χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Ζητάμε την ίδρυση Ελληνικής Αστυνομίας για τα Ζώα  (Αναγνώστηκε 2948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamlife

• Sr. Member
  • Φύλο: Άντρας
  • Νους υγιής εν σώματι υγιεί
Ζητάμε την ίδρυση Ελληνικής Αστυνομίας για τα Ζώα
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:13:32 πμ »
Νομίζω ότι είναι μία εξαιρετική πρωτοβουλία..!

- - - - --  - - - - --  - - - - --  - - - - --  - - - - --  - - - - --  - - - - --  - - - - --

Πριν λίγες ημέρες έγινε γνωστό ακόμη ένα κρούσμα βάναυσης κακοποίησης αδέσποτου σκύλου στην Κρήτη, ο οποίος βρέθηκε με δεμένα τα γεννητικά του όργανα. Την ίδια στιγμή ο ένας μετά τον άλλο, ιδιοκτήτες ζώων εγκαταλείπουν τα κατοικίδια τους γιατί δεν θέλουν ή δεν μπορούν πλέον να αναλάβουν την ευθύνη της φροντίδας τους. Οι ελληνικοί δρόμοι έχουν γεμίσει με αδέσποτα, ενώ οι Δήμοι και οι Περιφέρειες αδυνατούν να μεριμνήσουν για την στείρωση και την υιοθεσία τους όπως επιβάλλει ο Νόμος "4039 για τα Ζώα".

Ταυτόχρονα η έλλειψη φιλοζωικής παιδείας στην ελληνική κοινωνία, καθιστά πολλές φορές ανυπόφορο τον βίο ακόμη και των κατοικίδιων ζώων, αφού οι ιδιοκτήτες τους επιλέγουν τη βία, για να τα "πείσουν" να τους υπακούσουν.

Γι' αυτούς τους λόγους ζητάμε από την Ελληνική Κυβέρνηση να ιδρύσει την Ελληνική Αστυνομία Ζώων.

Υπογράψτε για τον σκοπό αυτό, διαδώστε την προσπάθειά μας στο Facebook και στο Twitter και βοηθήστε μας να πιέσουμε και να πείσουμε την Ελληνική Κυβέρνηση να δώσει τέλος στην κακοποίηση ζώων.

Ας ξεπεράσουμε τις 10.000 υπογραφές!!

https://secure.avaaz.org/en/petition/Zitame_tin_idrysi_Ellinikis_Astynomias_gia_ta_Zoa_Establish_Greek_Animal_Police/?toFXxeb
"H χώρα μου είναι ολόκληρη η γη... ενώ η θρησκεία μου είναι να αφήσω θετικό αποτύπωμα πάνω της..." Ανώνυμος

Άστεγος Διαβάτης

• Επισκέπτης
Απ: Ζητάμε την ίδρυση Ελληνικής Αστυνομίας για τα Ζώα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 10:40:14 πμ »
όχι άλλους μπάτσους..   

Νομοθεσία υπάρχει, αν μια μέρα τους εφεύρουν και αυτούς..  το μόνο που θα κάνουν και είμαι 100% σίγουρος είναι ότι θα κάνουν παρέα τους άλλους στα έβερεστ και κάθε θα γυρίζουν να κόβουν κλήσεις αν δεν έχεις τσιπάκια κτλ κτλ..

το μόνο που μπορεί να αλλάξει τα πράγματα είναι η "παιδεία" να μεγαλώνει και να μαθαίνει ο κάθε άνθρωπος να σέβεται τα άλλα πλάσματα.

Καμιά αστυνομία δεν θα βάλει τέλος στις φόλες.. τέλος στις δολοφονίες ζώων. και στην "κακή μεταχείριση"   όταν ακόμα και αποδεδειγμένα περιστατικά φτάνουν στις αίθουσες των δικαστηρίων και πέφτουν μαλακά.

• Sr. Member
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 12:02:25 μμ »
το μόνο που θα κάνουν και είμαι 100% σίγουρος είναι ότι θα κάνουν παρέα τους άλλους στα έβερεστ

Καμιά αστυνομία δεν θα βάλει τέλος στις φόλες.. τέλος στις δολοφονίες ζώων. και στην "κακή μεταχείριση"   όταν ακόμα και αποδεδειγμένα περιστατικά φτάνουν στις αίθουσες των δικαστηρίων και πέφτουν μαλακά.

Οι γενικεύσεις και οι ισοπεδώσεις (όλοι οι γιατροί παίρνουν φακελάκι, όλοι οι υδραυλικοί είναι απατεώνες, όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι τεμπέληδες, όλοι είναι σκάρτοι εκτός από τον χώρο του ομιλούντος) πάντα αδικούν εκείνη την μερίδα που εργάζεται πραγματικά.
Αλήθεια, πιστεύεις ότι ολοι οι μπάτσοι πίνουν καφέ στα έβερεστ;
Η αστυνόμευση αδιαμφισβήτητα έχει πολλά κακώς κείμενα αλλά χωρίς αυτήν, εγώ προσωπικά, θα ένιωθα πολύ λιγότερο ασφαλής

Επί της ουσίας, και σκεπτόμενος προσεκτικά αυτά που έγραψες, έχεις δίκιο.
Είναι γεγονός πώς η συγκεκριμένη πρόταση δεν δίνει μακροπρόθεσμη λύση στην αιτία αλλά επικαλύπτει το σύμπτωμα.
Απεναντίας, η παιδεία δίνει ουσιατική λύση σχεδόν σε όλα τα προβλήματα
"H χώρα μου είναι ολόκληρη η γη... ενώ η θρησκεία μου είναι να αφήσω θετικό αποτύπωμα πάνω της..." Ανώνυμος

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 12:06:34 μμ »
Εδώ έχουμε ειδήσεις με μπάτσους που σκοτώνουν οτι βρουν μπροστά τους και οι άλλοι πιστεύουν οτι αυτό που μας λείπει είναι και άλλοι μπάτσοι. Έχουν ξεφύγει αυτοί οι φιλόζωοι...

Παράθεση
Η αστυνόμευση αδιαμφισβήτητα έχει πολλά κακώς κείμενα αλλά χωρίς αυτήν, εγώ προσωπικά, θα ένιωθα πολύ λιγότερο ασφαλής

Μην ξεχνάς και την ΧΑ που βοηθάει τα παιδιά για να μην κουράζονται τόσο κυνηγώντας τους κακοποιούς. Και είναι και φιλόζωοι:http://www.onalert.gr/stories/xrysi-aygi-xrimata-zaroulia

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 12:37:59 μμ »
Εδώ έχουμε ειδήσεις με μπάτσους που σκοτώνουν οτι βρουν μπροστά τους

Επομένως, να την καταργήσουμε την αστυνομία. Φτιάξε ένα petition και εσύ και ζήτα να καταργηθεί η αστυνομία γιατί η κοινωνία μας αφενός είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο και αφετέρου σκοτώνουν ότι βρουν μπροστά τους. Εμείς, που μένουμε Λυκαβηττό, μάλλον είμαστε τυχεροί γιατί καθημερινά περνάμε έξω από την ΓΑΔΑ, τους συναντάω στα Εξάρχεια και στα στενά του Λυκαβηττού αλλά ακόμα ζούμε.

Αγαπητή Incognito
Οι φακοί της πραγματικότητας σου έχουν αλλοιωθεί σε μεγάλο βαθμό και χωρίς να το έχεις αντιληφθεί έχεις φτάσει σε άκρα. Βάλε σε λειτουργία τους υαλοκαθαριστήρες του παρμπρίζ σου. Το χρειάζεσαι για να αρχίσεις πάλι να βλέπεις καθαρά.

Κρίμα, γιατί είσαι από τα παλιά μέλη και θα περίμενε κανείς μία μεγαλύτερη ευρύνοια. Διάβασε την Φάρμα των Ζώων, του George Orwell, και όταν φτάσεις στην τελευταία σελίδα, διάβασε την καλά.. πολύ καλά.. Μήπως έχει πέσει στην ίδια παγίδα..; Απλά αναρωτήσου

Φιλικά και με όλο τον σεβασμό

Αποσυνδεδεμένος Incognito

• Addicted
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 12:56:05 μμ »
Αυτό που κάποιος σε κράζει αλλά για να φανεί ανώτερος ή πιο πολιτισμένος ξέρω γω πετάει ένα "αγαπητέ" και ένα "φιλικά" δεν το πιάνω. Θα κρατήσω οτι με είπες στραβάδι αλλά δεν θα εκνευριστώ γιατί έχω πιο σοβαρά προβλήματα σήμερα...

Αποσυνδεδεμένος ToFu

• www.tofu.gr
  • Addicted
  • black salt is not black!
    • tofu.gr
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 03:14:15 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον AD, αλλά και με την Incognito. Τώρα σχετικά με το αν χρειαζόμαστε γενικώς αστυνομία ή όχι, είναι φιλοσοφική συζήτηση. Προς το παρόν ας κάνουν αυτά που υποτίθεται ότι πρέπει να κάνουν (θεωρητικά) οι αστυνομικοί και μετά το ξανασυζητάμε για τη χρησιμότητα άλλης μιας μονάδας. Εδώ σε τουριστικές περιοχές δεν υπάρχει τουριστική αστυνομία, εδώ τα μεγαλύτερα λαμόγια κυκλοφορούν έξω, εδώ οι μισοί αστυνομικοί υποστηρίζουν/ψηφίζουν ΧΑ, τι να τους κάνουμε και τους επιπλέον; 

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 08:54:28 μμ »
Ρε παιδιά νόμιζα ότι ήταν αστυνομικοί ζώων (-α) αυτοί που σκότωσαν εκείνα τα κατσίκια στην Κρήτη και εκείνη την κακόμοιρή την αγελάδα προχθές  :D

Και αντε δηλαδή με τι κριτήρια θα διοριστούν αυτοί οι αστυνομικοί; Θα είναι vegan?

Άντε βάλε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα. Θα τα φάνε όλα  έτσι και πάρουν πολύ εξουσία στα χέρια τους. Και τα κατσίκια και τους σκύλους. Ουστ

• Sr. Member
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:01:39 μμ »
Αυτό που κάποιος σε κράζει αλλά για να φανεί ανώτερος ή πιο πολιτισμένος ξέρω γω πετάει ένα "αγαπητέ" και ένα "φιλικά" δεν το πιάνω.

Είναι πολύ απλό. Για σένα, (και λαμβάνω υπ'όψιν όλες τις παρελθοντικές συζητήσεις μας) όποιος δεν είναι βέγκαν είναι εχθρός και όχι κάποιος που έχει άγνοια τι προκαλεί με το να μην είναι βέγκαν ή είναι θύμα ενός συστήματος που επενδύει δις για να τον πείσει ότι η κρεοφαγία ή το γάλα του είναι απαραίτητα

Για εμένα, λοιπόν, δεν είσαι κομπλεξική (όπως με αποκάλεσες κάποτε) ούτε στραβάδι, απλά ένας άνθρωπος που από τον υπέρμετρο ζήλο και πάθος για έναν σκοπό, οδηγήθηκε σταδιακά σε άκρα χωρίς να το καταλάβει και απλά χρειάζεται να ξαναθυμηθεί μέσα από την προσωπική εργασία

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Incognito.

Επειδή θέλω να βεβαιωθώ ότι καταλαβαίνω σωστα. Σε τι ακριβώς συμφωνείς;
Στο ότι οι μπάτσοι σκοτώνουν ότι βρουν μπροστά τους ή στο ότι όταν είπα ότι χωρίς αστύνομευση θα ένιωθα πολύ λιγότερο ασφαλής, μου απάντησε βαθυστόχαστα ότι υπάρχει και η ΧΑ για να με προστατεύει;
Ή εννοείς κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος xristina-v

• Θαμώνας
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 01:01:49 μμ »
δεν θα αναφερθω στο ποσο ασφαλης αισθανομαι απο την υπαρξη αστυνομιας,
ουτε για τις ευαισθησιες τους απεναντυ στα ζωα και στους ζωοφιλους-ακτιβιστες-οπως θες πες τους.
εμενα οι  μονοι ανθρωποι που με εχουν χτυπησει στη ζωη μου ειναι αστυνομικοι (και που αλλου σε πορειες για τα ζωα)
γιατι; γιατι προστατευαν αυτους που τα δολοφονουν και τις περιουσιες τους.

παρομοια προσπαθεια ηταν η ιστορια με το γραφειο αστικης πανιδας του δημου αθηναιων που υποτιθεται οτι θα περιεθαλπτε και θα προστατευε τα ζωα που ζουν στο κεντρο της αθηνας, με εκπαιδευμενο προσωπικο, με εκπαιδευτες κτηνιατρους κοκ.
Η πραγματικοτητα, φτιαξανε ενα μπογια με βανακια, με κατι τραμπουκους που κανουν ηλεκτροσοκ στα ζωα και τα βαζοουν με τη βια σε κλουβια τραβωντας τα και σερνοντας τα απο το λαιμο, με ενα αμογιο κτηνιατρο στα μεσογεια οπου υποτιθεται υπαρχει κεντρο ''φιλοξενιας''.
Αμα ενας ''πολιτης'' καταγγειλει δαγκωμα και προσκομισει χαρτι γιατρου και καταδειξει ενα σκυλο τότε μαζευουν το σκυλο με τον ανωθι τροπο για δυο βδομαδες και αμα δεν παρουσιασει αντικοινωνικη συμπεριφορα το ξαναπανε πισω, αμα δεν ειναι φιλικος μενει για παντα εκει, αμα ξαναδαγκωσει αντιο.

Αστυνομια ζωων λοιπον υπαρχει, με ποινες, φυλακιση, αναστολη, θανατικη ποινη κοκ.

Νομικο πλαισιο γενικα υπαρχει για τα ζωα (πλεον) το δυσκολο ειναι η αποδειξη της κατηγοριας οτι καποιος βασανιζει ενα ζωο.

πχ αμα ο γειτονας σου κρεμασει το σκυλο του μεσα στην αυλη του και παρεις τηλ το 100 ειναι υποχρεωμενοι και τωρα να ερθουν και αμα θες του κανεις μηνυση.
αμα ομως βαλει το σκυλο στο αυτοκινητο και τον σκοτωσει σε ενα δασος πως το αποδεικνυεις και αστυνομια ζωων να υπαρχει.
ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Αποσυνδεδεμένος Agriokoniklos

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 02:17:39 μμ »
Καταπληκτική ιδέα!

Έτσι θα ανοίξουν και νέες θέσεις εργασίας,
θα καταπολεμηθεί η ανεργία
και θα επέλθει ικανοποίηση και κορεσμός,στην πραγματικά ειλικρινή επιθυμία του Ελληνικού Λαού για Δουλειά!

Υ.γ.

Άσχετο,
δεν ξέρω αν διαβάσετε το τελευταίο τεύχος της Αγιοσύνης.
Μόλις κυκλοφόρησε και έχει στο εξώφυλλο τον"Μέσο Μετριοπαθή Αμέτοχο Πολίτη Αμόλυντης Συμμετοχής".

Μόλις το είδα,σε επιλεγμένο περίπτερο,είπα
"Γουάου!"και έκανα  thumbsup
νιώθοντας παράλληλα απέραντη ταπεινοφροσύνη  μπροστά στο φαινόμενο της αδαμάντινης ειλικρίνιας του"Μέσου".
(Μέσος,Μεσσίας,δεν είναι τυχαίο τίποτα!)

innocent

Άστεγος Διαβάτης

• Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 11:50:10 μμ »
@Agriokoniklos έχεις σκεφτεί ποτέ να κάνεις εκπομπή στην τηλεόραση;;;   nanana  :D :D

Αποσυνδεδεμένος Agriokoniklos

• Πλήρες μέλος
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:49:29 πμ »
@AD και στο υπόλοιπο σύμπαν

Φυσικά και έχω και πολλές προτάσεις.

Αλλά τις απέρριψα όλες λόγω προσωπικού Αλτρουϊσμού.

Αποφάσισα να αφιερώσω τη ζωή μου στην καταπολέμηση του εγκλήματος και τις ασυδοσίας.

Ορκίστηκα στο Θεό της Δικαιοσύνης,πως θα προστατεύσω Κάθε Αθώο Ανήμπορο και Αμέτοχο Μέσο Θύμα
από τους παρανοϊκούς,τους ανώμαλους,τους άπλυτους,τους κλέφτες και απ'όλους αυτούς εν τέλει,που ένας Τίμιος Πολίτης,δε διακρίνει με πιο τρόπο συμμετέχει στην ακατανόητη δράση τους.

Μόλις ανοίξει το τμήμα της Αστυνομίας ζώων λοιπόν,θα είμαι ο ΠΡΏΤΟΣ που θα καταταγεί,γιατί είμαι άτομο με ΑΞΊΕΣ!

Κοιμηθείτε ήρεμα απόψε.

Η αστυνομία ζώων,έρχεται.

Αποσυνδεδεμένος Viky

• Sr. Member
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 12:20:31 μμ »

Ace Ventura   :D

Αποσυνδεδεμένος sotkor

• New Kid in The Block
  • **