χορτοφαγία: στάση ζωής

Αποστολέας Θέμα: Αγκινάρες με Αρακά Φρικασέ  (Αναγνώστηκε 1266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LiZaArD

• Θαμώνας
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Χορτοφαγικές Συνταγές
Αγκινάρες με Αρακά Φρικασέ
« στις: Μάιος 25, 2008, 02:03:15 μμ »
Υλικά:
6 αγκινάρες
1/2 φλυτζάνι φυτικό βούτυρο
3-4 φρέσκα κρεμμυδάκια ψιλοκομμένα
άνηθο ψιλοκομμένο
1 κιλό αρακά
χυμό από 1 λεμόνι
μαϊντανό ψιλοκομμένο
αλάτι, πιπέρι
αλεύρι

Εκτέλεση:
Καθαρίζετε και πλένετε τις αγκινάρες. Τις χωρίζετε στη μέση και τις ρίχνετε αμέσως σε νερό με χυμό λεμονιού για να μη μαυρίσουν. Ζεσταίνετε σε κατσαρόλα το βούτυρο και σοτάρετε τα κρεμμυδάκια ωσότου μαραθούν. Ρίχνετε άνηθο και 1 κουταλιά σούπας γεμάτη αλεύρι.
Ανακατεύετε το μείγμα και προσθέτετε τις αγκινάρες, τον αρακά, αφού τον καθαρίσετε, αλάτι, πιπέρι. Ρίχνετε 3 φλυτζάνια νερό και αφήνετε το φαγητό να σιγοβράσει επί μισή ώρα περίπου. Στο σερβίρισμα πασπαλίστε με μαϊντανό.
Συνήθιζε δε να κυριαρχείς επάνω στα ακόλουθα. Στην κοιλιά και στον ύπνο, στη λαγνεία και στο θυμό. Ποτέ να μη κάνεις κάτι αισχρό, ούτε μαζί με άλλους, ούτε μοναχός.

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
Απ: Αγκινάρες με Αρακά Φρικασέ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 26, 2008, 02:00:59 μμ »
To λατρευω αυτο το φαι!!! Γενικα τις αγγιναρες!

Αποσυνδεδεμένος LiZaArD

• Θαμώνας
    • Χορτοφαγικές Συνταγές
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 26, 2008, 02:14:32 μμ »
 :D :D εγώ τις αγκινάρες τις έχω πάρει από φόβο γιατί δεν καταφέρνω να τις ξεφλουδίζω καλά... αλλά αρέσουν πολύ στην μητέρα μου οπότε αραιά και που φτιάχνω, αλλά συνήθως κατεψυγμένες.  :P
Συνήθιζε δε να κυριαρχείς επάνω στα ακόλουθα. Στην κοιλιά και στον ύπνο, στη λαγνεία και στο θυμό. Ποτέ να μη κάνεις κάτι αισχρό, ούτε μαζί με άλλους, ούτε μοναχός.

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 26, 2008, 02:21:25 μμ »
Ουτε εγω ξερω να ξεφλουδιζω και περνω τις κατεψυγμενες. Αν δεν εχω αρακα τις κανω με πατατες, καροτο και ανιθο και λεμονι!

Αποσυνδεδεμένος antismoke

• Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 26, 2008, 04:56:59 μμ »
 Είναι πολύ εύκολο το ξεφλούδισμα.

Παραδίδω μαθήματα....δωρεάν!  ;D

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 26, 2008, 05:08:48 μμ »
 Λοιπόν, κόβετε το κοτσάνι της αγκινάρας και με μαχαίρι κόβετε ένα-ένα τα φύλλα της αγκινάρας ξεκινώντας από έξω. Αυτό το καταφέρνετε βάζοντας το μαχαίρι οριζόντια ανάμεσα στην πρώτη και στην δεύτερη σειρά φύλλων και τραβόντας προς τα έξω κόβεται ( το φύλλο).Όταν πια τα φύλλα που θα μείνουν στο κέντρο είναι τρυφερά, τότε τα κόβετε οριζοντίως μέχρι να μείνει το κάτω μέρος της αγκινάρας - ο πάτος.
 Καθαρίζετε από αυτόν τα πράσινα σημεία, μέχρι να μπείτε στην άσπρη σάρκα του. Κόβετε τον πάτο κάθετα ( όπως το πορτοκάλι) ώστε να γίνουν 2 κομμάτια. Αφαιρείτε με το μαχαίρι το χνούδι που βρίσκεται εσωτερικά και τις ρίχνετε αμέσως σε νερό όπου έχετε στίψει χυμό λεμονιού, για να
 μην μαυρίσουν.

Όσο μπελαλίδικο και αν φαίνεται, δεν είναι αν το συνηθίσετε και  αξίζει τον κόπο, γιατί πιστέψτε με, δεν έχουν καμία σχέση με τις κατεψυγμένες. Ειδικά οι μαύρες που είναι οι άγριες και πολύ πιο νόστιμες από τις πράσινες. Αχ! Μου ανοίξατε την όρεξη...  :)

Αποσυνδεδεμένος leica

• Θαμώνας
  • (●^ω^●)
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 26, 2008, 06:25:51 μμ »
Σε ευχαριστω για το μαθημα!!! Τρωω φρεσκιες οταν κανει η γιαγια μου!!! Ειναι πραγματι πολυ πιο νοστιμες!!! Αλλα για εμας τις κακο νοικοκυρες μια χαρα ειναι και οι κατεψυγμενες... Αν βρω αυτες τις μερες φρεσκιες θα τις κανω!
Οι "μαυρες" ειναι αυτες οι μελιτζανιες? δεν εχω φαει ποτε απο αυτες...

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 26, 2008, 09:46:51 μμ »

Οι "μαυρες" ειναι αυτες οι μελιτζανιες? δεν εχω φαει ποτε απο αυτες...

Ναι, αυτές είναι. Και είναι πεντανόστιμες!  ;)

Copyright © χορτοφαγία: στάση ζωής