσω όλα αυτά τα νέα τρόφιμα για τη χορτοφαγική μου διατροφή;
Ακριβώς εκεί που αγοράζουμε όλα τα τρόφιμα - στις λαικές αγορές, στα καταστήματα τροφίμων και ακόμη στα καταστήματα βιολογικών προϊόντων και στις βιολογικές λαικές. Τα χορτοφαγικά τρόφιμα και στη "πρωτογενή μορφή τους" ως δημητριακά, όσπρια και λαχανικά είναι ευρέως διαθέσιμα παντού.

Τι λέω στην οικογένεια μου και στους φίλους μου;
Δεν χρειάζεται να έρθουμε σε προστριβές, απλά συγκεντρώνουμε όσο πιο πολλές πληροφορίες για τη χορτοφαγία έτσι ώστε ήρεμα να μπορούμε να εξηγήσουμε την απόφασή μας. Κατόπιν προσπαθούμε να τους προσφέρουμε να δοκιμάσουν μερικά από τα εύγευστα χωρίς κρέας γεύματα που απολαμβάνουμε και τους αφήνουμε να κρίνουν και να αποφασίσουν από μόνοι τους.

Δεν είναι υποκριτικό που οι χορτοφάγοι φορούν ακόμα δέρμα ή εκμεταλλεύονται τις αγελάδες για το γάλα τους;
Υπάρχει ένα πολύ δυνατό επιχείρημα για να γίνουμε ολικά χορτοφάγοι(vegan) - να σταματήσουμε όλα τα γαλακτοκομικά προϊόντα, τα αυγά και οποιαδήποτε άλλα ζωικά υποπροϊόντα. Αλλά ρεαλιστικά μιλώντας, λίγοι άνθρωποι μπορούν να γίνουν από κρεατοφάγοι vegan αμέσως. Η χορτοφαγία είναι ένα πολύ σημαντικό ενδιάμεσο στάδιο. Και ακόμα κι αν ποτέ δεν γίνουμε vegan, έχουμε ήδη έναν αντίκτυπο και έχουμε σώσει τις ζωές πολλών ζώων απλά με το που σταματήσαμε να τρώμε κρέας. Κάθε άλλο παρά υποκριτές είμαστε, μιας και καταβάλλουμε προσπάθεια να αλλάξουμε τον τρόπο που ζούμε προς το καλύτερο. Το πόσο μακριά θα πάμε με τη χορτοφαγία είναι δικό μας θέμα, αλλά όσο μικρό κι αν είναι το βήμα, δεν πάει χαμένο. Και ας μην αιστανθούμε ότι πρέπει να γίνουμε οι τέλειοι χορτοφάγοι σε μια ημέρα. Εάν ξεχάσουμε να ελέγξουμε τα συστατικά μιας τροφής και συνειδητοποιήσουμε ότι μόλις φάγαμε κάτι που περιέχει ζελατίνη, δεν πρέπει να νοιώσουμε ότι έχουμε αποτύχει. Ας κάνουμε ένα βήμα κάθε φορά και να απολαμβάνουμε τη σταδιακή γνώση που αποκομίζουμε για το χορτοφαγικό τρόπο ζωής. Το σημαντικό είναι ότι κάνουμε κάτι.

Δεν είναι όλοι οι χορτοφάγοι χλωμοί και άρρωστοι;
Αυτό το παλιό στερεότυπο δεν έχει ακόμα τελείως εξαλειφθεί.Στην πραγματικότητα, οι άνθρωποι που ακολουθούν μια ποικίλη, ισορροπημένη χορτοφάγο διατροφή συμφωνούν με τις σημερινές διατροφικές συστάσεις για μια χαμηλής περιεκτικότητας σε λιπαρά και πλούσια σε ίνες διατροφή. Γι’αυτό και οι ιατρικές μελέτες αποδεικνύουν ότι οι χορτοφάγοι είναι λιγότερο πιθανό να υποστούν ασθένειες όπως οι καρδιακές παθήσεις, ο καρκίνος, ο διατροφικά σχετιζόμενος διαβήτης, η παχυσαρκία και η υψηλή πίεση αίματος. Έτσι, εάν όχι για κανέναν άλλο λόγο, ας γίνουμε χορτοφάγοι ως χάρη στο σώμα μας!

Τί θα συμβεί εάν χρειαστεί να παραγγείλω ένα χορτοφαγικό γεύμα σε ένα εστιατόριο;
Δεν χρειάζεται να βρούμε ένα αποκλειστικά χορτοφαγικό εστιατόριο για να φάμε.Υπάρχουν πολύ λίγα εστιατόρια που μην προσφέρουν τουλάχιστον μια χορτοφαγική επιλογή. Η χορτοφαγία είναι ένα τόσο αναπτυσόμενο κίνημα, που οι ιδιοκτήτες εστιατορίων δεν μπορούν να το αντέξουν οικονομικά να την αγνοήσουν. Σε περίπτωση ένα εστιατόριο δεν έχει τίποτα για μας, ας μη τραπούμε σε φυγή, ειδικά με τη προσφορά ενός πιάτου με ψάρι ή κοτόπουλο που είναι "δήθεν χορτοφαγικό" – σίγουρα δεν είναι! Απλά ας ρωτήσουμε ευγενικά εάν μπορούν να κάνουν κάτι ειδικά για μας. Εάν δεν μπορούν, γιατί να κάνουμε παραχώρηση όταν υπάρχει αφθονία άλλων εστιατορίων πάρα πολύ πρόθυμων να βοηθήσουν.

Δεν είναι τα χορτοφαγικά τρόφιμα βαρετά;
Οι χορτοφάγοι δεν ζουν μια άθλια ύπαρξη με λίγα φύλλα μαρουλιού και βρασμένο ρύζι. Και ένα κανονικό χορτοφαγικό γεύμα δεν σημαίνει να αφαιρέσουμε το κρέας και να αφήσουμε τα λαχανικά. Με τις εκατοντάδες των διαφορετικών λαχανικών, των δημητριακών, των φρούτων, των οσπρίων και των ξηρών καρπών και των σπόρων που υπάρχουν, θα μπορούσαμε να ζήσουμε μέχρι τα 100 χωρίς να εξαντλήσουμε όλες τις δυνατότητες για ευφάνταστα, θρεπτικά γεύματα! Και επειδή τα χορτοφαγικά τρόφιμα είναι φτηνότερα από μια διατροφή βασισμένη στο κρέας, μπορούμε να αντέξουμε οικονομικά το να προσφέρουμε στον εαυτό μας ακριβότερες λιχουδιές όπως το σπαράγγι.

Δεν παίρνει πιο πολύ χρόνο να προετοιμαστούν τα τρόφιμα;
Ακριβώς επειδή υπάρχουν τόσα πολλά θαυμάσια χορτοφαγικά πιάτα να δοκιμάσουμε, δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνουμε ειδικοί μάγειρες και να περνάμε πολλές ώρες στην κουζίνα. Μπορούμε εύκολα να μαγειρέψουμε καλά, θρεπτικά χορτοφαγικά γεύματα σε λιγότερο από μισή ώρα.

Αλλά πώς θα πάρω αρκετά από τα ζωτικής σημασίας θρεπτικά συστατικά όπως ο σίδηρος και η πρωτεΐνη;
Μια ισορροπημένη χορτοφαγική διατροφή παρέχει όλες τις θρεπτικές ουσίες που χρειαζόμαστε για καλή υγεία. Στην περίπτωση της πρωτεΐνης, αυτή δεν βρίσκεται μόνο στο κρέας. Είναι επίσης παρούσα σε επαρκείς ποσότητες στα γαλακτοκομικά προϊόντα, τα αυγά και τους ξηρούς καρπούς, καθώς επίσης και σε συνδυασμούς τροφίμων όπως τα όσπρια και τα δημητριακά. Στην πραγματικότητα θα ήταν πολύ δύσκολο να σχεδιαστεί μια χορτοφαγική διατροφή που δεν περιλαμβάνει αρκετή πρωτεΐνη.

Αναδημοσίευση από : http://live-sustainably.blogspot.com
Σεξισμός=Ρατσισμός=Σπισισμός
No one is free when others are oppressed.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
Απ: Συχνές Απορίες περί χορτοφαγίας
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2008, 11:23:58 μμ »
Ένα χρήσιμο site για βασικές πληροφορίες: Vegan Means
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος Ka0s

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2009, 04:08:31 πμ »
Εγώ μια απορία που είχα (και βασικα ακόμα έχω) είναι με το μέλι.Γιατί οι βιγκαν τρώνε μέλι;Δεν υπάρχει εκμεταλευση προς τις μέλισσες που δουλεύουν τόσο σκληρα για να το συλλέξουν;

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2009, 04:27:15 πμ »
Καλωσήρθες στο φόρουμ μας Α-pank. Υπάρχει σχετική συζήτηση στο παρακάτω λινκ. Υπάρχουν βίγκανς που τρώνε μέλι και άλλοι που δεν το τρώνε. Προσωπικά θεωρώ το μέλι προϊόν εκμετάλλευσης γι' αυτό και δεν το καταναλώνω.
Είναι το μέλι vegan;

Αποσυνδεδεμένος mamou

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 06:35:03 μμ »
Συζητώντας με διατροφολόγο , αλλά και διαβάζοντας κάποια άρθρα μαθαίνω πως οι ζωικές πρωτεϊνες διαφέρουν από τις φυτικές και πως κανένας φυτικός συνδυασμός δεν μπορεί να καλύψει όλα τα αμινοξέα των ζωικών πρωτεινών. Ή τουλάχιστον είναι πάάάρα πολύ δύσκολο να κάνεις τέτοιους συνδυασμούς. Άσε , είπε, πώς και οι ποσότητες φυτικών ειδών που πρέπει να καταναλώσεις προκειμένουν να καλύψεις τις ημερήσιες ανάγκες σου σε πρωτείνες είναι μεγάλες.
Πείτε μου, σας παρακαλώ, τι γνωρίζετε  γι αυτό:
- Είναι αλήθεια ότι δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τις ζωικές με τις φυτικές πρωτείνες;
- Είναι τόοοοσο δύσκολο και χρειάζεται τέτοια  ενημέρωση για να μπορέσω να καλύψω τις ημερήσιες ανάγκες μου σε θρεπτικά συστατικά;
- Υπάρχει , μήπως,  κάποιος οδηγός συνταγών και ημερήσιων διατροφολόγιων για να ...εχμ.... εχω τη σιγουριά πως τρέφομαι ολοκληρωμένα;
  huh?

Αποσυνδεδεμένος daro801

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 06:45:43 μμ »
Συζητώντας με διατροφολόγο , αλλά και διαβάζοντας κάποια άρθρα μαθαίνω πως οι ζωικές πρωτεϊνες διαφέρουν από τις φυτικές και πως κανένας φυτικός συνδυασμός δεν μπορεί να καλύψει όλα τα αμινοξέα των ζωικών πρωτεινών. Ή τουλάχιστον είναι πάάάρα πολύ δύσκολο να κάνεις τέτοιους συνδυασμούς. Άσε , είπε, πώς και οι ποσότητες φυτικών ειδών που πρέπει να καταναλώσεις προκειμένουν να καλύψεις τις ημερήσιες ανάγκες σου σε πρωτείνες είναι μεγάλες.
- Είναι αλήθεια ότι δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τις ζωικές με τις φυτικές πρωτείνες; Φυσικά και όχι
- Είναι τόοοοσο δύσκολο και χρειάζεται τέτοια  ενημέρωση για να μπορέσω να καλύψω τις ημερήσιες ανάγκες μου σε θρεπτικά συστατικά;Καθόλου,απλώς πρόσεχε  την b12 χρησιμοποιησετε πολυβιταμινες και ενισχυμένα τρόφιμα με αυτήν την βιταμίνη
- Υπάρχει , μήπως,  κάποιος οδηγός συνταγών και ημερήσιων διατροφολόγιων για να ...εχμ.... εχω τη σιγουριά πως τρέφομαι ολοκληρωμένα; Δεν χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 08:04:12 μμ »
- Είναι αλήθεια ότι δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τις ζωικές με τις φυτικές πρωτείνες;
- Είναι τόοοοσο δύσκολο και χρειάζεται τέτοια  ενημέρωση για να μπορέσω να καλύψω τις ημερήσιες ανάγκες μου σε θρεπτικά συστατικά;
- Υπάρχει , μήπως,  κάποιος οδηγός συνταγών και ημερήσιων διατροφολόγιων για να ...εχμ.... εχω τη σιγουριά πως τρέφομαι ολοκληρωμένα;
  huh?

Να μη ανυσηχείς καθόλου για το θέμα των πρωτεινών. Σίγουρα θέλει λίγο οργάνωση να κοιτάς να τρως κάθε μέρα πρωτεϊνη. Αλλά ότι δεν καλύπτει κανένας συνδυασμός όλα τα αμινοξέα είναι μια παραπληροφόρηση και μισή. Μόνο και μόνο το γεγονός ότι υπάρχουν τόσοι βίγκαν αθλητές (αυξημένη ανάγκη για πρωτεϊνες) από bodybuilder (oh yea) μέχρι πρωταθλητές ironmαn τρίαθλου κάτι λέει.

Αpό την wikipedia: "Oat protein is nearly equivalent in quality to soy protein, which has been shown by the World Health Organization to be equal to meat, milk, and egg protein.[8] The protein content of the hull-less oat kernel (groat) ranges from 12–24%, the highest among cereals."

Και αυτή είναι μόνο μια πηγή πρωτείνης. Υπάρχουν άπειρες στα όσπρια, δημητριακά και ξηρούς καρπούς κυρίως.

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 11:16:25 μμ »

Ο διατροφολόγος που είδες σου είπε βλακείες. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το θέσω.

Ας αρχίσουμε από την αρχή: ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται μακρο- και μικρο-θρεπτικά συστατικά για να καλύψει τις ανάγκες του. Στα μάκρο θρεπτικά συστατικά περιλαμβάνονται οι υδατάνθρακες, η πρωτεΐνη και τα λίπη. Στα μικρο περιλαμβάνονται βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Η καθημερινή λήψη πρωτεϊνών θα πρέπει να αναλογεί στο 15% της ημερήσιας πρόσληψης θερμίδων. Αυτό είναι συνολικά, όχι μόνο από ορισμένες τροφές' αυτό το λέω διότι υπάρχει μία τάση να λέμε ότι λ.χ. οι πατάτες είναι υδατάνθρακες, τα φασόλια είναι πρωτεΐνη, τα πορτοκάλια έχουν βιταμίνη C. Αυτό δε σημαίνει ότι και οι πατάτες δεν περιέχουν και πρωτεΐνη και λίπη και βιταμίνες, τα φασόλια δεν έχουν υδατάνθρακες και ιχνοστοιχεία, ή τα πορτοκάλια υδατάνθρακες ή πρωτεΐνες. Ο τύπος που χρησιμοποιείται για να σου δώσει την ποσότητα πρωτεΐνης που χρειάζεσαι ημερησίως είναι ο εξής: 0.8 επί [κιλά βάρους]. Όπου το βάρος σου σε κιλά θα πρέπει να αντανακλά το ιδανικό σου βάρος. Αν έχεις περιττά κιλά ή είσαι ελλιποβαρής δε χρειάζεσαι περισσότερη ή λιγότερη πρωτεΐνη.

Όσον αφορά τις πρωτεΐνες τώρα. Ο οργανισμός μας δε χρειάζεται πρωτεΐνη. Την φτιάχνει μόνος του. Αυτό που χρειάζεται είναι αμινοξέα. Τι είναι τα αμινοξέα; Είναι τα δομικά συστατικά των πρωτεΐνών. Αν λάβεις πρωτεΐνες ζωικής προέλευσης, ο οργανισμός θα χρειαστεί να τις διασπάσει ώστε να πάρει τα αμινοξέα που χρειάζεται. Υπάρχουν βέβαια μερικά αμινοξέα που θεωρούνται "απαραίτητα". Αυτό που σημαίνει αυτό είναι ο οργανισμός μας δεν μπορεί να τα συνθέσει μόνος του και χρειαζόμαστε να τα λαμβάνουμε. Θα ακούσεις διάφορους αριθμούς για το πόσα είναι αυτά, 8, 9, 11... εγώ ξέρω 8. Αυτά τα αμινοξέα (τα απαραίτητα) είναι συνήθως αυτά για τα οποία γίνεται μεγαλύτερο θέμα, εξ'ου και όλη η κουβέντα περί συνδυασμών. Στην πραγματικότητα, δεν υπάρχει θέμα, αρκεί να υπάρχει ποικιλία στη διατροφή σου. 

Παράθεση

Δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης. Χρησιμοποιούνται πολύ οι όροι "πρωτεΐνες καλής ποιότητας" και "όχι και τόσο καλής ποιότητας" για τις ζωικές πρωτεΐνες και τις φυτικές αντιστοίχως  και κακώς συμβαίνει αυτό, γιατί διάφοροι (ακόμα και επαγγελματίες - τρομάρα τους) ερμηνεύουν το παραπάνω με τρόπό ώστε να φαίνεται ότι το κρέας είναι απαραίτητο. Βλακείες. Τα αμινοξέα είναι αμινοξέα. Δεν έχει σημασία τόσο αν τα λαμβάνεις από ζώα, φυτά ή μύκητες. Αυτό που εννοούν και το εκφράζουν άσχημα, είναι ότι το κρέας (και τα αυγά και τα γαλακτοκομικά) περιέχουν όλα τα αμινοξέα σε αρκετές ποσότητες. Ε, και; Το ίδιο συμβαίνει και με τη σόγια και την κινόα. Το ίδιο συμβαίνει και αν φας ένα γεύμα που περιλαμβάνει ψωμί και φακές ή φασόλια και ρύζι. Δεν υπάρχει κάποια διαφορά διατροφικά αν λαμβάνεις τα αμινοξέα σου (ή τους υδατάνθρακες ή τις βιταμίνες σου) όλες μαζί, ή από λίγο σε κάθε γεύμα, ή σε ένα μόνο τρόφιμο. Σιγά μην λαμβάνουν και οι κρεοφάγοι όλη την ημερήσια δόση τους σε πρωτεΐνες σε μία μπουκιά! Αρκεί να τρως ό,τι χρειάζεσαι σε μία μέρα.

Παράθεση

Όχι. Τρώγε φυσιολογικά, σε ποσότητα και ποιότητα και ποικιλία. Ο καλύτερος τρόπος να δεις αν σου λείπει κάτι είναι να εξετάσεις τι τρως καθημερινά και να κάνεις και εξετάσεις αίματος για σιγουριά. Όσον αφορά τις πρωτεΐνες, να επαναλάβω ότι οι συνδυασμοί με την έννοια ότι πρέπει να τρως κάποια τρόφιμα ταυτοχρόνως δεν ισχύουν. Απλώς χρειάζεται να λαμβάνεις τα θρεπτικά συστατικά που σου αναλογούν σε ημερήσια βάση.

Παράθεση
Υπάρχει , μήπως,  κάποιος οδηγός συνταγών και ημερήσιων διατροφολόγιων για να ...εχμ.... εχω τη σιγουριά πως τρέφομαι ολοκληρωμένα;

Μπορείς να βρεις σχετικά άρθρα όπως και τις χορτοφαγικές τροφικές πυραμίδες (εδώ). Επίσης, υπάρχουν και πολλά βιβλία και άρθρα σχετικά, όπως το Becoming Vegan και το Becoming Vegetarian. Επίσης υπάρχουν πολλά εργαλεία στο διαδίκτυο που σε βοηθάνε να καταγράψεις τι τρως κάθε μέρα και σου δίνουν ανάλυση για τις θερμίδες και τα θρεπτικά συστατικά που κατανάλωσες. Αυτά που ξέρω εγώ είναι δωρεάν: SparkPeople, Fitday.com και υπάρχουν και άλλα αν ψάξεις.

Καλή τύχη και μην ανησυχείς!  :)
"Futurama is brought to you by: Glagnar's Human Rinds - It's a buncha, muncha, cruncha... human" - Futurama

Αποσυνδεδεμένος mamou

• New Kid in The Block
  • **
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 11:47:18 μμ »
Χαίρομαι, πραγματικά  χαίρομαι!
Χαίρομαι, γιατί διαβάζω αυτό που πραγματικά με ανακουφίζει και με κάνει να επιμένω  και να εμμένω ακόμα περισσότερο στην απόφασή μου.
Σας ευχαριστώ πολύ!
Καλη συνέχεια
 thanks

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 12:47:30 πμ »
Μαζικήν, είσαι θησαυρός!  :*
Ευχαριστώ πολύ κι εγώ που απάντησες τόσο συγκροτημένα, το κοπιάρω να έχω να το λέω! :D

• Διαχειρίστρια
  • Addicted
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 12:50:19 πμ »
Μαζικήν you rock!  hug

Αποσυνδεδεμένος mazikeen

• Addicted
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 01:03:06 πμ »
Παράθεση από: foxy vegan link=topic=17.msg60389#msg60389 date=129858π07819
Μαζικήν you rock!  hug
Ευχαριστώ πολύ κι εγώ που απάντησες τόσο συγκροτημένα, το κοπιάρω να έχω να το λέω! :D

Να 'στε καλά.  :*

Ήθελα να γράψω κι άλλα, σταμάτησα όμως μιας και ήδη είχα γράψει ολόκληρο κατεβατό!

Αποσυνδεδεμένος elsa

• Συντονίστρια
  • Addicted
  • Αποσυντονίστηκα...
    • elsa's blog
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 07:48:57 πμ »
Πού πας;  :) Μην κρατιέσαι, καλέ! Συνέχισε!  :D

Αποσυνδεδεμένος Ντίνα

• Θαμώνας
  • Vegan Body... Hippy Mind...
    • My blog page on tumblr
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 12:03:14 μμ »
Πού πας;  :) Μην κρατιέσαι, καλέ! Συνέχισε!  :D

yes yes winking
τις κρατάω κι εγώ αυτές τις πολύτιμες παραθέσεις στα αρχεία μου
hug

Αποσυνδεδεμένος larus

• Sr. Member
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 12:03:41 μμ »

Κι εγώ αυτό έκανα! Copy+paste για να τα έχω όλα μαζεμένα!
Ευχαριστούμε, mazikeen!  :)

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής